چالش برگزاری آموزش آنلاین در زمان شیوع کرونا

چالش برگزاری آموزش آنلاین در زمان شیوع کرونا

با تحولات تکنولوژی و در دوران شیوع کرونا اهمیت استفاده از کلاس های مجازی تا حد زیادی مشهود است. در چند سال اخیر به طور کلی مفهوم آموزش و تدریس تغییر کرده است و تحولات جدیدی در روند آموزش شکل گرفته است. به گونه ای که دیگر درصد برگزاری کلاس های حضوری تا حد زیادی کاهش یافته و تقریبا تمامی آموزش ها مجازی و در فضای اینترنت انجام می شود. سیستم آموزش مجازی مزایای زیادی دارد که تا حد زیادی مشکلات مربوط به شیوه آموزش حضوری را بهبود بخشیده است. از این رو علاوه بر دانشگاه ها و مدارس تقریبا تمامی آکادمی ها و موسسات آموزشی روش آموزش خود را به آموزش مجازی تغییر داده اند. در این مطلب از بلاگ رومیت به چالش برگزاری آموزش آنلاین در زمان شیوع کرونا می پردازیم.

چالش برگزاری کلاس آنلاین در زمان شیوع کرونا

آموزش آنلاین در زمان شیوع کرونا

مفهوم آموزش امروزه تغییر کرده است و با افزایش استفاده از اینترنت و فناوری های جدید هر زمان هر کجا بخواهید با دسترسی به یک رایانه و اینترنت می توانید به دوره های آموزشی و کلاس های مجازی با کیفیت بالا دسترسی داشته باشید. آموزش آنلاین در حال توسعه و گسترش است و در دهه های گذشته به ویژه در یکی دو سال اخیر با پیدایش و شیوع بیماری کرونا به دلیل محدودیت هایی که در ارتباطات ایجاد کرد تعداد دوره های آنلاین افزایش یافت.

دلایل اهمیت آموزش آنلاین

همانطور که همگی می دانیم در روش آموزش حضوری شما نیاز به تهیه یک مکان مشخص دارید و علاوه بر این استاد و دانشجو در زمان مشخص باید در کلاس حضور داشته باشند. برای آموزش در روش حضوری از تخته و در مکان های مجهزتر از ویدیو پروژکتور استفاده می شود.
به طور کلی این روش آموزش برای استاد و دانشجو محدودیت های زیادی ایجاد می کند. علاوه بر این برای برگزاری یک کلاس حضوری هزینه های زیادی پرداخت می گردد. همچنین در صورتی که در زمان مقرر در کلاس حضور نداشته باشید آموزش آن روز را از دست خواهید داد.
اما در روش آنلاین به دلیل اینکه فایل ویدیو کلاس در اختیار شما قرار می گیرد تایم کلاس کاملا دست خودتان خواهد بود و محدودیتی برای شما ایجاد نمی کند. بنابراین اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل دارید در دوره های آموزشی مختلف شرکت کنید اما به دلیل مشغله های کاری و … فرصت شرکت در کلاس های حضوری را ندارید کلاس های آنلاین برای شما بهترین انتخاب خواهند بود. در ادامه دلایل اهمیت آموزش آنلاین را مورد بررسی قرار می دهیم.

سهولت دسترسی

اهمیت برگزاری کلاس آنلاین

آموزش حضوری نیاز به تجهیزات فیزیکی دارد اما در آموزش مجازی منابع و تجهیزات به صورت مجازی در اختیار فراگیران قرار می گیرد. در روش آموزش مجازی مدرس علاوه بر عکس، کتاب الکترونیکی و… از فیلم و دیگر تجهیزات آموزشی برای بهبود روش تدریس خود استفاده می کند.

دسترسی به کلاس و منابع آموزشی در آموزش آنلاین بسیار آسان است و از طریق اینترنت منابع قابل دسترسی است. همچنین در کلاس های حضوری هر چیزی در کلاس درس تدریس می شود را یادداشت می کنیم اما در کلاس های آنلاین کل کلاس ضبط می گردد و می توان به فایل کلاس دسترسی داشت.

انعطاف پذیری بالا :

محدودیت مکانی و زمانی در آموزش های مجازی وجود ندارد. در این روش آموزش دانش آموزان و اساتید به برنامه مشخصی مقید نمی شوند. و به دلیل اینکه کلاس ها ضبط میشود هر زمانی که مایل بودند می توانند از اموزش های کلاس بهره مند شوند. بنابراین روش آموزش آنلاین برای افراد شاغل بسیار ایده آل خواهد بود. علاوه بر این در اکثر روستاهای دور افتاده به دلیل کمبود امکانات رفاهی و آموزشی مکانی برای آموزش به صورت فیزیکی وجود ندارد. آموزش آنلاین این مشکل را برای دانش آموزان روستایی برطرف کرده و آنها می توانند تنها با در اختیار داشتن گوشی، تبلت، لپ تاپ و یا یک رایانه متصل به اینترنت در کلاس درس آنلاین شرکت کنند و از آموزش های کلاس های آنلاین بهره مند گردند.

برگزاری کلاس آنلاینگسترش ارتباطات:

آموزش های مجازی حوزه گسترده تری از مخاطبین را برای آموزش شامل می شود. در این روش آموزش امکان برقراری ارتباط با مردم در سراسر جهان فراهم می شود. در این روش آموزش این امکان برای شما فراهم شده است تا در هر شهر و یا کشوری که هستید بدون هیچ گونه محدودیتی در دوره آنلاین دلخواه خود در شهر و کشور مورد نظر شرکت کنید. این روش آموزش منجر می شود تا دانش آموزان با همکلاسی های خود در سطح جهان ارتباط برقرار کنند.

چالش برگزاری آموزش آنلاینجذاب بودن:

دوره های مجازی به دلیل استفاده از تجهیزات آموزشی و منابع آنلاین نظیر کتاب الکترونیکی، تصاویر اسلایدی، ویدیو، استفاده از وبکم و میکروفون و… نسبت به دوره های سنتی حضوری از جذابیت بیشتری برخوردار است. علاوه بر این امکان سفارشی کردن آموزش در روش آموزش مجازی وجود دارد.

تعامل بیشتر:

آموزش آنلاین به گونه ای طراحی شده است که مشکل تعامل بین همکلاسی ها و مدرس تا حد زیادی بهبود یافته است. اما روش تعامل در این روش کاملا متفاوت از روش حضوری است. اگر علاقمند به برقراری ارتباط در فضای مجازی هستید آموزش مجازی انتخاب خوبی خواهد بود.

اهمیت برگزاری آموزش آنلاین انعطاف پذیری در مکان آموزش:

عدم نیاز به وجود یک مکان مشخص برای تشکیل کلاس یکی از مهم ترین دلایل اهمیت آموزش آنلاین است. به این مفهوم که فضای کلاس آنلاین یک فضای ثابتی نیست و نیاز به حضور فیزیکی مدرس و فراگیران دانش در مکان وجود ندارد. در این روش آموزش هر کس در موقعیت جغرافیایی خود از طریق اتصال به اینترنت به یک فضای اینترنتی مشترک متصل شده و آموزش می بیند.

کاهش هزینه ها در آموزش مجازی:

یکی از مزیت های آموزش های آنلاین کاهش هزینه هاست. در این روش نیازی به خرید کتاب و دفتر ندارید. علاوه بر این هزینه رفت و آمد شما برای حضور در کلاس حذف می گردد. بنابراین افرادی که توانایی پرداخت هزینه کلاس های حضوری را ندارند می توانند در دوره های آنلاین شرکت کنند.

برگزاری کلاس آنلاین بهره وری زمانی بیشتر در آموزش مجازی:

در این روش آموزش به دلیل عدم نیاز به حضور فیزیکی در محل کلاس دیگر لازم نیست زمانی را پشت چراغ خطر و یا ترافیک برای رفت و برگشت به کلاس صرف کنید. بنابراین شیوه آموزش آنلاین تا حد زیادی از اتلاف وقت شما جلوگیری می کند.

انعطاف پذیری زمان:

یکی از مهم ترین دلایل اهمیت برگزاری کلاس های آنلاین انعطاف پذیری زمان در این شیوه آموزش است. به این مفهوم که زمان کلاس های آنلاین دست شماست و در صورتی که در تایم کلاس امکان شرکت در کلاس را نداشته باشید می توانید در زمان دیگری فایل کلاس را بازبینی کنید.

اهمیت برگزاری کلاس آنلاینمهارت کار با دنیای دیجیتال:

آموزش های آنلاین مهارت کار با دنیای دیجیتال را به افراد آموزش می دهد. این روش آموزش منجر به یادگیری روش جدیدی از ارتباطات می شود.

آموزش مجازی به همه ثابت کرد برای یادگیری نیاز به حضور فیزیکی در کلاس درس نیست.
روش آموزش مجازی(آنلاین) طی چند سال اخیر رشد کرده و طرفداران زیادی از سراسر جهان بدست آورده است. در این روش شما می توانید میزان یادگیری خود را ارزیابی کنید.

اهمیت برگزاری کلاس آنلاین

کلام آخر:

دلایل مختلفی برای انتخاب کلاس های آنلاین وجود دارد. حدود 90 درصد دانش آموزان تصور می کنند روش آموزش مجازی بهتر است. اما با این حال هر دانش آموز باید وضعیت خود را ارزیابی کند و بعد تصمیم بگیرد که کدام روش آموزش برای او مناسب تر است. حال که با اهمیت آموزش آنلاین آشنا شدید می توانید برای کسب و کار خود وبینار آنلاین و یا برای دوره های آموزشی خود کلاس های آنلاین برگزار کنید. طبق تحقیقات انجام شده آینده آموزش آنلاین امیدوار کننده به نظر می رسد و با توجه به اینکه آموزش آنلاین نسبت به آموزش حضوری تا کنون بازخورد خوبی داشته    سایت برگزاری وبینار آنلاین رومیت این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید وبینار آنلاین و یا کلاس آنلاین خود را به راحتی برگزار کنید.