آسان ترین روش تولید محتوای آموزشی حرفه ای (ویژه مدرسان)

آموزش تولید محتوای آموزشی

تولید محتوای آموزشی چیست؟

تولید محتوای ویدئویی یک روش جدید برای ارائه اطلاعات آموزشی به صورت بصری و صوتی است. به احتمال زیاد در آینده نه چندان دور کل صنعت آموزش به سمت این تکنولوژی خواهد رفت.

علاوه بر این برای آموزش در هر صنعت نیاز به تولید محتوای ویدئویی آموزشی داریم. به خصوص در موقعیت های حاد که مدارس نیمه تعطیل است. محتوای ویدئویی آموزشی علاوه بر مدارس و آموزشگاه ها برای صنعت بسیار مفید است. این محتوا می تواند بررسی پشت صحنه یک محصول در صنعت باشد. همچنین ممکن است یک اینفوگرافیک متحرک یا یک ویدیو در مورد روند فعلی صنعت شما باشد. محتوای ویدئویی آموزشی می تواند پاسخ به سوالات مشتریان یا دیگران باشد.

هر صنعتی می تواند محتوای آموزشی ارائه دهد فقط کافی است در این امر تخصص داشته باشید. مثالی برای جمع آوری محتوای آموزشی می تواند این باشد که در یخچال چه چیزی را جستجو کنید.

هدف ما در این مقاله ارائه روش هایی برای تولید محتوای ویدئویی برای دانش آموزان است. برنامه شاد آموزش و پرورش به تنهایی پاسخگوی نیاز دانش آموزان نیست. تنها روشی که اکنون می تواند برای دانش آموزان بسیار مفید باشد تولید محتوای آموزشی به صورت ویدئویی یا تشکیل کلاس آنلاین در رومیت و ضبط آن است.

اولین قدم برای تولید محتوای آموزشی فراهم نمودن بستری مناسب برای آموزش مانند اجاره کلاس آنلاین یا سایر روش های مشابه مانند تولید ویدئو آموزشی است.سرویس برگزاری کلاس آنلاین رایگانتوصیه به دبیران و معلمان عزیز

معلمان گرامی شما می توانید برای افزایش بازدهی برای دانش آموزان خود همزمان با کلاس آنلاین ویدئوی آموزشی تولید نمایید و آن را با پیام رسان ها یا نرم افزار شاد برای داوطلبان ارسال نمایید. همچنین شما می‌توانید در این ایام سخت؛ برای هر درس، محتوای آموزشی الکترونیکی طراحی و فیلم آن ها را با پیام رسان‌ها و اپلیکیشن شاد به دانش آموزان خود ارسال کنید.

گام به گام تا تولید محتوای آموزشی برای دانش آموزان (ویژه معلمان)

از آنجایی که برای تدریس معلم بودن شرط لازم است اما کافی نیست. لذا باید شرایط دیگری مانند فن بیان را دارا باشند. و مهم تر از این مسائل داشتن اطلاعات آی تی و کامپیوتر است که بسیاری از معلمان فرصتی برای ارتقای مهارت های الکترونیکی ندارند.معرفی بهترین کتاب های فن بیان ویژه معلمانموردی که جهت تولید محتوای آموزشی در برنامه شاد و نرم افزار کلاس آنلاین رومیت اهمیت دارد داشتن تخصص و دانش و فن بیان کافی است. در قسمت های قبل ذکر کردیم که اطلاعات و داشتن دانش از یک درس یک موضوع است و روش تدریس یک چیز دیگر. بنابراین شما برای تولید محتوای فیلم آموزشی باید تخصص لازم را داشته باشید و متوجه خواهید شد که اهمیت مهارت معلمان چه در کلاس حضوری و چه در کلاس آنلاین بسیار زیاد است.

از اولین و مهم ترین امکانات برای تولید یک محتوای ویدئویی مناسب داشتن یک نرم افزار ضبط صفحه نمایش مانند اسنگیت یا کمتاسیا است دومین مورد داشتن یک میکروفن مناسب می‌باشد و سایر امکانات بسته به مقطع و ارائه شما می تواند متغیر باشد.بهترین نرم افزارهای ضبط صفحه نمایشتولید محتوای آموزشی و ویدئویی از طریق رومیت و اپلیکیشن شاد ابتدایی

مقطع ابتدایی یکی از مقاطع بسیار حساس به خصوص از طریق کلاس آنلاین است. دلیل این امر می تواند پایه ای بودن این مقطع باشد. از آنجایی که دانش آموزان در مقطع ابتدایی استدلال گرا و منطقی نیستند و به دنبال تجربه مباحث در دنیای واقعی هستند لازم است به صورت بصری مباحث را برای آن ها شرح دهیم. برای مثال اگر شما هزار بار به یک دانش آموز اول ابتدایی بگویید آتش خاصیتی دارد که می سوزاند  شاید باور نکنند اما هنگامی که یک بار دست او را به آتش نزدیک کنید و احساس سوزش کند این موضوع برای او جا خواهد افتاد.

با توجه به دلایل ذکر شده برای تولید محتوای آموزشی دانش آموزان ابتدایی باید به تکالیف آنان توجه ویژه ای داشت. تکالیفی که به دانش آموزان واگذار می شود باید  ذهن او را به چالش بکشند و ملموس باشند. پیشنهاد ما استفاده از نرم افزار رومیت است که می تواند همه این مسائل را پوشش دهد. برای مثال جهت تدریس ریاضی می توان به صورت واقعی این مسائل را نشان داد. (رضا 8 سیب دارد و می خواهد 9 سیب دیگر  بخرد رضا ....)

تولید محتوای آموزشی برای رومیت و اپلیکیشن شاد دوره اول متوسطه

 جهت تولید محتوا و ویدئوی آموزشی برای اپلیکیشن شاد و نرم افزار رومیت دوره اول برای پایه هفتم باید زمان زیادی را اختصاص دهید. دروسی مانند عربی، ریاضی و زبان انگلیسی جز درس هایی هستند که اگر به آن ها اهمیت ندهید در سال های بعدی دچار مشکلات بزرگی خواهید شد. پایه هشتم جز مقاطعی است که برای کلاس آنلاین بسیار جای مانور دارد لذا لازم است در این سال ها به این امر توجه زیادی شود. برای تولید محتوای ویدئویی دوره اول پایه نهم باید بیشتر نمونه سوالات حل شوند زیرا امتحانات نهایی را در پیش دارند. لذا داشتن تخته وایت برد الکترونیکی یکی از پر اهمیت ترین امکانات برای تولید محتوای ویدئویی است.بهترین تبلت و قلم نوری برای برگزاری کلاس آنلاینتولید ویدئوی آموزشی برای نرم افزار رومیت و شاد دوره دوم متوسطه

تولید محتوای آموزشی برای دانش آموزان دوره دوم متوسطه بسیار مهم است. از آنجایی که نصف کلاس ها به صورت غیرحضوری است موضوعی که برای دانش آموزان سال 12 ام  اهمیت دارد موضوع کنکور است به این دلیل باید کلاس و نتیجتا ویدئوی کامل و جامع تولید شود که بهترین پیشنهاد ما برای شما استفاده از نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین رومیت است که قابلیت ضبط را داراست علاوه بر آن امکان تبادل و تعامل بین معلم و دانش آموز وجود دارد تا بتوانند سوالات خود را مطرح کنند و پاسخ دریافت کنند.

حال چطور محتوای ویدئویی و آموزشی برای رومیت یا شاد تولید کنیم؟

برای تدریس لازم است مطالب به صورت الکترونیکی ارائه شوند که رومیت دارای تخته الکترونیکی است. همچنین برای ارائه مطالب می توانید فایل ها در هر فرمتی آپلود نمایید و از آن استفاده کنید. از جمله نرم افزارهای مناسب جهت تدریس آنلاین می توان به پاورپوینت یا پی دی اف اشاره کرد. اگر می خواهید کلاس خود را ضبط کنید لازم است از نرم افزارهای ضبط صفحه نمایش مانند اسنگیت یا کمتاسیا استقاده نمایید.

پاور پوینت PowerPoint جز نرم افزارهایی است که بسیار کاربردی است و برای ارائه مباحث به صورت تصویری یا ویدئویی مناسب است. برای ارائه مطالب در این نرم افزار لازم است محتواها را درون اسلایدها جای گذاری کرد، تایپ کرد و یا کلیپ و عکس ها را در این اسلایدها قرار داد. برای نرم افزار PDF هم این امکانات وجود دارد و تنها تفاوت در این است که لازم است در وورد مطالب را وارد کرد سپس به صورت پی دی اف درآورد. در رومیت به راحتی می توانید این فایلها را آپلود کنید اما در نرم افزاری مانند شاد به راحتی نمی توان این نوع نرم افزارها را اجرا کرد همچنین دریافت بازخورد و تعامل در نرم افزاری مانند شاد ممکن نیست.
نظرات

مرضیه همتی
1399-07-19 15:08:07

سلام