حداقل تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی چیست؟

حداقل تجهیزات مورد نیاز کلاس مجازی

شیوع بیماری کرونا در سالهای اخیر باعث تعطیلی مدارس و دانشگاه ها شد و برگزاری کلاس آنلاین بیش از پیش اهمیت ویژه ای پیدا کرد. در چنین شرایطی همه به دنبال تشکیل و برگزاری کلاس آنلاین هستند. آموزش آنلاین نوعی آموزش از راه دور و به صورت الکترونیکی است که بر بستر اینترنت انجام می شود. در این روش دیگر نیازی به حضور فیزیکی در کلاس درس نمی باشد و مدرس و دانش آموز در یک زمان خاصی وارد کلاس مجازی می شوند. یک کامپیوتر و اینترنت پر سرعت حداقل تجهیزات مورد نیاز برای شرکت در کلاس آنلاین است. برای شروع برگزاری کلاس آنلاین لازم است بدانیم حداقل تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی چیست؟ 


عناوین آموزشی این مطلب:

حداقل تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی چیست؟

تجهیزات مورد نیاز کلاس آنلاین

اگر برای اولین بار است که می خواهید کلاس آنلاین برگزار کنید باید بدانید ملزومات کلاس آنلاین چیست؟ چیزی که باید برای شروع کار به آن توجه کنید تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی است. برای میزبانی کلاس آنلاین نیاز به ابزارها و تجهیزاتی دارید که به روز شده و به طور کامل کار می کنند. 

 1. یک کامپیوتر، لپ تاپ یا تبلت
  یکی از ملزومات کلاس آنلاین داشتن یک رایانه، لپ تاپ یا هر دستگاهی است که به شما امکان می دهد کلاس های خود را در یک محیط مجازی کارآمد بگذرانید. 
 2. یک اتصال اینترنتی پرسرعت و خوب
  مورد بعدی که به آن نیاز دارید، اتصال به اینترنت خوب است. یک مکالمه ویدیویی که همیشه قطع می شود، جایی که فقط هربار کلمه دوم را می توانید بشنوید، برای دنبال کردن دوره های از راه دور ایده آل نیست. این اتلاف وقت است و به راحتی می تواند اعصاب شما را بهم بریزد. این اتفاق باعث می شود انگیزه خود را برای یادگیری از دست بدهید. 
  اگر می خواهید یک کلاس آنلاین بی دردسر برگزار کنید حتما لازم است از یک اینترنت پر سرعت استفاده کنید. اتصال به اینترنت از طریق فیبر نوری بهترین است. شما با معلم خود مکالمه روان خواهید داشت و این یک فرایند یادگیری موثر را تضمین می کند. برای این اتفاق ممکن است به حداقل میزان داده 5 مگابایت نیاز داشته باشید. برای اینکه بدانید اتصال اینترنت شما کافی است، می توانید به صورت آنلاین تست سرعت بدهی خود را بررسی کنید یا مستقیما با تامین کننده خود تماس بگیرید. 
  اما ممکن است اتصال شما کند باشد و یا به اتصال وای فای دسترسی نداشته باشید. در این صورت، گزینه های دیگری مانند کافی شاپ ها، فضاهای همکاری، اتاق های مجزا در کتابخانه ها و غیره وجود دارد. مراقب باش! اگر فضای عمومی را انتخاب کردید، مطمئن شوید که مزاحم بقیه افراد آن مکان نمی شوید و آنها در طول کلاس مزاحمتی برای شما نیستند.
 3. میکروفون 
  اگر معلم و یا مدرس باشید وجود میکروفون برای شما بسیار ضروری است. اگر می خواهید میزبان جلسه باشید و ارتباط موثری برقرار کنید از کیفیت میکروفون خود اطمینان کسب کنید. این برای دانش آموزان نیز صادق است. 
  بنابراین عملکرد صحیح میکروفون حائز اهمیت است. همه لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند دارای میکروفون هستند اما کیفیت آنها چندان مطلوب نیست. اگر می خواهید یک کلاس آنلاین یا ویدیو کنفرانس با صدای خوب برگزار کنید از یک میکروفون با کیفیت استفاده کنید. میکروفون های با کیفیت صدای نویز اطراف را تا حد زیادی کم می کنند.
 4. وبکم یا دوربین
  برای ایجاد یک ارتباط واقعی در کلاس آنلاین نیاز به وبکم خواهیم داشت. وبکم ابزاری اختیاری برای دانش آموزان است اما اگر معلم باشید داشتن وبکم ملزومات کلاس آنلاین شما خواهد بود. اکثر لپ تاپ ها وبکم را روی دستگاه دارند. اما اگر رایانه شما کار نمی کند یا رایانه شما فاقد آن است، می توانید وبکم را به صورت جداگانه برای اضافه کردن در دستگاه خود تهیه کنید. این یک سرمایه گذاری اندک است که کیفیت دروس شما را بهبود می بخشد. اما یا اگر به دنبال یک تصویر با کیفیت بالا و فوکوس حرفه ای هستید می توانید از یک دوربین فیلمبرداری استفاده کنید و با استفاده از یک کارت کپچر تصاویر را به کامپیوتر انتقال دهید.   
 5. قلم نوری و ابزار نوشتن
  قلم نوری از دیگر ابزارها و تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی به شمار می رود. به کمک قلم نوری در صورت نیاز می توانید برای رسم اشکال مختلف و نوشتن فرمول و... استفاده کنید. قلم نوری انواع مختلف دارد. برای برگزاری یک کلاس آنلاین غیرگرافیکی می توانید از یک قلم نوری ساده استفاده کنید. 
 6. نورپردازی
  در صورتی که می خواهید تصویر خود را برای مخاطبین به اشتراک بگذارید. نیاز به نورکافی دارید. شما می توانید از ابزارهای نورپردازی استفاده کنید و یا یک فضا با نور مناسب را برای برگزاری کلاس آنلاین انتخاب نمایید. 
  تنظیمات ویژه نور، پرده سبز و نرم افزارهای ویرایش می تواند شما را قادر سازد که اگر قصد دارید بعدا درس های ضبط شده را میزبانی کنید، برای تولید تعداد بالا در آینده ارزش تولید بالایی داشته باشد. 

تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی

سوالات متداول درباره ملزومات کلاس آنلاین

 • آموزش آنلاین چیست؟ 
  شیوه جدید آموزش است که نیاز به حضور فیزیکی ندارد و از طریق یک کامپیوتر، لپ تاپ یا تبلت متصل به اینترنت انجام می شود. در این روش استاد و دانشجو به صورت مجازی در یک زمان مشخص وارد کلاس شده و محتوای آموزشی به صورت الکترونیکی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. به طور کلی آموزش آنلاین یک محیط آموزش و یادگیری از راه دور است که کاربران می توانند در یک فضای مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. 
 • تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی چیست؟ 
  1. کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت یا گوشی هوشمند
  2. اینترنت پر سرعت
  3. میکروفون
  4. وبکم و یا دوربین
  5. قلم نوری یا ابزار نوشتن
  6. نورپردازی
 • کدام دستگاه برای برگزاری کلاس آنلاین بهترین است؟ 
  از بین دستگاه هایی که قابلیت برگزاری کلاس آنلاین را دارند نظیر کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و گوشی هوشمند، بهترین دستگاه لپ تاپ می باشد. زیرا ضمن داشتن امکانات بیشتر و نمایش کلاس آنلاین در مختصات واقعی و کیفیت بالاتر، امکان تمرکز بیشتری را برای کاربران فراهم می کند. 
 • ملزومات کلاس آنلاین برای آموزش در خانه چیست؟
  برای آموزش آنلاین در خانه توصیه می کنیم همزمان با کامپیوتر یا لپ تاپ متصل به اینترنت، از یک هدست و یا میکروفون کاهش دهنده نویز استفاده کنید. 
 • شرایط آموزش آنلاین چیست؟
  با استفاده از یکی از دستگاه های رایانه رومیزی، لپ تاپ، تبلت، گوشی هوشمند و یک اتصال اینترنتی پایدار به همراه هدفون و میکروفون امکان آموزش انلاین برای شما فراهم خواهد شد. 
 • آیا تبلت ها برای کلاس آنلاین مناسب هستند؟
  بله. یکی از مزیت های کلاس آنلاین عدم محدودیت مکانی آن است. به این مفهوم که بدون الزام به قرار گرفتن در یک محیط فیزیکی خاص با استفاده از یک تلفن هوشمند و یا تبلت تجربه یادگیری محتوای آموزشی آنلاین برای مدرسان و دانشجویان در زمان هایی که در مسیر در حال حرکت هستند فراهم می شود. 
 • آیا می توانم از تلفنم برای شرکت در کلاس آنلاین استفاده کنم؟
  هسته اصلی یک دوره آنلاین پلتفرم آموزش مجازی آن است. بعضی از مدارس و آموزشگاه ها ممکن است از سیستم عامل هایی استفاده کنند که روی دستگاه های تلفن همراه نیز کار می کند. اما همه مدارس این قابلیت را برای کاربران ندارند. بنابراین لازم است بررسی کنید پلتفرم آموزش مجازی شما با دیگر دستگاه ها سازگار است یا خیر. 

تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی

کلام آخر: 

در این مطلب از بلاگ رومیت تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی را مورد بررسی قرار دادیم. با فراهم کردن ملزومات کلاس آنلاین شامل کامپیوتر یا لپ تاپ، اینترنت پرسرعت، میکروفون و وبکم شما می توانید با خیالی آسوده کلاس آنلاین خود را برگزار کنید. همانطور که مشاهده کردید برای برگزاری وبینار یا یک کلاس آنلاین حرفه ای نیاز به صرف هزینه زیادی خواهید داشت. اما با این حال هزینه آن در مقایسه با هزینه های کلاس حضوری (هزینه رفت وآمد، اجاره کلاس، حق التدریس معلم، میز، لوازم التحریر، سیستم تهویه مناسب، کتاب، دفتر، خودکار و... ) بسیار کمتر است. شما می توانید با استفاده از تجهیزات تخصصی بسیار کم و استفاده از پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین رومیت با تعرفه های مناسب بدون نیاز به صرف هزینه های هنگفت یک کلاس آنلاین با کیفیت نسبتا خوب برگزار کنید. 
نظرات