بهترین موضوع برای وبینار

بهترین موضوع برای وبینار آنلاین چیست؟ + ۶ پیشنهاد برای انتخاب موضوع

وبینار موفق دو راز ساده دارد؛ موضوع وبینار چیست و چگونه ارائه می‌شود. در این مقاله قرار است راز اول را بررسی کنیم. چطور باید بهترین موضوع برای وبینار را انتخاب کنید؟ موضوعی که می‌خواهید باید به گونه‌ای باشد که کاربران با دیدن آن در بنر وبینار، برای ثبت نام ترغیب شوند. در این مقاله چند موضوع برای وبینار آنلاین پیشنهاد می‌دهیم و درباره اینکه شما چطور می‌توانید بهترین موضوع را برای کنفرانس آنلاین خود انتخاب کنید نیز صحبت می‌کنیم. با رومیت همراه باشید.

قبل از اینکه مقاله را ادامه بدهید، کاغذ و قلم بیاورید یا دفتر یادداشت موبایلتان را باز کنید، زیرا در طول مقاله احتمالا ایده‌های مختلفی درباره موضوع برگزاری وبینار به ذهنان می‌رسد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

نرم افزار آزمون آنلاین رومیت

چرا انتخاب بهترین موضوع برای وبینار اهمیت دارد؟

چرا نباید وقتی موضوعی به ذهنتان می‌رسد، بلافاصله وبینار برگزار کنید؟ آیا انتخاب موضوع برای وبینار آنلاین باید با تحلیل و استراتژی انجام شود؟

شما باید به کاربران دلیلی برای شرکت در وبینار بدهید. اولین دلیلی که کاربر را برای شرکت در وبینار ترغیب می‌کند این است که موضوع ارائه برایش کاربردی یا جذاب باشد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند در وبینار فقط باید مبحثی را آموزش داد، اما گاهی اوقات توضیح درباره یک محصول هم می‌تواند موضوع خوبی برای ارائه آنلاین باشد.

موضوع اولین چیزی است که کاربر با توجه به آن تصمیم می‌گیرد در وبیناری شرکت کند یا نه و در اولویت‌های بعدی مسائلی مثل مدرس یا تاریخ برگزاری ارائه را بررسی می‌کند.

انتخاب بهترین موضوع برای وبینار برای برنامه‌ریزی خودتان هم اهمیت بسیاری دارد. اگر قرار است در طول کارتان فقط یک بار وبینار برگزار کنید، انتخاب موضوع شاید چندان سخت نباشد. اما برای تأثیر بیشتر روی مخاطبان، باید به صورت منظم وبینار برگزار کنید و با آن‌ها تعامل داشته باشید. در این صورت به موضوعات مختلفی نیاز خواهید داشت و اگر استراتژی مناسبی نداشته باشید، احتمالا بعد از مدتی دیگر نمی‌دانید در کنفرانس‌هایتان راجع به چه صحبت کنید.

بعضی از افراد اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوند. آن‌ها یک مبحث را به عنوان بهترین موضوع ببرای وبینار انتخاب می‌کنند و چند بار ارائه می‌دهند. البته منظور ما زمانی نیست که ظرفیت وبینارهایتان تکمیل می‌شود و آن را در چند سانس برگزار می‌کند؛ منظور زمانی است که یک وبینار را در بازه زمانی طولانی مدت چند بار ارائه بدهید و هیچ تغییری در آن ایجاد نکنید.

نرم افزار برگزاری وبینار بیگ بلو باتن

بهترین موضوع برای وبینار چیست؟

هیچکس جز شما نمی‌تواند بهترین موضوع برای وبینارتان را تشخیص بدهد. اما ممکن است آنقدر ایده‌های مختلفی در ذهنتان باشد که ندانید کدام یک از آن‌ها را باید انتخاب کنید. در ادامه به موضوعاتی که همیشه برای کاربران جذاب هستند، اشاره می‌‌کنیم.

این موضوع‌ها عمومی هستند و برای تمام حوزه‌ها مناسبند. فقط کافی است آن‌ها را با توجه به حوزه کاری خودتان و نیازی که مخاطبان دارند، شخصی‌سازی کنید.

۱. مشکلات جامعه هدف

جامعه هدف هر کسب و کاری، نیازها و چالش‌هایی دارد که باید برطرف شوند. در برخی موارد مشتریان شما می‌دانند چه نیازهایی دارند و برای برطرف کردن این نیازها نزد شما می‌آیند، اما گاهی اوقات هم شما باید به آن‌ها نشان بدهید که به محصولات و خدماتتان نیاز دارند.

پاسخ به سوالات و مشکلات مشتریان احتمالی

در وبینار توضیح بدهید که چطور می‌توانید نیاز کاربران را برطرف کنید. بیایید با یک مثال این مسئله را بهتر توضیح بدهیم. نیاز اصلی کاربران رومیت، برگزاری کلاس آنلاین است. بسیاری از افراد هنوز نمی‌توانند کلاس‌های آنلاین را به اندازه کلاس‌های حضوری باکیفیت برگزار کنند. بنابراین ما در رومیت می‌توانیم «نکات تدریس آنلاین» را به عنوان بهترین موضوع برای وبینار انتخاب کنیم.

البته دقت داشته باشید که انتخاب «نکات تدریس آنلاین» برای عنوان مناسب نیست و کاربران را جذب نمی‌‌کند. بهتر است عبارت «آموزش روش تدریس آنلاین برای معلمان مقطع ابتدایی» را برای عنوان کنفرانس آنلاین انتخاب کنیم تا مدرسان مقطع ابتدایی متوجه شوند این وبینار به صورت تخصصی برای آن‌ها ارائه شده است. در مراحل بعد می‌توانیم نکات تدریس برای مقاطع دیگر را هم به عنوان موضوع وبینار انتخاب کنیم.

۲. ترندهای حوزه کسب و کار شما

بعضی از موضوع‌ها همیشه ترند هستند و بعضی دیگر در بازه زمانی خاصی ترند می‌شوند. به عنوان مثال در زمان نگارش این مقاله، «هوش مصنوعی و کاربردهای آن در کسب و کارهای مختلف» موضوع ترندی است که در حوزه تکنولوژی وجود دارد. ابزار Cahtgpt هم یکی از ابزارهای ترند در حوزه هوش مصنوعی است. بنابراین بسیاری از متخصصان حوزه تکنولوژی، وبینارهایی با موضوع هوش مصنوعی و کار با Cahtgpt برگزار کرده‌اند و بازدید خوبی گرفته‌اند.

بیایید درباره موضوع‌هایی که همیشه ترند هستند هم مثال بزنیم. «روش‌های کسب درآمد از ….» جزو موضوع‌های همیشه جذاب برای مخاطبان هستند. فقط کافی است به جای نقطه چین، یکی از مبحث‌های تخصص خود را قرار بدهید و به مخاطبان آموزش بدهید که چطور می‌توانند با یادگیری آن درآمد داشته باشند.

۳. مصاحبه با افراد مشهور

تصور کنید یک فرد ناشناس که یک وب سایت ورزشی را مدیریت می‌کند،‌ برای افزایش بازدید و معرفی برند به مخاطبان وبینار برگزار کند. برای این کنفرانس آنلاین دو حالت در نظر می‌گیریم. در حالت اول، فرد درباره «جذاب‌ترین بازی‌های فوتبال سال ۲۰۲۲» وبینار برگزار می‌کند. این موضوع جذابی است و احتمالا تعدادی از طرفداران فوتبال در آن شرکت می‌کنند.

در حالت دوم، برگزار کننده وبینار از کسی مثل عادل فردوسی‌پور برای شرکت در وبیناری با همان موضوع دعوت می‌کند و در طول ویدیو، نظر آقای فردوسی‌پور را هم درباره بازی‌ها می‌پرسد. احتمالا در حالت دوم بازدید وبینار چند برابر خواهد بود و حتی شاید به یک وبینار ترند در حوزه فوتبال تبدیل شود.

۴. آموزش‌های تخصصی (بهترین موضوع برای وبینارهای مدرسان)

انتخاب موضوع برای آموزش‌های تخصصی، نیازی به توضیح زیادی ندارد. زیرا همانطور که گفتیم، بسیاری از افراد تصور می‌کنند فقط برای آموزش دادن یک موضوع می‌توانند وبینار برگزار کنند. با انتخاب این دسته از موضوعات برای وبینار، به مخاطبان ثابت می‌کنید که در کارتان مهارت دارید. اگر شغلتان تدریس در یک موضوع خاص است، استفاده از آموزش‌های تخصصی، بهترین موضوع برای وبینار شماست.

۵. پاسخ به سوال «چطور؟»

بسیاری از کاربران فقط برای پاسخ به سوالاتی که با «چطور» شروع می‌شوند، در وب جستجو می‌کنند. سوالات ساده را می‌توانید در وب سایتتان پاسخ بدهید. به عنوان مثال «چطور با بیگ بلو باتن کار کنیم؟» سوال کلیدی اما ساده‌ای است که ما در سایت رومیت آن را به صورت تصویری و گام به گام آموزش داده‌ایم؛ برای درک بهتر این مثال، صفحه «راهنمای پنل کاربری رومیت» را بررسی کنید. در این صفحه روش کار با پنل برای مدیر، مدرس و کاربران عادی سایت آموزش داده شده است.

وبینار درباره اینکه چطور کاری را انجام بدهیم

«چطور در وبینار خوب صحبت کنیم؟»؛ این مسئله هم یکی از سوالاتی است که برای کاربران رومیت مطرح می‌شود. امکان پاسخ به این سوال در مقاله هم وجود دارد، اما اگر با وبینار به آن پاسخ بدهیم، می‌توانیم جزئیات بیشتری مطرح کنیم و به صورت عملی به ارائه‌دهندگان آموزش بدهیم که چطور باید در وبینار صحبت کنند.

اگر قصد دارید از سوالات «چطور» به عنوان بهترین موضوع برای وبینار استفاده کنید، ابتدا سوالاتی که مخاطبان هدفتان جستجو می‌کنند را بیابید. سپس بررسی کنید که پاسخ کدام یک از آن‌ها می‌تواند موضوع جذابی برای برگزاری وبینار باشد.

۶. معرفی محصولات جذاب و کاربرد آن

بسیاری از منابعی که درباره وبینار مارکتینگ آموزش می‌دهند، می‌گویند وبینارها را با موضوع محصولات برگزار کنید. اما همه محصولات را نمی‌توان در کنفرانس آنلاین معرفی کرد. به عنوان مثال، برگزاری وبینار برای معرفی یک پاوربانک جذاب نیست. شما می‌توانید ویژگی‌های این محصول را در یک متن بنویسید یا در ویدیویی یک دقیقه‌ای توضیح بدهید. اما برندی را تصور کنید که محصول آن ربات انسان‌نماست؛ معرفی و توضیح درباره چنین محصولی در یک وبینار، احتمالا بازدید زیادی می‌گیرد و مخاطبان بسیاری را جذب خواهد کرد.

البته با ایده‌های خلاقانه می‌‌توانید محصولات معمولی را هم در وبینارها معرفی کنید. به عنوان مثال کسب و کاری که قصد معرفی کردن پاوربانک را دارد، می‌تواند وبیناری درباره آنباکس کردن یک گوشی پرچمدار برگزار کند و در آن توضیح بدهد که پاور بانک مورد نظر، بهترین انتخاب برای گوشی پرچمدار محسوب می‌شود. زیرا نیاز باتری آن را تأمین می‌کند و دوام بالایی دارد.

موضوع‌های پیشنهادی برای کسب و کارهای حوزه‌های مختلف

هرکدام از موارد بالا برای دسته‌ای از کسب و کارها مناسب هستند. به عنوان مثال مدرسی که محصولش دوره آنلاین است، نمی‌تواند معرفی محصول را به عنوان بهترین موضوع برای وبینار انتخاب کند، اما با ارائه آموزش تخصصی می‌تواند به خوبی دوره‌اش را به مخاطبان معرفی کند.

بعضی از انواع موضوع برای وبینار به صورت عمومی برای کسب و کار مناسب هستند و مخاطبان مختلف را جذب می‌کنند. در ادامه به چند مورد از این موضوع‌ها اشاره می‌کنیم.

 • کسب درآمد دلاری از حرفه شما
 • توسعه کسب و کار و پیشرفت
 • خود مراقبتی و توسعه فردی
 • روش از بین بردن محدودیت‌های موجود یا حل مسائل به شیوه‌ای ساده‌تر

کدام موضوع را انتخاب کنیم؟

احتمالا تا این بخش از مقاله، چند موضوع مختلف درباره برگزاری وبینار به ذهنتان رسیده و امیدوارم که یادداشتشان کرده باشید. اما از بین این موضوع‌ها باید کدام را انتخاب کنید؟ آیا همه آن‌ها برای وبینار مناسبند؟

انتخاب بهترین موضوع برای وبینار

در ادامه به معیارهایی که با توجه به آن‌ها می‌توانید بهترین موضوع برگزاری وبینار را انتخاب کنید، اشاره می‌کنیم.

 • به پرسونای مخاطب توجه داشته باشید. خودتان را به جای مخاطبان بگذارید و به این فکر کنید کدام موضوع برای وبینار جذاب‌تر است. حتی اگر کانالی برای تعامل با مخاطبانتان دارید، می‌توانید از خودشان نظرسنجی کنید.
 • موضوعی را انتخاب کنید که مدرن‌تر است و کاربران در حال حاضر به آن نیاز دارند.
 • بررسی کنید که بر کدام موضوع بیشتر تسلط دارید. ارائه آن را در اولویت بگذارید.
 • موضوعی که علاوه بر یادگیری، مخاطبان را سرگرم می‌کند نیز انتخاب مناسبی است.
 • وبینار مارکتینگ با موضوعاتی که در آن می‌توانید خدمات و محصولاتتان را معرفی کنید، موفق‌تر است.

کلام آخر؛ بهترین موضوع برای وبینار یک ارزش افزوده برای دو طرف است

در این مقاله راهنمایی انتخاب بهترین موضوع برای وبینار را ارائه دادیم و موضوع‌های پیشنهادی که برای تمام حوزه‌های کسب و کار مناسب هستند را معرفی کردیم. با کمی ایده‌پردازی و خلاقیت همیشه می‌توانید موضوع‌های تازه‌ای برای وبینارهایتان انتخاب کنید و آموزش‌های جدید و جذاب به مخاطبان ارائه بدهید.

بعد از انتخاب موضوع، باید پلتفرم مناسبی برای برگزاری وبینار آنلاین برگزار کنید. رومیت سرویس بیگ بلو باتن و ادوبی کانکت را ارائه می‌دهد که بهترین انتخاب برای برگزاری وبینارهایی با تعداد شرکت‌کنندگان بالا هستند. در این نرم افزارها می‌توانید مطالب را با کیفیت بالا ارائه بدهید و با کاربرانتان تعامل داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرویس ادوبی کانکت و بیگ بلو باتن، به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید یا با پشتیبانی رومیت تماس بگیرید.

وبینار تعاملی

وبینار تعاملی چیست؟ چطور وبینار پربازدید برگزار کنیم؟

وقتی وبینارهای همکارانتان را بررسی می‌کنید، متوجه می‌شوید بعضی از آن‌ها با اینکه اطلاعات خاصی ارائه نداده‌اند، اما وبینارهایشان هزاران بار دیده می‌شود. احتمالا محتوای وبینار اطلاعاتی است که شما هم به عنوان یک فرد متخصص در حوزه مورد نظر دارید و می‌توانید آن را ارائه بدهید. پس چرا اگر همان وبینار را با همان داده‌ها برگزار کنید، بازدید کم‌تری خواهید داشت؟ این مسئله علت‌های مختلفی دارد، اما ممکن است یکی از دلایل آن تعامل باشد. مردم در هر حوزه‌ای که بخواهند چیزی یاد بگیرند، وبینارهای تعاملی را به وبینارهایی که مدرس تنها متکلم در طول جلسه است، ترجیح می‌دهند.

این مقاله برای افرادی نوشته شده که هنوز نمی‌دانند هنگام برگزاری کلاس‌ها و کنفرانس‌های آنلاین، چطور باید با مخاطبانشان ارتباط برقرار کنند و تعامل داشته باشند. در این مقاله تکنیک‌هایی برای تعامل موفق با کاربران به شما آموزش می‌دهیم. البته برای تأثیرگذاری این تکنیک‌ها، باید تکرار و تمرین کنید تا بر آن‌ها تسلط پیدا کنید.

اجاره بیگ بلوباتن

منظور از وبینار تعاملی چیست؟

وبینار تعاملی، یک کنفرانس آنلاین است که در آن کاربران با برگزارکننده تعامل دارند. این تعامل ممکن است به صورت ویدیویی، صوتی یا چت آنلاین باشد. در وبینارهای تعاملی، کاربران درباره بحث نظر می‌دهند، سوالاتشان را می‌پرسند یا به آنچه مدرس از آن‌ها می‌پرسد، پاسخ می‌دهند.

بعضی از مدرسان‌ حتی برای تعامل بیشتر با افراد، بخشی از زمانشان را به بحث‌های آزاد اختصاص می‌دهند و درباره مطالب مختلف صحبت می‌کنند. با اینکه وبینارهای تعاملی مزیت‌های بسیاری دارند، اما مدرس باید توانایی مدیریت بحث‌ها را داشته باشد و اجازه ندهد کنترل کلاس از دستش خارج شود. به یاد داشته باشید که وقتی بحث‌های متفرقه در یک وبینار زیاد می‌شود، کیفیت محتوا کاهش پیدا می‌کند و احتمال اینکه دانشجویان از وبینار خارج شوند، وجود خواهد داشت.

اجاره ادوب کانکت

چرا تعاملی بودن وبینار مهم است؟

تعداد افرادی که در حوزه‌ای به تدریس روی آورده‌اند،‌ بسیار زیاد است. بعضی از آن‌ها مدرسین حرفه‌ای هستند و بعضی دیگر هم به تازگی برگزاری وبینار آنلاین را شروع کرده‌اند. دانشجویان ترجیح می‌دهند در گذشته که تعداد مدرسین کم‌تر بود، دانشجویان فقط به دنبال استادی بودند که درس مورد نظرشان را به شیوه‌ای ملموس و قابل درک توضیح بدهد. اما دانشجویان امروزی، علاوه بر این موارد، به اینکه استاد تا چه اندازه با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند هم اهمیت می‌دهند.

اهمیت برگزاری وبینار تعاملی

دانشجویان ترجیح می‌دهند در کلاس‌های شرکت کنند که برایشان جذاب است و وقتی در آن حضور دارند، متوجه گذر زمان نمی‌شوند. این مسئله وقتی امکان‌پذیر است که شما به عنوان مدرس، وبینار تعاملی برگزار کنید و دانشجویان را با موضوع درس یا در برخی موارد موضوعات متفرقه درگیرشان کنید.

نکته مهمی که نباید فراموش کنید این است که دانشجوها درباره وبینارها و دوره‌هایی که شرکت می‌کنند و استادهایی که دارند، باهم حرف می‌زنند. پس وقتی یک نفر در کنار یادگیری مطالب، از کلاس شما لذت می‌برد، درباره کلاستان با دوستانش صحبت می‌کند. آن‌ها هم ترغیب می‌شوند برای یادگیری درس یا مهارت مورد نظر در وبینارهای شما شرکت کنند.

راه‌های افزایش تعامل با مخاطبان در وبینار

یکی از اهداف ما از نوشتن مقاله وبینار تعاملی این بود که شما را با روش‌های برگزاری این نوع وبینار آشنا کنیم. اما قبل از آن باید درباره شخصی‌سازی تکنیک‌های تعامل با کاربران صحبت کنیم. هر کدام از اساتید کلاس آنلاین، با یکی از تکنیک‌های تعامل با کاربران ارتباط برقرار می‌کنند. به عنوان مثال ممکن است یک نفر در حین تدریس با دانشجوها شوخی کند و با این کار، جذابیت وبینارش را افزایش بدهد. اما فرد دیگر بعد از هر مطلب، مدتی زمان به گپ و گفت و پرسش و پاسخ با دانشجوها اختصاص بدهد.

 در مثال‌های قبلی هر دو نفر از توانمندی‌هایشان برای وبینار تعاملی استفاده کرده‌اند و می‌توانند به نتایج خوبی برسند. اکنون با این دیدگاه متوجه می‌شوید که تکنیک‌های این مقاله صرفا برای راهنمایی هستند. شما می‌توانید از چند تکنیک به صورت ترکیبی استفاده کنید یا ترفندهای منحصر به خودتان را برای وبینار تعاملی استفاده کنید.

۱. سوال بپرسید و نظرسنجی کنید

اولین راهکاری که برای تعامل با مخاطبان وجود دارد، پرسیدن سوال از آن‌هاست. این سوالات ممکن است به مبحثی که آن را ارائه می‌دهید مرتبط باشند یا خارج از بحث باشند. به عنوان مثال می‌توانید سوالات شخصی از افراد بپرسید و از آن‌ها بخواهید درباره خودشان صحبت کنند؛ البته این سوالات نباید حریم خصوصی افراد را نقض کنند.

سوالات مربوط به موضوع وبینار هم جزو متداول‌ترین پرسش‌ها هستند. حتی بعضی از مدرسان، صحبتشان را با یک سوال شروع می‌کنند و با توجه به پاسخ‌هایی که دانشجوها می‌شنوند، بحث را باز می‌کنند. اینکه چه سوالاتی بپرسید، در چه موقعیتی بپرسید و چطور سوالاتتان را مطرح کنید، مشخص می‌کند که آیا در تعامل با مخاطبانتان موفق خواهید بود یا نه.

گاهی حتی لازم است برای تعامل با مخاطبان و برقراری ارتباط با آن‌ها، درباره وبینار یا شیوه تدریس خودتان از آن‌ها نظرسنجی کنید. از نظرات مثبت و منفی دانشجویان استقبال کنید. با این کار هم با آن‌ها ارتباط‌سازی موثری خواهید داشت و هم متوجه ضعف‌ها و قوت‌های کارتان می‌شوید.

۲. تست بگیرید

تست گرفتن در طول کلاس هم مخاطب را درگیر و متمرکز نگه می‌دارد و هم باعث تعامل با کاربران خواهد شد. البته آزمون گرفتن در طول جلسه، باید با احتیاط کامل انجام شود؛ شما که نمی‌خواهید استرس درس پرسیدن در کلاس‌های دوران مدرسه و بلد نبودن جواب‌ها را به دانشجویان یادآوری کنید!

آزمون آنلاین

تست گرفتن در وبینار

سوال بپرسید و از کسانی که داوطلب هستند، پاسخ بگیرید. برای جذاب‌تر شدن ماجرا، می‌توانید به افرادی که پاسخ درست می‌دهند، هدیه بدهید؛ هدیه‌ای مثل کد تخفیف برای شرکت در دوره‌های اصلی شما یا خرید محصولات و خدماتتان. با این کار سایر کاربران هم ترغیب می‌شوند که در تست‌های بعدی مشارکت داشته باشند و در نتیجه، وبینار تعاملی خواهید داشت.

۳. با مخاطب گرم بگیرید

دانشجوهای نسل‌های قبل به استادان و مدرسان، به چشم بزرگ‌تر نگاه می‌کردند. این مسئله باعث می‌شد کلاس‌ها فضایی خشک و رسمی داشته باشد. اما نسل امروز ترجیح می‌دهند با مدرسان دوست باشند و در فضایی گرم و صمیمی یاد بگیرند. پس گرم گرفتن با آن‌ها و شوخی کردن در حین تدریس با رعایت حد و مرزها، برایشان جذاب‌تر است.

برای برگزاری وبینار تعاملی باید به پرسونای مخاطب توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر مخاطبان وبینار شما اساتید دانشگاهی هستند که بیشتر از ۴۰ سال سن دارند، فضای گرم و صمیمی برایشان جذاب نیست و تعامل رسمی را ترجیح می‌دهند. اما اگر مخاطبان شما دانش‌آموزان دبیرستان باشند، از وبیناری که در فضایی گرم و صمیمی برگزار می‌شود، بیشتر لذت می‌برند.

۴. در طول وبینار چالش بگذارید

اگر متوجه شدید مدت طولانی از شروع وبینار گذشته و تنها خودتان بدون لحظه‌ای مکث صحبت کرده‌اید، نشان می‌دهد هیچ تعاملی با مخاطبان نداشته‌اید. بسیاری از مخاطبان در این وبینارهای مونولوگی خوابشان می‌برد یا حوصله‌شان سر می‌رود و خودشان را با تلفن همراهشان سرگرم می‌کنند.

چالش گذاشتن در طول وبینار کار سختی نیست. به عنوان مثال می‌توانید به کاربران تمرینات مرتبط با بحث بدهید و برای پاسخ به این تمرین‌ها زمان تعیین کنید. یا به عنوان مثالی دیگر می‌توانید از دانشجویان بخواهید درباره مبحثی که توضیح داده‌اید، یک مثال جدید با خلاقیت خودشان ارائه بدهند.

۵. به تولید محتوا برای وبینار تعاملی توجه داشته باشید

محتوای وبینار تعاملی با محتوای وبینار خسته‌کننده تفاوت بسیاری دارد. گاهی اوقات از همان پنج دقیقه اول می‌توان متوجه شد که آیا یک کنفرانس آنلاین موفق است و بازدید زیادی می‌گیرد یا خیر. در ادامه به نکاتی که باعث جذابیت محتوای وبینار می‌شود، اشاره می‌کنیم.

محتوای وبینار
 • مطالب را با داستان و مثال‌های بسیار توضیح بدهید. سعی کنید از داستان‌‌های جذاب برای توضیح مبحث مربوطه استفاده کنید.
 • با تصویرسازی برای دانشجویان مطالب را توضیح بدهید. به عنوان مثال اگر درباره تکنیک‌های فن بیان وبینار برگزار کرده‌اید، به دانشجویان بگویید تصور کنند در یک سیمنار سخنرانی می‌کنند. سپس از آن‌ها بخواهید تکنیک‌هایی که به آن‌ها آموزش داده‌اید را استفاده کنند.
 • از فایل‌های آموزشی PDF یا پاورپوینت در کنار تدریس استفاده کنید.
 • اگر ویدیوی کوتاه یا محتوای جذابی که با موضوع شما مرتبط است، می‌شناسید، آن را با دانشجوها به اشتراک بگذارید.
 • در صورت امکان از متخصصین تولید محتوای متنی، تصویری و ویدیویی برای تولید محتوای وبینارتان کمک بگیرید.

۶. بحث آزاد برگزار کنید

بحث آزاد از دیگر تکنیک‌های وبینار تعاملی است. منظور از بحث آزاد صحبتی است که ارتباطی به موضوع وبینارتان ندارد. البته اگر کاربرانی که در وبینار شرکت کرده‌اند را نمی‌شناسید، نباید موضوع بحث آزادتان با موضوع وبینار فاصله زیادی داشته باشد. به عنوان مثال در وبیناری که با موضوع «طراحی سایت و سئو» برگزار شده، انتخاب «وضعیت تاهل اعضای جلسه» موضوع مناسبی برای بحث آزاد نیست. موضوع پیشنهادی چنین بحثی «سایت‌های اختصاصی کسب و کارها» است. در این بحث افراد می‌توانند درباره سایت‌هایی که راه‌اندازی کرده‌اند، صحبت کنند، تجربه‌هایشان را به اشتراک بگذارند و اشکالاتشان را بپرسند.

اگر با کاربران صمیمی‌تر هستید، می‌توانید موضوع‌های دوستانه‌تری برای بحث آزاد در نظر بگیرید. به عنوان مثال می‌توانید صندلی داغ راه بیندازید و از یکدیگر سوال بپرسید. برای استفاده از این تکنیک هم باید به پرسونای مخاطب توجه داشته باشید.

بهترین پلتفرم‌ها برای برگزاری وبینار تعاملی چیست؟

پلتفرمی که برای برگزاری وبینار انتخاب می‌کنید نیز در تعاملی بودن آن نقش مهمی ایفا می‌کند. برگزاری وبینار تعاملی در پلتفرمی که امکانات کافی برای برقراری ارتباط بین طرفین را ندارد، ممکن نیست. پس قبل از برگزاری وبینار، مطمئن شوید پلتفرمی که انتخاب کرده‌اید، از تمام قابلیت‌های مورد نیازتان پشتیبانی می‌کند.

در ادامه دو مورد از بهترین پلتفرم‌های برگزاری وبینار تعاملی را نام می‌بریم و درباره ویژگی‌هایشان توضیح می‌دهیم.

بیگ بلو باتن

سرویس بیگ بلو باتن یک نرم افزار متن باز است که برنامه‌نویس‌های ایرانی آن را برای کاربران فارسی زبان توسعه داده‌اند و امکانات مختلفی را در اختیارشان قرار می‌دهند. مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از بیگ بلو باتن برای وبینار عبارت است از:

 • امکان حضور بین ۵۰ تا ۱۵۰ نفر در هر وبینار
 • امکان فعالسازی ۱۲ دوربین به صورت همزمان
 • قابلیت ضبط وبینار
 • پنل و داشبورد فارسی
 • امان به اشتراک‌گذاری فایل و صفحه نمایش
 • محیط مناسب برای چت فارسی
 • بدون نیاز به نصب نرم افزار (کاربران و مدرس وبینار تعاملی می‌توانند از طریق مرورگر در کلاس حاضر شوند)

ادوبی کانکت

سرویس ادوبی کانکت، نرم افزار دیگری است که امکان استفاده از آن برای برگزاری وبینار در ایران وجود دارد. البته این نرم افزار متن باز نیست و امکانات آن همان مواردی هستند که تیم توسعه‌دهنده برنامه‌نویسی کرده‌اند. این سرویس برای برگزاری وبینار با جمعیت‌های بیشتر مناسب است.

برگزاری وبینار ادوبی کانکت

مهم‌ترین قابلیت‌های ادوبی کانکت عبارت است از:

 • پنل فارسی و محیط کلاس انگلیسی
 • امکان حضور ۵۰ تا هزار کاربر به صورت همزمان
 • امکان فعالسازی ۱۲ وب کم به صورت همزمان
 • قابلیت ضبط وبینار
 • امکان به اشتراک‌گذاری فایل و صفحه نمایش (فرمت‌هایی که در ادوبی کانکت می‌توانید به اشتراک بگذارید، محدودتر از فرمت‌هایی است که بیگ بلو باتن از آن پشتیبانی می‌کند)
 • دارای نرم افزار برای سیستم عامل‌های مختلف اندروید،‌ ویندوز و ios

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در برخی موارد، چت فارسی در ادوبی کانکت با مشکل مواجه می‌شود و کلمات به هم می‌ریزد. بنابراین کاربران نمی‌توانند آنطور که می‌خواهند با مدرس تعامل داشته باشند. البته این مشکل راهکارهای مختلفی دارد که در مقاله «روش حل مشکل چت فارسی در ادوبی کانکت» درباره آن توضیح داده‌ایم.

کلام آخر

در این مقاله نکاتی که باید درباره برگزاری وبینار تعاملی بدانید را توضیح دادیم. اگر دفعات اول است که وبینار برگزار می‌کنید و هنوز نمی‌توانید مثل مدرس‌های باتجربه و حرفه‌ای با دانشجوها ارتباط برقرار کنید، نگران نشوید. به تولید وبینار و ارائه کلاس‌های آموزش آنلاین ارائه بدهید تا بر مهارت‌های مورد نیاز مسلط شوید و سبک شخصی خودتان را در برگزاری کلاس‌های آنلاین پیدا کنید.

مقاله‌ای که خواندید از تیم رومیت ارائه شده است. مجموعه رومیت امکان اجاره سرویس‌های بیگ بلو باتن و ادوبی کانکت برای برگزاری وبینار را فراهم کرده‌اند. شما می‌توانید با توجه به تعداد کاربرانی که قرار است در وبینار حضور داشته باشند، پلن مناسب را خریداری کنید و کنفرانس ویدیوییتان را ارائه بدهید. برای دریافت اطلاعات درباره سرویس‌های برگزاری وبینار رومیت به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید و اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید،‌ با تیم پشتیبانی تماس بگیرید. کارشناسان پشتیبانی به سوالاتتان پاسخ می‌دهند و در طول برگزاری وبینار هم اگر مشکلی ایجاد شد،‌ آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برایتان برطرف خواهند کرد.

هوش مصنوعی در آموزش مجازی

هوش مصنوعی در آموزش مجازی ابزار کمکی است یا جایگزین آن‌ها؟

هوش مصنوعی نقل محافل این روزها تبدیل شده و همه درباره آن حرف می‌زنند. بعضی از افراد نگران هستند که شغلشان را از دست بدهند و بعضی دیگر با هیجان درباره قابلیت‌های پیشرفته آن حرف می‌زنند. اینکه شما جزو کدام دسته هستید، به خودتان بستگی دارد. هوش مصنوعی در آموزش مجازی، هنوز به اندازه سایر حوزه‌ها وارد نشده است اما به زودی آن را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. البته در حال حاضر به یکی از ابزارهای کاربردی برای مدرسانی که دوست دارند بهترین تکنولوژی‌ها برای تدریس استفاده کنند، تبدیل شده است.


نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) ابزاری است که کارهایی را انجام می‌دهد که پیش از این به هوش انسانی نیاز داشت. به عنوان مثال ابزارهای هوش مصنوعی می‌تواند مقاله بنویسد، ویدیو بسازد یا حتی برنامه‌نویسی کند. هوش مصنوعی می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها را جمع‌آوری کند، الگوها را پیدا کند و بتواند مانند انسان‌ها تصمیم‌گیری و قضاوت انجام بدهد.

یادگیری ماشین (Machin learning) یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌هایی است که برای توسعه هوش مصنوعی به کار می‌رود. ماشین‌ها در حال حاضر توانایی یادگیری و کسب تجربه دارند؛ در نتیجه می‌توانند بر اساس آنچه آموخته‌اند، تصمیم بگیرند. در نهایت هدف هوش مصنوعی این است که به جایی برسد که وقتی یک انسان از پشت یک دیوار با آن صحبت می‌کند، متوجه نشود که طرف مقابلش یک انسان واقعی است یا یک ربات!

سرویس آزمون آنلاین رومیت

چند مثال از ابزارهای هوش مصنوعی

در حال حاضر تعداد زیادی از ابزارهای هوش مصنوعی وجود دارند که کارهای مختلفی را انجام می‌دهند. در ادامه به چند مورد از مشهورترین‌ موارد اشاره می‌‌کنیم:

 • Chat GPT
 • MusicLM Google‏
 • ChatSonic
 • Chinchilla
 • Bloom

از بین ابزارهای بالا، Chat GPT به یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی تبدیل شده و طرفداران بسیاری پیدا کرده. اکنون که می‌دانید AI چیست، بیایید به سراغ بحث اصلی برگردیم و درباره هوش مصنوعی در آموزش مجازی صحبت کنیم.

در مقاله «تجهیزات کلاس آنلاین نرم افزار» ابزارهای دیگری که برای کلاس آنلاین نیاز دارید را به شما آموزش داده‌ایم.

تأثیر هوش مصنوعی در آموزش

ابزارهای هوش مصنوعی که در حال حاضر وجود دارند،‌ هنوز آنقدر پیشرفت نکرده‌اند که به حوزه‌های مهمی چون آموزش وارد شوند. در حال حاضر افراد بیشتر برای سرگرمی از آن‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها با ابزارهای هوش مصنوعی چت می‌کنند و سعی می‌کنند آن‌ها را به هر نحوی که شده به دام بیندازند و ثابت کنند هوش مصنوعی، هوش انسان نمی‌شود! این مسئله در حال حاضر واضح است،‌ اما آیا در سال‌های بعدی هم می‌توان ادعا کرد انسان‌ها از ربات‌ها هوشمندترند؟

کاربرد هوش مصنوعی در کلاس درس
ربات‌های هوشمند در کلاس درس

البته بعضی از معلم‌ها همین الان هم از هوش مصنوعی در آموزش استفاده می‌کنند. در آینده هم قابلیت‌های جدیدی به این فناوری اضافه می‌شود و امکان استفاده از آن به صورت گسترده‌تر وجود خواهد داشت. در ادامه به اثرات و کاربردهای هوش مصنوعی در آموزش اشاره می‌کنیم.

آزمون امن

وقتی آزمون‌ها را با هوش مصنوعی برگزار می‌کنید، دیگر امکان تقلب وجود ندارد. برگزاری آزمون‌ها با این فناوری آنقدر ساده می‌شود که حتی می‌توانید جند نمونه سوال در اختیار دانشجوها قرار بدهید و هرکدام را به صورت جداگانه تصحیح کنید.

هوش مصنوعی امکان تصحیح آزمون را هم در اختیار شما قرار می‌دهد. این ابزارها توانایی یادگیری و پردازش زبان دارند. در نتیجه می‌توانند آزمون‌ها را تصحیح کنند و حتی با تحلیل نتایج آزمون متوجه شوند هرکدام از دانشجویان در چه مباحثی ضعیف هستند.

نرم افزار ادوبی کانکت

تولید محتوای آموزشی

در حال حاضر اکثر مدرس‌ها از PDFهای آماده کتاب‌های درسی و تخته سفید موجود در پلتفرم‌های برگزاری کلاس آنلاین استفاده می‌کنند. آن‌ها در بهترین حالت، ممکن است PDF اختصاصی از جزوه‌هایشان برای دانش‌آموزان طراحی کنند یا محتوای درس را در فایل‌های پاورپوینت ارائه بدهند. بعضی از آن‌ها هم با جستجو در اینترنت، ویدیوهای مرتبط با درس را با دانش‌آموزان به اشتراک می‌گذارند.

در میان فایل‌های آموزشی هیچ خبری از محتواهای خلاقانه و منحصر به فرد نیست. علت اصلی این مسئله هم این است که مدرسان خودشان نمی‌توانند چنین محتواهایی تولید کنند. برون‌سپاری این کار هم هزینه زیادی دارد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

با استفاده از هوش مصنوعی در آموزش مجازی می‌تواند محتواهای صوتی، تصویری و ویدیویی جذاب و منحصر به فرد تولید کنید. برای این کار تنها کافی است به ربات بگویید چه می‌خواهید، بعد از چند لحظه تا چند دقیقه، محتوای مورد نظرتان را آماده تحویل بگیرید.

پرسش و پاسخ

یکی از استرس‌آورترین خاطرات بسیاری از افراد زمانی است که در مدرسه درس نخوانده بودند و معلم آن‌ها را برای پرسش کلاسی صدا می‌زد. اضطراب آن‌ها وقتی بیشتر می‌شد که هم‌کلاسی‌هایشان بخاطر ندانستن جواب یک سوال آن‌ها را مسخره می‌کردند. این مسئله از نظر روانی بار سنگینی به دانش آموزان وارد می‌کند.

هوش مصنوعی در کلاس درس
همراهی هوش مصنوعی با دانش آموزان

با هوش مصنوعی در آموزش مجازی یا حضوری، همچنان می‌توان پرسش و پاسخ کلاسی را انجام داد تا دانش‌آموزان برای درس خواندن ترغیب شوند. اما نیازی نیست به سوالات در مقابل معلم و همه هم‌کلاسی‌هایشان پاسخ بدهند. کسی که از آن‌ها سوال می‌پرسد، ابزار هوش مصنوعی است. در نهایت هوش مصنوعی نتیجه پرسش کلاسی را ثبت می‌کند و به معلم ارائه می‌دهد. این نتیجه قابل دستکاری نیست و در عین حفظ حریم خصوصی دانش‌آموز، معلم را در جریان روند یادگیری او قرار می‌دهد.

کمک به تدریس

هوش مصنوعی در آموزش مجازی می‌تواند به عنوان یک دستیار برای تدریس هم باشد به عنوان مثال وقتی دانشجویان سوالی دارند، به جای اینکه شما روند درس را متوقف کنید و به سوالی جواب بدهید، هوش مصنوعی این کار را انجام می‌دهد. با این کار هم نظم جلسه به هم نمی‌ریزد و شما به کارتان ادامه می‌دهید و هم دانشجو به پاسخ سوالش می‌رسد و قبل از فراموش کردن مطلب، آن را یاد می‌گیرد.

شناخت نیازهای تک تک دانش آموزان یا دانشجوها

در کلاس‌های عمومی، مدرس فرصت کافی برای پیدا کردن و رسیدگی به اشکالات همه دانشجوها ندارد. به همین دلیل ممکن است بعضی از آن‌ها با پایه ضعیف به مباحث بعدی برسند. تلنبار شدن مباحثی که دانش‌آموز آن‌ها را درک نکرده، باعث شکست او در امتحانات می‌شود و اعتماد به نفسش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از طرف دیگر، بعضی از دانشجویان توانایی شرکت در کلاس‌های خصوصی را ندارند.

استفاده از هوش مصنوعی در آموزش مجازی این مسئله را هم حل می‌کند. این ابزار با کمک‌هایی که ارائه می‌دهد، بخشی از زمان مدرس را خالی می‌کند؛ در نتیجه او می‌تواند به وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان بهتر رسیدگی کند.

پاسخگویی به سوالات دانش آموزان با هوش مصنوعی در آموزش مجازی
پرسیدن سوالات دانش‌آموزان از هوش مصنوعی

از طرف دیگر، هوش مصنوعی با تحلیل نتایج امتحانات و پرسش‌های کلاسی متوجه ضعف‌ها و قوت‌های دانشجویان می‌شود. از طرفی، امکان تولید محتواهای آموزشی مختلف را دارد؛ در نتیجه می‌تواند با کم‌ترین هزینه، آموزش اختصاصی به هرکدام از دانش‌آموزان ارائه بدهد و بازدهی آن‌ها را تا حد زیادی افزایش دهد.

کار با دانش آموزان در هر شرایط و موقعیتی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پیشرفت هوش مصنوعی و تکنولوژی، از بین بردن محدودیت‌هایی است که افراد کم‌توان در دنیای سنتی با آن مواجه بودند. تا پیش از این، خانواده‌هایی که فرزندان کم‌توان داشتند، باید هزینه زیادی برای تحصیل و آموزش فرزندانشان صرف می‌کردند، اما هوش مصنوعی در آموزش مجازی، تفاوت‌ها را از بین می‌برد. در نتیجه دانشجویان کم‌توان هم می‌توانند مانند بقیه درس بخوانند. این افراد حتی می‌توانند به عنوان مدرس هم فعالیت داشته باشند و به دیگران مطالب مختلفی را آموزش بدهند.

تبدیل گفتار به نوشتار، تولید محتوای آموزشی بدون نیاز به داشتن مهارت‌های منحصر به فرد و دستیارهای آموزشی چند قابلیت‌ هوش مصنوعی و تکنولوژی هستند که محدودیت‌های این افراد را کاهش می‌دهند.

آیا هوش مصنوعی جای معلمان را می‌گیرد؟

بسیاری از معلمان وقتی درباره قابلیت‌ها و کاربردهای هوش مصنوعی در آموزش می‌خوانند، تصور می‌کنند دنیای آینده به هیچ مدرسی نیاز ندارد. آن‌ها فکر می‌کنند در آینده ‌دانش‌آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه‌هایی که تماما توسط ربات‌ها مدیریت می‌شوند، درس می‌خوانند. اما این تصور درست نیست.

واقعیت این است که هوش مصنوعی با سرعت چشم‌گیری سبک زندگی انسان مدرن را تغییر می‌دهد، اما قرار نیست جای انسان‌ها را بگیرد. هوش مصنوعی ابزاری است که برای تسهیل فرایندهای مختلف به انسان‌ها کمک می‌کند. در آینده شاید شیوه تدریس و سیستم‌های آموزشی مطابق با چیزی که ما امروز داریم، نباشد، اما قطعا معلم‌ها نقش مهمی در آن ایفا می‌کنند و همه کارها را هوش مصنوعی انجام نخواهد داد.

معلمان چطور می‌توانند از هوش مصنوعی در آموزش مجازی استفاده کنند؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، هوش مصنوعی در حال حاضر در گام‌های ابتدایی توسعه قرار دارد. سرعت پیشرفت این تکنولوژی بسیار زیاد است و شاید چند سال آینده آن با امروزش، تفاوت‌های بسیاری داشته باشد. اما تکنولوژی کنونی هنوز نمی‌تواند به عنوان یک دستیار کامل برای مدرس باشد.

هوش مصنوعی در آموزش مجازی و حضوری
هوش مصنوعی و انسان در آموزش

در حال حاضر برای استفاده از هوش مصنوعی در آموزش مجازی، می‌توانید محتواهای آموزشی جدیدی با استفاده از آن تولید کنید،‌ اطلاعاتتان را بروزرسانی کنید و کار با آن را به دانش‌آموزانتان یاد بدهید. به یاد داشته باشید که معلم‌های مدرنی که از جدیدترین تکنولوژی‌ها اطلاع دارند و با آن‌ها کار می‌کنند، برای دانش‌آموزان جذاب‌تر هستند.

کلام آخر

ابزارهای تماس صوتی و تصویری آنلاین تغییرات گسترده‌ای در صنعت آموزش ایجاد کردند. بسیاری از دوره‌ها از حالت حضوری خارج شدند و به صورت آنلاین یا آفلاین (ویدیوی ضبط شده) در اختیار دانشجویان قرار گرفتند. اما این پایان تغییرات گسترده در صنعت آموزش نبود. هوش مصنوعی قرار است همه چیز را به طور کلی تغییر دهد و روش‌های سنتی را به صورت کامل از سیستم آموزشی حذف کند.

ما هنوز نمی‌دانیم قابلیت‌های هوش مصنوعی در آموزش چیست و قرار است چه تغییراتی در این زمینه ایجاد کند. باید منتظر بمانیم تا متوجه شویم معلم‌ها در آینده چطور تدریس می‌کنند و داده‌ها چطور به دانشجویان منتقل خواهد شد.

شیوع دوباره کرونا در مدارس

آموزش مجازی بهترین راه هنگام شیوع دوباره کرونا و آنفولانزا

نیمه دوم سال ۹۸ بود که خبرهایی درباره شیوع کرونا در چین و چند کشور دیگر می‌شنیدیم. چیزی نگذشت که خبر اولین ابتلاها در کشور خودمان هم به گوش رسید. کم‌کم شرایط اضطراری شد، مردم در خانه‌ مانند، بسیاری از کسب و کارها تعطیل شدند و بسیاری هم به صورت مجازی به فعالیتشان ادامه دادند.آموزش مجازی هنگام شیوع کرونا بسیار گسترده شد. بعد از دو سال، از آن دوران سخت گذر کردیم و توانستیم زندگی روزمره را از سر بگیریم. دانش‌آموزان بعد از چند سال در پاییز ۱۴۰۱ به مدرسه رفتند و توانستند به صورت حضوری درس بخوانند. اما این روزها یک خبر تازه و دردناک منتشر شده است که درباره احتمال شیوع دوباره کرونا و آنفولانزا صحبت می‌کند. پس باید از الان پیشگیری کنیم تا خاطرات تلخ سال‌های قبل، تکرار نشود.

نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن

شیوع دوباره کرونا شایعه است یا واقعیت؟

اوایل پاییز ۱۴۰۱ بود که خبرهایی درباره اینکه کرونا دوباره در چین اوج گرفته شنیده شد و مردم همه دنیا به یاد دو سال تلخی که گذرانده بودند،‌ افتادند. دو سالی که از چین شروع شد. بیمارستان‌های چین خبر از بستری شدن دوباره بیماران به دلیل کرونا را می‌دادند. در نتیجه احتمال دوباره شیوع در سراسر جهان وجود دارد.

البته خبر خوب این است که اکثر جوامع امروزی نسبت به این ویروس مقاوم شده‌اند و دیگر خبری از آن بیماری ترسناک و مرگبار نیست. واکسیناسیون و ابتلای درصد زیادی از افراد به انواع خفیف و شدید این بیماری،‌ مقاومت بدن‌ها را افزایش داده و احتمالا دیگر نیازی به قرنطینه کامل نخواهد بود. اما پیشگیری هم خالی از لطف نیست. به خصوص در سیستم آموزشی کشور که تعداد زیادی کودک و نوجوان، مدت زیادی با فاصله نزدیک در فضاهای بسته قرار می‌گیرند. بسیاری از آن‌ها هم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. بنابراین فضای آموزشی، یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که باید برای پیشگیری از شیوع دوباره کرونا و آنفولانزا تلاش کند.

آموزش مجازی هنگام شیوع کرونا باعث پیگشیری می شود؟

تا وقتی دانش آموزان و دانشجویان در کنار هم هستند، امکان پیشگیری صد درصد وجود ندارد. با اینکه استفاده از ماسک، شستن مداوم دست‌ها و ضد عفونی کردن سطوح با الکل، احتمال ابتلا به کرونا را کم می‌کند،‌ اما وقتی یکی از افراد به این ویروس مبتلا شود، پیشگیری از شیوع آن بین دیگران، ساده نیست.

کلاس آنلاین برای پیشگیری از شیوع دوباره کرونا
آموزش آنلاین برای پیشگیری از شیوع دوباره کرونا

ساده‌ترین روش برای مقابله با شیوع دوباره کرونا و آنفولانزا، برگشتن به روال سابق و استفاده از ابزارهای آموزش مجازی است. البته بسیاری از مدرسان، هنوز به تدریس حضوری برنگشته‌اند و همچنان از مزیت‌های آموزش مجازی بهره‌مند می‌شوند. معلمانی که در فضای حضوری تدریس می‌کنند نیز با برگشتن به تدریس مجازی، به حفظ سلامت خود و دانشجویانشان کمک می‌کنند.

نرم افزار کلاس آنلاین ادوبی کانکت

چرا باید آموزش مجازی هنگام شیوع کرونا را جدی بگیریم؟

پیشگیری از شیوع ویروس، تنها دلیل اهمیت کلاس‌های مجازی نیست. در ادامه به مهم‌ترین مزایای

مجازی اشاره می‌کنیم:

 • شما می‌توانید در هر ساعتی از روز کلاستان را برگزار کنید و به ساعات فعالیت آموزشگاه محدود نیستید.
 • محدودیت مکانی نخواهید داشت و می‌توانید از هرجایی کلاستان را برگزار کنید.
 • بدون نیاز به تخته‌های هوشمند بزرگ یا دیتاشو، می‌توانید ویدیو و محتواهای دیجیتال را با دانشجویانتان به اشتراک بگذارید.
 • هزینه‌های شما کاهش پیدا می‌‌کند، زیرا نه نیاز است فضایی برای جمع کردن دانشجویان فراهم کنید و نه به جای خاصی رفت و آمد خواهید کرد.
 • کنترل یک کلاس مجازی، ساده‌تر از کلاس حضوری است.

آموزش مجازی خالی از ایراد هم نیست. به عنوان مثال دانشجویان در تمام طول کلاس باید به اینترنت متصل باشند، در نتیجه ممکن است وارد شبکه‌های اجتماعی شوند و تمرکزشان را از دست بدهند. قطعی اینترنت نیز از دیگر معایب کلاس‌های مجازی است.

اکثر کاربران بر سر اینکه مزیت‌های کلاس‌های مجازی بیشتر از معایب آن است، اتفاق نظر دارند. مزایای جلسات مجازی به اندازه‌ای است که بسیاری از کسب و کارها هم به صورت دورکاری به فعالیتشان ادامه می‌دهند و کارهایشان را برگزاری جلسات در پلتفرم‌های آنلاین پیش می‌برند. پلتفرم‌های برگزاری کلاس آنلاین،‌ امکان مدیریت آنلاین پروژه‌ها و تعامل با همکاران را نیز فراهم کرده‌اند.

نرم افزار آزمون آنلاین

بهترین پلتفرم‌های کلاس مجازی چیست؟

پلتفرم‌های بسیاری برای برگزاری کلاس‌های مجازی وجود دارد. همین مسئله مدرس‌ها را برای انتخاب بهترین پلفترم برگزاری کلاس آنلاین دچار تردید می‌کند. بهترین نرم افزار برای برگزاری کلاس‌های آنلاین باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • با محدودیت‌های اینترنت سازگار باشد و در برگزاری کلاس مشکل ایجاد نشود.
 • کار با آن برای مدرسان و دانشجویان راحت باشد.
 • امکان استفاده از آن روی دستگاه‌های مختلف (موبایل و کامپیوتر) وجود داشته باشد، حتی اگر دستگاه قدیمی است.
 • قابلیت‌های مورد نیاز مدرس برای ارائه محتوای آموزشی را در اختیار او قرار بدهد.
 • به زبان فارسی ارائه شده باشد و تیمی حرفه‌ای از آن پشتیبانی کند.
بهترین پلتفرم‌های کلاس آنلاین
ادوبی کانکت و بیگ بلو باتن

اگر هرکدام از معیارهای بالا برایتان اهمیت دارد، سرویس بیگ بلو باتن بهترین انتخابی است که می‌توانید داشته باشید. برنامه‌نویس‌های تیم رومیت، از کدهای متن باز بیگ بلو باتن استفاده کرده‌اند تا نرم افزاری ایرانیزه را در اختیار کاربران داخلی قرار بدهند.

اگر فارسی یا انگلیسی بودن زبان نرم افزار برایتان تفاوتی ایجاد نمی‌کند، سرویس ادوبی کانکت هم پلتفرم دیگری است که می‌توانید از آن برای برگزاری کلاس‌های آنلاین خود استفاده کنید. ادوبی کانکت محیط پیشرفته‌تری دارد و برای برگزاری کلاس‌هایی با جمعیت بیشتر کاربردی است.

با استفاده از یک نرم افزار حرفه‌ای برای برگزاری کلاس‌های آنلاین، هم محدودیت‌های کلاس حضوری را از پیش روی خود بر می‌دارید و هم از شیوع دوباره کرونا و آنفولانزا و ابتلا خود و دانشجویانتان به این بیماری،‌ پیشگیری خواهید کرد.

کلام آخر

در این مقاله به سراغ مسئله‌ای رفتیم که در چند سال اخیر با آن درگیر بوده‌ایم. بسیاری از ما ابتلا به ویروس کرونا و آنفولانزا را تجربه کرده‌ایم؛ به همین دلیل پیشگیری از شیوع دوباره کرونا و آنفولانزا بیشتر از هرچیزی برایمان اهمیت دارد. آموزش مجازی و برگزاری جلسات کاری به صورت آنلاین دو راهکار کلیدی برای دوری از ازدحام و حفظ سلامتی است.

مجموعه رومیت ارائه دهنده سرویس‌های بیگ بلو باتن و ادوبی کانکت است. کاربران ما برای برگزاری کلاس‌های آنلاین، وبینار و حتی جلسات کاری خود از رومیت استفاده می‌کنند. شما هم برای شروع کار با رومیت، ۱۴ روز مهمان ما خواهید بود. در این ۱۴ روز می‌توانید پلتفرم‌های ادوبی کانکت و بیگ بلو باتن را امتحان کنید و سرویسی که با نیازتان مطابقت دارد و کار با آن راحت‌تر است را انتخاب کنید. اگر سوالی در زمینه کار با این برنامه‌ها دارید نیز می‌توانید با پشتیبانی ارتباط برقرار کنید. کارشناسان پشتیبانی رومیت از طریق چت آنلاین سایت یا تماس تلفنی به سوالات شما پاسخ می‌‌دهند.

موضوع وبینار جذاب

۶ نکته برای انتخاب جذاب‌ترین موضوع وبینار

برگزاری یک وبینار موفق اصول زیادی دارد و مزیت‌های زیادی هم برای کسب و کارها و افراد به همراه خواهد داشت. یکی از معیارهای سنجش موفقیت یک وبینار، تعداد کاربرانی است که در آن ثبت نام و شرکت می‌کنند. اولین چیزی که روی تصمیم مخاطب برای ثبت نام تأثیر می‌گذارد، موضوع وبینار است. اگر موضوعی که انتخاب کرده‌اید، مخاطب را جذب کند، اطلاعات وبینار را بررسی می‌کند. اگر سرفصل‌های انتخابی هم به اندازه موضوع جذاب باشد، برای ثبت نام و شرکت در سمینار آنلاینی که برگزار کرده‌اید، ترغیب خواهد شد.

موضوع وبینار باید جذاب باشد و کنجکاوی مخاطبان را برانگیزد. به‌این‌ترتیب، افراد تمایل دارند وبینار را تا انتها دنبال کنند و محتوای آن را با افراد بیشتری به اشتراک بگذارند. اما اگر موضوعات با علایق مخاطبان همسو نباشد، به‌احتمال زیاد موفق نخواهد بود.

اجاره بیگ بلوباتن

انتخاب موضوع وبینار بر اساس کلمات کلیدی

نکته اول برای یافتن موضوعات و برگزاری وبینار پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط است. کلمات کلیدی اصطلاحاتی هستند که مخاطبان شما بیشتر از همه برای گرفتن جواب سولات و یافتن راه‌حل برای مشکلات خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال «سئوی آن پیج» و «سئوی آف‌پیج» دو کلمه کلیدی در حوزه سئو هستند. افرادی که در این حوزه وبینار برگزار می‌کنند، می‌توانند این کلمات کلیدی را به عنوان موضوع وبینار در نظر بگیرند.

گوگل، بزرگ‌ترین موتور جستجوی آنلاین، از کلمات کلیدی تایپ شده استفاده می‌کند تا به افرادی که در حال جستجو هستند، صفحات حاوی موضوع مورد جستجو را ارائه دهد. اولین وب‌سایت‌هایی که در نتایج ظاهر می‌شوند، آن‌هایی هستند که محتوای مرتبط‌‌تری دارند و بازدیدهای بیشتری به دست می‌آورند. در استراتژی بازاریابی، کلمات کلیدی عناصر استراتژیک بسیار مهمی هستند. از طریق این اصطلاحات (کلمات) است که مشتریان احتمالی می‌توانند کسب‌وکار شما را در وب پیدا کنند. برای انتخاب مناسب‌ترین کلمات کلیدی برای وبینار خود، مهم است که بدانید کدام عبارات بیشتر توسط مخاطبان شما جستجو می‌شود. رعایت فاکتورهای سئو در انتخاب موضوع وبینار، بین شما و مخاطبانی که به محتواهایتان نیاز دارند، ارتباط برقرار می‌کند.

اجاره ادوبی کانکت

انتخاب موضوع بر اساس تسلط شما

موضوعی را برای برگزاری وبینار انتخاب کنید که بر آن تسلط دارید. تولید محتوا برای وبیناری که بر موضوع آن تسلط دارید، ساده‌تر است. شما احتمالا مشکلاتی که مخاطبانتان در این زمینه دارند را می‌دانید. در نتیجه می‌توانید روی این مسائل مانور بدهید.

تسلط بر موضوع وبینار
تسلط و تحقیق درباره موضوع وبینار

هرچقدر هم که بر موضوعی مسلط هستید، پیش از ارائه درباره آن مطالعه کنید. در حین مطالعه خود را جای مخاطب بگذارید. از خود بپرسید مخاطب من چه چیزی ممکن است بپرسد؟ در مورد این موضوع چه چیزی می‌خواهد بداند؟ وقتی بر موضوع مسلط باشید، احتمالا پیش‌بینی‌هایتان درباره پاسخ این سوالات درست از کار در می آید. در نتیجه از قبل برای سوالات مخاطبان آماده خواهید بود و می‌توانید تسلطتان را به آن‌ها نشان بدهید.

انتخاب موضوع وبینار بر اساس نیاز مخاطبان

نیازهای مخاطبان خود را برای برگزاری وبینار شناسایی کنید. کسانی که با بازاریابی درون‌گرا و بازاریابی محتوا کار می‌کنند، می‌دانند که برای جذب مخاطب، باید در مورد موضوع‌های کاربردی و پر طرفدار صحبت کنند. هنگام انتخاب موضوعات وبینار نیز روند کار به همین شکل است. وقتی نیاز مخاطب را به درستی شناسایی می‌کنید و به آن پاسخ می‌دهید، برای او ارزش افزوده ایجاد می‌کنید و مطلب مهمی را به او آموزش خواهید داد. این مسئله برای مخاطبانتان ارزشمند است.

سرویس آزمون آنلاین

موضوع وبینار رقبا را بررسی کنید

اگر بازاری کاملا جدید دارید و تاکنون کسی در حوزه کاری شما محتوای ویدیویی و وبینار تولید نکرده، با کمی خلاقیت می‌توانید اولین و بهترین در بازار باشید. اما اگر در حوزه کاریتان وبینارهای دیگری هم برگزار شده، موضوع آن‌ها را بررسی کنید و میزان موفقیتشان را هم بسنجید؛ بررسی کنید که چه تعداد کاربر در جلسه حضور دارند و آیا وبینار مورد نظر با جستجو در گوگل یا سایر موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود یا خیر.

به یاد داشته باشید که هیچ‌وقت نباید موضوع ویدیوهای آنلاین رقبا را کپی کنید. فقط آن‌ها را بررسی کنید و الهام بگیرید. با کمی خلاقیت می‌توانید بهتر از رقیب‌هایتان عمل کنید. همچنین می‌توانید موضوع‌هایی را پیدا کنید که رقبا فراموش کرده‌اند به آن‌ها بپردازند. با این کار محتوای با ارزشی تولید می‌کنید که در بین رقبایتان متمایز است.

بررسی فضای مجازی برای موضوع وبینار

نیازسنجی مخاطبان برای کسب و کارهایی که وب سایت دارند یا در فضای مجازی نیز فعالیت دارند، ساده‌تر است. اگر سایت یا صفحه اینستاگرام دارید، بررسی کنید کدام محتواهایتان بازدید بیشتری داشته‌اند و پرطرفدارتر بوده‌اند. شاید این موضوع‌ها جای مانور بیشتر و تبدیل شدن به موضوع یک وبینار موفق را داشته باشند. از شبکه‌های اجتماعی به نفع خود استفاده کنید. در پست‌ها، از دنبال‌کننده‌های خود بپرسید که کدام موضوع جالب‌تر است یا دوست دارند کدام موضوعات در یک وبینار پوشش داده شود. همچنین پیام‌ها و نظرات ارسال شده توسط کاربران را کامل بررسی کنید.

تحلیل رفتار کاربران در فضای مجازی برای انتخاب موضوع وبینا

بعضی از افراد وبینار را در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام برگزار می‌کنند. مزیت برگزاری وبینار زنده در این پلتفرم‌ها، حضور همه مخاطبان پیج است. اما چالش‌های آن بیشتر از مزیت‌هاست. به عنوان مثال در وبیناری که در اینستاگرام برگزار می‌کنید، هیچوقت اطلاعات تماس و سرنخی از مشتریان احتمالی خود به دست نمی‌آورید، نمی‌توانید دسترسی به لایو را محدود کنید و ممکن است بخاطر سرعت اینترنت هم دچار مشکل شوید. پلتفرم‌های بیگ بلو باتن و ادوبی کانکت دو نرم افزار مناسب برای برگزاری وبینار و کلاس‌های آنلاین هستند. مدیریت وبینار با استفاه از این نرم‌افزارها بسیار ساده‌تر است.

یادگیری از تجربیات

از وبینارهای قبلی بیاموزید. در وبینارهای قبلی شما، به‌احتمال زیاد سؤالاتی پرسیده شده؛ شاید بتوانید از این سؤالات به‌عنوان موضوع یک وبینار جدید استفاده کنید. این موضوع می‌تواند یک استراتژی عالی باشد، زیرا با مسئله اصلی مخاطب شما همسو است.

تجزیه‌وتحلیل محتوایی که قبلاً تولید شده نیز به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامانده را شناسایی کنید و به آنها بپردازید. به‌این‌ترتیب، تولید وبیناری که داده‌های جدیدتری ارائه می‌دهد، آسان‌تر می‌شود و برای مخاطب هم جذاب‌تر خواهد بود. شما حتی می‌توانید به صورت مفهومی بین وبینارهای خود لینک‌سازی انجام بدهید و آن‌ها را به هم مرتبط کنید. بنابراین در طول ویدیو می‌توانید کاربران را به ویدیوهایی که قبلا ضبط کرده بودید، ارجاع بدهید. البته محتوای ویدیوی کنونی شما نباید به گونه‌ای باشد که فردی که وبینار قبلی شما را ندیده، متوجه موضوع بحث نشود. این روش وقتی کاربرد دارد که درباره یک موضوع توضیحات کلی داده باشید و مخاطب را برای کسب اطلاعات بیشتر، به ویدیویی دیگر ارجاع دهید.

جمع‌بندی

شما با انتخاب موضوع درست برای وبینار می‌توانید مخاطب را جذب کنید. وقتی موضوع و محتوایی که در یک سمینار ویدیویی ارائه می‌شود،‌ برای مخاطبان جذاب باشد، آن‌ها را ترغیب می‌کند که تا انتها همراه باشند. همچنین بعد از پایان ویدیو هم تحقیقات بیشتری درباره کسب و کاری که وبینار را برگزار کرده، انجام می‌دهند و استاد آن را نیز دنبال می‌کنند. در نتیجه به مخاطب کسب و کارتان تبدیل می‌شوند و شما می‌توانید آن‌ها را به مسیر صحیح هدایت کنید و خدمات و محصولاتتان را به آن‌ها بفروشید.

در این مقاله نکاتی که به شما کمک می‌کند بهترین موضوع وبینار را انتخاب کنید، توضیح دادیم. رومیت ارائه دهنده سرویس‌های ۲۴ ساعته بیگ بلو باتن و ادوبی کانکت برای برگزاری سمینار آنلاین است. در وبلاگ رومیت نیز اطلاعات مهمی که باید درباره برگزاری وبینار داشته باشید را ارائه می‌دهیم. اگر تجربه‌ای در زمینه انتخاب موضوع جذاب برای سمینار آنلاین دارید یا سوالی در این زمینه برایتان پیش آمده، در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

وبینار رایگان

مزایای برگزاری وبینار رایگان برای کسب و کارها

یکی از بهترین روش‌های ترغیب مشتریان برای خرید محصولات و خدمات شما، ارائه یک نمونه رایگان به آن‌هاست. به عنوان مثال یک عسل فروش می‌تواند به مشتریانی که به مغازه‌اش می‌روند، مقداری عسل به عنوان نمونه برای چشیدن بدهد. ممکن است تصور کنید امکان ارائه نمونه در فضای آنلاین و دیجیتال وجود ندارد، اما حتی در این فضا هم می‌توان نمونه کارها را به مشتریان ارائه داد. وبینار رایگان برای کسب و کار شما یکی از روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند خدماتتان را به عنوان نمونه ارائه بدهید. مزایای برگزاری وبینار رایگان برای کسب و کارهای آموزشی مشخص است، اما وبینار مارکتینگ برای سایر بیزینس‌های آنلاین هم مزیت‌های بسیاری به همراه دارد. در این مقاله ۷ مزیت برگزاری وبینار رایگان برای کسب و کارها را بررسی می‌کنیم.

1) وبینار رایگان ارزش افزوده به مشتریان می‌دهد

ارزش آفرینی را باید از مهم‌ترین مزایای وبینار رایگان برای کسب و کارها بدانیم که آن‌ها را ترغیب به استفاده از آن می‌کند. وبینارها با انتشار ویدئو متفاوت هستند؛ چون اگر آن‌ها را به‌درستی برگزار کنید، می‌توانید تا ساعت‌ها مخاطب خود را درگیر کنید.  در نگاه اول به نظر می‌رسد ایجاد ارزش افزوده تنها به نفع مشتری است، اما اگر دقیق‌تر بررسی کنید متوجه خواهید شد مشتریانی که به صورت رایگان مزیتی از شما به دست می‌آورند، احتمالا بعدا هم محصولاتتان را می‌خرند و هزینه را می‌پردازند.

علاوه بر این، در وبینار، مخاطب شما می‌تواند سوال بپرسد و در حین آموزش، بازخورد لحظه‌ای دریافت کند. اگر از نرم‌افزار کلاس آنلاین برای تدریس دوره خود استفاده می‌کنید،  شما هم می‌توانید از شاگردانتان سوال بپرسید و نحوه ادامه تدریس را براساس نیاز آن‌ها پیش ببرید.

اجاره بیگ بلوباتن

2) برگزاری وبینار رایگان برای کسب و کارها تخصص شما را نشان می‌دهد

وبینارتان رایگان است؟ واقعا چه اهمیتی دارد؟ رایگان بودن به این معنا است که مخاطب شما برای آگاهی از محتوای وبینار، نیازی به پرداخت هزینه ندارد. او فقط باید برای شرکت در آن ثبت نام کند، تاریخ شرکت در پلتفرم برگزاری وبینار را به یاد داشته باشد و مدتی از وقت خود را در اختیار شما قرار دهد. او تمام این کارها را انجام می‌دهد تا به صحبت‌های شما در مورد موضوعی خاص گوش کند. اگر متوجه شود در حوزه کاری خودتان تخصص دارید،‌ به شما اعتماد می‌کند و با احتمال بیشتری از خدمات و محصولات شما استفاده خواهد کرد.

3) می‌توانید حجم فروشتان را افزایش دهید

با برگزاری وبینار رایگان و انتخاب موضوع مناسب، می‌توانید محصول خود را بفروشید. بسیاری از کسب‌وکارها هنگام استفاده از نرم‌افزار برگزاری وبینار، ابتدا آموزش می‌دهند و بعد می‌فروشند. اما در واقع، بهترین وبینارها همزمان با آموزش، محصولشان را می‌فروشند. ارتباط دادن وبینار به خدمات و محصولاتی که سازمان شما ارائه می‌دهد، جزو استراتژی‌هایی مهمی است که باید به آن دقت داشته باشید و برایش برنامه‌ریزی کنید. در طول وبینار مخاطب را به گونه‌ای هدایت کنید تا در نهایت متوجه شود به آنچه شما ارائه می‌دهید،‌ نیاز دارد.

افزایش فروش با برگزاری وبینار رایگان
افزایش فروش با وبینار

اگر می‌خواهید از مزایای وبینار رایگان برای کسب و کار بهره ببرید، محتوای شما باید نحوه حل مشکلی را نشان دهد و ارزش‌آفرین باشد. باید به کمک محتوا چیزی را که مخاطبتان می‌خواهد، به او آموزش دهید. آن چیز، محصول شما است و زمانی که پیشنهاد فروش آن را می‌دهید، احتمالا همه مخاطبانتان می‌خواهند آن را بخرند. به یاد داشته باشید مزایای وبینار رایگان تنها در صورتی نمایان می‌شود که شما اطلاعات کاربردی در اختیار مخاطب قرار دهید؛ ویدیوهایی که از ابتدا تا انتها روی تبلیغات مانور می‌دهند و ارزشی برای مخاطب ایجاد نمی‌کنند، به عنوان یک وبینار موفق نخواهند بود.

اجاره ادوبی کانکت

4) می‌توانید با صدها نفر از جاهای مختلف دنیا ارتباط برقرار کنید

از بزرگترین مزایای وبینار رایگان برای کسب و کارها این است که می‌توانید به‌ صورت مجازی و به کمک اینترنت با صدها نفر گفتگو کنید. بدون تردید گفتگوی تک‌نفره با مشتری بالقوه بهترین روش برای کسب مشتری جدید برای کسب‌وکارتان است. اما آیا می‌توانید به تمام دنیا سفر کنید و این جلسات تک‌نفره را ترتیب دهید؟ برگزاری وبینار رایگان از راه دور اجازه می‌دهد در یک بازه زمانی مشخص با صدها نفر ارتباط داشته باشید، بدون اینکه میز کارتان را ترک کنید. بهتر است در حین ارائه وبینار برای ارتباط‌سازی با مخاطب هم برنامه‌ریزی کنید.

5) وبینار رایگان، مخاطب شما را درگیر نگه می‌دارد

وبینارها به دو دلیل مهم به عنوان یک روش موثر برای بازاریابی در نظر گرفته می‌شوند. دلیل اول این است که زنده برگزار می‌شوند. اگر مخاطب شما دیر در وبینار شرکت کند، بخشی از آن را از دست می‌دهد. همین موضوع می‌تواند یکی از مزایای وبینار رایگان برای کسب و کارها باشد؛ چون افراد ترس از دست دادن اطلاعات را دارند و سعی می‌کنند به‌موقع در وبینار شرکت کنند تا آن را از دست ندهند. دلیل دوم اهمیت این روش مارکتینگ، تعامل مستقیم آن با مخاطبان است. تعداد محدودی از روش‌های بازاریابی هستند که این ویژگی را دارند.

با برگزاری وبینار رایگان به مخاطب خود اجازه صحبت می‌دهید. او می‌تواند با شما گفتگو کند، نظر خود را بگوید، سوال بپرسد، به سوال‌ها پاسخ دهد و با روش‌های مختلف با شما تعامل داشته باشد. زمانی که از فردی سوال بپرسید و با او در مورد موضوع آموزش صحبت کنید، او بیشتر درگیر خواهد شد و روی موضوع تمرکز می‌کند.

سرویس آزمون آنلاین

6) به ایجاد سرنخ‌های فروش جدید کمک می‌کند

تقریبا موفقیت هر شرکتی در گروی ایجاد سرنخ‌های فروش است. یکی از مزایای وبینار رایگان برای کسب و کارها جذب افراد جدید، ایجاد سرنخ‌های فروش جدید و در نهایت تبدیل آن‌ها به مشتریان جدید است. اکثر وبینارها به ثبت‌نام نیاز دارند؛ بنابراین افراد باید نام، ایمیل و گاهی اطلاعاتی چون شماره تلفن خود را ثبت کنند. آن‌ها خودشان را فردی علاقه‌مند به آموزش شما نشان می‌دهند و دوست دارند اطلاعات بیشتری از آن داشته باشند؛ بنابراین سرنخ‌های فروش جدیدی هستند که به احتمال زیاد محصولتان را خواهند خرید.

7) به کمک وبینار می‌توانید روابط جدیدی شکل دهید

ارتباط سازی در وبینار رایگان
ارتباط‌سازی در وبینار رایگان

معمولا اولین گام در فروش، مربوط به آموزش است. از مزایای وبینار رایگان برای کسب و کارها این است که به شما فرصت می‌دهد اطلاعات سرنخ‌های فروش خود را بالا ببرید و به آن‌ها نشان بدهید محصول شما ارزشمند و با سایر رقبا تفاوت دارد. وبینارها شرایط برقراری ارتباط را برای مخاطبانتان فراهم می‌کنند و شما می‌توانید با آن‌ها رابطه‌ای تازه را شکل دهید و گفتگوهای لحظه‌ای داشته باشید. به کمک برگزاری وبینار رایگان می‌توانید روی افرادی که برای اولین بار با شما آشنا می‌شوند، تاثیر خوبی بگذارید.

کلام آخر؛ برای وبینار رایگان برنامه‌ریزی کنید

برگزاری وبینار به صورت رایگان تنها در صورتی مزیت‌های بسیاری برای کسب و کار شما دارد که به صورت برنامه‌ریزی شده اجرا شود. اگر بدون چیدن استراتژی و برنامه قبلی وبینار برگزار کنید، نه تنها هیچ دستاوردی نخواهید داشت، بلکه سرخورده می‌شوید و ممکن است وبینار مارکتینگ را به عنوان یک روش غیرموثر برای بازاریابی در نظر بگیرید. ما در رومیت سرویس‌های بیگ بلو باتن و ادوبی کانکت را برای برگزاری وبینار آنلاین ارائه می‌دهیم. در وبلاگ مجموعه نیز آنچه باید درباره برگزاری وبینارها و کلاس‌های آنلاین بدانید را آموزش می‌دهیم.

آداب جلسات مجازی

آداب جلسات مجازی؛ چطور پرستیژ خود را در جلسات مجازی حفظ کنیم؟

آداب جلسات مجازی به تازگی وارد سبک زندگی افراد جوامع امروزی شده، به همین دلیل چندان با آن آشنا نیستند. به عنوان مثال تا پیش از شرکت در جلسات مجازی، هیچکس در خانه لباس رسمی نمی‌پوشید! برای تدریس یا شرکت در جلسات حضوری شما باید از خانه خارج شوید، بنابراین لباس مناسب می‌پوشید و با استایل کاری وارد محل برگزاری جلسه یا کلاس خواهید شد. اما در جلسات مجازی ممکن است چند دقیقه قبل از شروع، از خواب بیدار شده باشید! به همین دلیل آداب آن با میتینگ‌های حضوری تفاوت دارد.

برای رعایت آداب شرکت در جلسات مجازی نیازی نیست اصول کاری خود را تغییر دهید، فقط کافی است به نکاتی که در این مقاله توضیح می‌دهیم توجه داشته باشید تا وجهه مناسبی به مخاطبان نشان بدهید. این مطلب را به بررسی نکات مربوط به آداب جلسات مجازی اختصاص داده‌ایم. برای آگاهی از این آداب تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

نرم افزار ادوبی کانکت

چرا رعایت آداب جلسات مجازی مهم است؟

با توجه به آداب شرکت در جلسات مجازی به ایجاد محیطی مثبت کمک می‌کنید که در آن افراد بتوانند به‌صورت آنلاین با یکدیگر به‌شکل موثر همکاری کنند. زمانی که بدانید برای حضور در جلسات مجازی باید چه نکاتی را رعایت کنید، بهره بیشتری از کنفرانس‌های ویدئویی خود خواهید برد و روی سایر شرکت‌کنندگان در جلسه هم تاثیر می‌گذارید.

در کلاس‌ها حضوری، کسی از جزئیات استایل کاری اطلاع پیدا نمی‌کند. به عنوان مثال کسی نمی‌تواند دیوار اتاق‌های خواب یا اکسسوری‌هایی که برای تزیین میز کارتان استفاده کرده‌اید را با جزئیات ببیند. اما همه این موارد در دیدرس دوربین لپ تاپ یا موبایل شما قرار دارند و مخاطبان حتی می‌توانند نوشته‌های روی لیوانتان را هم بخوانند. پس رعایت آداب جلسات مجازی برای حفظ پرستیژ کاری اهمیت بسیاری دارد.

آداب جلسات مجازی برای میزبان

اگر قصد برگزاری وبینار را دارید، به‌عنوان میزبان باید به موارد زیر توجه کنید.

روی نرم‌افزار برگزاری جلسه مجازی تسلط داشته باشید

هنگام استفاده از خدمات یک سایت برگزاری وبینار باید ابزار آن‌ها را کاملا بشناسید. موقعیتی را تصور کنید که در آن از اعضای تیم خود خواسته‌اید در وبینار یا جلسه شرکت کنند، اما هنوز خودتان نمی‌دانید چطور باید با ابزار برگزاری آن کار کنید. شما باید تسلط خوبی روی ایجاد رویداد، دعوت مهمانان و به‌اشتراک‌گذاری فایل‌های رسانه‌ای داشته باشید. ما در رومیت آموزش کامل کار با دو پلتفرم ادوبی کانکت و بیگ بلو باتن را ارائه داده‌ایم. علاوه بر آن، پشتیبانی رومیت هم به صورت آنلاین و هم تلفنی پاسخگوی شماست تا حتی اگر در حین برگزاری جلسه هم با مشکلی مواجه شدید، بتوانید آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل کنید.

موضوع مورد بحث را کاملا آماده کنید

آداب جلسات مجازی برای میزبان

افراد در جایی به غیر از جشن تولد، دوست ندارند غافلگیر شوند. پس در جلسات مجازی، موضوع مشخصی برای بحث داشته باشید و آن را با شرکت‌کنندگان وبینار نیز در میان بگذارید. بهتر است این کار را قبل از شروع جلسه انجام بدهید و اگر کاربران به آمادگی نیاز دارند یا باید پیش زمینه خاصی را فراهم کنند،‌ آن‌ها را در جریان بگذارید. با انجام این کار آن‌ها زمان کافی برای فکر کردن به اینکه چطور می‌توانند در بحث شرکت کنند و آن را به‌صورت موثر و معنادار، پیش ببرند، خواهند داشت.

نرم افزار بیگ بلوباتن

وقت‌شناس و دقیق باشید

اگر شاگردان خود را به حضور در یک پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین دعوت کرده‌اید یا می‌خواهید وبیناری می‌خواهید برگزار کنید، حتما وقت‌شناس باشید و آن را به‌موقع شروع کنید. اگر در شروع، سایرین را منتظر نگه دارید، تاثیر منفی روی آن‌ها خواهید گذاشت.

رو به دوربین صحبت کنید

حتما شنیده‌اید که زمان استفاده از نرم‌افزار کلاس آنلاین باید همیشه رو به دوربین صحبت کنید. در جلسات مجازی ممکن است نگاهتان به صفحه مانیتور و کاربران جلسه باشد،‌ به خصوص وقتی به صورت مستقیم با یک نفر صحبت کنید، به صورت ناخودآگاه به تصویر او در صفحه نمایش نگاه خواهید کرد. دقت کنید که برای برقراری ارتباط چشمی با مخاطب باید به وب کم یا دوربین گوشی نگاه کنید و تنها در این صورت است که نگاهتان مستقیم خواهد بود. در حین جلسه به تصویر خودتان یا سایر کاربران حاضر در جلسه خیره نشوید.

خودتان را کامل معرفی کنید

از دیگر آداب جلسات مجازی این است که در جلسات رسمی مجازی ابتدا خود را کاملا دوستانه معرفی کنید. در نتیجه حتی اگر فردی دیر به جلسه برسد، چیزی را از دست نمی‌دهد و فضای یک جلسه مثبت، همکاری‌کننده و تعاملی را شکل خواهید داد. البته این برای جلساتی است که افراد جدید در آن حضور دارند. اگر کاربران شما را می‌شناسند، نیازی به معرفی خودتان نیست. به جای آن می‌توانید در چند دقیقه ابتدایی بگویید که قرار است درباره چه موضوعی صحبت کنید و زمان جلسه را به چه بحث‌هایی اختصاص می‌دهید.

لباس مناسب بپوشید

برای رعایت آداب جلسات مجازی باید لباس مناسب بپوشید. البته لباستان الزاما نباید رسمی باشد، اگر پوشش روزمره‌تان برای شرکت در یک جلسه مجازی مناسب است، همان کفایت می‌کند. افراد دوست دارند خود واقعی شما را ببینند.

لباس مناسب برای آداب جلسات آنلاین

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که لباس باید کامل باشد. بعضی از افراد با تصور اینکه فقط نیمه بالایی بدنشان در مقابل وب‌کم یا دوربین گوشی قرار دارد، فقط برای بالاتنه لباس مناسب می‌پوشند. اما ممکن است بدون اینکه حواستان به این مسئله باشد، از روی صندلی بلند شوید تا کاری انجام بدهید. در این صورت تمام بخش‌های لباستان در وب کم‌ مشخص می‌شود.

نرم افزار آزمون آنلاین

عوامل مزاحم را به‌ حداقل برسانید

پلتفرم برگزاری وبینار یا جلسه مجازی شما باید محیطی امن و آرام  برای شما و مخاطبانتان باشد؛ پس یکی دیگر از آداب جلسات مجازی، سایلنت یا خاموش کردن گوشی همراه و حذف عوامل مزاحم دیگر است تا حواس مخاطبان خود را پرت نکنید. اگر در فضای برگزاری جلسه تنها نیستید، حتما به دیگران اطلاع بدهید که وبینار برگزار می‌کنید و از آن‌ها بخواهید برای مدتی سر و صدا نکنند. در صورت امکان، درب اتاق را ببندید تا کسی مزاحمتان نشود.

جلسه را ذخیره کنید و به‌اشتراک بگذارید

اگر جلسه یا وبینار خود را ذخیره کنید، دیگر نیازی نیست کسی دائما در حال نوشتن و یادداشت‌برداری باشد. پس از جلسه، نسخه ضبط شده آن را برای شرکت‌کنندگان ایمیل کنید. با پلتفرم رومیت، کلاس‌ها و جلسات ضبط شده در پنل کاربران قرار می‌گیرد. شما تعیین می‌کنید که امکان دانلود ویدیو وجود داشته باشد یا خیر، در نتیجه می‌توانید حریم خصوصی و قوانین کپی رایتتان را حفظ کنید.

آداب جلسات مجازی برای شرکت‌کنندگان

به‌عنوان مخاطب یک وبینار یا کسی که در یک جلسه مجازی شرکت می‌کند، باید به نکاتی که در ادامه توضیح می‌دهیم توجه داشته باشید. آداب جلسات مجازی هم برای میزبان اهمیت دارد و هم برای مهمان.

اهمیت خاموش کردن میکروفن در آداب جلسات مجازی

اگر میکروفن شما در تمام طول جلسه روشن باشد، بخشی از حجم اینترنت را به خود اختصاص می‌دهد و سرعت جلسه را کم‌ می‌کند؛ به خصوص با اینترنت داخل کشور که سرعت بالایی ندارد. از طرفی، صداهای پس‌زمینه شما روی دستگاه سایر افراد شنیده می‌شود. پس میکروفون خود را به‌صورت پیش‌فرض روی حالت خاموش قرار دهید و زمانی آن را فعال کنید که مدیر جلسه از شما می‌خواهد، حرف بزنید.

ساکن و آرام نشستن و توجه به کسی که صحبت می‌کند

صدا تنها عاملی نیست که حواس سایرین را پرت می‌کند، اگر مدام روی صندلی حرکت کنید یا از مقابل دوربین بروید و برگردید هم حواس سایر مخاطبان پرت خواهد شد. قبل از شروع جلسه لیوانتان را در دسترس خود قرار دهید و حواستان باشد دستگاه‌ روی سطحی محکم و صاف باشد تا نوشیدنی روی آن نریزد. اگر دستگاه را در دست نگه دارید یا روی پاهایتان بگذارید، مدام تکان می‌خورد و خودتان را هم اذیت می‌کند. حتی اگر وب کم روشن نیست، باز هم سعی کنید در یک فضای آرام بنشینید. در این حالت دیگران شما را نمی‌بینند، اما خودتان بخاطر رفت و برگشت‌های مداوم، حواستان پرت می‌شود.

واکنش نشان دادن به صحبت‌های دیگران با زبان بدن

واکنش نشان دادن در جلسات مجازی

زبان بدن شما کاملا نشان می‌دهد حستان نسبت به شرکت در آن جلسه یا رویداد چیست. تکان دادن آهسته سر یا خندیدن مشخص می‌کند حواستان به گفته‌های سایرین است و با فرستادن ایموجی می‌توانید نشان دهید با چیزی موافق یا مخالف هستید. البته واکنش‌هایتان نباید شدید و بیش از اندازه باشد.

آداب جلسات مجازی در انتخاب پس زمینه مناسب

شما نیز مانند مدرس باید در فضایی‌ آرام بنشینید و به دیگران اطلاع بدهید که در یک جلسه آنلاین هستید. در مقاله «بهترین پس زمینه برای جلسه آنلاین» آنچه نیاز است درباره انتخاب بک گراند بدانید را توضیح داده‌ایم.

کاهش تایپ تا حد امکان

آداب جلسات مجازی مربوط به استفاده از صفحه کلید نیز می‌شوند. سایرین متوجه خواهند شد آیا مشغول تایپ کردن هستید یا توجه به آن‌ها. تایپ کردن بیش از اندازه هم حواس دیگران را به صفحه چت پرت می‌کند و هم تمرکز حواس خودتان را از بین می‌برد.

نخوردن و ننوشیدن

خوردن مواد غذایی در هر جلسه‌ای جز جلسات ناهار در شرکت، کار درستی نیست؛ جلسات مجازی نیز از این قضیه مستثنی نیستند. توجه کنید فاصله شما با دوربین دستگاه‌تان زیاد نیست و سایرین همه چیز را با کیفیت بالا می‌بینند، اگر میکروفنتان باز باشد، دیگران حتی صدای جویدن شما را هم می‌شنوند. آداب جلسات مجازی می‌گوید در طول جلسه فقط مایعات بنوشید، آن هم تنها در موارد ضرور و زمانی که گلویتان خشک شده است.

سخن نهایی

برخی افراد تصور می‌کنند دنیای مجازی از نظر رعایت آداب و رسوم با دنیای واقعی فرق دارد. همیشه این‌طور نیست، به‌ویژه زمانی که می‌خواهید در یک کلاس آنلاین، جلسه مجازی یا وبینار شرکت کنید. در مطلبی که خواندید آداب جلسات مجازی را توضیح دادیم تا به‌عنوان میزبان یا شرکت‌کننده بدانید چه چیزهایی را باید رعایت کنید.

ما در وبلاگ رومیت آنچه باید درباره برگزاری جلسات و کلاس‌های آنلاین بدانید را آموزش می‌‌دهیم. رومیت پلتفرم برگزاری کلاس‌ها و جلسات آنلاین است که خدمات نرم افزارهای ادوبی کانکت و بیگ بلو باتن را به کاربران ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره سرویس‌های رومیت، به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید یا با پشتیبانی تماس بگیرید.

پس زمینه جلسه آنلاین

بهترین پس زمینه جلسه آنلاین را چطور انتخاب کنیم؟

چه در حال آماده شدن برای مصاحبه‌ای آنلاین باشید، چه گفتگوی تصویری با مشتری شرکت، انتخاب پس زمینه جلسه آنلاین، تاثیر قابل توجهی روی طرف مقابل خواهد گذاشت. خوب به نظر رسیدن در جلسات آنلاین موضوعی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. چون اگر جلسه آنلاین خود را در محیطی برگزار کنید که تاثیرگذار و شیک باشد، احساس اطمینان به‌نفس بیشتری خواهید داشت. این موضوع تا اندازه‌ای اهمیت دارد که بعضی از پلتفرم‌ها مانند گوگل میت، پس زمینه‌های مجازی به مخاطبان خود پیشنهاد می‌دهند تا اگر در فضای مناسبی نیستند، بتوانند پشت سرشان را بپوشانند. اما بک گراندهای مجازی هم به اندازه انتخاب یک فضای مناسب برای برگزاری کلاس آنلاین تأثیرگذار نیستند. در این مقاله بررسی می‌کنیم بهترین بک گراند برای برگزاری جلسات آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد و چه نکاتی را باید رعایت کنید.

نرم افزار بیگ بلوباتن

چرا باید انتخاب پس زمینه جلسه آنلاین را جدی بگیرید؟

براساس گزارشی که شرکت Upwork منتشر کرده، حدود 40 میلیون آمریکایی طی 5 سال آینده تمام کارهای خود را به‌صورت آنلاین و از راه دور انجام دهند. با توجه به افزایش تعداد افرادی که دورکاری می‌کنند و انواع پلتفرم برگزاری وبینار و ویدئوکنفرانس، مشخص است که برگزاری جلسات آنلاین و تماس‌های کاری تصویری فقط موضوع مختص به دوران همه‌گیری کرونا نیست، بلکه حالا به بخشی از زندگی حرفه‌ای و شغلی افراد تبدیل شده است. بنابراین مهم است که به انتخاب پس زمینه جلسه آنلاین خود دقت کنید.

نشان دادن پرستیژ کاری با انتخاب پس زمینه جلسه آنلاین

بعضی از مزایای انتخاب بهترین بک گراند برای جلسه آنلاین را در ادامه بررسی می‌کنیم:

 • حرفه‌ای‌تر خواهید بود. اگر در پس زمینه جلسه آنلاین شما ظرف‌های نشسته یا شلوغی اتاقتان نباشد، تاثیر اولیه بهتری روی مخاطبان خود خواهید داشت.
 • از حریم خصوصی شما محافظت می‌کند. حفظ حریم خصوصی در زمان برقراری تماس‌های تصویری در خانه، به‌ویژه زمانی که میز کار شما در اتاق خوابتان قرار دارد، موضوعی بسیار مهم است.
 • کاهش عوامل مزاحم. کافی شاپ شلوغ، حیوانات خانگی که در اطراف پرسه می‌زنند و کودکانی که سروصدا می‌کنند، همگی می‌توانند عوامل مزاحم در جلسات آنلاین باشند که حواس سایرین را پرت می‌کنند.
 • خودتان را بیان می‌کنید. افراد هنگام برگزاری وبینار، تنها 50 درصد از لباس شما را می‌بینند، بنابراین پس زمینه‌تان کمک می‌کند استایل شخصی خود را به مخاطب نشان بدهید.
 • منعکس‌کننده برندتان است. انتخاب مناسب پس زمینه جلسه آنلاین، می‌تواند فرهنگ کسب‌وکارتان را نشان دهد. اگر پشت سر خود قفسه کتاب بزرگی داشته باشید، به عنوان فردی آگاه و صاحب‌نظر دیده می‌شوید. در حالی‌که استفاده از گیاه و شمع، شما را دوست‌داشتنی‌ و آرام نشان می‌دهد.

نرم افزار ادوبی کانکت

نکاتی برای بهبود پس زمینه جلسه آنلاین

برای این‌که پس زمینه جلسه آنلاین شما حرفه‌ای و تاثیرگذار باشد، به نکات زیر دقت کنید:

 • محیط اطراف خود را بررسی کنید. شلوغی‌ها را مرتب کنید و تمام وسایل شخصی خود را جایی بگذارید که در محدوده دوربین نباشد.
 • موقعیت دوربینتان را درست کنید. هیچ‌کس دوست ندارد دید نامناسبی به چهره طرف داشته باشد و مثلا فقط بینی او را ببیند. دوربین خود را هم سطح با چشم (یا کمی بالاتر) بگذارید و مطمئن شوید تنها سر و شانه‌های شما در تصویر قرار دارند.
 • رنگ دیوار را مناسب انتخاب کنید. دیواری را انتخاب کنید که رنگ آن‌ چشم مخاطب را اذیت نکند و مشکلی برای نمایش تصویر شما نداشته باشد. به عنوان مثال اگر پشت سر شما دیوار سفیدی قرار داشته باشد که نور را بیش از حد منعکس می‌کند، باعث می‌شود مخاطب تصویر خودتان را خوب نبیند.
 • مطمئن شوید از نظر نورپردازی مشکلی ندارید. بهتر است جلساتتان را در طول روز برگزار کنید که نور طبیعی وجود دارد.

دیوار در پس‌زمینه باید چه رنگی داشته باشد؟

رنگ‌های خنثی بهترین انتخاب برای پس زمینه در جلسه آنلاین هستند. کرمی، خاکستری،‌ آبی یا سبز روشن، خاکی و بژ چند رنگ مناسب برای انتخاب به عنوان دیوار پس زمینه هستند. اگر قصد دارید از رنگ‌های گرم یا غیر خنثی استفاده کنید، بهتر است اکسسوری‌هایی با این رنگ‌ها انتخاب کنید. انتخاب پس زمینه با رنگ‌های تند، چشم مخاطبتان را آزاد می‌دهد.

چطور یک پس زمینه مجازی عالی برای جلسات آنلاین انتخاب کنید؟

انتخاب پس زمینه مجازی، راهکاری سریع و ساده است تا ظاهر شما را حرفه‌ای‌تر نشان دهد. بسیاری از نرم‌افزارهای کنفرانس ویدئویی اجازه می‌دهند پس زمینه جلسه آنلاین خود را به انواع مجازی تغییر دهید. این بک گراندها شکل‌ها و اندازه‌های گوناگونی دارند و حتی می‌توانید تصاویر خود را به آن‌ها اضافه کنید. پس شاید بپرسید چطور تصویری عالی را انتخاب کنید؟ 

پس زمینه گوگل میت
گوگل میت از خانه انیمیشن up به عنوان بک گراند مجازی استفاده می‌کند

هنگام استفاده از نرم‌افزار برگزاری وبینار سعی کنید بک گراند مجازی را انتخاب کنید که ساده و شیک باشد و شما را در فوکوس نگه دارد. پس زمینه شما باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • رنگ‌های خنثی
 • صحنه‌های آرامش‌بخش
 • طراحی‌های ساده

اگر برای برگزاری جلسه عجله داشته باشید، بک گراندهای مجازی کاربردی هستند و می‌توانند شلوغی و به هم ریختگی فضای پشت سر شما را بپوشانند. اما اگر زمان کافی برای آماده شدن دارید، بهتر است یک موقعیت مناسب را برای نشستن انتخاب کنید و پس زمینه طبیعی خوبی برای برگزاری وبینار یا جلسات آنلاین ایجاد کنید. اگر تعداد جلسات آنلاین شما زیاد است، توصیه می‌شود یک مکان ثابت برای این کار در نظر بگیرید و ویژگی‌هایی که در این مقاله آموزش دادیم را در آن اجرا کنید.

سرویس آزمون آنلاین

چه تصویری را بک گراند جلسه آنلاین خود نگذاریم؟

پس زمینه مجازی شما نباید حواس را پرت کند یا تاثیرگذار نباشد. مراقب باشید مواردی که در ادامه نام می‌بریم، در پس زمینه جلسه آنلاین شما وجود نداشته باشد.

 • الگوهای شلوغ
 • رنگ‌های متنوع و متضاد
 • عناصر متحرک
 • پس‌زمینه‌ای که رنگ آن با رنگ لباس شما یکسان است

نمونه‌هایی از پس زمینه جلسه آنلاین

پس زمینه جلسه آنلاین کاری

تصاویر مجازی که برای بک گراند جلسه آنلاین انتخاب می‌کنید، مانند دفتر کار خانگی‌تان شخصیت شما را انتقال می‌دهند و ارزش‌های کسب‌وکارتان را می‌رسانند. اینکه یک دیوار ساده را به عنوان بک گراند انتخاب می‌‌کنید یا در فضایی با چند اکسسوری در دکوراسیون قرار می‌‌گیرید، به ترجیح شخصی شما بستگی دارد. در ادامه چند مثال برای انتخاب بک گراند در جلسات آنلاین ارائه می‌دهیم.

بهترین پس زمینه برای مصاحبه مجازی

پس زمینه در مصاحبه آنلاین

در یک مصاحبه مجازی، بک گراندی را انتخاب کنید که شخصیت حرفه‌ای شما را نشان دهد. اگر در دفتر یا اتاق کارتان نشسته باشید،‌ پشت میز قرار بگیرید و فضای پشت سرتان محیطی رسمی را نشان بدهد، شخصیت و ارزش کارتان را به مخاطب نشان می‌دهد. اگر مصاحبه شونده هستید، بهتر است یک فضای ساده به عنوان بک گراند انتخاب کنید. نیازی نیست کسی که با شما مصاحبه می‌کند، با تمام جزئیات اتاقتان آشنا شود.

بهترین پس زمینه برای تماس تصویری با مشتری

بهترین پس زمینه مجازی برای تماس‌های تصویری با مشتری، بک گراندی است که با برندینگ شرکت شما سفارشی شده باشد. فضاهای اداری مینیمالیست نیز می‌توانند از نظر بصری، جذاب و حرفه‌ای باشند.

بهترین پس زمینه برای کلاس آنلاین

پس زمینه کلاس آنلاین

اگر از پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین برای آموزش تخصص یا دوره آنلاین خود استفاده می‌کنید، پس زمینه شما باید کمترین عوامل مزاحم را در خود داشته باشد. سعی کنید بک گراند را محو کنید تا تمرکز شاگردانتان روی شما و صحبت‌هایتان باشد.

سخن نهایی

به کمک مطلب بالا متوجه شدید که چطور بهترین پس زمینه جلسه آنلاین را انتخاب کنید. اگر بک گراند محیط شما مناسب نیست یا نمی‌توانید در آن تغییرات دلخواهتان را ایجاد کنید، بهتر است از پس زمینه‌های مجازی بهره ببرید.

فراموش نکنید که بک گراند جلسه آنلاین می‌تواند شخصیتتان و ارزش‌های شرکتتان را نشان دهد. بنابراین باید جذاب، حرفه‌ای و منعکس‌کننده برندتان باشد. توصیه می‌کنیم جلسات آنلاین و وبینارهای خود را در رومیت برگزار کنید که ارائه‌دهنده خدمات مختلف از جمله نرم افزار کلاس آنلاین و برگزاری وبینار است. رومیت امکان برگزاری جلسات و کلاس‌های آنلاین در دو نرم افزار بیگ بلو باتن و ادوبی کانکت را فراهم کرده است. رومیت خدمات مشاوره رایگان را به شما ارائه می‌دهد و امکان ساخت اکانت ۱۴ روزه رایگان برای تست را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

روش برگزاری وبینار

نحوه برگزاری وبینار موفق؛ ۹ نکته‌ای که نباید از دست بدهید!

با پیشرفت فناوری و استفاده از فضای مجازی، برگزاری وبینار یا همان سمینار آنلاین به یکی از محبوب‌ترین روش‌های ارائه و آموزش تبدیل شده است؛ تا جایی که برای اهداف دیگری به جز آموزش هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال بعضی از مدرسان برای ارائه نمونه کار و بازاریابی، وبینار برگزار می‌کنند و مطالب اصلی را در دوره آنلاین خود ارائه می‌دهند. برای یک سمینار آنلاین موفق باید نحوه برگزاری وبینار را بلد باشید و نکات مرتبط با آن را بدانید. در ادامه مطلب، راهنمای برگزاری وبیناری موفق را به شما ارائه می‌دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

نرم افزار ادوبی کانکت

1) انتخاب موضوع

انتخاب موضوع وبینار به زمینه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید و میزان تسلطی که بر مبحث مورد نظر دارید، وابسته است. اما توصیه می‌شود موضوعی را انتخاب کنید که دغدغه یا نیاز مخاطبانتان باشد. برای مثال موضوع سئو برای افرادی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند، موضوع مناسبی است.

به یاد داشته باشید که وبینار معمولا یک ارائه کوتاه است و شما فرصت ندارید موضوع مورد نظرتان را به صورت کامل باز کنید. پس یک مبحث جذاب از حوزه کاری‌تان را در نظر بگیرید و روی آن توضیح بدهید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید در زمینه سئو وبینار ارائه بدهید، لینک‌سازی داخلی مبحثی است که می‌توانید آن را طی سه الی چهار ساعت ببندید و اطلاعات خوبی در اختیار مخاطبانتان بگذارید.

اجاره کلاس آنلاین بیگ بلوباتن

2) نحوه برگزاری وبینار با فرمت مناسب

بهتر است فرمت وبینار را با توجه به موضوع موردنظرتان انتخاب کنید. انتخاب فرمت صحیح، تاثیر زیادی یکی از مهم‌ترین بخش‌های نحوه برگزاری وبینار است و در راستای رسیدن به اهدافتان به شما کمک می‌کند. در ادامه چند فرمت پرکاربرد را معرفی می‌کنیم:

ارائه

در این فرمت، باید از قبل یک فایل پاورپوینت یا پی دی اف که مطالب ارائه در آن وجود دارد را آماده کنید. در طول ارائه نیز توضیحات اضافه‌ای که باید برای مطالب موجود در فایل وجود دارد را ارائه بدهید. این فرمت برای آموزش یک مبحث مناسب است. در این فرمت می‌توانید از نظرسنجی‌ها و سوال‌های مختلف استفاده کنید تا با مخاطبان خود تعامل داشته باشید.

مصاحبه

در این روش می‌توانید از فردی متخصص در زمینه کاری یا تحصیلی خود دعوت کنید تا درباره آن صحبت کند و به سوال‌های مهم و پرتکرار کاربران پاسخ دهد. بهتر است در این روش، سوال‌ها را از قبل آماده کنید و در اختیار فرد متخصص قرار دهید تا پاسخ آن‌ها را آماده کرده باشد.

معرفی محصول

اگر صاحب برند یا کسب‌وکاری هستید، می‌توانید ویژگی خاص یا نحوه استفاده از محصول یا خدماتی را که ارائه می‌دهید، از طریق وبینار نشان دهید. این کار برای محصولات پرکاربرد و جذابی مثل گوشی موبایل مناسب است.

سرویس آزمون آنلاین

3) نحوه برگزاری وبینار با انتخاب بهترین پلتفرم

ابزارهای مختلفی برای برگزاری کلاس آنلاین و وبینار وجود دارد که شما باید با توجه به نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. بسیاری از مدرسان ایرانی از اینستاگرام و قابلیت لایو آن استفاده می‌کنند. اینستاگرام برای کاربران زیادی در دسترس است و تمام دنبال‌کننده‌های پیج را به وبینار شما دعوت می‌کند، اما سرعت پایین اینترنت و محدودیت‌های لایو، برگزاری وبینارهای طولانی مدت را با مشکل مواجه می‌کند.

سرویس وبینار رومیت

برای انتخاب نرم‌افزار کلاس آنلاین یا وبینار باید در نظر بگیرید تعداد مخاطبان شما چند نفر هستند و چقدر بودجه را می‌خواهید به آن اختصاص دهید. سایت برگزاری وبینار مورد نظرتان باید ظرفیت کافی برای مخاطبانتان را داشته باشد. ما در سرویس وبینار رومیت دو پلتفرم بیگ بلو باتن و ادوبی کانکت را به کاربران پیشنهاد می‌دهیم. زیرا هم سرعت خوبی دارند و هم تمام قابلیت‌های مورد نیاز مدرسان برای برگزاری لایو را در اختیارشان قرار می‌دهند.

4) آماده سازی صفحه ثبت نام

در این صفحه باید به نکاتی اشاره کنید که افراد را برای شرکت در وبینار تشویق کند. سوابق و پیشینه میزبان‌ها را ذکر کنید تا اعتبار و صحت مطالب وبینار اثبات شود. سپس بخشی را به اطلاعات و راه‌های ارتباطی مخاطبان اختصاص دهید. بهتر است برای طراحی پوستر وبینار از گرافیست و کپی رایتر کمک بگیرید تا طرح‌ها و واژه‌های مناسبی برای جذب مخاطبان انتخاب کنید.

5) انتخاب بهترین تجهیزات و فضا برای برگزاری وبینار

مکانی که برای برگزاری وبینار انتخاب می‌کنید باید ساکت و آرام باشد و نور مناسبی داشته باشد. در صورت امکان موبایل، تبلت و سایر دستگاه‌های خود را در حالت بی‌صدا قرار دهید. از تجهیزات مناسب و با کیفیت قابل قبول استفاده کنید. داشتن میکروفون و دوربین مناسب، کیفیت برگزاری وبینار را بالا می‌برد. بعضی از مدرسان برای پیشگیری از اتفاقات غیر منتظره‌ای که در پخش زنده وجود دارد، ویدیوی آماده در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این روش نیز مناسب است،‌ اما از آنجایی که امکان تعامل مستقیم و زنده با مخاطب وجود ندارد، به اندازه برگزاری وبینار تأثیرگذار نیست.

6) آماده سازی محتوا

این بخش یکی از مهم‌ترین بخش‌های برگزاری وبینار است. محتوای شما باید جذاب و گیرا باشد و در تمام طول ارائه، مخاطبان را به خود جذب کند. از نکات زیر کمک بگیرید:

 • از تصاویر، فیلم‌های کوتاه، انیمیشن و گیف‌های جذاب و گیرا استفاده کنید.
 • از قرار دادن مطالب زیاد در هر اسلاید پرهیز کنید و فقط عبارات کلیدی را در آن قرار دهید. به یاد داشته باشید که شما توضیحات لازم درباره هر اسلاید را ارائه می‌دهید و نیازی نیست آن‌ها را بنویسید. می‌توانید توضیحات اسلایدها را برای خودتان یادداشت کنید تا در حین ارائه یادتان نرود.
 • از رای‌گیری و نظرسنجی‌ها در اسلایدها استفاده کنید تا از توجه مخاطبان مطمئن شوید.
 • زمان مناسب برای وبینار 45 الی 60 دقیقه است. سعی کنید در همین بازه زمانی ارائه خود را تمام کنید.

7) دعوت افراد به وبینار

اگر کسی در وبینار شما شرکت نکند، هیچ‌کدام از مراحل نام‌برده ارزشی نخواهد داشت. بنابراین باید برای آن دعوتنامه‌ای را در نظر بگیرید که در آن به موضوع وبینار و نکات برجسته آن اشاره شده است. به مخاطبان دلیلی بدهید که حتما در ارائه آنلاین شما شرکت کنند.

روش برگزاری وبینار و دعوت مخاطبان

این دعوتنامه باید شامل روز و ساعت برگزاری وبینار باشد. توجه داشته باشید که جزئیات زیاد مخاطب را خسته می‌کند. اگر دعوتنامه شما مجازی است حتما در قسمت فراخوان به عمل (کال تو اکشن)، لینک صفحه ثبت‌نام را قرار دهید. می‌توانید این دعوتنامه را به فهرست مخاطبان ایمیل خود بفرستید و آن را در شبکه‌های مختلف اجتماعی به اشتراک بگذارید. از هشتگ برای اشتراک‌گذاری آن استفاده کنید. تبلیغات پولی هم یکی دیگر از راه‌های تبلیغ وبینار است.

8) تست تمام مراحل روش برگزاری وبینار

بهترین راه برای بررسی صحت و کامل بودن همه مراحل قبل، برگزاری وبینار آزمایشی است. سعی کنید این نسخه آموزشی باید تا جایی که ممکن است به شرایط واقعی شباهت داشته باشد. حتی می‌توانید از مهمانتان بخواهید در این وبینار آزمایشی هم حضور داشته باشد تا هیچ چیز از دستتان در نرود.

بهترین زمان برای اجرای این نسخه آموزشی، یک یا 2 روز قبل از ارائه نهایی است. این زمان به اندازه کافی نزدیک به اجرا است و فرصت تغییر یا رفع اشکال‌های احتمالی را نیز به شما می‌دهد.

9) وبینار را برگزار کنید

با رعایت همه نکاتی که به آن اشاره کردیم، دیگر برای ارائه اصلی مشکلی نخواهید داشت. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بعد از اتمام وبینار، کار شما تمام نمی‌شود.

اگر می‌خواهید به اهدافی مانند آموزش یا افزایش فروش که در ابتدا مشخص کردید برسید، باید بعد از وبینار نیز پیگیری‌های لازم را انجام دهید. در قالب ایمیل از افرادی که در وبینار شرکت کرده‌اند تشکر کنید و لینک خرید محصولات یا استفاده از خدماتتان را نیز برای آن‌ها بفرستید.

سخن نهایی

با پیشرفت فناوری و اینترنت، افراد زیادی برای ارائه، روش‌های مجازی مانند برگزاری کلاس آنلاین و برگزاری وبینار را به‌جای روش‌های حضوری انتخاب می‌کنند. ما نیز در این مطلب، یک راهنمای برگزاری وبینار ارائه دادیم و توضیح دادیم که چه نکاتی را باید برای ارائه یک وبینار موفق در نظر بگیرید.

اگر هنوز هم درباره برگزاری وبینار سوالی دارید یا به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، می‌توانید از مشاوره رایگان رومیت کمک بگیرید. همچنین رومیت به‌عنوان یک پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین با ارائه اکانت رایگان، امکان تشکیل کلاس‌ها و وبینارهای باکیفیت را به شما می‌دهد.

برای یک سمینار آنلاین موفق باید چگونگی برگزاری آن را بلد باشید و نکاتی را رعایت کنید. در ادامه مطلب، راهنمای برگزاری وبیناری موفق را به شما ارائه می‌دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

وبینار مارکتینگ چیست؟

وبینار مارکتینگ چیست؟

امروزه کیفیت برگزاری وبینارها رو به رشد است و افراد زیادی برای ارائه موضوعات مختلف از نرم‌افزار برگزاری وبینار استفاده می‌کنند. هر روز نیز ویژگی‌های جذاب، جدید و کاربردی زیادی به این نرم‌افزارها اضافه می‌شود. به‌ همین دلیل نقش وبینار برای بازاریابی هم روزبه‌روز پررنگ‌تر می‌شود. اما برگزاری یک کمپین وبینار مارکتینگ جذاب کار ساده‌ای نیست. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به‌شکل دقیق‌تر بررسی کنیم که بازاریابی وبینار چیست و چگونه می‌توان تاثیر و کیفیت آن را زیاد کرد.

اجاره سرور ادوبی کانکت

وبینار مارکتینگ چیست؟

وبینار یک سمینار آنلاین به منظور انتقال اطلاعات و آموزش درباره محصول یا خدماتی مشخص به مخاطبان هدف است. بازاریابی، محتوای مناسب را از طریق وبینار به‌شکل دقیق‌تر با بیانی هوشمندانه و بهره‌گیری از هنر ارتباطات، در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد تا تعداد زیادی سرنخ فروش جدید و باکیفیت را جذب کند.

وبینار مارکتینگ در بازاریابی B2B اهمیت بیشتری دارد. محصولی که از طریق برگزاری این سمینار مجازی به بازار عرضه می‌شود ممکن است کالای فیزیکی، نرم افزار، کتاب الکترونیکی، پست وبلاگ یا خدمات آنلاین باشد.

محتوای وبینار با توجه به هدفی که دارد ممکن است متفاوت باشد. افراد ممکن است برای آموزش، افزایش آگاهی برند یا فروش، وبینارها را برگزار کنند یا حتی تصمیم به استفاده از پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین بگیرند.

مزایای برگزاری وبینار مارکتینگ

در زمان همه‌گیری کرونا کسب‌وکارهای زیادی به دلیل محدودیت‌هایی که برای بازاریاب‌های حضوری به‌وجود آمد، ورشکسته شدند. اما برندهایی که از مزایای بازاریابی مجازی به‌خصوص وبینارها استفاده کردند در رقابت پیروز شدند و حتی پیشرفت هم کردند.

مزایای برگزاری وبینار

برخی هم با استفاده از نرم‌افزار کلاس آنلاین و آموزش تخصص خود در قالب دوره‌های آموزشی، توانستند درآمد خوبی به‌دست آورند و برند شخصی خود را بیشتر تبلیغ کنند.

اجاره سرور بیگ بلوباتن

نداشتن محدودیت مکانی

برای بازاریابی با وبینار هیچ محدودیت مکانی و جغرافیایی تعریف نشده است؛ در نتیجه می‌توانید بدون محدودیت از سراسر دنیا مشتری‌های خود را جذب کرده و برندتان را به آن‌ها معرفی کنید.

تعامل دو طرفه

در هر پلتفرم برگزاری وبینار برخلاف بیشتر روش‌های تبلیغاتی دیگر، تعامل دو طرفه انجام می‌شود. یعنی مخاطبان نیز می‌توانند با فردی که آن را برگزار می‌کند صحبت کنند، از او سوال بپرسند و ابهاماتشان را برطرف کنند.

پیشرفت برند

برندها می‌توانند در استراتژی‌های بازاریابی خود از وبینار برای دسترسی بیشتر به مخاطبان، افزایش تعامل با مشتری، افزایش فروش و بهبود اعتبار برند در دنیای رقابتی این روزها استفاده کنند.

صرفه‌جویی در هزینه

با بهره‌گیری از بازاریابی وبینار می‌توانید در مصرف پول، انرژی و موارد دیگر صرفه‌جویی کنید. با این کار دیگر لازم نیست مکانی را برای گردهمایی‌های خود رزرو کنید و نیازی به خرید تنقلات یا فراهم کردن سایر امکانات رفاهی و پذیرایی ندارید. مهمان‌های شما نیز می‌توانند در هزینه‌های رفت‌وآمد و اقامت خود صرفه‌جویی کنند.

دلیل اهمیت وبینار مارکتینگ چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم قبل از سال 2020 نمایشگاه‌ها و رویدادهای حضوری برای بازاریابی کسب‌وکارهای مختلف اهمیت زیادی داشتند. بعد از شیوع همه‌گیری کرونا، بیشتر کسب‌وکارها به جلسات مجازی روی آوردند و به دلایل مختلف این روند را ادامه دادند.

اهمیت وبینار مارکتینگ
اهمیت وبینار مارکتینگ

نرم افزار آزمون آنلاین

در ادامه 3 مورد را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهد استفاده از یک سایت برگزاری وبینار مانند رومیت چگونه می‌تواند بر پیشرفت کسب‌وکار شما تاثیر بگذارد.

برگزاری وبینار مارکتینگ نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد

برای کسب‌وکارهای آنلاین روش‌های مختلفی مانند پخش بروشورهای تبلیغاتی، عرضه محصول و تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی، منجر به فروش می‌شوند. اما قانع کردن هر مشتری برای خرید به زمان زیادی نیاز دارد.

حال تصور کنید شرایطی برایتان فراهم شود که بتوانید با صدها نفر از کسانی که به محصول یا خدمات شما علاقه دارند، صحبت کرده و آن‌ها را قانع کنید. این فرصتی است که وبینار مارکتینگ در اختیار شما قرار می‌دهد.

بازاریابی از طریق وبینار، نرخ تبدیل برند شما را افزایش می‌دهد؛ چون افرادی که در آن وبینار حضور پیدا می‌کنند موضوعش را می‌دانند و اگر آن را به‌خوبی برگزار کنید درصد زیادی از آن‌ها برای خرید از شما قانع می‌شوند و حتی بعدا می‌توانند مشتری وفادار شما باشند.

وبینار مارکتینگ باعث جذب سرنخ می‌شود

اگر از استراتژی‌های مناسبی برای وبینارمارکتینگ استفاده کنید، می‌توانید مانند آهن‌ربا سرنخ‌های فروش زیادی را جذب کنید. بر اساس آمار ReadyTalk، 20 الی 40 درصد افرادی که در وبینارها شرکت می‌کنند به سرنخ فروش تبدیل می‌شوند.

برای این‌که به این آمار برسید، باید دلیل اهمیت موضوع وبینارتان را به‌خوبی به افرادی که که احتمال دارد در آن شرکت کنند، نشان دهید تا برای شرکت در آن مشتاق شوند. در نهایت سرنخ‌هایتان را با پیشنهادی که ارائه کرده‌اید، جذب می‌کنید.

وبینارها توجه بینندگان را حفظ می‌کنند

وبینارها برخلاف تبلیغات، افراد را مجبور به تماشا نمی‌کنند. همه افرادی که در وبینارها شرکت می‌کنند با میل خودشان ثبت نام می‌کنند تا چیز جدیدی بیاموزند و اجباری برای آن‌ها وجود نداشته است.

به گفته سایت MakeSocialMediaSell حدود 40 درصد از کاربران، وبینارها را از اول تا آخر تماشا می‌کنند. این موضوع به شما امکان می‌دهد قبل از معرفی محصول یا خدمات خود، مدتی درباره برندتان و اعتبار آن صحبت کنید و ارزشش را به مخاطبان خود نشان دهید.

امکان شرکت کردن اختیاری در وبینارها نشان می‌دهد افراد حاضر در آن به موضوع مطرح‌شده علاقه دارند و نسبت به نیاز خود آگاه هستند؛ پس فقط لازم است در وبینار خود نشان دهید محصول یا خدمات شما بهترین و سریع‌ترین راه‌حل ممکن را برای رفع نیاز کاربران به آن‌ها ارائه می‌دهد.

سخن نهایی

با پیشرفت در زمینه فناوری و گسترش اینترنت، کسب‌وکارهای زیادی برای جذب مخاطب به روش‌های مختلف آنلاین از جمله وبینارها روی می‌آورند. وبینار مارکتینگ نسبت به سایر روش‌های بازاریابی مزایای زیادی دارد که در مطلب بالا تعدادی از آن‌ها را توضیح دادیم.

برای موفقیت وبینار خود استراتژی داشته باشید که اصول برگزاری وبینار را رعایت کرده باشد و آن را حول پیام برند خود شکل دهید. همچنین همیشه مطمئن شوید که به نیاز مخاطبان خود گوش می‌دهید و محتوایتان در مورد چیزهایی است که تخصصشان را دارید. حال که با بازاریابی از طریق وبینار آشنا شدید، می‌توانید برای اطلاعات بیشتر یا مشورت با تیمی حرفه‌ای به‌شکل رایگان از رومیت کمک بگیرید. رومیت با ارائه اکانت رایگان، امکان تشکیل کلاس‌های آنلاین و وبینارهای مختلف را به شما می‌دهد.