استفاده از قلم نوری در کلاس مجازی چه کمکی به ما می کند؟

قلم نوری چیست

در سالهای اخیر برگزاری کلاس آنلاین با پیشرفت تکنولوژی و شیوع بیماری کرونا گسترش پیدا کرد. در تدریس آنلاین علاوه بر علم و دانش، استفاده از ابزارهای مناسب به منظور بالا بردن کیفیت تدریس و بازدهی بیشتر ضروری است. یکی از ابزارهای پرکاربرد که مدتیست جای خود را در آموزش آنلاین باز کرده قلم نوری است. با استفاده از این ابزار قدرتمند شما می توانید کیفیت تدریس آنلاین خود را تا چند برابر افزایش دهید. اگر قصد مجهز کردن آموزش آنلاین خود را دارید می توانید از قلم نوری استفاده نمایید. برای استفاده از ابزارها و امکانات آموزش آنلاین نظیر قلم نوری، ابتدا باید بدانیم قلم نوری چیست و استفاده از قلم نوری در کلاس مجازی چه کمکی به ما می کند؟ قلم نوری یک ابزار الکترونیکی شبیه به قلم معمولی و حساس به نور است که کاربردهای مختلفی دارد و برای ترسیم اشکال مختلف، نوشتن فرمول و یا به عنوان اشاره گر ماوس در آموزش آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد. 

عناوین آموزشی این مطلب: 

قلم نوری چیست

قلم نوری چیست؟

لایت پن یک ابزار الکترونیکی حساس به نور  به شکل قلم است که در برخی موارد مانند آموزش آنلاین به جای ماوس می تواند مورد استفاده قرار گیرد و مانند ماوس اطلاعات را به سیستم شما ارسال می کند. از این ابزار برای نوشتن یا ترسیم در نرم افزارهای رایانه ای استفاده می گردد. معمولا طراحان گرافیک و انیمیشن برای انجام کارهای خود از قلم نوری زیاد استفاده می کنند. 
با افزایش تدریس آنلاین و برگزاری کلاس های آنلاین میزان استفاده از قلم نوری نیز افزایش یافت. قلم نوری به عنوان یک قلم معمولی برای برای ترسیم و یا یک ماوس معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار برای سرعت بخشیدن به روند کارها و ایجاد تعامل بین اساتید و دانشجویان کمک می کند.

قلم نوری چیست؟

 کاربرد قلم نوری چیست؟

قلم نوری یا همان لایت پن یک ابزار الکترونیکی دستی است که در ابتدا مورد استفاده طراحان گرافیک بوده و به تدریج به قابلیت های آن افزوده شده است.  در حال حاضر از این وسیله به عنوان اشاره گر ماوس برای نشان دادن اشیاء و یا تغییر دادن متن یا داده ها روی صفحه نمایش استفاده می شود. علاوه بر این برای طراحی و رنگ آمیزی، ثبت امضای الکترونیکی، انجام کارهای ساختمانی توسط معماران و نقشه کشان، نوشتن نسخه دارویی و در کلاس های مجازی به عنوان ابزاری برای رسم اشکال مختلف و نوشتن فرمول از قلم نوری استفاده می شود. 

استفاده از قلم نوری در کلاس مجازی چه کمکی به ما می کند؟

نوشتن فرمول های پیچیده با کیبورد و ماوس می تواند بسیار سخت و زمانگیر باشد. اما قلم نوری به راحتی این کار را برای شما انجام می دهد. به منظور افزایش کیفیت تدریس آنلاین می توان از قلم نوری استفاده نمود. این ابزار برای رسم اشکال مختلف، نوشتن فرمول و... روی تخته وایت برد مجازی در کلاس های آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار برای راحتی کار مدرسان طراحی شده است و در ارائه بهتر دروس به آنها کمک زیادی می کند. 

کاربرد قلم نوری

انواع قلم نوری

به طور کلی قلم های نوری به دو دسته دارای صفحه نمایشگر و بدون صفحه نمایشگر تقسیم می شوند. 
قلم های نوری دارای نمایشگر به طور مستقیم به دستگاه کامپیوتر یا لپ تاپ شما متصل شده و تصویر را با کیفیت بالا نشان می دهد. این نوع قلم نوری معمولا برای تصویرگری استفاده می شود.

نوع دوم قلم های نوری بدون نمایشگر هستند که دارای یک پد یا یک صفحه طراحی هستند و با اتصال به کامپیوتر می توان قلم را روی صفحه حرکت داد و شکل رسم شده را روی مانیتور مشاهده نمود. این نوع قلم نوری برای تدریس آنلاین مناسب است. 

سوالات متداول درباره قلم نوری

قلم نوری

 • قلم نوری چیست؟
  قلم نوری یا همان لایت پن یک قطعه ابزار الکترونیکی حساس به نور است که با حرکت دادن آن روی صفحه از آن برای ذخیره سازی کلمات در حافظه رایانه استفاده می شود. این ابزار به کاربر امکان می دهد تا شبیه اشاره گر ماوس به اشیاء نمایش داده شده روی صفحه اشاره کند. قلم های نوری نسبت به ماوس ها دارای مزایای زیادی هستند. 
 • چگونه می توانم با استفاده از قلم نوری به صورت آنلاین آموزش دهم؟
  برای این کار کافیست صفحه دیجیتالی قلم نوری را به کامپیوتر و یا لپ تاپ متصل نمود و با قلم نوری مشابه قلم معمولی روی صفحه شروع به نوشتن می کنیم.  
 • بهترین برند قلم نوری برای تدریس آنلاین کدام است؟
  با توجه به اینکه در آموزش مجازی نوع فعالیت به صورت رسم شکل و نمودار است. قلم های نوری وان بای و وکام انتخاب مناسبی هستند. 
 • هنگام خرید قلم نوری به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
  نوع مصرف، سایز قلم، رزولویشن، نرخ پاسخگویی، حساسیت به فشار، کلیدهای میانبر، قیمت و... 
 • ویژگی های یک قلم نوری خوب چیست؟
  سخت افزار مناسب، نرخ پاسخگویی، حساسیت به فشار، قیمت مناسب و رزولوشن از جمله ویژگی های یک قلم نوری خوب است. 
 • کاربرد قلم نوری در تدریس آنلاین چیست؟
  مدرسین از قلم نوری به منظور ترسیم اشکال مختلف در کلاس مجازی و یا نوشتن برخی توضیحات و فرمول های دروسی مثل ریاضی استفاده می کنند.
 • مزایای استفاده از قلم نوری چیست؟
  ابزار انتخاب دقیق
  بسیار سبک 
  حساسیت به فشار دست
  سهولت حرکت دست 
  خوش دست بودن به دلیل فرم ظاهری قلم
  امکان استفاده از نوک جوهری در قلم
  افزایش میزان تسلط در نوشتن و طراحی
  امکان بی سیم بودن
 • معایب استفاده از قلم نوری چیست؟
  دوام کم و شکنندگی 
  فضای ذخیره سازی کم
  ناکارآمد برای استفاده عموم
  قیمت بالا نسبت به یک ماوس معمولی
 • تفاوت استفاده از قلم نوری و ماوس در چیست؟
  اصلی ترین تفاوت قلم نوری و ماوس حساس بودن قلم نوری به فشار دست است. علاوه بر این شکل ظاهری قلم نوری شبیه به قلم معمولی می باشد و نسبت به ماوس راحت تر در بین انگشتان دست قرار می گیرد.
 • انواع قلم نوری برای تدریس کدامند؟
  قلم های نوری سیم دار، قلم نوری باتری دار، قلم نوری تبلت، قلم نوری LED، قلم طراحی 
 • موارد استفاده قلم نوری کدام است؟
  انیمیشن سازی، آموزش مجازی، طراحی های صنعتی، تولید بازی های رایانه ای، تولید و ویرایش حرفه ای کلیپ های آموزشی، نقاشی دیجیتال، درج متون و...
 • قلم نوری در کامپیوتر چه کاربردی دارد؟
  قلم نوری در اغلب رایانه ها به عنوان یک وسیله ورودی استفاده می شود. لایت پن در کامپیوتر آزمایشگاه ها به عنوان ابزار اندازه گیری میزان نبض نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 
 • قلم نوری چگونه کار می کند؟
  لایت پن یک دستگاه ورودی دستی است. این دستگاه حساس به نور است و با تشخیص تغییر روشنایی پیکسل های اطراف کار می کند که نشان می دهد CRT  در آن منطقه اسکن می شود. وقتی قلم با صفحه لمس می شود موقعیت را در صفحه نمایش تشخیص می دهد یا حس می کند. سپس زمان این رویداد را به کامپیونر ارسال می کند.
 • آیا قلم نوری فقط برای طراحی مناسب است؟
  خیر. در حال حاضر بسیاری از اساتید و حتی دانش آموزان از قلم نوری در آموزش آنلاین استفاده می کنند. 
 • برندهای قلم نوری موجود در ایران کدامند؟
  Wacom, XP-PEN, Parblo, وHuion برندهای شناخته شده قلم نوری در ایران محسوب می شوند. 

کلام آخر:

در این مطلب از بلاگ رومیت با قلم نوری و کاربرد آن در کلاس مجازی آشنا شدید. به منظور سهولت تدریس در کلاس های آنلاین می توان از ابزارهای دیجیتالی نظیر قلم نوری بهره گرفت. قلم نوری یک ابزار الکترونیکی شبیه به قلم و حساس به نور است که برای رسم اشکال مختلف و نوشتن فرمول و... در تدریس آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد. برای تدریس دروسی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و حتی درس های طراحی و گرافیک داشتن قلم نوری ضروری است. لایت پن تا حد زیادی به مدرسین کمک می کنند تا بتوانند دروس را با کیفیت بهتری ارائه دهند. قلم های نوری انواع مختلفی دارند که شما می توانید با توجه به نیاز خود قلم نوری مناسب را انتخاب نمایید. سایت برگزاری وبینار رومیت امکان استفاده از قلم نوری را برای مدرسین فراهم کرده است. این ابزار بازدهی کلاس آنلاین را تا حد زیادی افزایش می دهد. 
نظرات