نقش فناوری در آموزش مجازی

نقش فناوری در آموزش مجازی

آینده آموزش عالی به معنای شکستن دیوارهای کلاس، در آغوش کشیدن ابزارهای دیجیتالی و درگیر کردن دانشجویان با خلاقیت و نوآوری است. در چهارچوب یک همه گیری جهانی، تحول عمده در شیوه آموزش ضرورت پیدا کرد. ما دانشجویان خود را تشویق می کنیم تا جهانی  فراتر از دانشگاه را کشف کنند. بنابراین آموزش آنلاین فرصتی برای ارتباط با دنیای دیجیتال است و این امکان را برای شما فراهم می کند که در هر جایی بتوانید آموزش ببینید. اگر بتوانیم دیوارها را بشکنیم می توانیم تجربه های جدیدی بسازیم که دنیای واقعی و دیجیتال را با هم ادغام کند. ابزارهای یادگیری دیجیتال، همراه با تخیل و خلاقیت طراحان ما را به سمت ایجاد روش های جدید و تعامل دانشجویان سوق می دهد. در این مطلب می خواهیم بدانیم نقش فناوری در آموزش مجازی چیست؟ فناوری به ما این امکان را می دهد تا سبک های مختلف یادگیری را ارزیابی کرده و از آنها استقبال کنیم و برنامه های درسی دیجیتال را تنظیم کنیم تا دانش آموزان را در جایی که هستند ملاقات کنیم. و شاید مهم تر از همه این رویکرد یک جهش مهم به سوی رفع شکاف دیجیتالی است و به همه امکان دسترسی و فرصت یادگیری و تعالی را می دهد. برای دانستن چالش های اساسی نقش فناوری در آموزش مجازی و مزایا و معایب فناوری در آموزش مجازی این مطلب از بلاگ رومیت را تا انتها دنبال کنید. 

عناوین آموزشی این مطلب:

نقش فناوری در آموزش مجازی

همه گیری بیماری کرونا آموزش عالی را وادار کرد با سرعت بیشتری نسبت به گذشته تکامل یابد. دریچه ای برای ارتباط با دنیای دیجیتال، فناوری های جدید و مسیرهای یادگیری باز کرد. اکنون ما یک انتخاب داریم. دنبال کردن مسیرهای جدید به آینده ای بازتر، فراگیرتر و یا بازگشت به عقب. وقت آن است که از آینده ای روشن، جسورانه و مجازی استقبال کنیم. اساتید و مدرسان با استفاده از ابزارهای مختلف در دنیای فناوری و دیجیتال می توانند جذابیت کلاس های آنلاین را برای مخاطبین خود افزایش دهند. 
نوآوری های فناوری اخیر فرصت های جدید زیادی را برای خدمت بهتر به دانشجویان محروم سنتی ایجاد کرده است. 

 1. افزایش سرعت و دسترسی به اینترنت می تواند بسیاری از محدودیت های جغرافیایی را که به دانشجویان ضعیف آسیب می رساند کاهش دهد.
 2. تکامل فناوری منجر به سهولت یادگیری در آموزش آنلاین شد. قبل از تبلت ها، کار با نرم افزارهای آموزشی برای دانش آموزان پیش دبستانی، مهدکودک و حتی کلاس اول ابتدایی دشوار بود، زیرا به استفاده از ماوس و یا صفحه کلید احتیاج داشت. اکنون صدها برنامه کاربردی وجود دارد که می تواند کودکان را به طور موثر در معرض سواد ابتدایی و مهارت های عددی قرار دهد.
 3. پیشرفت در فناوری هوش مصنوعی در حال حاضر به معلمان اجازه می دهد تا آموزش را از یکدیگر متمایز کنند و از این طریق به دانش آموزانی که دانش و مهارت آنها کمتر از حد معمول است، پشتیبانی اضافی ارائه می دهند. جدیدترین سیستم های تدریس خصوصی هوشمند قادر به ارزیابی نه تنها نقاط ضعف فعلی دانش آموز هستند، بلکه می توانند دلیل اشتباهات خاص دانش آموزان را نیز تشخیص دهند. 

چالش های اساسی نقش فناوری در آموزش مجازی چیست؟

نقش فناوری در آموزش مجازی

 • در آموزش آنلاین، دانش آموزان مسئولیت بیشتری نسبت به نتیجه یادگیری خود دارند. 
  از آنجا که در کلاس های آنلاین معلم و والدین امکان نظارت کامل بر یادگیری دانش آموزان ندارند، دانش آموزان باید خودشان مسئولیت یادگیری شان را بپذیرند.
 • حواس پرتی های بسیاری برای دانشجویان وجود دارد. 
  دانشجویان آنلاین با میزان زیادی حواس پرتی در یادگیری مواجه می شوند. فناوری فرصت های فراوانی برای سرگرمی یا برقراری ارتباط به فراگیران می دهد. نظیر وب گردی، چت کردن در رسانه های اجتماعی و... اکنون هر معلمی باید ابزارهای جدید فنی و آموزشی را برای حفظ تمرکز دانش آموزان کشف کند. 
 • انطباق با دسترسی شبانه روزی
  رفتن به یک مدرسه سنتی یک برنامه روزمره مشخص را تشکیل می داد. با مدت زمان مشخص دروس، تعطیلات و اوقات فراغت پس از آن. اکنون دانشجویان وظیفه دارند که روز خود را برنامه ریزی کرده و بارهای کاری را به تنهایی توزیع کنند. معلمان همچنین ممکن است با دسترسی 24 ساعته آنلاین مبارزه کنند. فرار از یک مدرسه آنلاین سخت است. علاوه بر این، از آنجا که یادگیری و استراحت اکنون در خانه انجام می شود، به نظر می رسد مدرسه در تمام مدت باز است. 
 • برنامه ریزی دوره ای وقت گیر 
  استفاده از ابزارها و فنون جدید معلمان را به دانش آموزان تبدیل می کند. در حالی که آنها قبلا همه چیز را برای درس های داخل کلاس آماده کرده بودند اما اکنون هر تدریس آنلاین معلمان را ملزم می کند که این مواد یادگیری را به فرمهای مناسب تر برای آموزش آنلاین تبدیل کنند. 
 • هزینه 
  یکی از چالش های نقش فناوری در آموزش مجازی که با آن مواجه هستیم هزینه هاییست که در استفاده از ابزارهای مختلف سخت افزاری و نرم افزاری برای افزایش کیفیت تدریس باید بپردازیم. 

بیایید با انگیزه دانش آموزان شروع کنیم. اگر فناوری ها بتوانند از طریق شخصی سازی مطالب نسبت به علاقه دانشجو یا از طریق فناوری بازی، دانشجویان غیرمجاز را از آن خود کنند، می توانند از ضعف عملکرد دانشجویان بهره مند شوند. با این حال فناوری ها معمولا امکان نظارت بر عملکرد دانش آموزان را کاهش می دهند. این امر به ویژه برای کودکانی که انگیزه کمتری دارند و یا از حمایت های ساختاری کمتری در خانه برخوردار هستند ضرر خواهد داشت. همچنین این احتمال وجود دارد که این فناوری ها کمتر بتوانند فراگیران بی میل را به روشی که یک معلم پویا و کاریزماتیک می تواند درگیر کند، درگیر کنند.
به طور گسترده تر درک این نکته مهم است که فناوری ها می توانند جایگزین یا تکمیل کننده منابع موجود در مدرسه باشند. به عنوان مثال محتوای آنلاین با طراحی و ساختاری مناسب ممکن است از معلمی تازه کار برای آموزش حمایت اساسی کند. با این حال در بسیاری از موارد ممکن است مناسب تر باشد که فناوری را به عنوان مکمل در آموزش بدانیم. سرانجام می توان گفت حتی با بهترین شیوه آموزش دیجیتال بسته به شرایط شخصی و مدرسه به طور متفاوتی برای دانش آموزان سودمند خواهد بود. 


امروزه فناوری بدین معناست که می توان اطلاعات را فورا با کلیک یک دکمه در سراسر جهان به اشتراک گذاشت. شما خواهید دانست چگونه می توان از فناوری برای ایجاد جوامع آنلاین مبتنی بر واقعیت و به نوبه خود بهبود تعاملات آنلاین انسانها استفاده کرد. از بسیاری جهات، دنیای معاصر بدون در نظر گرفتن اینترنت دشوار است. زندگی بسیاری از مردم کاملا با فناوری دیجیتال اشباع شده است. شکاف فعلی در دانش فناوری و عدم آمادگی رهبری مربوط به سواد دیجیتال برای محیط مدرسه می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. از قدرت فناوری برای ارتباط بهتر با دیگران در حالت آفلاین و یا آنلاین استفاده کنید. دوره های آنلاین به شما کمک می کند تا درک بهتری از نحوه تغییر فناوری در تعامل با ما داشته باشید و در مورد روش هایی که می توانیم از فناوری برای کاهش انزاوای اجتماعی استفاده کنیم تامل کنیم. در کلاس های آنلاین شما این فرصت را خواهید داشت که در مورد چگونگی کمک فناوری به تقویت ارتباطات دیجیتال در صورت عدم امکان حضور فیزیکی فکر کنید!

نقش فناوری در آموزش مجازی

جوانب مثبت و منفی فناوری در آموزش مجازی چیست؟

کوید 19 منجر به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها برای مدت زمانی طولانی شده است. با این وجود به لطف فناوری معلمان هنوز قادر به ادامه تدریس هستند. بنابراین دانش آموزان از یادگیری عقب نخواهند ماند. بسیاری از مدرسان به دلیل تغییر در شیوه آموزش با چالش های جدیدی مواجه می شوند. بیایید نگاهی به چالش ها و مزایای فناوری در آموزش آنلاین بیندازیم. 

مزایای فناوری در آموزش آنلاین 

فناوری فضای جدیدی را برای یادگیری ایجاد می کند که در آن دانش آموزان اجازه آزادی بیشتری را دارند و معلمان راهنمای دنیای جدید دانش تقریبا بی نهایت هستند. 

 • محیط یادگیری مشترک بدون در نظر گرفتن مکان 
  بدون همکاری موثر بین فراگیران و معلمان، دانش آموزان اغلب انگیزه خود را به دلیل درک نکردن جامعه و احساس یادگیری مشترک از دست می دهند. به همین دلیل استفاده از اشکال مختلف تعامل آنلاین، از پیام های متنی و کنفرانس ویدیویی گرفته تا پروژه های تعاملی مشترک و جدیدترین سیستم عامل های آنلاین، برای حمایت از دانشجویان و مشغول نگه داشتن آنها بسیار مهم است. 
 • تشویق به مشارکت فعال
  آموزش آنلاین انعطاف پذیری را به زبان آموزان می بخشد که در محیط کلاس سنتی نمی یابند. به جای مشارکت همه دانش آموزان به طور همزمان، معلمان می توانند دروس گروهی یا جداگانه را برنامه ریزی کنند، محتوای شخصی ارائه دهند و همیشه در ارتباط باشند. 
 • جذب دانش آموزان به روش های جدید
  آموزش آنلاین به شما امکان می دهد از محتوای آموزشی ثابت به محتوای رسانه تعاملی پویاتر بروید. یکی دیگر از مزایای فناوری در یادگیری این است که دانش آموزان اغلب وقتی که نه تنها به معلم گوش می دهند و کتاب های درسی را نمی خوانند بلکه در فعالیت های دانشگاهی نیز شرکت می کنند، سریعتر یاد می گیرند. به همین دلیل ایده خوبی است که یادگیری را با استفاده از آزمونهای کوتاه، بازی، برنامه های تعاملی و موارد دیگر تشویق کنید. 
 • امکان ارزیابی دانش آموزان
  برای ارزیابی سریع دانش آموزان می توانید از آزمون های مختلف تعاملی و آزمون های چند گزینه ای استفاده کنید. با استفاده از ابزارهای درجه بندی آنلاین نمرات هر دانشنقش فناوری در آموزش مجازی آموز را ببینید. 
 • تغییر نقش برای دانش آموز و معلم
  نقش معلم به عنوان یک متخصص موضوعی بسیار کم اهمیت است. این توانایی هدایت دانش آموزان از طریق این حجم از اطلاعات است که در آموزش مدرن واقعا مهم است. 
  در عین حال یافتن موثرترین روشهای یادگیری از منابع مختلف همراه با دانش آموزان، معلمان را به جای اینکه تنها منبع دانش باشند، هم زبان می سازد. و این دقیقا همان رفتاری است که می تواند دانش آموزان را تحریک کند و آنها را ترغیب به مطالعه فراتر از برنامه درسی کند. ممکن است به نظر برسد که معلمان کنترل خود را از دست می دهند. اما در واقع این رویکردهای جدید باعث ایجاد اعتماد و احترام واقعی در کلاس می شود. 
 • استفاده از فناوری های پیشرفته آموزشی 
  فناوری اطلاعات در آموزش و پرورش طیف گسترده ای از روش های جدید را برای معلمان فراهم می کند. برنامه های آموزشی موبایل، سیستم عامل های مشترک، تجزیه و تحلیل یادگیری و بسیاری از ابزارها و رویکردهای ابتکاری، روند یادگیری را برای دانش آموز و معلم بسیار جذاب تر می کند. 
 • دسترسی به آخرین اطلاعات 
  به روز رسانی کتب درسی دانشگاهی و سایر مطالب چاپی مدت زمان زیادی طول می کشد. بنابراین آنها اغلب دارای دانش منسوخ هستند، به ویژه هنگامی که صحبت از علم مدرن یا تاریخ معاصر می شود. اما اطلاعات آنلاین پویا هستند و همیشه به روز می شوند. در اینترنت، اطلاعات جدید بلافاصله پخش می شوند و می توانند بلافاصله در فرآیند یادگیری ادغام شوند و این یکی از قدرتمندترین مزایای فناوری در یادگیری است.
 • ایجاد اعتبار برای معلمان
  دانش آموزان امروزی جهان را بدون تکنولوژی پیشرفته نمی شناسند. معلمانی که تکنولوژی را در آغوش می گیرند سطح اعتماد به دانش خود را برای این نسل به ارمغان می آورند تا به برنامه های آموزشی در موضوعات مختلف اجازه فعالیت دهند. داشتن ابزار تکنولوژی می تواند تاثیر مهمی بر دانش آموزان مدرن داشته باشد. 
 • مقابله با انزوای اجتماعی 
  همانطور که می دانید آموزش آنلاین باعث ایجاد انزوای اجتماعی در افراد می شود. به کمک فناوری کار با ابزارهایی را یاد می گیرید که شما را از حالت انزوا در خواهد آورد. 
 • فرصتی برای یادگیری روش های مختلف 
  فناوری برای دانش آموزان فرصتی را فراهم می کند تا بتوانند به تنهایی کشف کنند و استراتژی های موثر برای یادگیری را پیدا کنند.  
 • می تواند تمام اطلاعات مورد نیاز را در یک مکان قرار دهد. 
  فناوری با فراهم کردن سیستم عامل ها و برنامه های مختلف معلمان را قادر می سازد تا تمام اطلاعات مربوط به دانش اموزان را ترکیب و استفاده کنند. 
 • توسعه روش های آموزشی جدید
  فناوری روش های جدیدی را به آموزش افزوده است. این روش ها شامل پادکست ها، وبلاگ ها، رسانه های اجتماعی، کنفراس وب و... است. فناوری یک ابزار جهانی مهم را ارائه می دهد که معلمان می توانند تمامی دانش آموزان را به کمک آن آموزش دهند. این ابزارها شامل تشخیص صدا، تبدیل متن به گفتار، کنترل حجم صدا، مترجم، نرم افزار پیش بینی کلمه و ... است. 
 • آماده کردن دانشجویان برای آینده
  کاملا مشخص است که آینده روی تکنولوژی متمرکز خواهد شد. استفاده از فناوری در آموزش باعث می شود دانش آموزان در آینده مشکلی نداشته باشند. آشنایی با حداقل یک نوع تکنولوژی به آنها کمک می کند تا بتوانند از آن بهتر استفاده کنند و در نهایت مهارت های لازم برای دستگاه های با تکنولوژی جدید را توسعه دهند. 
 • یادگیری مستقل در دانش آموزان 
  دانش آموزان قادر هستند درس های خود را بدون نیاز به کمک والدین یا معلمان به کمک تکنولوژی اینترنت جستجو کنند. 
 • استفاده از ابزارهای هیجان انگیز برای تدریس
  در گذشته ابزارهای یادگیری محدود به تخته سیاه، کتاب، گچ یا ماژیک ها و تخته های وایت برد بودند. اما امروزه معلمان می توانند با بکارگیری فناوری در هنگام تدریس از تصاویر، ویدیوها، اسلایدها، تخته های هوشمند، قلم نوری و... استفاده کنند. این ابزارها محیط یادگیری را برای دانش آموزان جذاب و هیجان انگیز می کند و علاقه آنها را به یادگیری افزایش می دهد. 

معایب استفاده از فناوری در آموزش آنلاین 

 • کاهش میزان علاقه به مطالعه
  با توجه به اینکه در روش آموزش آنلاین همه اطلاعات و محتواهای درسی در اینترنت قابل دسترسی هستند دانش آموزان احتمالا کمتر مطالعه می کنند. تصور آنها این است تا زمانی که اینترنت و گوگل وجود دارد 
 • آسیب پذیری بیشتر دانش آموزان در بروز مشکلات احتمالی
  سرعت اینترنت، مشکلات فنی کامپیوتر و یا عدم آشنایی دانش آموزان با نحوه کار آن می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود که مانع شرکت در کلاس ها شده و دانش آموزان را ناامید می کند.  
 • دیدگاه های منفی در مورد تکنولوژی
  کتاب ابزاری است که تنها برای آموزش و یادگیری مورد استفاده قرار می گیرد. اما ابزارهای فناوری عموما به عنوان وسیله ای برای سرگرم کردن و نه یادگیری به حساب می آیند. بنابراین دانش آموزان می دانند که هنگام خواندن کتاب قرار است مطلبی را یاد بگیرند در حالی که اگر تبلت به دست آنها بدهید به آن به چشم یک ابزار آموزشی نگاه نمی کنند و از آن به عنوان وسیله ای سرگرم کننده برای بازی و ... استفاده می کنند.  
 • افزایش چالش های آموزشی
  از آنجا که آموزش آنلاین یک شیوه نوین است معلمان برای برقراری ارتباط با تکنولوژی نیاز به آموزش مجدد دارند. پیش از این تمامی مدرسین به روش های سنتی تدریس می کرده اند و با این روش آموزش آشنایی ندارند. بنابراین ممکن است آنها فناوری را تهدیدی برای امنیت شغلی خود بدانند. 
 • کاهش ارزش کل آموزش در کلاس های آنلاین 
 • جدا کردن دانش آموزان از روابط چهره به چهره
  در آموزش آنلاین ارتباطات از حالت چهره به چهره به روش آنلاین تغییر می یابد. شیوه تعامل افراد تغییر کرده و روابط اجتماعی چهره به چهره تبدیل به ارتباط از راه دور می شود. 
 • افزایش استفاده از منابع غیرقابل اعتماد برای یادگیری 
  برخی از اطلاعاتی که در حال حاضر در اینترنت موجود است دروغ و نادرست است. تشخیص منابع درست از نادرست کار دشواری است که باید دانش آموزان انجام دهند. در غیر این صورت ممکن است دچار اشتباه شده و اطلاعات نادرست یاد می گیرند. 
 • تقلب آسان تر 
  در آموزش از راه دور به دلیل اینکه امکان نظارت بر دانش آموزان توسط مدرسین وجود ندارد امکان تقلب بسیار زیاد است. بنابراین فناوری یک راه آسان برای تقلب دانش آموزان محسوب می شود. 

نقش فناوری در آموزش مجازی

کلام آخر:

کوید 19 منجر به بسته شدن مدارس در سراسر جهان شده است و به موجب آن در سالهای اخیر، دنیای یادگیری آنلاین و آموزش های رایانه ای تا حد زیادی دچار تحولاتی شده است. این شرایط باعث شده دیجیتال به صحنه بیاید و واقعا فرصتی برای کشف روش های مختلف تحول و ارتباط با دانشجویان فراهم می کند.  فناوری در آموزش یک ابزار قدرتمند است که می تواند کار معلمان را بسیار غنی کند و برای دانش آموزان کاملا جذاب باشد. با این حال مانند هر ابزاری، فناوری نیز به یک رویکرد منطقی و  متعادل نیاز دارد. تحقیقات نشان داده است کودکان از حواس خود برای یادگیری استفاده می کنند. یادگیری سرگرم کننده و موثر با استفاده از فناوری بسیار حائز اهمیت است. ادغام هوشمندانه بازیها در آموزش آنلاین اشتیاق بالاتر و انگیزه بیشتر را برای یادگیری به ویژه در میان دانش آموزان جوان نشان می دهد و این باعث میشود آنها واقعا عاشق یادگیری شوند. رومیت با بکارگیری فناوری امکان برگزاری کلاس آنلاین و برگزاری وبینار را برای شما فراهم کرده است. 
نظرات