نقش والدین در آموزش آنلاین کودکان چیست؟

نقش والدین در آموزش آنلاین

سبک زندگی افراد بر اثر پیداش کرونا تغییرات زیادی پیدا کرده است. یکی از مهم ترین آنها تغییر در شیوه آموزش کودکان بوده است. زیرا بیش از 1.3 میلیارد دانش آموز قادر به مدرسه رفتن نیستند. والدین اولین معلم فرزندان خود هستند و در شکل گیری شخصیت آنها نقش اساسی دارند. نقش والدین محدود به خانه نیست بلکه آنها در فعالیت های مدرسه نیز مشارکت دارند. تعادل آموزش در خانه و مدرسه، یادگیری واقعی دانش آموز را شکل می دهد. تشویق والدین نقش اساسی در موفقیت دانش آموزان دارد. به طور خلاصه آموزش انلاین زمانی اتفاق می افتد که معلمان و دانش آموزان یک کلاس غیرحضوری را به یک فضای آنلاین موقت منتقل می کند. در ادامه این مطلب از پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین رومیت می خواهیم بدانیم نقش والدین در آموزش آنلاین کودکان چیست؟

عناوین آموزشی این مطلب:

 

نقش والدین در آموزش آنلاین دانش آموزان

نقش والدین در آموزش آنلاین کودکان

درست مانند محیط های یادگیری سنتی، نقش و تاثیر والدین در موفقیت دانش آموزان در هنگام یادگیری آنلاین بسیار مهم و آشکار است. آنها از تنظیم سرعت و ایجاد یک فضای فیزیکی در نظرگرفته شده برای یادگیری پشتیبانی می کنند. علاوه بر این به دانش آموز خود در تفهیم مطالب درسی کمک می کنند. به منظور اطمینان از تداوم یادگیری موسسات آموزشی برای ارائه برنامه های یادگیری آنلاین به دانش آموزان از پلتفرم های برگزاری کلاس آنلاین استفاده می کنند. برای والدین مطمئنا این مسئولیت اضافه شده با توجه به کار شخصی آنها در خانه، به طور فعال در یادگیری آنلاین روزانه فرزندشان شرکت کنند. 
درست است که یادگیری آنلاین همه افراد را با چالش های جدی مواجه می کند، حتی با تجربه ترین افراد در زمینه فناوری نیز با مشکل روبرو هستند. زیرا ممکن است بسیاری از جنبه های مهم یادگیری به صورت آنلاین منتقل نشود. اما در عین حال ما باید تا زمان بازگشایی مدرسه ها با این تغییر سازگار شویم. حقیقت این است که کلاس های آنلاین فقط با همکاری همه جانبه والدین امکان پذیر است. بنابراین چگونه والدین می توانند روی یادگیری آنلاین فرزند خود به طور معنی دار تاثیر بگذارند؟

چند نکته طلایی آموزش آنلاین ویژه والدین

برگزاری کلاس آنلاین به جای کلاس های حضوری برای یادگیری دانش آموزان محدودیت هایی را ایجاد می کند. اما والدین می توانند با رعایت چند نکته طلایی آموزش آنلاین فضای بهتری برای یادگیری مجازی فرزندان خود فراهم کنند. در ادامه مهم ترین نکات آموزش آنلاین ویژه والدین را به شما آموزش می دهیم. 

 1. برنامه ای تنظیم کنید و آن را حفظ کنید. 
  هر چه این برنامه به برنامه مدرسه نزدیک تر باشد آسان تر خواهد بود. شما می توانید برنامه را متناسب با شرایط خود در خانه اصلاح کنید. شما می توانید برنامه ریزی کنید کودک شما صبح بیدار شود و همانطور که در کلاس های حضوری شرکت می کرد در خانه آموزش ببیند. شما می توانید مطابق با سبک یادگیری کودک خود برنامه ریزی کنید و یک برنامه خاص و مفید برای او طراحی کنید. این برنامه نباید خیلی سختگیرانه باشد.
 2.  آموزش کار با ابزارهای دیجیتالی
  یکی از مهم ترین نقش والدین در آموزش آنلاین فرزندان این است که به او شیوه کار کردن با ابزارهای دیجیتالی را آموزش بدهیم.  
 3. وقت استراحت تنظیم کنید.
  برای اینکه تمرکز کودک شما در کلاس بیشتر باشد تایم استراحت و بازی و سرگرمی قبل و بعد از کلاس آنلاین برای او درنظر بگیرید. در این صورت کودک شما با انرژی و تمرکز بیشتری در کلاس شرکت می کند. 
  نقش والدین در آموزش آنلاین
 4. عوامل حواس پرتی کودک خود را کاهش دهید. 
  در آموزش مجازی عوامل مختلفی باعث حواس پرتی کودک شما می شود. به عنوان مثال فضای مجازی مثل اینستاگرام در زمان برگزاری کلاس آنلاین تا حد زیادی تمرکز کودک شما را به هم می ریزد و بازدهی او را در یادگیری کاهش می دهد. بنابراین لازم است استفاده از این تجهیزات را برای کودک خود محدود کنید و یا در زمان های استراحت به او اجازه دهید از این تجهیزات استفاده کنند. 
 5. اطمینان حاصل کنید تمام تجهیزات مورد نیاز برای آموزش آنلاین را در اختیار دارید.
  این تجهیزات می تواند شامل کامپیوتر، لپ تاپ یا تبلت، مداد و کاغذ، یک اتصال وای فای پایدار، اطلاعات ورود به کلاس، برنامه های یادداشت برداری و... باشد. 
 6. محیطی مناسب برای یادگیری را فراهم کنید.
  فراهم کردن یک محیط آرام و به دور از شلوغی همراه با نور کافی برای شرکت در کلاس آنلاین ضروری است. سر و صدا می تواند منجر به حواس پرتی کودکان شود. بنابراین لازم است یک منطقه مشخص برای آموزش فرزندان خود بدون ایجاد مزاحمت در کلاس ها در نظر بگیرید.  
 7. یک برنامه روزانه ایجاد کنید.
 8. آموزش ندهید. به آنها کمک کنید تا مطالب را درک کنند.
  کمک به دانش آموزان در درک مطلب یکی از نکات مهم آموزش آنلاین برای والدین است. 
 9. به کودکان کمک کنید پیام ها را بررسی کنند و با مدرسه ارتباط برقرار کنند. 
  پیام های روزانه دانش آموزان و معلمان را بررسی کنید و مطمئن شوید به پیام هایی که نیاز به پاسخ دارند پاسخ داده شده است. 
 10. موانع آموزش آنلاین را شناسایی کنید. 
  لازم است در طول برگزاری کلاس آنلاین مشکلاتی که ممکن است کودک شما با آنها دست و پنجه نرم کند را شناسایی کنید. به عنوان مثال وقتی کودک شما می گوید نمی فهمم اولین قدم این است که دقیقا بفهمیم چه چیزی را نمی فهمد. به همین دلیل شما در کنار کودکتان هستید تا در چنین شرایطی به آنها کمک کنید.
 11. از منابع مدرسه استفاده کنید. 
  برای پشتیبانی با مدرسه فرزند خود تماس بگیرید. این امر به ویژه زمانی که فرزند شما به پشتیبانی و خدمات اضافی در مدرسه نیاز داشته باشد بسیار مهم است. به عنوان والدین حمایت از هیئت علمی مدرسه به ایجاد روابط قوی و اعتماد کمک می کند. 
 12. آموزش را شخصی سازی کنید. 
  تقریبا همیشه این امکان را در اختیار دارید تا فضای یادگیری فرزندتان(صدا، نور، اتاق، تجهیزات و...) را شخصی سازی کنید. حتی ممکن است مقداری بر برنامه درسی کنترل داشته باشید. 
 13. فرزندتان را تشویق کنید.
  هنگامی که فرزندتان تکالیف خود را انجام می دهد برای ایجاد انگیزه در او، لازم است او را تشویق کنید. 
 14. انعطاف پذیر باشید. 
  برنامه روزانه خود را مطابق با میزان سختی فعالیت های درسی کودکتان تغییر دهید.
 15. با معلم کودک خود در ارتباط باشید. 
  در مواقعی که کودک شما دچار مشکل در یادگیری شود و یا نتواند تکالیف خود را انجام دهد و در کلاس شرکت کند می توانید از طریق ارتباط با معلم کودک خود از آن ها کمک بگیرید. 
 16. از منابع مناسب استفاده کنید.
  می توان از برخی منابع آموزش در خانه برای کمک به افراد مبتدی جهت آموزش استفاده کنید. 
 17. محیط یادگیری انها را سازماندهی کنید. 
  یا به آنها کمک کنید محیط یادگیری خود را چه فیزیکی و چه دیجیتالی سازمان دهند. چگونگی این اتفاق بستگی به این دارد که شما آیا از سیستم مدیریت یادگیری(LMS) استفاده می کنید؟ آیا کلاس ها به صورت زنده برگزار می شود؟ آیا کودک شما عاشق یادگیری است؟ آیا برنامه درسی ثابتی وجود دارد؟ آیا انعطاف پذیری در آن برنامه درسی ثابت وجود دارد؟
 18. از کودکتان در آموزش حمایت کنید.
  کودک شما به طیف وسیعی از حمایت نیاز دارد. این حمایت ها شامل مشارکتی، روانشناختی، فناوری، انضباطی و... است. 
 19. به آنها کمک کنید انگیزه خودشان را پیدا کنند.
  لازم است به کودکان انگیزه دهیم تا با همان روحیه حضور در مدرسه در کلاسها شرکت کنند. ایجاد انگیزه در کودک حوزه ای است که والدین نقش موثرتری نسبت به معلم ایفا می کنند. ایده این است که به آنها کمک کنید بخواهند بیاموزند بدون اینکه آنها را از نظر روانشناختی مجازات کنید. 
 20. نحوه یادگیری را بفهمید.
  این به شما کمک می کند در صورتی که کودک شما به دلایلی مثل مریض شدن در یک جلسه غیبت کرد بتوانید به شیوه آموزش معلم کودک خود در فرصتی مناسب به کودک خود آموزش دهید. 
 21. به کودک خود کمک کنید با دوستانش در ارتباط باشد. 
  فضای مدرسه مهارت های ارتباطی کودک شما را تقویت می کند. اینکه در فضای مجازی به کودک خود اجازه دهید با دوستانش در ارتباط باشد تا حد زیادی به پر شدن این خلاء ارتباطی کمک می کند. آنها را با همسلان خود که اهداف و رویکردهای مشابه زندگی کودک شما دارند متصل کنید.
 22. مدیریت زمان داشته باشید.
  در صورت برنامه ریزی شما می توانید طبق برنامه از پیش تعیین شده وقت کودک را به صورت دقیق برنامه ریزی کنید. تا بتواند به طور کامل از وقت خود استفاده مفید کند و برای انجام تکالیف خود با کمبود وقت مواجه نشود.
 23. کمک به انجام تکالیف
  گاهی لازم است به عنوان والدین دانش آموزان به ویژه کودکان خردسال که آشنایی با سیستم آموزش ندارند در انجام تکالیفشان کمک کنید.
 24. نظارت داشته باشید.
  کودکان رفتار و نگرش والدین خود را الگو می کنند. کودکان امروز بسیار باهوش و از نظر فنی پیشرفته هستند و گاهی اوقات می توانند در کلاس های آنلاین به جای توجه به تدریس معلم دست به اقدامات شیطنت آمیز نظیر بازی، گفتگو با دوستان خود و... بزنند. با توجه به اینکه در کلاس های آنلاین امکان نظارت مستقیم روی کودکان از طریق معلم وجود ندارد، والدین موظف هستند بر میزان توجه فرزند خود به کلاس درس و یادگیری وی نظارت داشته باشند. بنابراین والدین مسئولیت دارند یک محیط یادگیری در خانه ایجاد کنند که دارای مجموعه ای از قوانین و مقررات باشد. 
 25. در حین برگزاری کلاس آنلاین دخالت نکنید.
 26. آشنا شدن با ابزار آموزش الکترونیکی کودک و کمک به او در کار با آن 
  ابزارها و وسایلی که توسط کودکان برای اهداف تفریجی مثل بازی، کارتون ها و فیلم ها مورد استفاده قرار گرفته است اکنون برای اهداف آموزشی استفاده می شوند. این اتفاق برای آنها جدید است بنابراین لازم است مدام آنها را تشویق کنیم. 

 

سوالات متداول درباره نقش والدین در آموزش آنلاین 

نقش والدین در آموزش آنلاین کودکان

 • چگونه والدین می توانند به دانش آموزان در یادگیری آنلاین کمک کنند؟
  فراهم کردن محیطی مناسب برای یادگیری
  فراهم کردن تجهیزات لازم برای آموزش آنلاین
  ایجاد یک برنامه روزانه منظم
  کمک به دانش آموزان برای درک مطالب
  ایجاد انگیزه، برقراری ارتباط و تشویق فرزندان
 • نظر والدین در مورد آموزش آنلاین چیست؟
  طبق نظرسنجی انجام شده توسط سرویس های آموزش پیشرفته، 80 درصد والدین معتقدند کلاسهای آنلاین مفید است. 
 • چگونه والدین می توانند آموزش آنلاین را بهبود بخشند؟
  حواس پرتی را کاهش دهید.
  نکات مدیریت زمان را رعایت کنید. 
  بازخورد مثبت ارائه دهید.
  انعطاف پذیر باشید.
  به بچه ها کمک کنید با دوستانشان در ارتباط باشند. 
  با معلم فرزند خود در ارتباط باشید.
  به بچه های با نیازهای خاص در یادگیری کمک کنید. 
 • چگونه والدین نقش مهمی در زندگی کودکان دارند؟
  والدین اولین الگوی کودک خود هستند. کودکان همانند والدین خود رفتار، عکس العمل و یا تقلید می کنند. والدین نقش مهمی در تشویق و ترغیب فرزندان خود برای یادگیری دارند. حمایت خوب والدین به کودک کمک می کند تا یادگیرنده ای مثبت، سالم و خوب باشد. 
 • نقش والدین در آموزش آنلاین چیست؟
  همه ما می دانیم که بین دخالت والدین و موفقیت تحصیلی دانش آموزان رابطه مستقیم وجود دارد. تعامل و حمایت والدین برای دستیابی، تشویق و پاسخگویی به روند کلی یادگیری آنلاین ضروری است. 

کلام آخر:

همانطور که مشاهده کردید سایت برگزاری وبینار و کلاس آنلاین رومیت در این مطلب به بررسی نقش والدین در آموزش آنلاین کودکان پرداخته است. والدین در هر سنی به عنوان مربی برای دانش آموزان خود فعالیت می کنند و از طریق فرآیند یادگیری از آنها حمایت می کنند. به همان روشی که والدین می توانند دانش آموزان را برای مدرسه راهنمایی و تشویق کنند، نقش مهمی در یادگیری آنلاین دانش آموزان خود دارند. ما مطمئن نیستیم که آموزش از راه دور چه مدت ادامه خواهد داشت اما می دانیم که برای همیشه ادامه ندارد. از این رو ما به عنوان والدین موظف هستیم در کودکان خود اعتماد به نفس و خوش بینی ایجاد کنیم که با هم از پس این بحران برخواهیم آمد. ما باید با تعیین وقت آموزش آنلاین، اولویت بندی نیازها و توجه شخصی، ارزش بیشتری برای آموزش و یادگیری تعیین کنیم.
نظرات