8 اشتباه رایج در برگزاری وبینار که باید بدانید!

8 اشتباه رایج در برگزاری وبینار که باید بدانید!

شیوع بیماری واگیردار کرونا عامل اصلی تغییر سیستم آموزش در سراسر جهان از محیط فیزیکی به محیط مجازی شناخته شده است. این تغییرات ناگهانی به دلیل عدم آشنایی کامل مدرسین و یادگیرندگان با شیوه جدید آموزش مشکلاتی را به همراه داشته است. اگرچه هیچ کس مقصر این اتفاق نیست. زیرا هیچ کتاب یا قانونی برای عبور از این بحران وجود ندارد. پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین رومیت شما را از 8 اشتباه رایج در برگزاری وبینار که باید بدانید آگاه خواهد کرد. دانستن این موارد به شما کمک می کند اشتباهات رایج خود را در برگزاری وبینار اصلاح کنید و تلاش کنید وبینار با کیفیت بالاتر برگزار کنید. 

اشتباه رایج مدرسان در برگزاری وبینار

8 اشتباه رایج مدرسان در برگزاری وبینار

برگزاری وبینار برای مدرسانی که به تازگی با فضای آنلاین آشنا شده اند کمی دشوار به نظر می رسد. گاهی جزئی ترین اشتباهات در وبینار پیامدهای منفی را به همراه دارد. تا حدی که ممکن است کل هزینه سرمایه گذاری شما بدون دریافت نتایج دلخواه از دست برود. برای پیشگیری از وقوع چنین اتفاقاتی شما را با 8 اشتباه رایج مدرسان در برگزاری وبینار آشنا خواهیم کرد. 

 1. پایبند نبودن به زمان برگزاری وبینار
  باید این نکته را در نظر داشته باشید که زمان مخاطب شما برایش بسیار ارزشمند و مهم است. بنابراین رعایت این نکته ضروری است که راس ساعت مقرر در جلسه وبینار خود حضور داشته باشید و هرگز اجازه ندهید زمان وبینار از مدت زمان تعیین شده فراتر رود. زیرا ممکن است با این کار در تایم زمانبندی شده مخاطب تداخل به وجود آید. این اتفاق ذهنیت بدی از شما در ذهن مخاطبتان ایجاد می کند.
 2. ارائه محتوای تکراری و یکنواخت
  ارائه محتوای با کیفیت و اصولی متناسب با موضوع وبینار از لازمه های موفقیت شما در برگزاری وبینار محسوب می شود. برای مخاطب خود ارزش قائل شوید و از محتواهای غنی استفاده کنید که به راحتی از طریق جستجو در اینترنت قابل دسترسی نباشند. مخاطبین شما به دنبال کسب اطلاعات تخصصی در مورد موضوع وبینار شما هستند که در هیچ کجا یافت نمی شود. سعی کنید روی موضوعات دقیق و کاربردی تمرکز کنید و از تجربیات خودتان با مخاطب صحبت کنید. استفاده از ترکیب فایل های چندرسانه ای، ویدیو، تصاویر، اینفوگرافیک ها و اسلایدها به جذابیت محتوای شما می افزاید. 
  اشتباهات رایج در برگزاری وبینار
 3. عدم برنامه ریزی و سازماندهی
  نداشتن برنامه ریزی دقیق برای ارائه مطالب و اهمیت دادن و توجه به کامنت شرکت کنندگان حواس مدرس را در حین تدریس پرت می کند و نظم ذهنی مدرس به هم می ریزد. علاوه بر این با پاسخ دادن به کامنت ها زمان زیادی را از دست می دهد. در بسیاری از موارد ممکن است مخاطبین را کلافه کند. لازم است برای ارائه مطالب و پرسش و پاسخ تایم دقیقی را از قبل مشخص نمایید. به عنوان مثال شما می توانید با توجه به موضوع وبینار برای یک وبینار یک ساعته 15 دقیقه آن را برای پاسخ به تعدادی از سوالات در نظر بگیرید. 
 4. پاسخ به سوالات غیر مرتبط با موضوع وبینار
  بسیاری از سوالاتی که در وبینارها پرسیده می شود ممکن است کاملا غیرمرتبط با موضوع وبینار باشد. یکی از اشتباهات رایج مدرسین پاسخ به این گونه سوالات است که در نهایت آنها را با کمبود وقت مواجه می کند. بنابراین اگر از نظر شما سوالی خارج از چهارچوب وبینار پرسیده شده می توانید از پاسخ دادن به آن صرف نظر کنید. 
  در پاسخ به برخی از سوالات که ارتباط غیرمستفیمی با موضوع وبینار شما دارد می توانید مخاطب را به مرجع یا منبع خاصی لینک دهید. یا اگر سوالی مرتبط به موضوع وبینار است اما پاسخ به آن زمانبر است می توانید از مخاطب بخواهید سوالات خود را برای شما ایمیل کنند تا در فرصت مناسب به انها پاسخ دهید. 
 5. استفاده مکرر از اسلایدهای متنی 
  اسلایدهای متنی آزاردهنده ترین شیوه ارائه مطلب به مخاطبین به ویژه در وبینارها و کلاس های آنلاین محسوب می شود. از آنجا که وبینار به صورت آنلاین برگزار می شود لازم است کیفیت آموزش نسبت به سمینارها و جلسات حضوری دوچندان شود. با توجه به اینکه مخاطب در روش آنلاین با فاصله دور از شما قرار دارد استفاده از اسلایدهای متنی برای وبینارها و کلاس های آنلاین به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بنابراین سعی کنید به جای اسلایدهای متنی کسل کننده از اطلاعات بصری و جذاب استفاده کنید. 
  8 اشتباه رایج مدرسان در برگزاری وبینار
 6. تدریس بی وقفه 
  یکی از اشتباهات رایج در برگزاری وبینار تدریس بی وقفه تعدادی اسلاید متنی است که برای مخاطب خسته کننده خواهد بود. به منظور اینکه محتوای ارائه شده بیشترین بازدهی را برای مخاطبتان دربرداشته باشد لازم است در فواصل زمانی 10 الی 20 دقیقه ای تایم های کوتاهی را نیز برای استراحت در نظر بگیرد. این وقفه برای شما نیز به عنوان مدرس لازم است تا بتوانید با مرور و بازبینی مطالب و تمرکز بیشتر ارائه بهتری داشته باشید. 
 7. عدم بهره گیری از ابزارهای اموزش آنلاین
  برای اینکه آموزش را برای مخاطب خود جذاب تر کنید و تعامل بیشتری با مخاطبان داشته باشید لازم است هر از گاهی از ابزارهای آموزش آنلاین بهره بگیرید. این کار باعث می شود فضای وبینار شما از حالت یکنواختی دربیاید. و مخاطب احساس خستگی نکند. به عنوان مثال می توانید از قابلیت های نظرسنجی یا چت گروهی استفاده کنید و از مخاطبین بخواهد نظرات خود را بیان کنند و یا با مطرح کردن سوال، پاسخ همه را در چت گروهی مشاهده کنید. 
  یکی از قابلیت های خوب سایت برگزاری وبینار رومیت امکان گروه بندی کردن شرکت کنندگان است که می تواند در وبینارها به صورت هدفمند مورد استفاده قرار گیرد. 
 8. قطع ارتباط تصویری با مخاطب 
  در وبینارها و آموزش های آنلاین امکان ارتباط چشمی با مدرس وجود ندارد. بنابراین بهتر است حداقل تصویری از مدرس به اشتراک گذاشته شود تا مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند. اشتباه اکثر مدرسین کلاس های انلاین و وبینارها این است که تصویر خود را به بهانه های مختلف قطع می کنند. این کار از میزان بازدهی وبینار و کلاس آنلاین شما می کاهد و تمرکز مخاطب بسیار کم می شود. مخاطبان به طور مستقیم از شما یاد می گیرند. با دیدن چهره شما، نه فقط یک صفحه محتوا. آنها با دیدن چهره شما می توانند با شما تعامل داشته و قطعا تمرکز بیشتری خواهند داشت. 

اشتباهات رایج برگزاری وبینار

کلام آخر:

برای اینکه یک وبینار با بالاترین کیفیت را داشته باشید لازم است چند نکته کوچک را رعایت کنید. در این مطلب از بلاگ رومیت 8 اشتباه رایج در برگزاری وبینار را به شما تذکر دادیم. در صورتی که شما نیز در وبینارهای خود این اشتباهات را دارید آنها را اصلاح کرده و تلاش کنید کیفیت وبینار خود را به بالاترین سطح ممکن برسانید. 


لازم به ذکر است انتخاب یک سایت برگزاری وبینار مناسب که بتواند تمام نیازهای شما و مخاطبین شما را تامین کند بسیار حائز اهمیت است. رومیت تمامی امکانات و ابزارهایی که برای برگزاری وبینار با کیفیت لازم است را در اختیار شما قرار می دهد.
 
نظرات