آنچه که باید در مورد LMS بدانید

آنچه که باید در مورد LMS بدانید

LMS  چه کاربردی دارد؟

LMS چیست؟

مدیران آموزشی به این نکته پی برده اند که برای افزایش میزان یادگیری، باید متمرکز روی امر آموزش و تنوع بخشیدن به آموزش خود باشند.

انتخاب سیستم مدیریت صحیح یادگیری می‌تواند به دستیابی به این هدف کمک کند. مزایا و ویژگی­های خاصی که LMS  ارائه می­دهد، باعث می­شود یادگیری تبدیل به یک امر مشارکتی شود.

LMS  چیست؟ سیستم مدیریت یادگیری یا LMS، یک نرم افزار است که به طور خاص برای مدیریت و توزیع محتوی آموزشی طراحی شده است. LMS می­تواند به عنوان یک محصول خاص بر روی سرور اختصاصی قرار بگیرد یا اینکه می­تواند مانند یک پلتفرم  نرم افزار کلاس آنلاین میزبانی شود.

سیستم مدیریت یادگیری به عنوان یک تکنولوژی جدید می­تواند یادگیری را بهبود ببخشد و آن را سریع تر و سودمند کند، همچنین امکان بررسی و آنالیز روند یادگیری وجود دارد. پایه اصلی این سیستم شامل یک بستر عملکردی اصلی است که به مدیران امکان می­دهد محتوای آموزشی را بارگزاری کنند، به دانشجویان درس بدهند و داده­ها را با کاربران مجازی به اشتراک بگذارند.LMS   اغلب در یک مرورگر وب، پشت یک فرآیند ورود به سیستم ایمن عمل می­کند. این امر به دانش آموزان و مدرسان دسترسی آسان به دوره­ های در حال انجام را می­دهد، در حالی که مدیران و رهبران می توانند پیشرفت دانش آموزان را کنترل یا بررسی کنند.

‌آنچه در این مقاله خواهیم خواند :

انواع LMS

ویژگی یک LMS چیست؟

 مزیت LMS در آموزش

انواع LMS

انواع مختلفی از سیستم مدیریت یادگیری وجود دارد که سازمان­های مختلف می­توانند از بین آن­ها دست به انتخاب بزنند.

1.شرکت های بزرگ  Enterprise vs. Individual

در بالاترین درجه، راه حل سازمانی یادگیری به طور کلی مخصوص یک شرکت بزرگ با بیش از 500 نفر کارمند است. این نوع سیستم، بسیار مقیاس پذیر است و می­تواند برای رشد با شرکت و یا افزودن  جدید برای پیشرفت کارمندان این شرکت به کار گرفته شود. در اکثر اوقات، یک LMS دارای یک لیست عظیم از ویژگی­های داخلی برای رفع نیازهای مورد نیاز خود است.

Individual LMS

یک سازمان فردی یا کوچک ممکن است تعدادی و یا تمام ویژگی های یک LMS  ارائه دهد. آنها در زمینه­ی تولید محدود ظاهر می­شوند. با این حال، این نوع سیستم می‌تواند در خدمت یک سازمان کوچک یا فرد خاص برای تولید مطالب مختلف یادگیری قرار بگیرد.

غالباً ارائه دهندگان LMS برای رفع نیازهای مختلف، برنامه اشتراکی مختلفی را ارائه می‌دهند، بنابراین یک سازمان کوچک می تواند از LMS برای نیازهای خود و با یک قیمت مناسب استفاده کند.

2. Free vs. Commercial

در این نوع سیستم، ده­ها نوع محصول رایگان و آزاد با منبع باز برای افراد مختلف به منظور ایجاد دوره­ برای کاربران وجود دارد. هرکسی که دانشی برای ارائه دارد می تواند از این سیستم استفاده کند و دوره ای را ایجاد کند که از طریق یک محیط آموزش الکترونیکی قابل دسترسی باشد.

تعداد زیادی از LMS های رایگان دارای سطح پیشرفته هستند. مشکل اصلی LMS رایگان این است که آنها از سطح پشتیبانی کافی برخوردار نیستند. شما باید بدانید که چگونه آن را نصب کنید یا باید یک متخصص برای نصب آن به کار بگیرید. به روزرسانی­های نرم افزاری به توجه و وقت شما نیاز دارند و همیشه به یک صورت پیش نمی­روند.

تجاری

این محصول تجاری به گونه‌ای طراحی شده است که توسط هر سازمان و یا دانشکده­ای به منظور امور آموزشی استفاده شود. نصب آن بسیار آسان است و دارای پشتیبانی 24/7 است. همچنین بسته به سطح ویژگی های مورد نیاز ، دارای برچسب قیمت می باشد.

بیشتر سیستم عامل­های تجاری نیاز به به روزرسانی مکرر دارند، اما لیستی از ویژگی­های موجود را نیز در اختیار شما قرار می دهد، بنابراین شما همیشه از مدرن ترین راه حل آموزش الکترونیکی استفاده خواهید کرد.

3. SaaS LMS , Licensed Product
محصول به عنوان سرویس (Software as a service=saas)

شاید محبوب ترین مدل برای LMS سرویس  (SaaS)به عنوان یک مدل نرم افزاری  باشد. این یک نسخه کاربردی و قابل استفاده است. این سیستم معمولاً مبتنی بر Cloud است و شامل ارتقاء رایگان مجدد است. اگرچه می تواند در شخصی سازی تا حدودی محدود باشد ، یک SaaS LMS برای سازمانی که در حال رشد است مناسب است زیرا به مرور زمان مقیاس پذیر است.

پشتیبانی فنی به طور کلی برای این سیستم در نظر گرفته شده است.

Licensed Product

این سیستم مدیریت یادگیری می­تواند نهایی سازی ، پشتیبانی مشتری و قابلیت اطمینان را برای کاربران ارائه دهد. همچنین بسیار انعطاف پذیر است و در مقابل خواسته های هر مشتری قابل تغییر است. اما این تغییرات ممکن است مدتی طول بکشد.

نصب می­تواند هنگامی که سازمان انتخاب می­کند اتفاق بیفتد، اما ممکن است بروزرسانی ها زمان بیشتری ببرد.

 LMS چه کاری انجام می ­دهد؟

در بیشتر موارد ، سازمان ها از سیستم LMS برای تسهیل دسترسی به مطالب یادگیری، از ارائه ها گرفته تا فیلم ها و دروس تعاملی استفاده می­کنند.

ویژگی یک LMS چیست؟

  • امکان یادگیری را فراهم کند که متناسب با کاربران خاص باشد.

  • یادداشت ها و تغییرات را برای مربیان آسان کند.

  • به مربیان و دانشجویان فرصت همکاری آنلاین دهد.

  • ادغام ابزارهای رایج مانند تقویم ها، پردازنده های کلمه و موارد دیگر.

  • بینش در مورد پیشرفت کاربر از طریق تجزیه و تحلیل داخلی.

  • امکان پیشرفت جهانی را فراهم کند.

سیستم مدیریت مدرن یادگیری غالباً دارای ابزار و منابع داخلی می­باشد که به مدیران کمک می­کند تا دروس، فعالیت ها و ارزیابی دوره­ها را زیر نظر داشته باشند. سرپرستان می توانند اعتبار جدیدی را به کاربر اختصاص دهند و دوره هایی با زمان بندی خاص ایجاد کنند. آنها همچنین می توانند پیشرفت­های یادگیرنده را ردیابی کنند..

یک LMS خوب به جذاب کردن یادگیری و جذب کردن دانش آموزان کمک می­کند تا آنها نقش فعالی در پیشرفت خود داشته باشند. برای تشویق فراگیران به مشارکت LMS باید در دسترس باشد. طراحی LMS باید از نظر ظاهری و کارایی مطابق با نیاز هر کاربر باشد.

 مزیت LMS در آموزش

اگر سیستم مدیریت یادگیری به عنوان بخشی از هر برنامه آموزشی مورد استفاده قرار گیرد، شما به راحتی می­توانید نتایج مثبت قابل قبولی مشاهده کنید. مزایای زیادی در انتخاب LMS نسبت به آموزش های مستقیم وجود دارد.

به عنوان مثال، این نوع آموزش در فنلاند، یادگیری مبتنی بر پدیده مفاهیم و کاربردهای زندگی واقعی را با هم به همراه می آورد. LMS تعاملی و پاسخگو می تواند این فرمت مدرن یادگیری را در هر زمینه آموزشی تسهیل کند.

سخن پایانی

استفاده از فناوری LMS در برگزاری کلاس آنلاین منجر به ایجاد موجی مثبت در آموزش شده است. یادگیرندگان امروزه فرصت­های بیشتری برای درک مفاهیم مهم با تمرکز بر سبک یادگیری فردی خود دارند.