گربه را دم حجله نکشید (راهکارهایی برای برگزاری جلسه اول کلاس)

چگونگی برگزاری جلسه اول کلاس آنلاین

برگزاری جلسه اول کلاس آنلاین سخت است یا خیر ؟

یکی از معلمان از خاطرات زمانی که به عنوان یک معلم تازه کار شروع به برگزاری جلسه اول کلاس کرد تعریف می کرد. می گفت زمانی که برای اولین بار وارد مدرسه شدم از یک معلم با سابقه پرسیدم در جلسه اول کلاس بهترین کاری که می توانم بکنم چیست؟ او گفت گربه را دم حجله بکش  تا دیدی کسی شلوغ کرد بیارش جلو و چندتا سیلی چپ و راست بزن تو گوشش اینطوری گربه را دم حجله خواهی کشت. از این موضوع کمی نگران شدم و شروع کردم به تحقیق گسترده تر که در ادامه نتیجه این تحقیق و پاسخ سوالات زیر را به را برای شما ارائه خواهیم داد با رومیت همراه باشید.

چطور جلسه اول را برگزار کنم؟

در جلسه اول به چه موضوعاتی بپردازم؟

در جلسه اول چطور استرس خود را کنترل کنم؟

اگر دانش آموز یا دانشجویی سوالی را طرح کرد که پاسخ آن را بلد نبودم چه کنم؟

چگونه کنترل کلاس را به دست بگیرم؟

امید داریم شما هم با گذاشتن کامنت های مفید به بقیه همکاران خود کمک کنید.

آراسته باشید

در کلاس های حضوری مخصوصا برگزاری جلسه اول کلاس آراستگی، پوشیدن لباس مناسب همچنین اتو کردن لباس ها و واکس زدن کفش ها بسیار مهم است. در کلاس های غیرحضوری هم باید ظاهر مرتبی داشته باشید، موهای خود را مرتب کنید و شانه بزنید و در آینه با اعتماد به نفس به خود بگویید قراره بترکونم. شما با این کار فرصت قضاوت از دانشجویان و  دانش آموزان خواهید گرفت.

لیست حضور وغیاب

برگزاری جلسه اول کلاس آنلاین مرحله ی اول و مرحله بعدی مرحله حضور و غیاب است. در این مرحله لازم است شماقبل از برگزاری جلسه اول کلاس لیست حضور غیاب خود را در بیاورید و ورق بزنید. در این مرحله شما زمان را خواهید خرید همچنین فرصت نگاه کردن به دانش آموزان و زدن یک لبخند کوچک را خواهید داشت. این نیم‌نگاه  باعث خواهد شد با دانشجوها ارتباط برقرار نمایید واسترس خود را کاهش دهند. برای حضور و غیاب در کلاس آنلاین لازم است لیست یوزرها را دانلود کنید و بخوانید و یا از روی نام کاربران بخوانید و حضور و غیاب را با نگاهی پر اعتماد به نفس انجام دهید.

یک خبر خوشحال کننده: استرس فقط برای جلسه اول است؛ یعنی اگه ساعت بعد سر یک کلاس جدید حاضر شوید، از استرس خبری نیست!

نام دانشجویان را بیاموزید

لازم است هنگام حضور و غیاب با نام برخی از دانش آموزان آشنا شوید و تعدادی از آن ها را در ذهن خود بسپارید. ممکن است تلفظ اسامی عده ای از دانش آموزان دشوار باشد همچنین شما می توانید با پرسیدن سوالاتی از دانش آموزان ارتباط موثرتری با آن ها برقرار کنید. از جمله سوالاتی که می توانید برای شروع از آنها بپرسید محل تولد، علایق یا رشته مورد نظر آنهاست. از سوالاتی که باعث کدورت یا شرمساری دانش آموزان و دانشجویان شود خودداری کنید. به عنوان مثال از پرسیدن معدل یا نمرات دانشجویان خودداری کنید. همچنین از بولد کردن گویش و لهجه دانش آموزان جلوگیری کنید و توجه نمایید که جلسه اول نباید تبدیل به محلی برای مسخره کردن شود.

خلاصه درس را معرفی کنید

برای جلسات و روز اول درسی لازم است به مباحث کلی بپردازید. در این مرحله به معرفی اجمالی بپردازید و همراه خود ارائه دهید. این معرفی شامل مباحثی چون موضوعات سیلابس درس، ارائه دروس، تکالیف و فعالیت ها و ارزشیابی و… است. سعی کنید با استفاده از پاورپوینت یا فایل های ارائه جذاب و گرافیکی و چاشنی خلاقیت همچنین استفاده از تصاویر خلاقانه تاثیر ارائه را چند برابر کنید همچنین با استفاده از شوخ طبعی و تصاویر بامزه تاثیر را افزایش دهید اما توجه کنید در این کار افراط نکنید.

شما می توانید برای کلاس آنلاین خود از تخته وایتبرد دیجیتال استفاده کنید. همچنین با استفاده از تبلت و قلم نوری روی آن بنویسید و یا طرح مورد نظر خود را روی آن بکشید.

وانین کلاس را ذکر کنید

ذکر کردن قوانین در ابتدای کلاس باعث می شود شما انتظارات و خواسته ها را روشن و واضح برای دانشجویان یا دانش آموزان ذکر کنید همچنین یک نظم و انضباط خاص برای آنها تعریف نمایید. باید توجه کنید که نیازی نیست شما برای کلاس خود قانون وضع کنید اما هم در کلاس حضوری و هم در کلاس آنلاین می توانید با ارائه نظرسنجی قوانین جدیدی را وضع نمایید در غیر این صورت اعتماد به کلاس و قوانین کلاس از بین خواهد رفت.

فایل ارائه جذاب و پر محتوا داشته باشید

برای ارائه در کلاس حضوری یا آنلاین لازم است یک فایل جذاب ارائه دهید. لازم است معلم محتوایی را ایجاد کند که بدون از دست دادن ساختار یا محتوا دارای ویژگی های زیر باشد:

قابلیت اجرا داشته باشد

لازم است فایل ارائه به گونه ای باشد که بتوانیم به آسانی در فضای آموزشی آن را ارائه دهیم همچنین با محتوا تعامل داشته باشیم.

قابل درک باشد

لازم است فایل ارائه قابل مطالعه و قابل درک باشد همچنین به روش های قابل پیش بینی فعالیت کنید.

قدرتمند بودن محتوا

لازم است محتوا با برنامه های مختلف سازگار باشد زیرا قرار بر این است که این محتوا در محیط وب ارائه شود.

این چهار اصل نه تنها به محتوای وب ، بلکه به محیط یادگیری واقعی ارتباط دارد.

با استفاده از این اصول می توانید به معلم مجازی خود کمک کنید تا با توجه به نیازها و سطح و همچنین ترجیحات مختلف دانش آموزان را تطابق دهید.

ذهن دانش آموز یا دانشجو را درگیر نمایید

لازم است جهت اتمام کلاس یک حسن ختام اعلام نمایید. این حسن ختام ممکن است جمع بندی، ایجاد بحث بین دانشجویان و دانش آموزان یا طرح کردن چند سوال بین آن ها باشد. این اقدامات باعث می شود که ذهن دانش آموز را تا جلسات آینده درگیر نمایید. همچنین قادر خواهید بود حاصل تحقیقات خود را در مورد سوالات مطرح شده را در جلسات آینده مطرح کنید. که این مورد می تواند شروعی برای برنامه جلسات بعدی باشد.

حسن ختام کلاس را اعلام کنید

در پایان کلاس توضیح کوتاهی در مورد ارتباط با دانش آموزان یا دانشجویان ارائه دهید. اگر دوست داشته باشید می توانید تلفن، ایمیل یا شبکه های اجتماعی خود را با دانشجویان به اشتراک بگذارید و در انتها با یک لبخند و خداحافظی و صدای رسا کلاس را ترک نمایید.

سوالات متداول

اگر دانشجویی شلوغ کرد، چکار کنم؟

برگزاری جلسه اول کلاس آنلاین و شلوغی و بی نظمی کلاس را چه کنیم ؟ از اتفاقاتی که ممکن است در هر کلاسی رخ دهد شلوغ کردن دانشجوهاست. راه هایی برای مهار کردن این موضوع وجود دارد ازجمله این که هیچ‌‌وقت به آن‌ها تیکه نپرانید، نقاط کور کلاس را پوشش دهید، از سوال «شما سوال دارید؟» استفاده کنید، در بین وقت کلاس به آن‌ها وقت استراحت بدهید، آن‌ها را از یکدیگر جدا کنید، بیرون کلاس با آن‌ها صحبت کنید، با آن‌ها رابطه صمیمانه برقرار کنید، از تکنیک Listening Team استفاده کنید، به طور جدی‌تر با آن‌ها صحبت کنید. و اما مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به هیچ وجه دانش آموزی را از کلاس بیرون نیندازید.

اگر دانشجویی سوالی پرسید که جوابش رو بلد نبودیم، چکار کنیم؟

در صورتی که دانشجویی سوالی را از شما پرسید که شما پاسخ آن را نمی دانستید راحت و بدون گم کردن دست و پاتون می توانید دانش آموز را تشویق کنید و به او گوشزد کنید سوال خوبی بود! تا الان به این موضوع فکر نکرده بودم. به این موضوع فکر خواهم کرد و جلسه بعد پاسخ را به شما خواهم گفت. نکته ای را که باید در نظر بگیرید این است که اگر پاسخ سوالی را بلد نیستید گفتن جمله بلد نیستم خیلی بهتر از این است که سوال کننده را تحقیر کنید و یا آن را با روش های مختلف آن را گمراه کنید. مهمترین نکته ای را که باید درنظر گرفت این است که اگر به او بگویید بلد نیستم قرار نیست اتفاقی خاص بین آن ها رخ دهد. فکر نکنید با دادن پاسخی با مضمون بلد نیستم قرار است اعتبار خود را زیر سوال ببرید. همه اساتید بزرگ هم ممکن است پاسخ سوالات را ندانند. مسئله مهمی را که باید درنظر گرفت این است که در جلسه بعد برای شروع اعلام کنید بچه ها در جلسه قبل سوالی که خانم یا آقای … پرسیدند جوابش این است که…. این باعث می شود هم به سوالات جلسه قبل پاسخ دهید و هم شروع خوبی داشته باشید.

در پایان باید گفت اصلاً نگران نشوید بعد از اتمام کلاس و بیرون اومدن از کلاس ممکن است خندتون بگیرد و به خود گوشزد کنید چرا فکر کردید برگزاری جلسه اول کلاس آنلاین انقدر سخت است.