نقل محفل باشید! معرفی کتاب های تقویت فن بیان

کتاب های تقویت فن بیان

هرفعالیتی در زندگی انجام می‌دهیم نوعی ارتباط محسوب می‌شود اما با سخن گفتن می توانید از دیگران ممتاز و متمایز شوید. انسان با تقویت فن بیان است که از حیوانات فراتر می­رود یعنی امتیازی که بشر نسبت به سایر موجودات دارد این است که می‌تواند از طریق سخن گفتن با همنوعانش ارتباط برقرار کند و روی آنها تاثیر بگذارد، به این مهارت، "فن بیان" گفته می­شود. معلمان زحمتکش و دلسوز کلاس­های اول دبستان که در کار خود متخصص اند، با نهایت سعی و کوشش به این نوباوگان، تلفظ و هجی کردن حروف، اصوات، مصوت‌هاو .. را که جزئی از فن بیان هست را آموزش می‌دهند. متاسفانه در کلاس‌های بالاتر، این نکات مهم پیگیری نمی­‌شود و شاهدیم با این که بسیاری از این افراد به مدارج بالای علمی هم می­‌رسند ولی بیان مناسبی ندارند.برای برگزاری کلاس آنلاین، فن بیان یک شاخصه مهم است که با ارتقای آن می­توانید میزان مشارکت دانش آموزانتان را در کلاس افزایش دهید و با ارتقاء کیفیت کلاس‌ها، در بازاریابی نیز موفق تر ظاهر شوید. ما در این مقاله قصد بر آن داریم تا دست به معرفی کتاب‌هایی بزنیم که در این زمینه دارای مخاطب زیادی هستند و در گروه های مختلف محبوب شده اند.

  1. فن بیان و سخنوری (حمیدرضا خانپور هرسمی)

معرفی

یکی از موهبت‌های الهی به انسان، قدرت انتقال پیام‌های او از طریق زبان است. انسان‌ها از ابتدای آفرینش، پیغام‌های خود را به هم‌نوعان خود انتقال می‌داده و یکی از مهم‌ترین ابزارهای اطلاع رسانی آنان، زبان بوده است. بر اساس آیات قرانی، همه پیامبران الهی از سخنوری برای تبلیغ پیامهای الهی استفاده کرده اند. "ما هیچ پیامبری را جز به زبان قومش نفرستادیم" این آیه، ضمن بیان مطابقت زبان پیامبران با زبان مخاطبان، نشان‌دهنده همگانی بودن استفاده از روش سخن گفتن در تبلیغات دینی پیامبران است.

2.کتاب تقویت فن بیان، درست سخن بگویید و موفق شوید (احمد حلت)

معرفی:

 این کتاب که توسط مؤسسین «بنیاد سخنرانان حرفه‌ای ایران» به صورت ساده، مؤثر و به زبان امروزی به نگارش درآمده است، می‌تواند به صورت اصولی و دقیق، شاهراه موفقیت را پیش روی شما بگذارد و با مهارتی که در سخن گفتن کسب می‌کنید، هر روز و در هر موقعیتی که می‌خواهید، بر دیگران پیروز شوید و آنها را با نقطه نظرات خودتان تحت تأثیر قرار دهید، یاد گرفتن قدرت نطق در جلسات، متقاعد کردن دیگران که محصول شما بهترین است، سخن گفتن به منظور بالا بردن سرمایه یا در یک محفل اجتماعی و... از دستاوردهای این کتاب است. شما می‌توانید از خجول بودن به یک انسان با اعتماد به نفس تبدیل شوید و نیز یاد بگیرید دیگران را تشویق کنید تا عملی انجام دهند که شما می‌خواهید، اثر گذار باشید و در نهایت متقاعدشان کنید تا قبول کنند.

3. کتاب قدرت بیان، حرف بزن تا برنده شوی (برایان تریسی)

معرفی:

در این کتاب می‌آموزید: جلوی مخاطبان با اعتماد به نفس، خوش‌بین و راحت باشید، از همان ابتدای سخنرانی توجه مخاطبان را جلب کنید، برای مشارکت دادن شنوندگان از زبان بدن، ابزار و تکنیک‌های صوتی استفاده کنید، به صورت یکنواخت از نکته‌ای به نکته دیگر اشاره کنید، از شوخ‌طبعی، داستان، نقل قول و سؤالات با مهارت استفاده کنید، تردید مخاطبان را از بین ببرید، سخنرانی را با اقتدار تمام کنید این کتاب فراتر از اصول صحبت کردن است و قوی‌ترین اسرار را برای شما فاش می‌کند تا به کمک آنها دیگران را با سخنرانی‌هایتان تحت تأثیر قرار بدهید و نه تنها با دیگران ارتباط مؤثر برقرار کنید، بلکه با مهارت، ذهن آنها را در رابطه با مسائلی که برای موفقیت‌تان ضروری هستند تغییر بدهید. این کتاب مؤثر، که سرشار از استراتژی‌های اثبات شده و حتی دارای یک فصل ویژه درباره ارائه سخنرانی‌های ترغیب‌کننده تجاری  است، به شما کمک می‌کند سریع‌تر در حرفه‌تان پیشرفت کنید، مورد احترام دیگران قرار بگیرید و به بزرگترین اهدافتان برسید.

 4. اصول و فنون مذاکره از سطح خرد تا کلان (اکبر فرجی ارمکی ، حمیدرضا خانپور)

معرفی:

مذاکره فرایندی است که از آن برای رسیدن به چیزی که می‌‌‌خواهیم یا نیاز داریم، ولی فردی دیگر آن را در اختیار دارد استفاده می‌‌‌کنیم. در اصل مذاکره بخشی از زندگی روزمره است. مذاکره به بیان دیگر عبارت است از فرآیند برطرف‌کردن تفاوتها از طریق داد و ستد پذیرفته شده و به عبارت دیگر فرآیند تصمیم گیری متقابل میان طرفهای وابسته و در عین حال متفاوت از هم. کورمن معتقد است که مذاکره فرایندی است که در آن اختلاف نظرات بین افراد به بحث گذاشته می‌‌‌شود. این اختلاف نظرات می‌‌‌تواند در مورد خرید یک اتومبیل جدید باشد یا درگیری لفظی بین کارگران، شرایط فروش و یا قراردادهای بین شرکت ها، اختلاف نظرات هر چه باشد می‌‌‌تواند با مذاکره حل شود. مذاکره توافق دو جانبه از طریق گفت‌وگو است. نکته‌ی کلیدی این است که مذاکره یک مهارت است و شما می‌توانید این مهارت را بیاموزید همچنین می‌توانید در این زمینه بهتر شوید. هر چقدر در این زمینه بیشترتلاش کنید، این فرآیند را بهتر درک می‌کنید و بعد هر چقدر که بیشتر در مورد آن فکر کنید، بهتر می‌شوید و هر اندازه مذاکره‌کننده‌ی بهتری باشید، شادتر خواهیدشد، اعتماد به نفس شما بیشتر خواهد شد و بیشتر به خودتان متکی خواهید شد، با کنترل بیشتر روی سرنوشتتان، به درجه‌ای خواهید رسید می‌توانید برای بهترین منافع‌تان مذاکره داشته باشید.

5. آموزش فن‌بیان(احمدرضا رسولی)

معرفی:

«کلام، لباس اندیشه و فن بیان زیرمجموعه‌ای از آداب معاشرت است که در روابط اجتماعی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. صدای رسا، واضح، انعطاف‌پذیر و نافذ، دارایی گران‌بهایی است و شاخص شخصیت، منش، سواد، معلومات و بسیاری از نمادهای افراد می‌باشد. همان‌گونه که به آراستگی لباس و سرووضع خود رسیدگی می‌کنیم، بیان فصیح نیز، نه‌تنها دست‌کمی از آن ندارد، بلکه خیلی مهم‌تر از این حرف‌ها است. فن بیان با هنرهایی چون تئاتر، آواز و نویسندگی وجوه اشتراک زیادی دارد...» این جملات از کتاب آموزش فن بیان به ما یادآوری می‌کند که فن بیان ما چقدر در زندگی‌مان تاثیرگذار است و انتخاب کلمات و لحن ما چه تاثیری بر افراد می‌گذارد.

درباره کتاب آموزش فن بیان

کتاب آموزش فن بیان کتابی به قلم احمدرضا رسولی با موضوع سخنوری است. این کتاب از سری کتاب‌های موفقیت نشر هورمزد است که برای افرادی که در زندگی روزمره‌ی خود مدام باید صحبت کنند و کار آن‌ها با این ویژگی گره خورده نوشته شده است.

با مرور زمان و فراگیر شدن ارتباطات دیجیتالی میان افراد صحبت کردن و مهارت داشتن فن بیان قوی به محدوده‌ی محتوای متنی رسوخ کرده است به همین دلیل می‌بینیم که افراد در بیانات خود ضعیف‌تر شده‌اند؛ اما باید توجه داشته باشیم که دنیای امروز ما بدون مکالمه و حرف زدن با یکدیگر دنیای تاریک و اندوهناکی است. در واقع خوش‌صحبت و خوش‌صدا بودن، مهارت باارزشی به شمار می‌رود. شاید همین موضوع باعث شده تا آموزش سخنوری هم تبدیل به یک ضرورت در جهان امروز باشد. همانند آموزش سایر هنرها و فنون مختلف. سخنوری، هنر و مهارت فن بیان از ویژگی‌های کتاب احمدرضا رسولی است.

این کتاب کم‌حجم از مراحل فن بیان تأثیرگذار شروع کرده و تا نقش ادبیات و موسیقی در فن بیان را تحلیل و بررسی می‌کند. نویسنده با زبانی ساده و قابل‌فهم همراه با ارائه نکات و تمرین‌های قابل اجرا به خواننده می‌آموزد که اگر فن بیانی قوی داشته باشیم در نهایت قادر خواهیم بود در روابط اجتماعی خود نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشیم.

چرا باید کتاب آموزش فن بیان را خواند؟

کتاب آموزش فن بیان کتابی مفید برای سخنوری است که با نثری روان به که می‌تواند شما را در بهبود ضعف‌های بیانی و زبانی کمک کند. اگر قصد دارید در روابط زناشویی، روابط کاری و شخصی خود فردی تاثیر گذار باشید و با مهارت بیانی خود در دل‌ها اثر کنید این کتاب انتخابی مناسب و ایدئال برای شما خواهد بود.

  • کتاب آموزش فن بیان در دسته‌ی کتاب‌های موفقیت و سخنوری قرار دارد.
  • کتاب آموزش فن بیان مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است.
  • تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 188 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در کمتر از 8 روز بخوانید.
  • کتاب آموزش فن بیان جزو کتاب‌های کم‌حجم است. این کتاب برای افرادی که وقت کمتری برای مطالعه دارند و در عین حال می‌خواهند کتابی مفید در زمینه‌ی سخنوری بخوانند انتخاب مناسبی است.

کلام آخر:

 ما در این مقاله به بررسی کتاب­های مختلف در مورد فن بیان پرداختیم. امید بر آن است که معلمین و استادان گرامی با ارتقاء مهارت‌های خود با کیفیت بیشتری کلاس‌ آنلاین خود را برگزار کنند. شما می‌توانید با تست رایگان کلاس‌های رومیت یک فضای دلنشین و کاربردی را برای برگزاری کلاس های فن بیان و یا استفاده روزمره خود تجربه کنید.

 

 
نظرات

امیر مهدی شهلایی
1399-06-24 05:17:14

عالی