تاثیر کلاس مجازی در یادگیری دانش آموزان

تاثیر کلاس مجازی در یادگیری دانش آموزان

کلاس مجازی شیوه نوین آموزشی است که به دلایل اتفاقات اخیر و در دوران همه گیری کرونا به یک روش پر طرفدار تبدیل شده و به اهمیت آن پی برده شده است. جذابیت، راحتی، تمرکز بیشتر، استفاده از محتوای آموزشی چند رسانه ای و شیوه های آموزشی خلاقانه، امکان بازپخش فایل جلسات کلاس مجازی از مهم ترین تاثیر کلاس مجازی در یادگیری دانش آموزان محسوب می گردد. نرم افزار کلاس آنلاین رومیت در این مطلب مهم ترین مزیت های کلاس مجازی که به یادگیری بهتر دانش آموزان کمک می کند را برای شما بازگو می کند. 


عناوین آموزشی این مطلب:

تاثیر کلاس مجازی در یادگیری دانش آموزان

نقش کلاسهای مجازی در یادگیری دانش آموزان 

کلاس های مجازی فرصت هایی برای انعطاف پذیری، تعامل و همکاری متفاوت از محیط های یادگیری حضوری به زبان آموزان ارائه می دهد. بیایید در ادامه نگاهی به نقش کلاسهای مجازی در یادگیری دانش آموزان بیندازیم. 

تاثیر کلاس مجازی در یادگیری دانش آموزان

 1. استفاده از شیوه های آموزشی خلاقانه
  خلاقیت در آموزش منجر به یادگیری تاثیرگذارتر و بهتر دانش آموزان می شود. در شیوه های آموزش مجازی معلمان با به کارگیری روش های خلاقانه آموزش را برای دانش آموزان جذاب تر می کنند. استفاده از روش های مدرن در آموزش نتایج خوبی را برای دانش آموزان به همراه خواهد داشت. 
  نقش کلاسهای مجازی در یادگیری دانش آموزان
 2. دانش آموز محور
  آموزش مجازی یک شیوه آموزش دانش آموز محور محسوب می شود و معلم در آموزش آنلاین تنها نقش راهنما را برعهده دارد. دانش آموز به تنهایی زمان خود را برای آموزش و انجام تکالیف مدیریت کرده و از روش های مختلفی برای یادگیری استفاده می کند. 
 3. انعطاف پذیری ساعات درسی 
  این انعطاف پذیری به دانش آموز امکان می دهد در زمان هایی که آمادگی ذهنی لازم را دارد به یادگیری بپردازد و در نتیجه راندمان یادگیری او افزایش خواهد یافت. 
 4. دسترسی سریع و آنلاین به منابع
  در شیوه آموزش آنلاین دانش آموزان به جدیدترین منابع آموزشی به صورت رایگان دسترسی دارند و بنابراین تنها با یک کلیک نکات مهم و کلیدی درس را در اختیار خواهند داشت. 
  نقش کلاسهای مجازی در یادگیری دانش آموزان
 5. استفاده از شیوه های ترکیبی آموزشی
  در شیوه آموزش سنتی دانش آموزان تنها یک کتاب درسی برای یادگیری و مطالعه در اختیار داشتند. طبق تحقیقات انجام شده استفاده از جلوه های بصری نقش بسیار موثری در آموزش دارد. بنابراین در شیوه آموزش مجازی بهره گیری از ابزارهای مختلف آموزشی نظیر جلوه های صوتی و بصری، میزان یادگیری دانش آموزان را چندین برابر می کند. 
  نقش کلاسهای مجازی در یادگیری دانش آموزان
 6. دسترسی به کلاس ها بدون محدودیت مکانی 
  یکی از مهم ترین ویژگی کلاس های مجازی این است که دانش آموز بدون داشتن محدودیت مرزهای جغرافیایی به راحتی به تمام منابع آموزشی در هر کجای جهان می تواند دسترسی داشته باشد. 
 7. استفاده از آموزش مجازی به عنوان مکمل آموزشی
  بسیاری از دانش آموزان می توانند از شیوه آموزش مجازی به عنوان مکمل کننده آموزش های حضوری خود کمک بگیرند. به این صورت که پس از گذراندن دوره های حضوری در دوره های مجازی شرکت کرده و مهارت ها و دانش خود را بدین طریق افزایش دهند. 

علاوه بر موارد گفته شده کلاس مجازی مزیت ها و برتری هایی نسبت به کلاس های حضوری دارد که دلیل انتخاب بسیاری از دانش آموزان بوده و در میزان یادگیری دانش آموزان بی تاثیر نخواهد بود. 


مزیت های کلاس مجازی 

حضور در دانشگاه های فیزیکی و حضوری دارای مزایا و معایبی است. برای کلاس های مجازی نیز همین مسئله وجود دارد. آموزش مجازی به شما امکان می دهد از یک برنامه انعطاف پذیرتر لذت ببرید. می توانید هزینه تحصیل خود را کاهش دهید و به شما امکان می دهد در کنار پیشرفت تحصیلی، کار خود را ارتقاء دهید. در ادامه تاثیر کلاس مجازی بر یادگیری بهتر دانش آموزان را برای شما شرح می دهیم. 
 

 1. دسترسی به دوره های آموزشی از هر کجا و در هر زمان 
  شما می توانید مطابق با برنامه زمانی خود و تایم های آزادی که در اختیار دارید از فایل های دوره استفاده کنید. اگر برای کاری از شهر یا کشور خود خارج شدید می توانید بدون هیچ گونه مشکلی به فایل دوره آموزشی خود دسترسی داشته باشید. تمام آنچه که شما نیاز دارید از طریق یک لپ تاپ یا دستگاه دیجیتالی متصل به اینترنت قابل دستیابی است. 
  نقش کلاسهای مجازی در یادگیری دانش آموزان
 2. ترکیبی از ساختار و آزادی 
  برنامه های کلاس آنلاین شامل تکالیف هفتگی، شرکت در آزمون آنلاین، مقالات و پروژه ها یا شرکت در بحث با همکلاسی ها همانند کلاس های سنتی دارای یک ساختار و روند مشخصی برای انجام هستند. با این حال شما می توانید بهترین زمان را برای شرکت در برنامه متناسب با برنامه خود انتخاب کنید. 
  تاثیر کلاس مجازی در یادگیری دانش آموزان
 3. مدیریت زمان موثر
  یک آموزش آنلاین فضای مناسبی را برای مدیریت زمان و تعادل بین کار و تحصیل فراهم می کند. با شرکت در کلاس های آنلاین شما ساعت ها در وقت خود صرفه جویی می کنید. زیرا دیگر نیازی به حضور در کلاس ها را ندارید. 
 4. گسترش جهان بینی
  برنامه های آموزش آنلاین امکان جذب دانشجویان از سراسر جهان را فراهم می کند. این اتفاق منجر به شناخت دیدگاه ها و فرهنگ های مختلف می شود. این امکان وجود دارد که پروژه های گروهی و همکاری با همکلاسی های بین المللی داشته باشید. بینش در مورد سایر فرهنگهای تجاری، نگرش ها و رویکردهای حل مسئله می تواند بینش شما را در مورد مشکلات و فرصتها آگاه سازد. 
 5. بحث های ناهمزمان با همکلاسی ها 
  امکان بحث با همکلاسی ها در تایم های خارج از کلاس این فرصت را به شما می دهد تا بدون نگرانی بابت از دست دادن وقت کلاس افکار خود را فرموله کرده و با همکلاسی های خود در مورد افکار خود به بحث بپردازید. 
 6. بازخورد فوری در مورد آزمون ها 
  در شیوه آموزش آنلاین تست ها نیز به صورت آنلاین انجام شده و نتایج آزمون شما به زودی قابل مشاهده است. می توانید ببینید کجا خوب عمل کردید و کجا نیاز به پیشرفت دارید. 
  نقش کلاس مجازی
 7. افزایش مهارت های دیجیتالی 
  در شیوه آموزش آنلاین ضمن افزایش دانش و مهارت های خود در زمینه تحصیل، مهارت های دیجیتالی خود را نیز در پیشرفته ترین فناوری یادگیری آنلاین ارتقاء می دهید. با یادگیری و مطالعه در یک دنیای آنلاین، با استفاده از ابزارهای تعاملی آنلاین مانند آزمون های آنلاین، اعتماد به نفس و بهره وری بالایی خواهید داشت. 

در نظر داشته باشید با وجود تمام موارد گفته شده در مورد مزیت های کلاس مجازی اما یادگیری آنلاین برای همه مناسب نیست. با درک بیشتر در مورد مزایا و معایب کلاس مجازی می توانید در مورد اینکه آیا آموزش مجازی برای شما مناسب است بهتر تصمیم گیری کنید. 

تاثیر کلاس مجازی بر یادگیری بهتر دانش آموزان


سوالات متداول درباره تاثیر کلاس مجازی بر یادگیری دانش آموزان :

 • آموزش مجازی چه تاثیری بر یادگیری دانش آموزان دارد؟
  در صورت غیبت در یک جلسه امکان بازبینی فایل ویدیویی آن جلسه برای دانش آموز فراهم آمده است. 
  استفاده از شیوه های ترکیبی آموزشی جذاب و متنوع نظیر فایل های ویدیویی، صوتی، تصویری، اسلایدهای متحرک و... 
  قابلیت ضبط جلسات امکان دوره کردن مطالب را برای دانش آموز فراهم می کند. 
  انعطاف پذیری در ساعات درسی امکان یادگیری در زمان مناسب با آمادگی ذهنی لازم 
  دسترسی سریع و آنلاین به منابع منجر به در اختیار داشتن نکات کلیدی و مهم یک درس در کوتاه ترین زمان ممکن
  ارائه شیوه های آموزشی خلاقانه علاوه بر جذابیت در تدریس، منجر به افزایش خلاقیت کودکان می گردد. 
  جنبه حمایتی و مکمل آموزشی همراه با کتاب های کمک درسی و یا کلاس های حضوری 
  دانش آموز محور بودن آموزش مجازی
 • چرا کلاس های مجازی بهتر است؟
  کلاس مجازی به دانشجویان امکان انعطاف پذیری برای مطالعه را می دهد. آموزش مجازی بر خلاف آموزش سنتی که دانش آموزان ملزم هستند زندگی خود را با آن تطبیق دهند، به دانش آموزان اجازه می دهد تا آموزش را در زندگی خود جای دهند. 
 • مزایای آموزش مجازی چیست؟ 
  کاهش هزینه ها، انعطاف پذیری در مطالعه و یادگیری، امکان توسعه کار و شغل در کنار پیشرفت تحصیلی و...
 • آیا کلاس های مجازی در فرآیند یادگیری مفید هستند؟
  یک کلاس مجازی به فراگیران این امکان را می دهد تا موضوعات را با شرایط خاص خود یاد بگیرند. انعطاف پذیری و سهولت دسترسی به یک نرم افزار کلاس آنلاین به زبان آموزان این فرصت را می دهد تا ساعات خاصی از روز در کلاس شرکت کنند. 
 • تاثیر کلاس مجازی چیست؟
  کلاس مجازی به دانش پذیران خود این امکان را می دهد بدون نیاز به سفر دور دنیا، در یک کلاس خارج از کشور شرکت کنند. آنها می توانند در یک زمان واقعی با متخصصان حوزه های مختلف ارتباط برقرار کرده و از آنها بیاموزند. علاوه بر امکان شرکت در وبینارهایی که در ان طرف دنیا برگزار می شود را خواهند داشت. 
 • تاثیرات منفی آموزش مجازی چیست؟
  بازخورد دانشجویان محدود است. 
  باعث انزوای اجتماعی می شود. 
  نیاز به مدیریت زمان و مهارت های انگیزشی قوی 
  عدم رشد مهارت های ارتباطی دانشجویان 
  امکان ارزیابی و پیشگیری از تقلب دانشجویان در کلاس های آنلاین بسیار ضعیف است. 
 • روش های بهبود آموزش مجازی کدام است؟
  ایجاد ارتباط شخصی با دانش آموزان 
  ایجاد انگیزه در دانش آموزان 
  کمک به حفظ تمرکز دانش آموزان 
  از دانش آموزان بخواهید در مباحث و فعالیت ها شرکت کنند. 
  تعامل دانش آموزان را افزایش دهید. 
  به سوالات دانش آموزان در زمان مناسب پاسخ دهید.
  محتوای آموزشی جذاب ارائه دهید. 


کلام آخر:

سایت برگزاری وبینار و برگزاری کلاس آنلاین رومیت در این مطلب به میزان تاثیر کلاس مجازی بر یادگیری بهتر دانش آموزان می پردازد. این روش از زمان پیدایش و شیوع کرونا به عنوان روش جایگزین کلاس های حضوری مورد توجه قرار گرفت. در حال حاضر به یک شیوه پرطرفدار آموزشی برای دانش پذیران تبدیل شده است. در این روش والدین بیشتر می توانند در روند یادگیری کودک خود حضور داشته و به او در پیشرفت تحصیلی اش کمک کنند. 
 
نظرات