سایت برگزاری کلاس آنلاین 

سایت برگزاری کلاس آنلاین

حالا که کم و بیش دچار خونه نشینی اجباری شدید، ممکن است به این نتیجه رسیده باشید که نباید دست از رشد روحی و فکری خود بردارید. اما این امکان به چه صورت ممکن است؟ بیشتر ما در خانه به اینترنت و یک دستگاه برای اتصال دسترسی داریم. شاید تمام ابزار مورد نیاز همین باشد و البته انگیزه و حوصله طولانی. فراموش نکنید آدم های موفق در هر شرایط و موقعیتی به راه خود ادامه می‌دهند. از این نکته هم نگذریم که هر کس می‌تواند هم در نقش معلم و در بعضی بخش‌ها در نقش دانش آموز ظاهر شود.

در ابتدا به مهارت های خود فکر کنید، البته آن دسته از مهارت‌هایی که بر پایه علم و دانش در شما رشد یافته است و حالا این حرف را به خاطر بیاورید که اگر کاری را خوب انجام می‌دهید، آن را مجانی و بدون دریافت پول انجام ندهید. در اینجا نیاز به ابزاری حرفه ای حس می‌شود که شرایط مورد نظر برای این کار را ایجاد کند. با یک سرچ ساده می‌توانید با ابزارها و پلتفرم های مختلفی آشنا شوید.

اما مسئله این است کدام نرم افزار می‌تواند کیفیت ایده آل شما را برآورده کند. شاید برای شما یک پنل فارسی مهم باشد یا شاید هم سادگی استفاده. شاید هم ویژگی های کامل تری را انتظار داشته باشید، مثل پایداری سرور و پشتیبانی که همیشه پاسخگو شما باشد. اما آیا می‌توان تمام این ویژگی را در یک نرم افزار یا سایت پیدا کرد. جواب بله است.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بفهمید غیر ممکن، ممکن است

شبکه های اجتماعی مناسب آموزش

همه ی ما حداقل یکبار سعی کرده ایم از طریق برنامه های اجتماعی چیزی یاد بگیریم یا آموزش بدهیم، اما مطمئنا به کیفیت مورد نظر خود دست پیدا نکرده ایم، زیراکه که ماهیت اینگونه برنامه ها برای آموزش نیست اما در برقراری ارتباط بین دو نفر عالی عمل می‌کنند. پس خیلی راحت این گزینه ها خط می‌خورند. در برخورد با این برنامه‌ها خیلی راحت کمبود فضای کاربردی و مناسب برای برگزاری کلاس آنلاین حس می‌شود.

یک کلاس بیشتر از هر چیز نیاز به مشارکت دو طرفه با امکانات پیشرفته دارد. استفاده از میکروفون، ارتباط تصویری و بارگزاری فایل ارائه حداقل انتظاری است که ما برای کلاس درس مجازی داریم واین خواسته ها مطمئنا از این طریق برآورده نمی‌شود. در ادامه به بررسی چند نمونه از این برنامه ها می‌پردازیم و نقاط ضعف و قوت آن‌ها را بازگو می‌کنیم:

اسکایپ

اسکایپ، یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین سیستم های تماس ویدیویی است. میتوان گفت این نرم افزار دارای بیشترین مخاطب به منظور تماس ویدیویی و برگزاری کنفرانس در جهان است. باید بدانید که امکان تدریس در اسکایپ وجود دارد و اسکایپ گام هایی نیز برای توسعه­ ی تدریس و افزایش امکانات برای کاربران برداشته است، اما هنوز راه طولانی برای ارائه‌ی یک فضای پیشرفته برای تدریس، پیش رو دارد. اگر گزینه ­ای جز اسکایپ برای تدریس ندارید، به شما پیشنهاد می‌دهیم حتما manycam را امتحان کنید.

نقطه ضعف اسکایپ
این برنامه تخته‌ سفید، نشان دهنده‌ی PDF و حتی اولیه ترین ابزارهای کلاس آنلاین نمی‌باشد.

زوم

آیا تمام تعریفاتی که درباره­ ی زوم می­شنویم، حقیقت دارد؟ غیر از بحث بازاریابی دلیل محکمی وجود دارد که افراد زیادی در سراسر جهان از این نرم افزار برای کارهایی چون تماس با خانواده یا آموزش زبان استفاده می‌کنند.
به طور کلی، زوم تا حد زیادی انتظارات شما را از یک کلاس آنلاین برطرف می‌کند، اما دارای ضعف‌هایی نیز می‌باشد:
نقطه ضعف زوم
درست است که زوم قابلیت زیادی در برگزاری کلاس دارد اما تخته­ ی کلاس خیلی ساده طراحی شده‌است، زوم جزئیاتی مانند ویرایش یا حاشیه نویسی برروی پی دی اف را ندارد. استفاده از این پلتفرم به نوآموزان توصیه نمی‌شود.

گوتو ترینینگ

گوتو ترینینگ نرم افزاری است که برای مدت طولانی یکی از محبوب ترین­ها در زمینه­ ی ملاقات های تجاری بوده است. این نرم افزاری قدمتی بالاتر از webmax  برای برگزاری کنفرانس های شغلی برداشته است. همچنین گوترینینگ در اختیار مدرسین، ابزاری قدرتمند برای مدیریت کلاس قرار دفاده است. اگر شما یک مدرس با برنامه­ ی منظم هستید که برای اهداف آموزشی به یک فضای حرف ه­ای نیاز دارید، این امکان به خوبی فراهم شده است.

نقطه ضعف گوتو ترینینگ
این نرم افزار به هیچ وجه مناسب یادگیری زبان نیست و بیشتر برای اهداف تجاری طراحی شده است. همچنین پیچیدگی این پلتفرم ممکن است برای کسانی که به این گونه فضاها عادت ندارند، کمی مشکل ساز باشد. همچنین فضای استراحت فقط در نسخه ی گران تر قرار داده شده است.
اکنون با توجه به بررسی عمل آمده از این برنامه های اجتماعی، گمان می‌کنم به این نتیجه رسیده ایم برای برگزاری کلاس آنلاین با کیفیت، فراتر از این‌ برنامه ها نیاز داریم.

برنامه های مخصوص برگزاری کلاس آنلاین

ادوبی کانکت Adobe Connect))
ادوبی کانAdobe Connect)) نرم‌افزاری برای آموزش از راه دور، کنفرانس وب، ارائه و نمایش صفحه کامپیوتر از راه دور است. نرم افزار جلسات آنلاین (وب کنفرانس) به شما این امکان را می دهد تا توسط اینترنت و با یک صفحه وب، جلسات، کلاس مجازی و یا کنفرانس های آنلاین خود را صرف نظر از اینکه در کجای ایران یا دنیا قرار دارید، تشکیل دهید.
سیستم وب کنفرانس Adobe Connect به صورتی است که استفاده و کار با آن ساده و روان می باشد. با وارد کردن آدرس اینترنتی آن و داشتن اجازه ورود به برنامه، شما قادر به شرکت در کلاس می باشید. در کلاس افراد گوناگونی با محدودیت های مشخص تعیین شده اند. ناظران نرم افزار نیز قادر به شرکت در کلاس و بررسی مشکلات مربوطه می باشند.

بیگ بلوباتن

اما از نظر کاربران زیادی بیگ بلو باتن برتری نسبی به ادوبی کانکت دارد. نرم افزار BigBlueButton، یک نرم افزار متن باز به منظور ارائه محتوای مورد نظر بصورت مجازی و آنلاین و تشکیل کلاس یا جلسات غیرحضوری می باشد. شما میتوانید ازاین نرم افزار برای برگزاری کلاس های اموزشی خود استفاده کنید
این نرم افزار انگلیسی میباشد که میتوان انرا فارسی سازی هم کرد. برای راه اندازی بیگ بلو باتن شما نیاز به حداقل یک سرور مجازی لینوکس دارید.
تمامی امکاناتی که برای یک کلاس اموزشی شما احتیاج دارید در مجموعه ای ساده اما کامل و پیشرفته بیگبلوباتن جمع اوری شده و شما تنها با یک دکمه به تمام دنیای اموزش و یادگیری دسترسی خواهید داشت.
در ادامه به ویژگی های مخصوص به بیگ بلو باتن می‌پردازیم:

امکان اشتراک و ارائه فایل

فایلها می توانند به صورت پی دی اف، پاورپوینت، تصویر و … باشند. استاد می تواند در هر زمان فایل های مورد نظرخود را بر روی صفحه با سایر کاربران به اشتراک بگذارد.
عدم محدودیت دسترسی مکانی و زمانی
در هر زمان و مکانی تنها با داشتن اینترنت و موبایل یا کامپیوتر میتوانید روی دکمه استثنایی  بیگ بلو باتن    bigbluebutton فشارداده و کلاس خود را بالا بیاورید.
اشتراک گذاری صوت و تصویر
تصویر و صوت برای همه کاربران ارائه خواهد شد و همچنین این امکان برای کاربر وجود دارد که کیفیت و اندازه تصویر خود را بر حسب نیاز و کیفیت سرعت اینترت کاهش یا افزایش بدهد.

ضبط جلسات

کلیه کلاسها و جلسات  را میتوانید ضبط کنید و بعدا دراختیار داشته باشید.

اسکرین صفحه

کاربر علاوه بر ارائه محتوای مد نظر خود از طریق آپلود فایل در بخش ارائه، میتواند صفحه نمایش خود را اشتراک بگذارد.

نوشتن مستقیم مطالب بر روی تخته

کاربر می تواند همزمان با ارائه محتوای مورد نظر خود، بر روی تخته تایپ نماید و نیز از موس و یا قلم نوری استفاده کند.

پرسش و پاسخ

در کلاس مجازی محیطی برای گفتگوی متنی به صورت عمومی و همچنین به صورت خصوصی وجود دارند که کاربران می توانند سوالات خود را به صورت متنی با استاد و یا با یکدیگر مطرح نمایند.
برگزاری کنفرانس ها در سطح ملی و بین المللی
سیستم وب کنفرانس بیگ بلو باتن    bigbluebutton امکان برگزاری وبینارهای یکطرفه و تعاملی را به سازمان ها، آموزشگاه ها و شرکت ها می دهد. اعضای یک سازمان  که در پراکندگی جغرافیایی و یا در مسافت های دور با هم قرار دارند می‌توانند با استفاده از ابزار وب کنفرانس، جلسات آنلاین برگزار کنند.

برگزاری کلاس مجازی و اموزش الکترونیکی

bigbluebutton به دانشگاه‌ها، مدارس، موسسات آموزشی و…. این امکان را می‌دهد تا کلاس‌ها و دوره های آموزشی خود را با قابلیت‌های ویژه و امکانات پیشرفته اموزشی در محیط اینترنت برگزار کنند و مشکلات و موانع فیزیکی را برای اجرای دوره‌های آموزشی حذف کرده است.

کلام آخر

رومیت یکی از بهترین پلتفرم های فارسی زبان است که بستر مناسب برای استفاده از این نرم افزار را فراهم کرده است. رومیت با به کار گیری بیگ بلو باتن و ارائه یک منوی فارسی شما را برای داشتن یک کلاس آنلاین با کیفیت همراهی می‌کند و همچنین در این پلتفرم می‌توانید نظاره‌گر ویژگی های بینظیر بیگ بلو باتن باشید. شما می‌توانید از طریق لینک زیر به مدت دوهفته و به صورت کاملا رایگان از رومیت برای برگزاری کلاس آنلاین خود استفاده کنید و کیفیت و زیبایی را یک جا تجربه کنید.