نرم افزار بیگ بلوباتن ؛ پلتفرمی ساده اما کامل و پیشرفته

نرم افزار BigBlueButton ؛ پلتفرمی ساده اما کامل و پیشرفته

نرم افزار بیگ بلوباتن یک راه حل کنفرانس وب منبع باز برای یادگیری آنلاین است که به اشتراک گذاری در زمان واقعی صدا، ویدیو، اسلاید، تخته سفید، چت و صفحه نمایش را ارائه می دهد. همچنین به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا با وب کم خود به کنفرانس بپیوندند و سخنرانان مهمان را دعوت کنند.

open source چیست؟

بیگ بلوباتن یک سیستم برگزاری وب کنفرانس Open source برای یادگیری آنلاین است.مفهوم آن این است که شما تحت یک مجوز open source به کد منبع BigBlueButton دسترسی کامل دارید. با کدهای Open source می توانید آن را نصب، سفارشی سازی، توسعه، و ترکیب خدمات  کنید.

BigBlueButton یک پلت فرم آموزشی جهانی

این پلت فرم در حال حاضر به 65 زبان زنده دنیا طراحی شده است که به معلمان اجازه می دهد در طراحی آن شرکت داشته باشند. همچنین همراه با ارائه یک شبکه جهانی از شرکت هایی که پشتیبانی تجاری ارائه می دهند، به طور مداوم در حال تکامل است تا نیازهای دنیای واقعی معلمان را در همه جا برآورده کند. بدیهی است که وقتی تدریس را آسان ‌تر می‌کنیم، نتایج دانش‌آموزان را بهبود می‌بخشیم و در ارتقای سواد آنها، تاثیر گذار خواهیم بود.

ویژگی های برجسته کنفرانس وب

سیستم برگزاری کلاس آنلاین و وب کنفرانس BigBluebutton تمام ویژگی ‌های اصلی را که از یک سیستم کنفرانس اینترنتی انتظار دارید (اما تحت مجوز منبع باز) از جمله اشتراک‌ گذاری بدون نویز صدا، ویدئو، ارائه و صفحه نمایش همراه با ابزارهای همکاری مانند چت را در اختیار شما قرار می‌دهد. تخته سفید، یادداشت های مشترک، نظرسنجی، و اتاق های خصوصی از دیگر امکانات نرم افزار بیگ بلوباتن است. BigBlueButton می تواند کلاس آنلاین برگزار شده شما را برای فروش ضبط کند.

یادگیری آنلاین

BigBlueButton ویژگی های اصلی را برای کلاس آنلاین گسترش می دهد. به عنوان مثال، معلم می تواند تخته سفید چند کاربره را فعال کند تا مستقیماً با دانش آموز روی حل یک مسئله ریاضی کار کند. BigBlueButton دارای یکپارچگی عمیق با تمام سیستم های مدیریت یادگیری اصلی (LMS) است. همچنین از Learning Tools Interoperability (LTI) 1.0 برای ادغام با سایر سیستم های LMS پشتیبانی می کند.

آیا می خواهید سرور BigBlueButton خود را راه اندازی کنید؟

اگر به سروری دسترسی دارید که حداقل الزامات را فراهم می کند و یک نام دامنه به آدرس IP عمومی وجود دارد، می توانید از bbb-install.sh برای نصب آخرین نسخه نرم افزار بیگ بلوباتن استفاده کنید، سرور را با SSL پیکربندی کنید (به لطف Let’s Encrypt) ، Greenlight را راه اندازی کرده و همه را در کمتر از 15 دقیقه آماده کنید.

BigBlueButton یک برنامه وب مبتنی بر HTML5

در مقایسه با سایر نرم افزار های کنفرانس وب تجاری که به طور ویژه به اپلیکیشن خاصی نیاز دارند، BigBlueButton این قابلیت را دارد تا در مرورگر وب شما اجرا ‌شود. برای پیوستن به یک جلسه BigBlueButton، URL را در مرورگر شما باز می‌کند. سرور BigBlueButton URL را دریافت کرده ، آن را تأیید می کند و  در نهایت مشتری BigBlueButton را بارگیری خواهد نمود.  پس از بار گذاری، بلافاصله از شما می خواهد که به کلاس بپیوندید و شروع به همکاری کنید. هیچ پلاگینی و  نرم افزاری برای نصب وجود ندارد. BigBlueButton با استفاده از پشتیبانی داخلی مرورگر برای کتابخانه ‌های ارتباط بلادرنگ وب (WebRTC) صدا، ویدئو و اشتراک ‌گذاری صفحه با کیفیت بالا را فراهم می‌کند.

بیگ بلوباتن از چه مرورگر هایی پشتیبانی می کند؟

این نرم افزار توسط تمام مرورگر های مهم از جمله کروم، فایر فاکس، سافاری و سافاری موبایل پشتیبانی می گردد. برای بهترین نتایج در رایانه‌ های رومیزی و لپ‌تاپ، Chrome، Microsoft Edge یا Firefox را توصیه می‌کنیم. برای دستگاه ‌های Chromebook، مرورگر داخلی Chrome را توصیه می‌کنیم.

پشتیبانی موبایل

BigBlueButton دارای یک طراحی “موبایل پسند” است. مانند دسکتاپ، هیچ برنامه موبایلی برای دانلود یا نصب وجود ندارد. BigBlueButton در مرورگر تلفن همراه شما اجرا می شود.

BigBlueButton روی iOS نسخه 12.2 و بالاتر و اندروید نسخه 6.0 و بالاتر اجرا می شود. برای پیوستن به یک جلسه، روی پیوندی در مرورگر یا یک برنامه تلفن همراه (مانند Moodle Mobile) کلیک می‌کنید و BigBlueButton در Safari Mobile (iOS) یا Google Chrome (Android) اجرا می‌شود.

طراحی شده برای یادگیری آنلاین

این پلت فرم بسیاری از ویژگی ‌های اصلی خود را به گونه ای انتشار داده است که بر توانمند سازی مربی برای تعامل با دانش‌ آموزان تمرکز کند. چهار مورد استفاده اصلی برای تعامل وجود دارد:

تدریس خصوصی
کلاس درس از طرف دانش آموزان (ارایه توسط دانش آموز)
همکاری گروهی
کلاس های آنلاین کامل

کاربر ها چه کسانی هستند؟

دو نوع کاربر در نرم افزار بیگ بلوباتن وجود دارد: بیننده و مدیر.

یک بیننده (معمولاً دانش‌آموز)

می‌تواند چت کند، صدا و تصویر ارسال کرده و یا حتی این محتوا های صوتی و متنی را دریافت کند. همچنین قادر خواهد بود تا به نظر سنجی ‌ها پاسخ دهد، شکلک ‌هایی خاص (مانند دست بلند شده‌اش) نمایش دهد و در جلسات شکست شرکت کند. آنها نمی توانند روی دانش آموزان دیگر کلاس تأثیر بگذارند.

یک ناظر (معمولاً مربی)

می‌ تواند هر کاری را که بیننده می‌تواند انجام دهد، به علاوه ناظر می ‌تواند سایر بینندگان را بی‌ صدا/لغو کند، بینندگان را قفل کند (مانند استفاده از چت خصوصی آنها را محدود کند)، هر کاربر (از جمله خودشان) را به ارائه‌ دهنده فعلی تبدیل کند، و اتاق ‌های جدا کننده را راه ‌اندازی نماید. ممکن است در یک جلسه چندین مدیر وجود داشته باشد.

سایر امکانات بیگ بلوباتن

آپلود اسلایدها

از تخته وایت برد برای حاشیه نویسی هر طرف استفاده کنید

فعال/غیرفعال کردن وایت برد چند کاربره

شروع یک نظرسنجی

برای انتخاب یک سرویس حرفه ای برای برگزاری وبینار یا کلاس آنلاین خود می توانید سوالات خود را با مشاورین ما در حیان بگذارید و یا برای 14 روز رایگان از نرم افزار رومیت برای کلاس رایگان خود استفاده کنید .