آپدیت بیگ بلو باتن به راحتی آب خوردن

بعد از نصب بیگ بلوباتن حتما تمایل دارید به صورت رایگان آن را آپدیت کنید. از آنجایی که نرم افزار بیگ بلو باتن یک سیستم تحت وب متن باز برای آموزش مجازی است. این بدان معنی است کهشما می­توانید دسترسی کامل به source code  داشته باشید. با این امکانات قادر خواهید بود هر سرور را خصوصی سازی کنید، تغییر دهید یا آن را ادغام کنید. در این مطلب ابتدا امکانات بیگ بلوباتن و در ادامه از سیر تا پیاز به روزرسانی بیگ بلوباتن را برای شما شرح خواهیم داد.

سیستم وب کنفرانس

با نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن شما ویژگی های اصلی مورد نظر خود را از یک سیستم وب کنفرانس دریافت خواهید کرد. این ویژگی ها شامل به اشتراک گذاری صدا ، فیلم و صفحه نمایش همراه ابزارهای همکاری مانند تخته سفید ، یادداشت های مشترک رای گیری و اتاق های استراحت است. BigBlueButton می تواند جلسات شما را برای پخش دوباره ضبط نماید.

کلاس مجازی

جذابیت کلاس ها در بیگ بلوباتن حرف اول را می زند. BigBlueButton ویژگی­هایی را گسترش می دهد تا معلم بتواند دانش آموزان را برای یادگیری مشتاق کند مثالی از این موارد این است که یک معلم می تواند از تخته سفید چند کاربری BigBlueButton برای کمک به دانش آموزان برای حل یک مشکل ریاضی سخت استفاده کند. BigBlueButton با تمام سیستم­های اصلی مدیریت یادگیریادغام می شود. همچنین از قابلیت یادگیری ابزار یادگیری (LTI) 1.0 برای ادغام با سایر سیستم های LMS  مانند تخته سیاه و D2L  پشتیبانی می کند.

مزایا و امکانات نرم افزار بیگ بلوباتن

BigBlueButtonیک برنامه وب مبتنی بر HTML5 است. بر خلاف بسیاری از سیستم های کنفرانس وب که نیاز به نصب نرم افزار دارد ،BigBlueButton  در مرورگر وب شما اجرا میشود. از مزایای این نرم افزار می توان به مواردی مانند این که نه افزونه ای برای بارگیری وجود ندارد و نه نرم افزاری برای نصب اشاره کرد. این نرم افزار برای  اشتراک گذاری صوتی ، ویدیویی و صفحه ای با کیفیت بالا طراحی شده است.

WebRTCیک استاندارد بین المللی است که توسط همه مرورگرهای اصلی از جمله Chrome ،FireFox ،Safari و Safari Mobile پشتیبانی می شود. اما برای دریافت بهترین نتیجه در رایانه های شخصی و لپ تاپ ،Chrome یا Firefox را توصیه می­کنیم.

پشتیبانی از WebRTC در مرورگرهای مختلف به سرعت در حال رشد است. مایکروسافت اخیراً (ژانویه سال 2020) نسخه جدید مایکروسافت Edge را منتشر کرد که از موتور Chromium منبع باز گوگل کروم استفاده می کند .

نگاهی عمیق به آینده

نسخه بعدی بیگ بلو باتن وابسته به نحوه اتصال و نوع حضور کاربر است. در بیگ بلو باتن کاربر به عنوان  مدیر یا کاربر وارد می­شود.

یک کاربر (معمولا یک دانش آموز) می ­تواند چت کند، صدا و تصویر ارسال کند، حتی یک ایموجی به نمایش بگذارد. آنها همچنین می­توانند روی تخت سفید بنویسند و یا به اتاق استراحت بپیوندند.

یک  مدیر (معمولا یک معلم) تمامی قابلیت های یک کاربر عادی دارد، علاوه بر آن، کاربران mute/unmuteکند، کاربر را قفل کند، و نقش ارائه کننده را به دیگری ببخشد. یک اتاق یا جلسه می­تواند چند ارائه کننده داشته باشد.

یک ارائه دهنده ارائه کننده  می­تواند ارائه را کنترل کند. به عنوان این نقش، به عنوان ارائه کننده می­تواند فایل های مورد نظرش را بارگذاری کند ، و با قلم روی اسلاید طرحی بکشند و صفحه نمایش برای همگان به اشتراک بگذارند. در یک زمان تنها یک نفر می­تواند نقش ارائه کننده داشته باشد.

ارتقاء بیگ بلوباتن

قبل از ارتقاء بیگ بلوباتن، اگر شما هر تغییری در حین تنظیمات فایل بیگ بلو باتن انجام داده­ اید، ابتدا شما باید یک نسخه بک آپ از این تغییرات تهیه فرمایید تا بتوانید پس از ارتقاء آن­ها را دوباره به کار بگیرید.

ارتقاء  BigBlueButton 2.2

اگر شما در حال ارتقاء بیگ بلو باتن 2.2 هستید، از گواهی امنیتی برای تنظیم SSL/TLS certificate استفاده کنید، شما نیاز به تغییر هیچ گونه تنظیماتی ندارید، سپس شما باید قادر باشید که  bbb-install.sh را به منظور ارتقاء به آخرین نسخه بیگ بلو باتن 2.2 راه اندازی کنید.

اگر شما نسخه قبلی بیگ بلو باتن 2.2 را با استفاده از آموزش گام به گام نصب کرده­ اید، بنابرین شما باید تنظیمات قبلی خود را برگردانید، سپس از دستور زیر استفاده کنید. ابتدا تمام پکیج که از dist-upgrade استفاده می­کند را ارتقاء دهید، که هر کدام به آخرین نسخه بیگ بلو باتن به روز رسانی شده اند.

ما PPA  را برای ffmpeg  تغییر داده ایم و  و از آخرین نسخه LibreOffice (6.x) استفاده می­کنیم. اگر شما تا کنون این کار را انجام نداده ­اید، دستور زیر را وارد کنید.

$ sudo rm -f /etc/apt/sources.list.d/jonathonf-ubuntu-ffmpeg-4-xenial.list

$ sudo add-apt-repository ppa:bigbluebutton/support

$ sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa

سپس، پکیج را با دستور زیر ارتقاء دهید.

$ sudo apt-get update

$ sudo apt-get dist-upgrade

سپس، از bbb-conf –setip  برای re-assign آدرس سرور یا نام دامنه را برای تنظیمات فایل بیگ بلو باتن استفاده کنید.

$ sudo bbb-conf –setip

$ sudo bbb-conf –check

برای مثال، اگر سرور را با hostname bbb.example.com تنظیم کرده ­اید، شما باید دستور زیر را دنبال کنید:

$ sudo bbb-conf –setip bbb.example.com

$ sudo bbb-conf –check

 ارتقاء از BigBlueButton 2.0

اگر شما نسخه قبل تر از بیگ بلو باتن2.2 را نصب نموده اید و سپس تغییراتی ایجاد کرده ­اید، باید نسخه پشتیبانی از تنظیماتتان تهیه کنید، سپس از bbb-install.sh برای ارتقاء استفاده کنید یا دستور زیرا را دنبال کنید. بعد از ارتقاء، دوباره تغییرات را اعمال کنید.

ابتدا شما باید bbb-client را لغو نصب کنید.

$ sudo apt-get purge -y bbb-client

و پکیج قبلی را برای Kurento  با دستور پاکسازی کنید.

$ sudo apt-get purge -yq kms-core-6.0 kms-elements-6.0 kurento-media-server-6.0

$ sudo bbb-conf –restart

شما می­توانید از میان دو راه برای راه اندازی بیگ بلو باتن یک روش را انتخاب کنید، شما نیازی به پاکسازی   bbb-client ندارید، زیرا که  pgrade script ارتقاء شما را به صورت اتوماتیک انجام خواهد داد.

 رومیت با ارائه یک فضای ساده و کاربردی شما را درکاربرد این پلتفرم یاری می‌­دهد و با معرفی پکیج هایی با تنوع زیاد، نیاز شما را وابسته به هدفتان برطرف خواهد کرد. خالی از لطف نیست اگر یک چرخ کوتاه در فضای رومیت بزنید و  سپس  سرویس مورد نظر خود را انتخاب کنید.