معایب آموزش مجازی و اثرات منفی آموزش مجازی بر کودکان و نوجوانان !

اثرات منفی آموزش مجازی بر کودکان و نوجوانان !

معایب آموزش مجازی و مزایای آموزش مجازی در این مقاله بررسی می شود . یادگیری اغلب به عنوان بخشی مهمی از زندگی کاری و شخصی در نظر گرفته می شود. از اهمیت یادگیری برای دستیابی به شغل و دانش نباید غافل شد. اخیرا سیستم آموزشی، تفاوت چشمگیری نسبت به گذشته پیدا کرده است. آموزش مجازی، شکلی جدیدی از فرآیند آموزش است که به دلیل شرایط اخیر جامعه، روند رو به رشدی را در پی گرفته است. کشف نحوه یادگیری با استفاده از همه کانال ‌های ارتباطی موجود و انتخاب آن‌هایی که به بهترین وجه با سبک فیلتر کردن اطلاعات فرد مطابقت دارند، بسیار مهم است.

آموزش مبتنی بر وب در یک نگاه

یادگیری بر پایه وب عمدتا به عنوان آموزش الکترونیکی یا آموزش از راه دور و یا یادگیری آنلاین شناخته می شود. این اساساً مربوط به نوع روش یادگیری آنلاین است که از طریق دوره هایی انجام می شود که در بستر اینترنت صورت می پذیرد. این امر به همه شرکت کنندگان این امکان را می دهد که نظرات خود را در مورد یک موضوع خاص بیان کنند و سپس در مورد آنها بیشتر بحث کنند. آنها همچنین صفحات ثابتی مانند مطالب دوره را ارائه می دهند که به نفع همه شرکت کنندگان چاپ می شود. یکی از مزایای اصلی دسترسی به صفحات در وب این است که بیشتر صفحات وب دارای لینک هایی هستند که شما را به صفحه دیگری هدایت می کند و بنابراین حجم وسیعی از اطلاعات را در شبکه باز می کند.

همه چیز درباره مزایا و معایب آموزش مجازی

امروزه یادگیری آنلاین بیشتر انجام می شود. بسیاری از دانشگاه ها و مدارس، شروع به اشتراک گذاری دوره های خود به صورت آنلاین کرده اند. این یک روش آسان و راحت برای دستیابی به دانش
تقریباً در هر زمینه ای است، از حقوق و حسابداری گرفته تا علوم انسانی، مانند روانشناسی و جامعه شناسی یا تاریخ. یادگیری آنلاین یک جایگزین عالی برای دانشگاه های سنتی است، به ویژه برای افرادی که نمی توانند زمان و هزینه لازم برای گذراندن دوره های واقعی را داشته باشند. اما مزایا و معایب آموزش آنلاین چیست؟

مزایای آموزش آنلاین

اگرچه بسیاری از مردم هنوز دانشگاه های سنتی را بهترین راه برای دستیابی به دانش و گرفتن مدرک می دانند، اما ثابت شده است که یادگیری آنلاین جایگزین بسیار خوبی است. دانش آموزان این شانس را دارند که در زمان خود و به خصوص رایگان مطالعه کنند. این یک راه عالی برای مطالعه بسیاری از زمینه ها و افزایش سطح خودانگیختگی است. یادگیری آنلاین بسیار موثر است زیرا دانش آموزان می توانند تکالیف خود را به سرعت تمام کنند و زمان بیشتری برای سرگرمی ها یا یافتن شغل باقی می ماند.

افزایش مسئولیت پذیری و خود انضباطی دانش آموزان

دسترسی به تمام منابع یک دوره سنتی به شرکت کنندگان کمک می کند تا در هر کجا که هستند یاد بگیرند و آزادی انتخاب زمان برای مطالعه را به آنها می دهد. اساساً با اتصال به اینترنت، فرد می تواند در دوره های مختلف شرکت کند. از جمله مزایای یادگیری آنلاین می توان به مسئولیت پذیری و خود انضباطی دانش آموزان اشاره کرد.

صرفه جویی در زمان

شما واقعا وقت ندارید به دانشگاه بروید و در کلاس ها شرکت کنید. قبلاً این یک مشکل بزرگ بود، زیرا شما نمی‌دانستید چگونه آن را مدیریت کنید، اما دیگر نه. با چندین دوره آموزشی آنلاین، می توانید در خانه بنشینید و یاد بگیرید. دیگر از زود بیدار شدن و شرکت در کلاس یا آن همکلاسی آزاردهنده خبری نیست. حالا هر رشته ای را با آرامش و راحت انتخاب کنید.

سایر مزایا کلاس آنلاین

• همه کسانی که دانشجوی پاره وقت هستند یا تمام وقت کار می کنند، می توانند از آموزش مبتنی بر وب استفاده کنند.

• یادگیری مبتنی بر وب باعث ترویج یادگیری فعال و مستقل می شود.

• این یک گزینه بسیار راحت و انعطاف پذیر است. مهمتر از همه، لازم نیست برای چیزی به کسی وابسته باشید.

• از طریق تابلوهای گفتگو و چت، می توانید با همه به صورت آنلاین تعامل داشته باشید و همچنین در صورت وجود شک و تردید در مورد پاسخ سوالات، می توانید با دیگران گفتگو کنید.

• دستورالعمل‌های ویدیویی که برای یادگیری صوتی و تصویری ارائه شده‌اند را می‌توان بازگردانی کرد و اگر اولین بار موضوع را متوجه نشدید، بارها و بارها دیده و شنیده می‌شوند.

معایب آموزش مجازی

آموزش الکترونیکی معایب زیادی دارد، یکی از اصلی ‌ترین معایب آموزش مجازی  این است که دانش را فقط بر اساس تئوری به دست می‌آورید. به همین دلیل وقتی صحبت از استفاده از هر آنچه آموخته‌اید، می شود ممکن است پاسخ دهی مناسبی وجود نداشته باشد. کاهش تعاملات اجتماعی در مدرسه، دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه دوست پیدا کنند، صبور باشند، از شر ناامیدی خلاص شوند و به ویژه رقابت کنند. رقابت بین همکاران نیز می تواند بسیار ارتقا دهنده جایگاه انها باشد. این در حالی است که یادگیری آنلاین نمی تواند تعامل انسانی را ارائه دهد. مشکلات یادگیری دروس عملی یکی دیگر از معایب آموزش مجازی  این است که دوره های آنلاین نمی توانند پاسخگوی مناسبی برای رشته هایی باشد که شامل تمرین می شود. در نتیجه، یادگیری آنلاین باید به عنوان مکمل و بسط اشکال کلاسیک یادگیری در نظر گرفته شود. حتی بهترین دوره آنلاین نمی تواند به طور کامل جایگزین تماس شخصی با یک معلم یا روابط انسانی که در یک گروه ایجاد می شود، گردد. بنابراین، کلاس های سنتی نباید با آموزش آنلاین جایگزین شوند. سایر معایب آموزش مجازی ،ارزیابی های آنلاین به سؤالاتی محدود می شود که ماهیت آنها فقط عینی است. همچنین مشکل میزان امنیت برنامه های آموزش آنلاین وجود دارد. اصالت کار یک دانش آموز خاص نیز یک مشکل است زیرا به صورت آنلاین تقریباً هر کسی می تواند یک پروژه را به جای خود دانش آموز واقعی انجام دهد. ارزیابی هایی که دارای علامت کامپیوتری هستند معمولاً فقط مبتنی بر دانش هستند و لزوماً مبتنی بر دانش عملی نیستند.