آیا آموزش آنلاین به اندازه آموزش حضوری موثر است؟

آیا آموزش آنلاین به اندازه آموزش حضوری موثر است؟

در سالهای گذشته آموزش آنلاین به عنوان متدی برای آموزش موارد تکنیکی بود. امروزه اما محبوبیت آموزش آنلاین روز به روز در حال افزایش است و این روند برای ادامه کار وجود دارد. با وجود ویژگی هایی نظیر انعطاف پذیری بیشتر، خودآموزی، دسترسی به مدرسان و معلمان در هر زمان و... تعجب آور نیست که یادگیری آنلاین محبوب شود. اما آیا آموزش آنلاین به خوبی آموزش حضوری موثر است؟ در بعضی موارد ممکن است حتی موثرتر باشد. در ادامه این مطلب از بلاگ رومیت می خواهیم نگاهی به این موضوع بیندازیم که آموزش آنلاین موثرتر است یا حضوری؟

آیا آموزش آنلاین به اندازه آموزش حضوری موثر است؟

عناوین آموزشی این مطلب:

 

آشنایی با آموزش آنلاین و حضوری 

آموزش آنلاین هر نوع آموزشی است که از طریق اینترنت انجام می شود. در اکثر زمان ها آموزش آنلاین همزمان نیست زیرا در این روش آموزش دانش آموزان مجبور نیستند در همان زمان و مکانی که مربیانشان آموزش می دهند یاد بگیرند. اما آموزش حضوری، سنتی ترین روش آموزش است که در آن دانش آموزان و معلمان به طور همزمان در یک مکان حضوری شرکت می کنند. مربی کلاس را هدایت می کند و معمولا دانش آموزان به صورت منفعلانه در حال یادگیری هستند.

آیا آموزش آنلاین به اندازه آموزش حضوری موثر است؟


آیا آموزش آنلاین به اندازه آموزش حضوری موثر است؟

امروزه از هر 4 دانش آموز حداقل یک نفر ادعا می کند که از طریق کلاس های آنلاین بهتر یاد می گیرد. این بدین معناست که از هر 4 دانش آموز 3 دانش آموز هنوز احساس می کنند در یک کلاس سنتی عملکرد بهتری دارند. 

 • یادگیری ناهمزمان در مقابل یادگیری همزمان 
  یکی از مهم ترین تفاوت های بین یادگیری حضوری و یادگیری آنلاین این است که یادگیری حضوری همزمان است و معلم و همه دانش آموزان در یک جلسه یادگیری حضور دارند. اما شیوه آموزش آنلاین می تواند همزمان یا غیرهمزمان باشد. 
 • ارائه دانش در مقابل سهولت یادگیری
  در کلاسهای حضوری مربیان معمولا فقط دانش را ارائه می دهند و سپس درک آن دانش را در تاریخ بعدی ارزیابی می کنند. اما در آموزش آنلاین مربیان بیشتر به عنوان تسهیل کننده یادگیری دیده می شوند و به دانش آموزان کمک می کنند مطالب را به صورت آنلاین آموزش ببینند. 
 • معلم در مقابل پیشرفت کودک 
  در حالی که هر دو شیوه آموزش آنلاین و حضوری می توانند مولفه هایی را از برنامه درسی دانش آموز و معلم داشته باشند، اما مطالعه آنلاین بهتر به پیشرفت و یادگیری دانش آموز منجر می شود. در مطالعه آنلاین دانش آموزان می توانند خود تصمیم بگیرند که می خواهند در چه چیزی بیشتر کار کنند و زمان بیشتری را برای یادگیری صرف کنند. 
 • نظم و انضباط شخصی
  برخی ممکن است بگویند موفقیت در آموزش آنلاین دشوار است و این به این دلیل است که باید خود از انگیزه و نظم بالایی برخوردار باشند. در یادگیری آنلاین هیچ کس شما را در مسیر خود نگه نمی دارد. شما باید محرک، نگهدارنده وقت و نظم دهنده خود باشید. 
 • اندازه گیری عملکرد
  هم در یادگیری حضوری و هم در اینترنت، مربیان باید راهی برای سنجش عملکرد داشته باشند. این کار معمولا از طریق ارسال تکالیف، اجرای آزمون ها، امتحانات و ایجاد امتیاز برای شرکت انجام می شود. سنجش مشارکت و حضور در کلاس دشوارتر است.  

6 دلیل برای تاثیرگذاری بیشتر آموزش آنلاین

میزان تاثیرگذاری آموزش آنلاین

 1. دانش آموزان بیشتر بیاموزند
  دوره های آنلاین به دانش آموزان تسلط کامل بر آنچه می آموزند می دهد. بنابراین دانش آموزان قادر به یادگیری با سرعت خود هستند. آنها می توانند بخش هایی از مطالب که می فهمند را سریع کار کنند و زمان بیشتری را برای مطالبی که یاد نمی گیرند سپری کنند. 
 2.  نرخ بالاتر 
  بسیاری از مطالعات نشان داده است که میزن ماندگاری برای دانشجویان آنلاین بسیار بیشتر از دانشجویان سنتی و حضوری است. آموزش آنلاین دسترسی را افزایش می دهد و احتمال اینکه دانش آموز بتواند یک دوره یا برنامه را با در نظر نگرفتن محدودیت های جسمی به پایان برساند افزایش می یابد. 
 3. سرمایه گذاری با زمان کمتر
  در آموزش آنلاین دانشجویان مجبور نیستند که به کلاس رفت و آمد کنند. در نتیجه آموزش آنلاین تا حد زیادی منجر به صرفه جویی در زمان می شود. در شیوه آموزش حضوری مربیان ملزم هستند زمان اختصاص داده شده برای دوره را پر کنند. در صورتی که در آموزش آنلاین دانش آموزان می توانند آن زمان را صرف چیز با ارزش تری برای یادگیری خود کنند. در آموزش آنلاین دانش آموزان به طور کلی زمان کمتری را سپری می کنند. 
 4. ارزیابی مکرر باعث کاهش حواس پرتی می شود.
  از آنجا که در شیوه آموزش آنلاین دلایل زیادی برای حواس پرتی دانش آموزان وجود دارد، ارزیابی مکرر دانش آموزان یا برگزاری مینی آزمون ها حواس پرتی آنها را کم می کند و آنها را در مسیر آموزش نگه می دارد.  
 5. این روش سبز برای مطالعه است.
  آموزش آنلاین نه تنها باعث کاهش استفاده از کاغذ و منابع نظیر برق می شود، بلکه به دلیل حذف رفت و آمد به دانشگاه و مدارس، باعث جلوگیری از انتشار گاز کربن می شود. بنابراین دوره های آنلاین %90 انرژی کمتری دارند و %85 میزان انتشار کربن کمتری نسبت به کلاسهای حضوری یا سنتی دارند. 
 6. پیگیری الگوهای یادگیری
  آموزش آنلاین به مربیان و طراحان آموزشی کمک می کند تا یادگیری را از راه هایی متفاوت پیگیری کنند. از طریق ابزارهای تحلیلی، مربیان و محققان می توانند ببینتد که واقعا چه عواملی موثر است و چه عواملی موثر نیستند و از این اطلاعات برای اطلاع از برنامه درسی آینده و طراحی دستورالعمل ها استفاده می کنند. 

یکی از مهم ترین ویژگی های آموزش مجازی این است که این شیوه آموزش بسیار ایده آل افراد شاغل است. زیرا در این روش جلسات کلاس ضبط می شود و فراگیران می توانند در زمان دیگری آنها را دانلود کرده و استفاده نمایند. آموزش حضوری نیاز به تجهیزات فیزیکی زیادی دارد اما آموزش آنلاین تنها به یک کامپیوتر، لپ تاپ یا تبلت نیاز دارد. 

آیا آموزش آنلاین به اندازه آموزش حضوری موثر است؟

سوالات متداول درباره میزان تاثیرگذاری آموزش آنلاین
 • آیا یادگیری آنلاین به خوبی یادگیری حضوری است؟
  بله. و از بسیاری جهات یادگیری آنلاین از یادگیری حضوری موثرتر است. تحقیقات نشان داده است کسب مهارت الکترونیکی به 40 تا 60 درصد زمان کمتری برای یادگیری نسبت به آموزش حضوری نیاز دارد. 
 • یادگیری حضوری یا آنلاین کدام یک موثرتر است؟
  در حالی که آموزش آنلاین به طور فزاینده ای محبوب می شود، مطالعه حضوری هنوز هم ممکن است بهترین گزینه برای برخی از افراد باشد. با یادگیری حضوری مربیان بهتر می توانند درک و علاقه دانش آموزان را بسنجند و ایجاد هیجان گروهی درباره یک موضوع آسان تر است. اما از طرفی آموزش آنلاین به دلیل استفاده از چندرسانه ای نیاز افراد را در یادگیری به خوبی تامین می کند و در نتیجه این شیوه آموزش بازدهی بیشتری خواهد داشت. 
 • آیا آموزش آنلاین موثر است؟
  اگر قصد گرفتن مدرک آنلاین را دارید یا حداقل چند دوره آنلاین را می گذرانید خبرهای خوبی وجود دارد. طبق مطالعه اخیر دوره های گسترده آنلاین به همان اندازه که به طور سنتی در یک کلاس یا سالن سخنرانی تدریس می شود موثر هستند. 
 • کدام روش بهتر است آموزش آنلاین یا آموزش حضوری؟
  آموزش آنلاین می تواند به اندازه آموزش حضوری در کلاس خوب یا حتی بهتر باشد. تحقیقات نشان داده است دانشجویان در آموزش آنلاین عملکرد بهتری نسبت به افرادی که شیوه آموزش حضوری دریافت می کنند دارند اما این موضوع مستلزم این است که شیوه آموزش آنلاین به درستی انجام شود
 • مزایای آموزش آنلاین چیست؟
  انعطاف پذیری 
  خودآموزی
  مدیریت بهتر زمان
  افزایش انگیزه در یادگیری
  بهبود ارتباطات و همکاری های مجازی
  یادگیری مهارت های فنی جدید
  دیدگاه گسترده تر و جهانی
کلام آخر:

همانطور که در این مطلب از بلاگ رومیت مشاهده کردید دراین مطلب به این سوال پاسخ دادیم که آیا آموزش آنلاین به اندازه آموزش حضوری موثر است؟ در جواب باید به شما بگوییم بله. آموزش انلاین نیز مشابه آموزش حضوری یک روش کاملا موثر برای یادگیری محسوب می شود و از بسیاری جهات آموزش آنلاین از آموزش حضوری موثرتر است. شیوه آموزش آنلاین یک روش نوین آموزش بر بستر اینترنت و از راه دور است که در شرایط کنونی با پیدایش کرونا به عنوان روش جایگزین آموزشی مورد استفاده قرار گرفته است. آنچه که برای برگزاری کلاس آنلاین باید مورد توجه قرار گیرد انتخاب یک پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین است که بتواند تمام نیازهای شما را پوشش دهد. پلتفرم برگزاری وبینار و کلاس آنلاین رومیت با امکانات و خدماتی که ارائه می دهد به شما در برگزاری کلاس آنلاین با کیفیت کمک می کند. 
نظرات