تبلیغ بورس تا پیش‌بینی فوتبال در «شاد» به راستی هزینه و درآمد شاد چقدر است؟

درآمد نرم افزار شاد

بعد از معرفی و استفاده از نرم افزار شاد بعضی از مقامات آموزش و پروش با تاکید بر این که اجازه تبلیغ را در این نرم افزار نمی دهند سوالاتی در ذهن ما ایجاد می شود از جمله این که چگونه به گفته برخی از منابع نرم افزار شاد چگونه ماهانه 150 میلیارد تومان درآمد دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی از کاربران در فضای مجازی از بهره‌گیری تبلیغی از سامانه شاد خبر می‌دهند. یک مثال بارز مسئول روزنامه جوان آقای عبدالله گنجی در توئیتر از تبلیغ کانال خرید سهام بورس همزمان با ارائه آموزش های مجازی خبر داده است.

وی نوشته است: «این روزها سامانه شاد و مشتقات آن پر از حضور مجازی خانواده‌هایی است که نگرانند فرزندان از موضوعی جا بمانند. بیم آن می‌رود که این سامانه‌ها محل تبلیغ و کاسبی سود جویان و هجو آموزش و پرورش شود. این مورد را در کانال نهم متوسطه دیدم»

یکی دیگر از کاربران در توئیتر مدعی شده است سایت پیشبینی فوتبال تبلیغ شده است او خاطرنشان کرد که آموزش و پروش بچه ها را ملزم به استفاده از این اپلیکیشن کرده اما در آن «تبلیغ سایت پیش‌بینی فوتبال که رسما قمار است را مدام پخش می‌کند»، انتقاد کرده بود.نرم افزارهای کلاس آنلاین رایگان که شما از وجودشان بی خبرید!نمونه‌هایی از توئیت‌ها در مورد تبلیغات در شبکه شاد

کذب است/ اجازه تبلیغ نمی‌دهیم!

تعدادی از مسئولات آموزش و پروش این موضوعات را تکذیب کردند. مهدی شرفی به عنوان رئیس مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات این وزارتخانه اعلام کرد تبلیغات در مرداد ماه تبلیغات غیر ممکن است و فرمود که در کانال‌های غیررسمی و فیک، تبلیغ انجام می‌شود که ربطی به آموزش و پرورش ندارد. همچنین مشاور وزیر و مسئول شبکه دانش‌آموزی شاد سیدحسن الحسینی، فرمود هیچ مجوزی برای تبلیغات در این شبکه صادر نشده و تبلیغی در آن وجود ندارد (خبرگزاری برنا).

وی در این بین مدعی شد که در شاد اجازه هیچ تبلیغات و انتفاع اقتصادی از آن داده نمی‌شود. به گفته این مقام مسئول، آموزش و پرورش از محصولات، نرم‌افزارها و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استقبال می‌کند اما نه با نام و برند آنها. الحسینی این موضوع را مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش دانسته و تاکید کرده بود که وزارتخانه از آن کوتاه نمی‌آید (تسنیم)

درآمد شاد از کجاست؟

مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش آقای محمود حبیبی در گفتگو به وزارت آموزش و پرورش از درآمد 150 میلیارد تومانی این وزارتخانه از شبکه آموزشی دانش‌آموزان را تایید کرده، بعضی از افراد این پرسش را مطرح کرده‌اند که درآمد شبکه شاد از کجا کسب می‌شود؛ به گفته آنها شاید یک منبع آن، تبلیغات باشد.

عده ای اعتقاد دارند درآمد آموزش و پرورش از برنامه شاد ممکن است ناشی از کاهش هزینه مدارس فیزیکی باشد. به عبارت دیگر می توان گفت مابه‌التفاوت مبلغی که برای طراحی شاد خرج شده است و منابع مالی مورد نیاز برای اداره مدارس، ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومان را نصیب آموزش و پرورش می‌کند. این در حالی است که اشاره حبیبی در گفتگوی خود به درآمدی بوده که وزارت آموزش و پرورش از سامانه شاد به دست می‌آورد.چگونه در اسکایپ کلاس آنلاین برگزار کنیم؟برنامه شاد چقدر هزینه داشته است؟

عده ای از کاربران در فضای مجازی این سوالات را مطرح کرده اند که میزان هزینه «شاد» برای آموزش پرورش چقدر است؟

سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات این وزارتخانه شرفی،  چندی پیش در پاسخ به ایرناپلاس مسائل مالی را محرمانه دانسته و در عین حال افزوده بود که آموزش و پرورش، هیچ هزینه‌ای برای «شاد» نکرده و این سامانه، «فقط یک زیرساخت بوده که آن هم با کمک، تأمین شده است»

تیم همراه اول برنامه شاد را طراحی کرده است و منابع آگاه آن را روبیکا می دانند. اما روابط عمومی فرمود این اپراتور هنگام گفتگو با تجارت نیوز گفت:

بدون شک تیم طراحی شاد، از تجربه‌های همراه اول در طراحی روبیکا بهره گرفته است، اما این موضوع به آن معنا نیست که هر دو یکی هستند.

بر این اساس وزارت آموزش و پرورش از مجموعه های مطرح درخواست نمود که اپلیکیش های آموزش مجازی را آماده کنند که همراه اول این محصول را انتخاب کرد.

حسین کیانی مدیر روابط عمومی پیام رسان گپ فرمود در مورد شبکه شاد گزارشی در مورد پیام رسان ایرانی به تجارت نیوز گفته است برای شبکه شاد هزینه و تایم و نیروی زیادی صرف کرده ایم که بسیار نزدیک به استانداردهای وزارت آموزش و پرورش صرف کردند، اما کل پروژه بدون طی تشریفات قانونی به یک مجموعه  دیگر سپرده شد.

منبع: تجارت نیوز
نظرات