چگونه یک وبینار موفق برگزار کنیم؟

برگزاری وبینار

ارتباط با مخاطبان از طریق برگزاری وبینار، فراتر از قابلیت های رسانه‌های اجتماعی، وب سایت یا وبلاگ حرفه ای شماست. وبینار به محتوای آموزشی شما روحیه می ­بخشد، و باعث ایجاد اعتماد بین شما و شرکت‌کنندگان می­ شود و این فرصت را به شما می ­دهد تا ارتباطات جدیدی برقرار کرده و روابط حرفه ای موفقی برقرار­ کنید. اگر میزبان وبینار خود باشید، باعث می­شود که شما کنترل کامل بر جریان و نتیجه آن داشته ­باشید.

سوالاتی که برای برگزاری وبینار باید از خود بپرسید؟

اما آیا شما از عهده ­ی این کار بر می­ آیید؟ آیا می­ توانید محتوای جذاب الکترونیکی ارائه دهید و همزمان با مخاطبان خود ارتباط برقرار­کنید؟ آیا می توانید کنجکاوی آنها را تحریک کنید، از آن‌ها الهام بگیرید و علاقه آنها را تا آخرین لحظه حفظ کنید؟ من اطمینان دارم که شما از عهده­ ی این کار برمی­ آیید. اما برای هرچه بهتر شدن وبینار شما، من در این مقاله، 7 نکته در مورد چگونگی میزبانی وبینار­ی موفق را برای شما به اشتراک می‌گذارم تا بتوانید ضمن ارائه­ ی یک وبینار بی‌نقص، سرگرم کننده و انگیزشی، احساس راحتی داشته باشید و حرفه­ ای عمل کنید.

ویدئو عوامل مهم در برگزاری وبینار آنلاین

 

توجه به صدای اطراف هنگام برگزاری وبینار

برای برگزاری کلاس آنلاین یا وبینار یک اتاق ساکت یا حتی بهتر از آن، یک اتاق عایق صدا انتخاب کنید. علاوه بر این از ارتباط قوی و سرعت قابل قبول اینترنت خود مطمئن شوید.

برگزاری وبینار بدون پشتیبانی عامل شکست وبینار

هنگامی که سخن از مشکلات فنی می­شود، در ذهن داشته باشید که شما در طول وبینار خود باید بر ارائه ­ی مطلب خود تمرکز داشته باشید. یک پشتیبان باید بر مسائل تکنیکی مسلط باشد، هماهنگ باشید تا در صورت بروز مشکل از پشتیبانان کمک بگیرید.

میکروفن قوی و انتقال صدای با کیفیت

جهت برگزاری وبینار تنها به میکروفن لپ تاپ یا کامپیوتر خود اکتفا نکنید و از میکروفون خارجی استفاده کنید. اگر وبینار شما نیاز به اسپکیرهای مختلفی دارد، خودتان را با یک اسپیکر حرفه ای مجهز کنید.

تمرین، تمرین، تمرین!

قدرت تمرین مکرر را دست کم نگیرید زیرا تمرین باعث تکامل می­شود. برای اطمینان  خاطر از تأثیرگذاری صدا، باید مطمئن شوید که صداهای غیر ضروری را از کار خود حذف کرده­ اید. تمرین به شما کمک می کند اعتماد به نفس بیشتری به ­دست آورید. هر چند وقت یکبار بازخوردها را بررسی­ کنید. کسی را داشته باشید که به شما گوش دهد و نظر صادقانه خود را به شما ابراز کند. هنگام برگزاری وبینار از آنها بخواهید نمونه­ ی یک کار خوبتان که قابلیت بهبود دارد، به اشتراک بگذارند. از آنها بپرسید سرعت صدای شما خوب است؟ و آیا شما به وضوح صحبت می کنید؟ لحنتان چطور است؟ آیا دوستانه است یا رسمی؟ از آن ها بخواهید که دوباره و دوباره به شما گوش دهند، تا اطمینان حاصل کنید که حتی در آخرین اسلایدهای خود عجله ندارید. علاوه بر این، شما می ­توانید صدایتان را ضبط کنید و آن را مرور کنید تا اشکال کارتان را متوجه شوید.

داستان پردازی برای شروع را دست کم نگیرید!

به نظر شما بهترین روش برای معرفی خود چیست؟ مطمئناً یک بیوگرافی طولانی یا اسلایدهای خسته­ کننده روش خوبی­ نمی­ تواند باشد. با این روش مخاطب خود را از دست می­ دهید. هنگام برگزاری وبینار داستان خود را به اشتراک بگذارید و بگویید چه چیزی شما را به این راه کشانده است. این روش در مخاطب شما اعتماد ایجاد کرده و ارتباط عاطفی بین شما و مخاطبتان را افزایش خواهد داد. فقط به یاد داشته باشید که داستان خود را کوتاه نگه­دارید. در مرحله بعد استایل خود را در آن به کار ببرید و یک پایان عالی برای آن انتخاب کنید. یک ترفند عالی برای تعریف داستان لبخند زدن است، همچنین این امر به هیجان صدای شما کمک می­کند.

جلب دایره توجه مخاطب به سمت خود

 میانگین توجه یک مخاطب معمولی ده دقیقه است. این آمار برای مخاطبان وبینار حتی پایین­تر هم می ­آید. شما متوجه رفتار آن‌ها از طریق دسکتاپ خواهید شد، ممکن است آن‌ها همزمان سرگرم شبکه های اجتماعی باشند. به همین دلیل نه تنها توجه آنها را باید جلب کنید، بلکه آن را نیز حفظ کنید. جهت برگزاری وبینار مخاطبان خود را با ترکیبی جالب از سوالات تعاملی، چالش‌ها، کارهای کوچک، تصاویر جالب، فیلم های مختلف و حتی موسیقی درگیر کنید.

جذابیت به کارگیری تجربیات واقعی زندگی

شنیدن تجربیات واقعی زندگی و به کار بردن راه حل های مختلف از موثرترین راه ­های یادگیری است. هنگام برگزاری وبینار پر کردن با نمودارها و ارقام­ های خسته­ کننده، موجب از دست دادن مخاطب می­ شود. با استفاده از سناریوهای دنیای واقعی، تحقیقات و اینفوگرافیک‌های زیبا به جذابیت کار خود بیفزایید.

طرز بیان عامل اصلی ارتباط

مطمئناً هنگام برگزاری وبینار باید از مکث ها استفاده کنید، اما آنها را کوتاه نگه­دارید. سکوت را بیشتر از 3 ثانیه طولانی نکنید، در غیر این صورت ممکن است مخاطبان فکر کنند که صدا قطع شده است. اگر قرار است ساکت باشید، به شنوندگان خود اطلاع دهید.

 

جهت برگزاری وبینار آنلاین کافی است با مشاوران و کارشناسان رومیت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.
نظرات