چرا به آموزش مجازی آموزش سبز می گویند؟

مزایای زیست محیطی آموزش الکترونیکی

در شیوه آموزش سنتی برای بهره گیری از آموزش لازم است دانش آموزان سر کلاس درس حضور داشته باشند. با توجه به رشد و افزایش روزافزون جمعیت، بر اثر رفت و آمد زیاد میزان آلودگی افزایش پیدا می کند. علاوه بر این برای تهیه جزوه، کتاب و دفتر روزانه هزاران درخت قطع می شود که آسیب جدی به محیط زیست وارد می کند. یکی از جدی ترین دلایل اهمیت آموزش مجازی کمک به حفظ محیط زیست با کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و کاهش میزان استفاده از کاغذ است. دلایل زیادی وجود دارد که امروزه اکثر موسسات و سازمان ها ترجیح می دهند از استراتژی آموزش انلاین بهره بگیرند. آموزش آنلاین مزایایی مانند افزایش عملکرد کارکنان، کاهش هزینه های آموزش، انعطاف پذیری، سهولت دسترسی و... را به همراه دارد. با این حال یکی از مزایای عمده آموزش الکترونیکی تاثیر مثبتی است که بر محیط زیست دارد. سایت برگزاری کلاس آنلاین رومیت در این مقاله به این موضوع می پردازد که چرا به آموزش مجازی آموزش سبز می گویند؟

آنچه در این مطلب می خوانید:

آموزش مجازی سبز

 

آموزش مجازی چگونه به حفظ محیط زیست کمک می کند؟

با توجه به نتایج به دست آمده به دلیل افزایش دمای کره زمین آگاهی از ضرورت نگرش مسئولانه نسبت به محیط زیست در آموزش عالی در حال افزایش است. بهبود بهره وری انرژی و استفاده از منابع انرژی با انتشار کربن کمتر منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود. یکی از منابع انتشار مسافرت دانشجویان و کارمندان است. زیرا حمل و نقل دارای اثرات زیست محیطی قابل توجهی است. هیئت بین دولتی تغییر اقلیم بیان می کند 23 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را می توان به حمل و نقل مسافر و بار نسبت داد. با توجه به فرصت های آموزش آنلاین انتخاب این شیوه آموزش برای کاهش انتشار این گازها منطقی به نظر می رسد. با شیوع بیماری کرونا این شیوه آموزش هم اکنون در حال رشد و گسترش است. 

آموزش مجازی به عنوان روش جایگزینی برای آموزش سنتی محسوب می شود که در آن به جای استفاده از کاغذ و قلم از فایل های چند رسانه ای برای آموزش استفاده می شود و تا حد زیادی به حفظ محیط زیست کمک می کند. به همین منظور به این شیوه آموزش، آموزش سبز می گویند. اگر می خواهید اثرات زیست محیطی را به حداقل برسانید آموزش مجازی روش بسیار موثری خواهد بود. 


طبق مطالعات انجام شده کسانی که از آموزش الکترونیکی استفاده می کنند در مقایسه با آموزش های سنتی به دلیل کاهش استفاده از وسایل حمل و نقل، 90 درصد دی اکسید کربن کمتری تولید می کنند. 

مزایای زیست محیطی آموزش الکترونیکی

گنجاندن یک برنامه آموزش الکترونیکی در شرکت شما می تواند مزایای زیادی برای محیط زیست به همراه داشته باشد. آموزش آنلاین اثرات منفی زیست محیطی ناشی از تولید و حمل و نقل را کاهش می دهد. مواد مورد نیاز موسسات آموزشی قدیمی (کتابهای درسی، میزتحریر، برق، ساختمان و...) به طور چشمگیری کاهش می یابد. همه اینها باعث کاهش ضایعات و صرفه جویی در منابع طبیعی می شود. برخی از بزرگترین مزایای زیست محیطی که با این روش یادگیری به دست آمده را در ادامه به شما خواهیم گفت. 

مزایای زیست محیطی آموزش مجازی

 1. مواد و منابع آموزشی
  تحقیقات نشان داده سالانه 350 میلیون کارتریج از چاپ به محل دفن زباله منتهی می شود که تجزیه کامل آن حدود 1000 سال زمان می برد. با یک استراتژی آموزش انلاین، می توانید نیاز به مواد فیزیکی را به طور کامل از بین ببرید. با ارائه مواد قابل استفاده مجدد که به صورت الکترونیکی با یادگیری آنلاین در دسترس هستند، می توانید یک مزیت عمده برای محیط زیست ایجاد کنید.
 2. درختان
  در شیوه آموزش سنتی برای تهیه منابع آموزشی نیاز به استفاده از کاغذ خواهیم داشت. شواهد بنیاد ملی حیات وحش نشان می دهد بیش از 60 درصد زباله را فقط موسسات آموزشی به وجود آورده اند. هر تن کاغذ برای تولید نیاز به قطع و بریدن 16 درخت بزرگ دارد که به سلامت محیط زیست آسیب می رساند. آموزش انلاین راهی عالی برای کمک به جلوگیری از کاهش تعداد درختان و حفظ یک محیط سالم است. 
 3. امکانات آموزشی
  با افزایش تعداد دانش آموزان لازم است فضای آموزش خود را گسترش دهید تا به درستی با میزان تقاضای یادگیری مطابقت داشته باشد. آموزش آنلاین نیاز به هر گونه بازسازی ساختمان یا خرید فضای آموزش جدید را که ممکن است به گیاهان آسیب برساند از بین می برد. علاوه بر این نیاز به امکانات آموزشی مانند سیستم گرمایشی، سرمایشی، برق و... مصرف انرژی را بالا می برد. شما می توانید از طریق آموزش انلاین نیاز به مکان های آموزش حضوری را برطرف کرده و باعث کاهش میزان مصرف انرژی شوید.
 4. گازوئیل
  در آموزش حضوری لازم است در محل کلاس حضور داشته باشید. برای حضور در کلاس نیاز به استفاده از یک وسیله حمل و نقل خواهید داشت. رایج ترین وسایل حمل و نقل از بنزین استفاده می کنند که به طور مستقیم بر محیط تاثیر می گذارد. با آموزش الکترونیکی می توانید استفاده از منابع غیرقابل تجدید را محدود کرده و در عین حال به کاهش هزینه های رفت و آمد کمک کنید. 
 5. دی اکسید کربن
  یکی از راه های اندازه گیری تاثیرات زیست محیطی یک فعالیت بر محیط اطراف خود، اندازه گیری اثر کربن آن است. دی اکسید کربن یک عامل مهم انسانی در تولید گازهای گلخانه ایست و اغلب از معادل های دی اکسید کربن برای بیان مقدار گازهای گلخانه ای استفاده می شود. وسایل حمل و نقل منجر به انتشار دی اکسید کربن می شوند که برای محیط زیست بسیار مضر است. مطالعات نشان داده کسانی که از آموزش الکترونیکی استفاده می کنند در مقایسه با آموزش های سنتی که از اتومبیل یا سایر وسایل حمل و نقل استفاده می کنند، 90 درصد دی اکسید کمتر تولید می کنند. همچنین مشخص شد دوره های اموزش از راه دور 87 درصد مصرف انرژی کمتری نسبت به دوره های حضوری دارند.

با در نظر داشتن این عوامل، بدیهی است که بسترهای آموزش آنلاین تاثیر بهتری برای محیط زیست دارند. این شیوه آموزش با ارائه فرصت های یادگیری محیطی امن تر و پاک تر را ایجاد می کند. با آموزش آنلاین در حالی که به رشد و پیشرفت خود کمک می کنید جهان را به مکان بهتری تبدیل می کنید. 

مزایای زیست محیطی آموزش مجازی

سوالات متداول درباره نقش آموزش مجازی بر محیط زیست

مزایای زیست محیطی آموزش مجازی

 •  آموزش سبز چیست؟
  تکنولوژی آموزش آنلاین را می توان یکی از عناصری دانست که می تواند تخریب کیفیت محیط زیست را به حداقل برساند و محیط سالم تری را فراهم کند. علاوه بر این، استفاده از تکنولوژی آموزش سبز نیز در زمینه آموزش برای ایجاد علاقه دانش آموز به قدردانی از محیط زیست بسیار مهم است. 
 • منظور از اثرات زیست محیطی چیست؟
  به مجموعه فرآیندهایی که روی محیط زیست تاثیرات مثبت و منفی می گذارند اثرات زیست محیطی می گویند. 
 • مزایای زیست محیطی آموزش الکترونیکی را نام ببرید؟
  عدم نیاز به مواد و منابع آموزشی فیزیکی، جلوگیری از قطع درختان، عدم نیاز به امکانات آموزشی، کاهش استفاده از منابع غیرقابل تجدید نظیر گازوئیل، تولید دی اکسید کربن کمتر
 • مفهوم مدرسه سبز چیست؟
  مدرسه سبز مدرسه ایست که ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی، منابع محیطی و هزینه، محیطی سالم را برای یادگیری ایجاد می کند. یک مدرسه سبز اثرات و هزینه های زیست محیطی را کاهش می دهد. 
 • آموزش آنلاین چگونه باعث کاهش اثرات زیست محیطی می شود؟ 
  کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن با کاهش رفت و آمد دانش آموزان، کاهش میزان مصرف انرژی به دلیل عدم نیاز به ساخت و بازسازی مکان های آموزشی، کاهش استفاده از منابع تجدیدناپذیر مثل بنزین و گازوئیل به دلیل عدم نیاز به استفاده از وسایل حمل و نقل برای حضور در کلاس، حذف مواد آموزشی فیزیکی تجزیه ناپذیر همگی باعث کاهش اثرات زیست محیطی می شوند. 

رشد و یادگیری فقط در محیطی اتفاق می افتد که برای رشد در زندگی کودکان مساعد است. دانشگاهیان، مدیران، دانشجویان باید آگاهی و استفاده از روش های سازگار با محیط زیست را در فرآیند یادگیری لحاظ کنند. فرهنگ حفاظت از محیط زیست باید بخش جدایی ناپذیر از برنامه درسی باشد. ابزارها و تجهیزات سازگار با محیط زیست باید در فرآیند یادگیری استفاده شوند. نسل های آینده باید بتوانند منابع طبیعی را درک کرده و از انها محافظت کنند و در این فرآیند به حفظ سلامت انسان کمک کنند. 


کلام آخر:

همانطور که در این مطلب از بلاگ رومیت خواندید ضرورت استفاده از آموزش مجازی در حفظ محیط زیست و کاهش اثرات زیست محیطی غیرقابل انکار است. بنابراین شیوه آموزش سنتی در این شرایط به تنهایی پاسخگوی نیاز جامعه نخواهد بود. همچنین انتظار می رود آموزش سبز بخش آموزش را دگرگون کند و با روند توسعه اقتصاد جهانی ترکیب شود. مزایای زیست محیطی و پایداری دو ویژگی آموزش سبز است. به طور کلی آموزش سبز در راستای کاهش اثرات زیست محیطی و به عنوان دوستدار محیط زیست کار می کند. شما هم می توانید با ثبت نام در سایت های برگزاری کلاس آنلاین و خرید کتاب های الکترونیکی تا حد زیادی از آسیب به محیط زیست جلوگیری کنید. سایت برگزاری کلاس آنلاین رومیت در ایجاد برنامه های اموزش الکترونیکی سفارشی تخصص دارد. اگر به دنبال یک راه حل آموزشی نوآورانه می گردید که نیازها و اهداف فردی شما را تامین کند می توانید به سایت برگزاری وبینار رومیت مراجعه کنید. 
 
نظرات