خوب و بد آموزش آنلاین در ایام کرونا

خوب و بد آموزش آنلاین در ایام کرونا

آموزش یک بخش طبیعی از زندگی شغلی و شخصی در نظر گرفته می شود. محیط آنلاین دائما در حال تغییر است و این یک فرصت عالی برای یادگیری خواهد بود. کشف چگونگی یادگیری با استفاده از روش های موجود و انتخاب بهترین روش آموزش بسیار مهم است. همانطور که می دانید آموزش آنلاین در حال حاضر رشد چشمگیری پیدا کرده به گونه ای که بیشتر دانشگاه های سنتی دوره های خود را به صورت آنلاین به اشتراک می گذارند. این یک روش آسان و راحت برای دستیابی به آموزش تقریبا در هر زمینه ایست.  آموزش آنلاین یک جایگزین عالی برای دانشگاه های سنتی است. به ویژه برای افرادی که توانایی پرداخت هزینه و زمان برای گذراندن دوره های حضوری را ندارند. با این حال لازم است بدانیم خوب و بد آموزش آنلاین در ایام کرونا چیست؟
همگی ما دسترسی به اینترنت داریم و از آن برای انجام کارهای مختلفی نظیر تحقیق، مطالعه، دانلود موسیقی، فیلم یا تصاویر، چک کردن ایمیل، چت کردن، اگاهی از اخبار روز دنیا و... استفاده می کنیم. اما آیا می دانید اینترنت مزیت دیگری هم دارد و آن آموزش انلاین است؟ شما می توانید به راحتی در خانه خود آموزش ببینید و مدرک دریافت کنید. اما با وجود همه این ها آیا آموزش آنلاین محدودیت هایی دارد؟ بگذارید در این مطلب از بلاگ رومیت نگاهی به مزایا و معایب آموزش آنلاین بیندازیم. 


عناوین آموزشی این مطلب: 

مزیت های آموزش آنلاین

اگرچه هنوز هم بسیاری از افراد دانشگاه های سنتی را بهترین راه برای دستیابی به دانش و دریافت مدرک می دانند اما مزیت های آموزش انلاین ثابت می کند که این شیوه آموزش یک گزینه عالی است. دانش آموزان این فرصت را دارند که در زمان مناسب و به ویژه به صورت رایگان تحصیل کنند. این یک روش عالی برای مطالعه بسیاری از زمینه ها و افزایش سطح انگیزه شخصی است. یادگیری آنلاین بسیار موثر است زیرا دانش آموزان می توانند به سرعت تکالیف خود را به پایان برسانند و زمان بیشتری برای انجام سایر کارها داشته باشند. دسترسی به منابع دوره به شرکت کنندگان کمک می کند تا هرکجا هستند یاد بگیرند و به آنها آزادی انتخاب زمان مطالعه را می دهد. از جمله مزایای آموزش آنلاین مسئولیت پذیری و انضباط شخصی دانش آموزان است.  

 1. کارایی
  آموزش آنلاین دارای تعدادی ابزار مانند فیلم، پی دی اف، پادکست، اسلاید و... است و معلمان می توانند از همه این ابزارها به عنوان بخشی از برنامه درسی خود استفاده کنند. در این روش معلمان به مربیان کارآمدتر تبدیل می شوند. 
 2. دسترسی به زمان و مکان:
  شما این فرصت را دارید که در هر زمان یاد بگیرید. دانشجویی که آموزش آنلاین را انتخاب کرده است می تواند تصمیم بگیرد که چه زمانی و چه مقدار زمان را باید در طول یک ترم برای مطالعه اختصاص دهد. این افراد یک برنامه مطالعه فردی برای خود تنظیم می کنند. علاوه بر این شما این فرصت را دارید که با سرعت خود مطالعه کنید. همچنین این امکان برای شما فراهم آمده تا برای دریافت پاسخ سوالات خود چندین بار ویدیو آموزشی را مشاهده کنید. 
  شما می توانید در هر مکانی بدون وجود هیچ گونه محدودیتی آموزش ببینید. عدم نیاز به حضور فیزیکی در کلاس برای افراد معلول، کسانی که در مناطق صعب العبور زندگی می کنند و یا افراد شاغل و کسانی که از کودک خود مراقبت می کنند یک مزیت قطعی محسوب می شود. 
 3. مقرون به صرفه بودن
  در این روش آموزش دانشجو نیازی به پرداخت هزینه سفر، اقامت و... برای شرکت در دوره های حضوری را ندارد. بنابراین آموزش انلاین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود. 
 4. حضور بهتر دانش آموزان
  دانش آموزان می توانند از هر مکانی کلاس های انلاین خود را بگذرانند. بنابراین شانس کمتری برای از دست دادن کلاس درس خواهند داشت. در آموزش های سنتی گاهی بدلیل دسترسی سخت به کلاس های حضوری دانش آموزان کمتر سر کلاس حاضر می شدند اما در آموزش آنلاین به دلیل سهولت دسترسی به کلاس حضور دانش آموزان در کلاس درس افزایش یافته است. 
 5. متناسب با انواع سبک های آموزش
  سبک یادگیری هر دانش آموز متفاوت است. برخی از دانش آموزان یادگیرنده بصری هستند در حالی که برخی ترجیح می دهند از طریق صدا آموزش ببینند. به همین ترتیب بعضی از دانش آموزان در کلاس رشد می کنند و بعضی دیگر یادگیرنده های انفرادی هستند. سیستم آموزش آنلاین قابل شخصی سازی است. این بهترین راه برای ایجاد یک فضای یادگیری مناسب و متناسب با نیازهای هر دانش آموز است. 
 6. راحت 
  بیشترین مزیت آموزش آنلاین راحت بودن آن است. تا زمانی که شما یک رایانه متصل به اینترنت داشته باشید مهم نیست که درکدام قسمت از جهان هستید. شما می توانید از هر کجا و هر زمان به اطلاعات و آموزش ها دسترسی پیدا کنید. در این روش مسافت دیگر مانعی برای یادگیری نیست. 
 7. انعطاف پذیر
  یادگیری هنگامی آسان تر می شود که با نیازهای فرد مطابقت داشته باشد. یادگیری آنلاین به فراگیران این امکان را می دهد تا با سرعت خود مطالعه کنند. این شیوه یادگیری به شما این آزادی را می دهد که شخصا برنامه یادگیری خود را بسازید و مکان و زمان یادگیری را انتخاب کنید. از آنجا که آموزش آنلاین از طریق تلفن همراه نیز امکان پذیر است این توانایی را به شما می دهد که یادگیری خود را در هر کجا که هستید، در خانه، اتوبوس، پارک و... بدون محدودیت ادامه دهید. 
 8. متناسب با نیازهای مختلف
  افراد به روش های مختلف یاد می گیرند. با آموزش آنلاین فرقی نمی کند یادگیرندگان شما جزو کدام یک از دسته های بصری، صوتی یا حرکتی باشند. طیف بسیار گسترده ای از روش ها و ابزارهای یادگیری وجود دارد که می تواند پاسخگوی همه نیازها باشد. 
 9. سریع
  فراگیران در آموزش آنلاین می توانند بلافاصله آموزش خود را شروع کنند و نتایج فوری را نیز ببینند. در آموزش آنلاین سریعا می توان بازخورد آموزش را مشاهده نمود. علاوه بر این آموزش آنلاین امکان دسترسی سریع به منابع آنلاین اضافی را فراهم میکند. 
 10. بدون محدودیت 
  آموزش آنلاین امکان سفر به سراسر جهان و دسترسی به طیف گسترده ای از مخاطبین برای محتوای آموزشی شما را فراهم می کند. 
 11. به روزرسانی سریع
  آموزش آنلاین هر روز بهتر از روز قبل می شود و با پیشرفت تکنولوژی دائم در حال بروزرسانی است. به طور کلی فناوری دائما بهبود یافته و با ایجاد طیف گسترده ای از ابزارها و برنامه های جدید آموزش آنلاین نیز به روزتر می شود. 

معایب آموزش آنلاین

در مدرسه دانش آموزان می آموزند که چگونه دوست شوند، صبور باشند، از ناامیدی خلاص شوند و با هم رقابت کنند اما در آموزش آنلاین این میزان تعامل وجود ندارد. یک نقطه ضعف دیگر کلاس های آنلاین این است که دوره های آنلاین نمی تواند پاسخگوی نیاز هزاران دانش آموز باشد. همچنین آموزش آنلاین برای دوره هایی که به صورت عملی یا تمرینی هستند می تواند دشوار باشد. در نتیجه آموزش آنلاین باید به عنوان مکمل و یا کلاس های رفع اشکال تلقی شود. حتی بهترین دوره آنلاین نمی تواند به طور کامل جایگزین ارتباط با یک معلم شود. بنابراین کلاسهای سنتی نباید با آموزش آنلاین جایگزین شوند. در ادامه معایب آموزش آنلاین را برای شما مطرح می کنیم. 

 1. عدم تمرکز
  یکی از بزرگترین چالش های یادگیری آنلاین، مبارزه با تمرکز روی صفحه برای مدت طولانی است. در آموزش های آنلاین احتمال اینکه حواس فرد توسط رسانه های اجتماعی یا سایت های دیگر منحرف شود بسیار بیشتر خواهد بود. بنابراین ضروری است که مدرسین کلاس های انلاین خود را جذاب و تعاملی نگه دارند تا به دانش آموزان در حفظ تمرکز در درس کمک کند. 
 2. مشکلات فنی اتصال
  چالش دیگری که دانش اموزان در کلاس های آنلاین ممکن است با آن مواجه شوند اتصال اینترنت است. در حالی که نفوذ اینترنت در طی چند سال گذشته با جهش رشد کرده است اما همچنان در شهرهای کوچکتر داشتن ارتباط ثابت با سرعت مناسب یک مشکل است. بدون وجود یک اتصال اینترنتی پایدار یادگیری دانش آموزان دچار اختلال می شود و این امر به روند آموزش آسیب می رساند. 
 3. انزوا و گوشه گیری 
  قرار گرفتن در جمع همسالان چیزهای زیادی را به دانش آموزان می آموزد. اما در کلاس های آنلاین کمترین میزان تعاملات بین دانش آموزان و معلم وجود دارد. این موضوع اغلب منجر به ایجاد احساس انزوا برای دانش آموزان می شود. در چنین شرایطی ضروری است امکان برقراری ارتباط بین دانش آموزان و معلمان از طریق کنفرانس ویدیویی که منجر به تعامل رو در رو می شود فراهم شده تا احساس انزوا کاهش یابد. 
 4. نیاز به آموزش معلمان
  آموزش آنلاین نیاز به مدرسانی دارد که با دنیای دیجیتال آشنایی کامل داشته باشند. در غیر این صورت لازم است به مدرسان آموزش های لازم برای برگزاری کلاس آنلاین داده شود. برای مدارس مهم است که در آموزش معلمان مطابق با آخرین به روزرسانی های فناوری سرمایه گذاری کنند تا بتوانند کلاس های آنلاین خود را برگزار کنند. 
 5. انفرادی 
  آموزش آنلاین اگرچه ممکن است راحت و انعطاف پذیر باشد اما یک عمل انفرادی است. ممکن است پرداختن به برخی از انواع مشکلات یادگیری در اینترنت دشوار باشد و دانش آموز با کوهی از سوالات بی پاسخ مواجه شود. این امر گاهی اوقات باعث می شود فرد احساس کند از حمایت و اطمینان برخوردار نیست. 
 6. ارتباطات غیر شخصی 
  هرچقدر هم که تلاش کنیم ارتباطات انسانی را به طور کامل به سیستم عامل های آنلاین منتقل کنیم اما موفق نخواهیم شد. هیچ چیز نمی تواند جایگزین ارتباطات انسانی شود. 
 7. مستلزم انضباط شخصی
  اگر مخاطبین آموزش های آنلاین فاقد انضباط شخصی باشند، بعید است انگیزه لازم برای مطالعه را داشته باشند. آموزش حضوری این مزیت را دارد که پیشرفت و یا عقب ماندن را پیگیری کند. 
 8. عدم کنترل احتمالی
  در اموزش آنلاین هیچ تضمینی برای انتقال درست آموزش ها وجود ندارد. در این روش همیشه این خطر وجود دارد که دانش آموزان بدون توجه به مطالب سر کلاس حضور داشته باشند. 
 9.  آسیب های جسمی
  بسیاری از والدین نگران خطرات سلامتی ناشی از این هستند که فرزندانشان ساعت های زیادی را به تماشای یک صقحه نمایش بگذرانند. طولانی بودن این زمان یکی از بزرگترین نگرانی ها و معایب آموزش آنلاین محسوب می شود. استفاده مداوم از رایانه یا تبلیت برای مدت های طولانی می تواند باعث ضعف بینایی، فشار و آسیب دیدگی مهره های کمر و گردن و خمیده شدن آنها و سایر مشکلات جسمی شود. یک راه حل برای این کار این است که دانش آموزان هر از گاهی از صفحه نمایش فاصله کافی بگیرند.
 10. مستلزم انگیزه قوی
  در آموزش آنلاین انگیزه قوی لازم است. دانش آموزان باید انگیزه لازم برای یادگیری از راه دور را داشته باشند. این امر نیاز به اراده، خودکنترلی و مسئولیت پذیری نیاز دارد. دانش آموزان باید بتوانند سرعت یادگیری خود را کنترل کنند. 
 11. عدم توسعه مهارت های ارتباطی
  در آموزش آنلاین تماس شخصی دانش آموزان با یکدیگر و با معلمان در صورت نیاز به حداقل می رسد. بنابراین این نوع آموزش برای رشد مهارت های ارتباطی، اعتماد به نفس و یا مهارت های کار تیمی مناسب نیست.
 12. فقدان دانش عملی
  آموزش آنلاین تخصص هایی که شامل تعداد زیادی تمرین عملی است دشوار خواهد بود. حتی مدرن ترین شبیه سازها جایگزین پزشکان یا معلمان نخواهند شد. 
 13. مشکل شناسایی کاربر
  در آموزش آنلاین نمی توان تشخیص داد خود دانش آموز بر سر کلاس حضور دارد یا فرد دیگر. این یک مشکل اساسی است که ممکن است آینده دانش آموز را به مخاطره بیندازد. 

کلام آخر:

آموزش آنلاین دارای مجموعه ای از نکات مثبت و منفی است. درک مزایا و معایب آموزش آنلاین به موسسات در ایجاد استراتژی هایی برای ارائه کارآمدتر دروس و یادگیری بدون وقفه به دانش آموران کمک می کند. اکنون که خوب و بد آموزش آنلاین در ایام کرونا را دانستید، می توانید بهتر تصمیم گیری کنید و شیوه مناسبی را برای آموزش انتخاب کنید. دوره های آنلاین موثر نیاز به دانش، زمان، تجربه، استعداد، تعهد، مهارت های ارتباطی عالی و علاقه واقعی به یادگیری دارد. اگر همگی این ویژگی ها را دارید می توانید آموزش آنلاین را انتخاب کنید. اما انتخاب یک پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین مناسب که تمام ابزارها و ویژگی های لازم را داشته باشد چالش برانگیز خواهد بود. 
 
نظرات