مزیت کلاس های آنلاین نسبت به کلاس های حضوری

مزیت های کلاس آنلاین نسبت به کلاس های حضوری

مزیت کلاس آنلاین بسیار زیاد است . تاریخچه برگزاری کلاس های آنلاین در سراسر جهان از سال ها پیش شروع شد اما نظام آموزشی در ایران تقریبا پس از شیوع کرونا با این پدیده آشنا شد و به طریقی مجبور به استفاده از این شیوه ی تدریس شدیم و به ناچار تقریبا تمامی کلاس های آموزشی سطح کشور از شیوه سنتی به شیوه تدریس مجازی حرکت . حال میخواهیم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا ورود نظام آموزشی کشور به صورت ناچار انجام شده آیا اختلالی در آموزش و بازخورد تحصیل فراگیران دارد یا خیر.
در این مقاله به صورت تخصصی مزایای کلاس آنلاین نسبت به کلاس های حضوری بررسی خواهد شد.
پس در ادامه با ما همراه باشید.
همان طور که گفته شد میخواهیم به بررسی تخصصی مزایا کلاس های آنلاین نسبت به کلاس های حضوری بپردازیم و تک تک مزایای تدریس مجازی را در ادامه بررسی کنیم.

مزیت کلاس آنلاین

 • افزایش راحتی فراگیران

 • صرفه جویی در هزینه

 • وجود نداشتن محدودیت مکانی

 • باز پخش های کلاس های آنلاین

  محتوای شبکه اینجا می رود

 • ملموس تر شدن تکنولوژی

  محتوای شبکه اینجا می رود

 • متمرکز بودن در تحصیل

  محتوای شبکه اینجا می رود

 • صرفه جویی در وقت و زمان

  محتوای شبکه اینجا می رود

 • دسترسی آسان به فایل ها و منابع کلاس

  محتوای شبکه اینجا می رود

افزایش راحتی فراگیران

یکی از مزیت کلاس آنلاین برای حضور سرکلاس محدودیت های بسیاری برداشته شده است که از آن ها میتوان به راحتی فراگیران در جلسه آموزشی اشاره کرد.
شما در کلاس های آنلاین دیگر نیاز به پوشیدن لباس رسمی و یا نشستن روی صندلی و یا منع شدن از خورد تنقلات و خوراکی های مختلف نمی باشید و میتوانید به راحتی در جلسات کلاس های خود شرکت کنید و دیگر دغدغه های از این قبیل ندارید.

صرفه جویی در هزینه

همواره شرکت در کلاس های حضوری نیازمند انجام مخارجی از قبیل ایاب و ذهاب، خورد و خوراک ، و تهیه لوازمی که در کلاس های حضوری مورد نیاز ما هستند، می باشند. لذا شما در کلاس های مجازی تمامی این هزینه هارا به حداقل می رسانید و از پرداخت این مخارج مصون باشید.
ضمن این که این صرفه جویی در مخارج در بلند مدت باعث بهبود و به صرفه تر شدن هزینه ها و مخارج تحصیل می شود.

وجود نداشتن محدودیت مکانی

شما در کلاس های حضوری جهت حضور در کلاس حتما می بایست در محل تشکیل کلاس حضور بهم برسانید . اما در کلاس های مجازی ، شما در هر زمان و هر مکانی که باشیدجهت ورود به کلاس ، صرفا به یک عدد گوشی همراه و یا لپ تاپ و کامپیوتر نیاز خواهید داشت و از مکانی استفاده کنید که خالی از عواملی باشد که باعث بوجود آمدن حواس پرتی شما می شود و تمرکز شما بهم می ریزد.

باز پخش های کلاس های آنلاین

یکی از مزیت کلاس آنلاین این است که کلاسی را از دست نمیدهید. برای همه ما پیش آمده است که در کلاس های حضوری در حین نکته برداری از مواردی که استاد تدریس میکند بخشی از دروس را جا می اندازیم و یا ممکن است بدلیل این که درگیر نکته برداری و نوشتن جزوه هستیم به درستی دروس را متوجه نشویم. از سمتی دیگر هم بعد از کلاس ها و مواقع امتحانی ممکن است به آموزش مجدد دروس نیاز داشته باشیم که دسترسی به فایل با کیفیت و مناسبی وجود نداشته باشد عملا غیر ممکن است و این مورد یکی از بزرگترین  معایب کلای حضوری می باشد
در کلاس های مجازی، پلتفرم مورد نظری که به وسیله آن کلاس خود را برگزار می کنید به صورت خودکار و یا دستی کلاس شما را تمام ضبط می کند و روی پروفایل کاربری شما قرار می دهد و یا می توانید آن را در سیستم خود ذخیره نمایید و در زمان های مورد نیاز به آن دسترسی داشته باشید و از آن استفاده کنید.

ملموس تر شدن تکنولوژی

تمامی ما در دوران تحصیل خود با افرادی برخورد داشتیم که هر کدام به طریقی دنبال گریز از تکنولوژی بوده اند و میل شخصیشان به این بوده که فعالیت های تحصیلی خود را تا حد امکان بوسیله روش های سنتی انجام دهند. اگر چه این امر برای آن دسته افراد راحت تر بوده اما باعث می شود تا در گذر زمان نظام علمی یک منطقه یا شهر یا یک کشور، تعامل کمتری با دنیای تکنولوژِی داشته باشند که این اتفاق، تحت هیچ عنوان اتفاق خوشایند و خوبی نمی باشد. علاوه بر آن دور شدن افراد از تکنولوژی عواقب فردی بسیاری را برای آنان به ارمغان می آورد که شخص در طولانی مدت متوجه آن می شود که باعث عقب ماندن و جدا شدن از سایر افراد جامعه در زمینه های ختلف می شود.
این موضوع نیز همچون سایر موارد در کلاس های آنلاین حل شده است
در آموزش مجازی فراگیران و مدرسان ناچار به استفاده ازتکنولوژی می باشند و این اجبار استفاده از فضای آموزش مجازی باعث سوق دادن افراد به استفاده از تکنولوژِی و ملموس تر شدن آن در زندگی خویش می شود که بسیار مفید و کاربردی می باشد و در آبنده ما با جامعه ای روبرو هستیم که اکثر افراد آن فعالیت های روزمره خود را به وسیله شیوه های نوین و از طریق فناوری های مختلف انجام دهند.

متمرکز بودن در تحصیل

یکی از مزیت کلاس آنلاین متمرکز بودن در تحصیل است . همواره در کلاس های حضوری عوامل متعددی وجود داشته که باعث حواس پرتی افراد می شود و شیرازه کلاس را بهم میزده.
عواملی همچون : ایجاد سروصدا ، قطعی برق ، شلوغ بودن کلاس ، تکمیل شدن ظرفیت کلاس ، صحبت فراگیران با یکدیگر در حین تدرس مدرس ، ورود و خروج بی موقع و . . .
وجود هر یک از عوامل بالا در کلاس های حضوری باعث ایجاد حواس پرتی های مقطعی می شود. ضمن این که هم فراگیران و هم مدرسان تمرکز خود را از دست داده  و مبحث مورد نظر را نمی توانند به خوبی پردازش کنند.
در کلاس های آنلاین تمامی این موارد و مشکلات به حداقل خواهند رسید و هم مدرسان و هم فراگیران می توانند با تمرکز خاطر به پردازش مبحث مورد نظر بپردازند و بدین ترتیب کلاس از بازخورد بیشتری برخوردار میشود.

صرفه جویی در وقت و زمان

علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها و مخارج ، شرکت در کلاس های آنلاین تاثیر بسزایی در مدیریت زمان فراگیران و مدرسان در نظام آموزشی دارد.
در کلاس های مجازی، دیگر لازم نیست مسیر محل کار یا منزل را تا محل تحصیل طی کنیم و همان مسیر را مجددا بازگردیم.
یا ممکن است به طور مثال ، یک کلاس در تایم صبح و یک کلاس در تایم عصر داشته باشید و به دلیل طولانی بودن مسافت با محل کار یا منزل ناچار به ماندن در دانشگاه و بیهوده سپری کردن وقت خود در دانشگاه باشید.
خب به سادگی با شرکت در کلاس های مجازی مشکلاتی از این قبیل نیز حل می شود و شما برای ورود به کلاس های خود تنهاذ کافیست در ساعت مقرر وارد پلتفرم مورد نظر شوید و در کلاس خود حضور بهم برسانید.

دسترسی آسان به فایل ها و منابع کلاس

طبق روال همیشگی کلاس های حضوری ، در پایان کلاس، تمامی فراگیران در پی دسترسی به فایل ها ، و منابع کلاس هستند و معمولا عمل جابجایی منابعی همچون ویدیو ، پادکست ، جزوه ، تصویر و . . . می بایست با دستگاه های ارتباطی مثل تلفن همراه یا حافظه های جانبی مثل هارد دیسک ، یا فلش مموری صورت میگیرد که این امر موجب اتلاف وقت و انرژی فراگیران و مدرسان می شود ، زیرا که در اکثر موارد این جایجایی منابع و طلاعات به صورت تکی انجام می شود.
اما این مورد نیز در کلاس های مجازی و آنلاین به راحتی قابل حل می باشد. استاد پس از پایان تدریس خود هر فایلی که در طول کلاس تدریس کرده باشد را و یا نیاز باشد که فراگیران آن فایل را در اختیار داشته باشند (با هر فرمتی) در کلاس آپلود می کند و فراگیران به آسانی فایل را روی سیستم خود ذخیره می کنند.

کلام آخر

هم سو شدن با تکنولوژِی همواره یکی از نیاز های بشر بوده و به تعبیر بی رحمانه ای ، انسان اگر نتواند خود را با عرصه ی تکنولوژِی و زندگی بوسیله فناوری وفق دهد محکوم به فناست.
برگزاری کلاس های آنلاین و یا به طور کلی نظام آموزشی مجازی یکی از بزرگترین فناوری های روز دنیا بوده که علاوه بر امکانات بسیار خوبی که به ما ارائه می دهد ، منجر به رشد سطح علمی کشور در زمینه فناوری و به روز شدن با تکنولوژی می شود. زیرا که فراگیران می آموزند که بوسیله تکنولوژی قادر به یادگیری و آموزش هر چه بهتر ، در هر زمینه ای می باشند.
فرض کنید کودکان از پایین ترین سنین ممکن ، برای آموزش های مختلف ناچار به استفاده از تکنولوژی می باشند و برای شرکت در کلاس های خود، استفاده از پلتفرم های مختلف و همچنین دستگاه های جانبی مختلف را آموزش می بینند.
این امر موجب نهادینه شدن این استفاده کردن از تکنولوژِی و فرهنگ سازی بسیار بالای کودکان در استفاده از تکنولوژی می شود که در آینده ای نه چندان دور یاعث خلق و و پدید آمدن کشوری پویا و مملو از انسان هایی که فناوری را در زندگی خود دخیل کرده اند، می شود.
حال که در ایران به دلیل شرایط به وجود آمده ما ناگزیر به انتخاب هستیم و می بایست به ناچار شیوه آموزشی فرزندانمان را تغییر دهیم ، بهتر است این اتفاق را به فال نیک گرفته و از مزیت کلاس آنلاین استفاده کنیم و بدانیم که این تغیر رویه تماما به نفع رشد بشریت بوده و نه تنها که هیچ نقطه ی سیاه و تاریکی در یادگیری علم و دانش آنان به همراه نخواهد داشت بلکه باعث رشد و تعالی هرچه بهتر دانش آموزان میشود.رومیت در کنار شماست تا با برای مشاوره جهت برگزاری کلاس آنلاین بهترین نتیجه را بگیرید .