چرا آموزش آنلاین از آموزش سنتی بهتر است؟

آموزش آنلاین یا حضوری

امروزه در جهان طرفداران آموزش آنلاین روز به روز در حال افزایش است. اما آیا این بدین معنی است که آموزش آنلاین از آموزش سنتی بهتر است؟ هر دو شیوه آموزش مزایا و معایب مختص خود را دارند. در ادامه این مطلب از بلاگ رومیت به مقایسه آموزش آنلاین و حضوری پرداخته ایم. با مطالعه مزایا و معایب آموزش آنلاین و سنتی متوجه خواهید شد چرا آموزش آنلاین از آموزش سنتی بهتر است و بنابراین می توانید تصمیم درست تری برای انتخاب شیوه آموزش مناسب خود بگیرید. 


عناوین آموزشی این مطلب:

چرا آموزش آنلاین از آموزش سنتی بهتر است؟

 

آموزش آنلاین چیست؟

به آموزشی که بر بستر اینترنت و از راه دور انجام می شود آموزش آنلاین می گویند. این نوع آموزش بدون نیاز به حضور در کلاس از طریق یک رایانه، لپ تاپ یا تبلت متصل به اینترنت انجام می شود. در این شیوه آموزش به دلیل عدم محدودیت مکانی و زمانی در هر زمانی و از هر مکانی به محتوای آموزشی دسترسی دارید.  

 

آموزش آنلاین

آموزش حضوری چیست؟

متدوال ترین شیوه آموزش تا کنون آموزش حضوری(سنتی) بوده است. در آموزش حضوری مدرس و دانش آموز در کلاس حضور فیزیکی دارند و مطالب به صورت حضوری به دانش اموزان آموزش داده می شود. این نوع آموزش دارای برنامه زمانی دقیق و مشخصی است و تعاملات و ارتباطات در این روش به صورت زنده و چهره به چهره است. 

آموزش حضوری چیست؟


مقایسه آموزش آنلاین و حضوری

یادگیری انلاین طی سالها به محبوبیت رسیده است که ناشی از پیشرفت فناوری و تمایل به دسترسی به یک پایگاه دانش جهانی است و حتی با پیدایش و شیوع بیماری کوید 19 حمایت می شود. اکنون که آموزش آنلاین بیش از هر زمان دیگری محبوبیت یافته معملمان با یک چالش منحصر به فرد جدید رو به رو هستند و آن تفاوت آموزش آنلاین وحضوری است. 

1. انعطاف پذیری

مهم ترین ویژگی آموزش آنلاین انعطاف پذیری آن است. به این مفهوم که آموزش آنلاین این امکان را برای شما فراهم کرده در هر مکانی هستید هر زمان که مایل بودید در کلاس آنلاین خود شرکت کنید. این ویژگی آموزش آنلاین شما را قادر می سازد که تایم های خود را برنامه ریزی کنید و برنامه آموزشی خود را با سایر برنامه های شخصی خود هماهنگ سازید. 
این در حالی است که کلاس های حضوری چنین قابلیتی را ندارند و برای شرکت در کلاس حضوری محدود به زمان و مکان مشخصی خواهید بود. 

2. سهولت دسترسی

دسترسی به منابع آموزشی در کلاس های آنلاین بسیار راحت است. این در حالی است که در کلاس های حضوری منابع آموزشی کتاب و معلم هستند.

3. نوع داده آموزشی

در آموزش حضوری از کتاب برای آموزش مطالب استفاده می شود در حالی که در آموزش آنلاین کتاب جای خود را به فایل های صوتی، تصویری و متنی داده است. از آنجا که در آموزش آنلاین هیچ کاغذی مصرف نمی شود به آموزش سبز مشهور است. 

4. مهارت های ارتباطی(تعامل)

یکی از تفاوت های عمده بین آموزش سنتی و آنلاین در نحوه تعامل دانش آموزان با معلم و موضوع درسی است. آموزش حضوری یک آموزش همزمان است در حالی که آموزش آنلاین می تواند همزمان یا غیر همزمان باشد. در یک کلاس فیزیکی مدرسان در زمان واقعی با دانشجویان خود درگیر هستند در حالی که در آموزش آنلاین می توانید به صورت زنده با دانش آموزان ارتباط داشته باشید و یا سخنرانی های خود را ضبط کرده و در اختیار دانش آموزان قرار دهید تا بعدا آنها را بررسی کنند. یادگیری ناهمزمان مزایای منحصر به فردی را ایجاد می کند و به دانش آموز کمک می کند اطلاعات را با سرعت خود یاد بگیرند. این روش به آنها کمک می کند بدون استرس یا ترس از دست دادن مطالب از طریق برنامه درسی پیشرفت کنند. مسئله اصلی در آموزش آنلاین کم شدن میزان تعامل دانشجو با دیگر همکلاسی ها و مدرس است. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید آموزش های شما موضوع را با جزئیات کامل بررسی می کند و پاسخ دهنده همه سوالات انهاست. 

5. نوع ارتباط

در آموزش انلاین اکثر ارتباطات بین دانش آموز و مربی و دیگر دانش آموزان ارتباط غیر همزمان کلامی است که عمدتا از طریق ایمیل، پیام، شبکه های اجتماعی، تالارهای گفتگو و... است. اما در دوره های حضوری ارتباطات همزمان شامل گفتگو و مکالمه رو در رو است.

6. زمانبندی

در آموزش آنلاین امکان برنامه ریزی و زمانبندی برای رسیدن به کارها و شرکت در کلاس انلاین وجود دارد. بنابراین افراد شاغل و یا دارای فرزند به راحتی می توانند با زمانبندی در کلاس های آنلاین شرکت کنند. اما در کلاس های حضوری زمان کلاس از قبل مشخص شده و قابل تغییر نیست به ویژه اینکه لازم است به صورت فیزیکی در مکان برگزاری کلاس حضور داشته باشید. 

7. مقرون به صرفه بودن

در آموزش مجازی برخلاف آموزش حضوری هزینه رفت و آمد، هزینه تدریس معلم، اجاره کلاس، چاپ جزوه و... وجود ندارد و شما فقط هزینه آموزش مجازی خود را پرداخت می کنید و تا سال ها می توانید از مزایای آن بهره ببرید.

 8. انگیزه و نظم دانش آموزان 

اول از همه توجه به این نکته مهم است که درگیر کردن و ایجاد انگیزه در دانش آموزان در یک کلاس سنتی بدون در نظر گرفتن موضوع، کار دشواری است. معلمان با استفاده از روش های آموزش ترکیبی و استفاده از فایل های تصویری و اسلاید سعی در جذاب تر کردن کلاس می کنند تا توجه دانش آموزان را به خود جلب کنند. دانشجویان در دوره های حضوری باید به طور فعال در کلاس گوش دهند در مباحث شرکت کنند، یادداشت برداری کنند و تکالیف درسی را کامل کنند. حضور در کلاس تا حدی این انگیزه را در دانش آموز ایجاد می کند. اما در آموزش آنلاین ایجاد انگیزه در دانش آموزان متفاوت خواهد بود. در این نوع آموزش شما می توانید با تشویق دانش آموزان به فعال بودن، تکالیف تعاملی و پروژه های گروهی آنها را درگیر کنید.  در صورت انجام تکالیف برای آنها جایزه در نظر بگیرید و به آنها دائما هدف برگزاری کلاس را یادآوری کنید. 

9. نیاز به راهنمایی

متاسفانه یکی از بزرگترین چالش های آموزش آنلاین عدم وجود راهنمایی و پشتیبانی معلمان است. کلاس فیزیکی به شما این امکان را می دهد که قبل و بعد از کلاس با دانش آموزان خود تعامل داشته باشید و به سوالات آنها پاسخ دهید. اما دانش آموزان دوره های آنلاین احساس می کنند نمی توانند خارج از کلاس با مدرس خود ارتباط داشته باشند. به همین دلیل است که شما باید به برقراری ارتباط تاکید کرده و از آنها بخواهید از طریق ایمیل یا شبکه های پیام رسان با شما در ارتباط باشند تا از این طریق بتوانید به سرعت به سوالات و نگرانی های آنها پاسخ دهید. 

10. مهارت کار با تکنولوژی 

یکی از مزیت های آموزش انلاین آشنایی با دنیای فناوری و تکنولوژی روز دنیاست. یادگیری و کار با فناوری در دنیای مدرن امروز برای مدرسان و دانش آموزان یک امر ضروری است. برای تدریس یک دوره آنلاین شما نیازی به مهارت زبان های برنامه نویسی و نوشتن کد ندارید . اما شما باید قادر باشید به راحتی با یک سیستم مدیریت آموزشی کار کنید و به ایجاد ارتباط با دیگران بپردازید. 

11. گسترش حوزه وسیعی از مخاطبین

آموزش آنلاین متشکل از دانش آموزانی است که از سراسر جهان به سیستم وارد می شوند. دوره های آنلاین با گردهم آوردن افراد، فرهنگ ها ، جوامع و شهرهای مختلف فرصت یادگیری را خارج از مکان فیزیکی ما گسترش می دهد. 

مقایسه آموزش آنلاین و حضوری

 آموزش آنلاین یا حضوری؟

همگی موارد گفته شده تفاوت آموزش انلاین و حضوری را برای شما تشریح می کند. بنابراین پاسخ مطلقی برای انتخاب بهترین شیوه آموزش وجود ندارد. از حق که نگذریم مزایای آموزش آنلاین نسبت به آموزش سنتی بیشتر است.

آموزش آنلاین معلم و دانش آموز را قادر می سازد تا سرعت یادگیری خود را تنظیم کنند و انعطاف پذیری بیشتری در تنظیم برنامه ای متناسب با دستور کار همه وجود دارد. آموزش آنلاین مهارت مدیریت زمان را به شما می آموزد که برقراری تعادل مناسب بین کار و آموزش را آسان می کند.

با این حال بسیاری از افراد هنوز آموزش سنتی را ترجیح می دهند. آموزش سنتی(حضوری) روشی است که قرن ها به عنوان یک شیوه استاندارد آموزشی مورده استفاده قرار گرفته و آموزش آنلاین(مجازی) اخیرا به عنوان یک شیوه مدرن آموزشی در صنعت آموزش تحولاتی ایجاد کرده و می تواند تکمیل کننده آموزش حضوری باشد. با این حال برخی از مدرسان و مربیان از روش ترکیبی استفاده می کنند تا بتوانند نتایج مطلوبی به دست آورند. 
انتخاب بهترین شیوه آموزش بستگی به سبک یادگیری افراد و برخی موارد دیگر دارد. شما می توانید با در نظر گرفتن مزایا و معایب هر دو روش آموزش و با توجه به سبک یادگیری خود بهترین روش را برای آموزش انتخاب کنید. 


سوالات متداول درباره آموزش آنلاین یا حضوری

 •  آموزش آنلاین چیست؟
  نوعی آموزش از راه دور که بر بستر اینترنت انجام می شود و در آن یک دوره یا برنامه از پیش طراحی شده و به صورت کاملا آنلاین ارائه می شود. در این نوع آموزش شما از هر موقعیت جغرافیایی و در هر زمان به آموزش دسترسی دارید. 
 •  آموزش حضوری یا سنتی چیست؟
  آموزش حضوری روشی آموزشی چهره به چهره با حضور یک مدرس و تعدادی دانش آموز است که در آن محتوای دوره و مطالب آموزشی به صورت حضوری به گروهی از دانشجویان آموزش داده می شود. این امکان ایجاد تعامل زنده بین یک فراگیر و یک مربی را فراهم می کند. در این روش فراگیران از تعامل بیشتری با مدرس و همکلاسی های خود بهره مند می شوند. 
 •  تفاوت آموزش مجازی و سنتی چیست؟
  آموزش آنلاین بدون برنامه زمانی و انعطاف پذیر است. این آموزش فردی است و تعاملات آن کم است. منبع آموزش محتوای انلاین است. آموزش سنتی(حضوری) آفلاین است. در یک کلاس درس فیزیکی و طیق برنامه زمانبندی شده انجام می شود. تعاملات بین افراد زیاد است و منبع آموزش همان معلم است. 
 • کلاس آنلاین بهتر است یا حضوری؟
  در حالی که آموزش آنلاین به طور فزاینده ای محبوب می شود، آموزش حضوری هنوز هم ممکن است بهترین گزینه برای برخی از افراد باشد. در آموزش حضوری مدرسان بهتر می توانند درک و علاقه دانش آموزان را بسنجند.
 • معایب آموزش حضوری چیست؟
  الزام حضور در کلاس 
  در صورت غیبت آموزش آن جلسه را از دست می دهید.
  محدود به یک زمان و مکان خاص
 • چرا آموزش آنلاین بد است؟
  آموزش آنلاین می تواند باعث انزوای اجتماعی شود. این شیوه آموزش به مهارت های انگیزشی قوی و مدیریت زمان نیاز دارد. عدم رشد مهارت های ارتباطی در دانشجویان آنلاین از دیگر معایب آموزش آنلاین بشمار می رود.
 • مزایا و معایب آموزش آنلاین چیست؟
  افزایش انعطاف پذیری بزرگترین مزیت آموزش آنلاین است. سهولت دسترسی، مقرون به صرفه بودن، افزایش مهارت کار با دنیای تکنولوژی، عدم محدودیت مکانی و زمانی از مزایای آموزش آنلاین محسوب می شود. 
 • کلاس های آنلاین خوب است یا بد؟
  دوره های انلاین می تواند برای یک دانشجوی شاغل کاملا مفید باشد. 
  کلاس های انلاین مقرون به صرفه تر از کلاس های سنتی هستند. 
  آموزش آنلاین با سرعتی که برای دانش آموز راحت است انجام می شود.
 • مزایای آموزش حضوری چیست؟
  شما می توانید بیشتر روی یادگیری خود تمرکز کنید زیرا آموزش حضوری حواس پرتی کمتری نسبت به آموزش آنلاین دارد. علاوه بر این در کلاس های حضوری شما احساس راحتی بیشتری می کنید و تعامل شما با دیگر دانش آموزان و مدرس بیشتر است. 
 • کدام شیوه آموزش بهتر است؟
  برای برخی از دانش آموزان، خانه بودن و در کنار والدین به ویژه هنگام شیوع بیماری های واگیردار نظیر کرونا می تواند احساس امنیت و اطمینان خاطر بیشتری داشته باشد. در عین حال برخی آموزش حضوری را ترجیح می دهند زیرا می توانند با دوستان و معلم خود ارتباط برقرار کرده از نزدیک سوالات خود را بپرسند. در آموزش حضوری دانش آموزان کمتر دچار حواس پرتی می شوند.  


کلام آخر:

حال که تفاوت آموزش آنلاین و حضوری را دانستیم می توانیم بهترین شیوه یادگیری را برای آموزش برگزینیم. برخی از کودکان با آموزش انلاین بهتر ارتباط برقرار کرده و مطالب را از این طریق بهتر درک می کنند. در عین حال برخی همچنان علاقمند به شرکت در کلاس های حضوری هستند و شیوه سنتی آموزش را بیشتر می پسندند. شما جزو کدام دسته از افراد هستید؟ اگر انتخاب شما آموزش آنلاین است کدام پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین را انتخاب می کنید؟ رومیت به عنوان یکی از بهترین پلتفرم های برگزاری کلاس آنلاین تمام نیازهای شما را برای برگزاری یک کلاس آنلاین با کیفیت پوشش می دهد. 
 
نظرات