مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین

مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین

اولین و مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین این است که دانش خود را با دانش آموزان در میان بگذارد. چه در کلاس و چه در یک دوره آنلاین، استاد راهنما باید در حوزه خود متخصص باشد تا بتواند دانش خود را به شیوه خود به اشتراک بگذارد. آموزش حضوری و آنلاین هر دو شیوه های آموزش هستند اما از لحاظ کیفی متفاوت می باشند. موارد مشترکی در هر دو روش آموزش وجود دارد اما از طرفی این دو روش تفاوت های زیادی نیز با هم دارند. در آموزش آنلاین معلم نقش هدایت دانش آموزان را از طریق یک یا چند تجربه یادگیری آنلاین بازی می کند. این تجربیات غالبا مدتها قبل از شروع دوره طراحی و برنامه ریزی می شوند.

مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین


مانند همه محیط های یادگیری در آموزش آنلاین نیز فراگیران به تشویق نیاز دارند. یادگیری کار سختی است و مطالعه آنلاین می تواند گاهی اوقات برای افراد منزوی، گیج کننده و یا دلسرد کننده باشد. در نتیجه معلم در آموزش آنلاین نقش موثری ایفا می کند تا پیام های ویژه تشویقی را به زبان آموزان منتقل کند. علاوه بر این انتخاب نرم افزار کلاس آنلاین مناسب نیز در ایجاد انگیزه دانش آموزان بی تاثیر نیست.  بسیاری از افراد بر نقش معلم به عنوان الگو تمرکز می کنند و این ارزشمند است.

نقش ها و وظایف معلم در آموزش مجازی نسبت به آموزش حضوری متفاوت است. این وظایف شامل موارد زیر است:

نرم افزار کلاس آنلاین رومیت

 • ایجاد فضای گرم و صمیمی برای فراگیران
 • مدیریت و رهبری بحث ها
 • ارائه محتوا و مفاهیم مهم درسی
 • ارزشیابی مداوم از آموخته های یادگیرندگان و ارائه بازخورد
 • مدیریت فرآیند آموزش
 • طراحی فعالیت های یادگیری گوناگون 
 • معرفی منابع یادگیری مرتبط
 • ارتباط و تعامل
 • آموزش و یادگیری 
 • مدیریت زمان 
 • تشویق دانش آموزان به یادگیری
 • مهارت استفاده از ابزارهای تکنولوژی در تدریس 
 • بیان اهداف و نتایج یادگیری 

بنابراین مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین نقش آموزشی، اجتماعی، مدیریتی و فنی است.  در ادامه مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین را برای شما شرح می دهیم.

نقش معلم در آموزش آنلاین

1. ایجاد فضای گرم و صمیمی برای فراگیران

با توجه به اینکه در آموزش آنلاین افراد از مکان ها و فرهنگ های مختلف شرکت می کنند، با ویژگی های فرهنگی و اجتماعی یکدیگر آشنایی ندارند. نقش معلم در چنین شرایطی ایجاد فضای گرم و صمیمی برای فراگیران است تا آنها بتوانند با وجود تفاوت های فرهنگی و اجتماعی در کنار یکدیگر احساس راحتی کنند. 

2. مدیریت و رهبری بحث ها

به منظور جلب توجه یادگیرندگان به موضوع آموزش معلم باید مطالب و مسائل بحث برانگیز را در کلاس مطرح کند. و همه شرکت کنندگان را به شرکت در بحث ها ترغیب نماید. 
در انتها بحث را جمع بندی کرده و نتیجه نهایی از بحث را ارائه دهد. بنابراین مطرح کردن بحث، مداخله در آن و جمع بندی نهایی از دیگر وظایف معلم در آموزش مجازی محسوب می شود. 

3. ارائه محتوا و مفاهیم مهم درسی

قبل از هر چیز لازم است معلم به مفاهیم آموزشی تسلط کافی داشته باشد. سپس اهداف، چهارچوب ها و مفاهیم را مشخص کرده آنها را به یادگیرندگان ارائه دهد. روش های مختلفی در آموزش آنلاین برای ارائه مفاهیم درسی وجود دارد. این روش ها شامل ویدیو کنفرانس، کلاس مجازی و ابزارهای گفتگوی صوتی است. 

مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین

4. ارزشیابی مداوم از آموخته های یادگیرندگان و ارائه بازخورد

یکی دیگر از مهم ترین نقش های معلم در آموزش مجازی این است که با استفاده از ابزارهای گوناگون آموخته های یادگیرندگان را ارزیابی کند. سپس نقات قوت و ضعف یادگیرندگان را برای بازدهی بهتر به آنها گوشزد کند.این کار یک روش ایجاد انگیزه و راهنمایی است که به دانش آموزان کمک می کند برای یادگیری بهتر و حل تکالیف درسی تلاش کنند. 

5. مدیریت فرآیند آموزش و تهیه طرح درس

معلم موظف است قبل از زمان برگزاری کلاس آنلاین تمامی فرآیند آموزش شامل زمان شروع و پایان کلاس آنلاین، مدت زمان آموزش، دریافت تکالیف، برگزاری آزمون و... را قبل از شروع دوره برنامه ریزی کند. و در جلسه اول کلاس آنلاین به دانش آموزان اطلاع رسانی کند. علاوه بر این برای هر جلسه آموزش باید یک طرح درس ارائه کند. 


6. طراحی فعالیت های یادگیری گوناگون 

فعالیت های یادگیری باید به گونه ای طراحی شود که دانش آموزان را برای یادگیری بیشتر کنجکاوتر کند و آنها را برای مطالعه بیشتر ترغیب نماید.

نقش معلم در آموزش آنلاین

7. معرفی منابع یادگیری مرتبط 

یکی از نقش های معلم در آموزش آنلاین دانش آموزان معرفی و ارائه منابع مختلف آموزشی است که به دانش آموزان در یادگیری و درک بهتر مفاهیم درسی کمک می کند. کتاب ها، کتابخانه های دیجیتالی، لینک های مرتبط با موضوع تدریس، گروه های آنلاین و... برخی از منابع مهم یادگیری آنلاین به شمار می روند.


8. ارتباط و تعامل 

برقراری ارتباط و تعامل با دانش آموزان در کلاس های مجازی موضوع بسیار مهمی است. زیرا در آموزش مجازی برخلاف آموزش حضوری که ارتباطات چهره به چهره است، تعامل به حداقل می رسد و این وظیفه معلم است که با مطرح کردن موضوع های مختلف بحث برانگیز در کلاس آنلاین تعامل ایجاد کند. معلم می تواند به طریق مختلف حس حضور ایجاد کند تا دانش آموزان با آرامش بیشتری یاد بگیرند. استفاده از پیام های صوتی و ویدیویی ضبط شده می تواند به ایجاد این حس کمک کند. 

9. آموزش و یادگیری

لازم است قبل از شروع کلاس آنلاین معلم با شیوه برگزاری کلاس آنلاین، ابزارها و مهارت کار با تکنولوژی جهت برگزاری کلاس آنلاین آشنا شود و آموزش های لازم را در این خصوص دیده باشد تا در زمان برگزاری کلاس آنلاین با مشکل مواجه نشود. 

مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین

10. مدیریت زمان

اینکه یک معلم بتواند در کلاس آنلاین نیز همانند کلاس های حضوری مدیریت زمان داشته باشد تا در زمان های مشخص شده بدون مواجه شدن با مشکل کمبود وقت بتواند آموزش خود را به طور کامل بدهد موضوع بسیار مهمی است. 


11. تشویق دانش آموزان به یادگیری

در محیط آموزش مجازی با توجه به اینکه شیوه آموزش با فضای حضوری متفاوت است لازم است معلم به گونه ای رفتار کند که اشتیاق دانش آموزان را برای یادگیری مطالب افزایش دهد. 


12. استفاده از ابزارهای تکنولوژی در تدریس

از آنجا که آموزش به صورت آنلاین برگزار می شود لازم است معلم با نحوه کار ابزارهای تکنولوژی در تدریس آشنا باشد. در این صورت در زمان مناسب می تواند از ابزارها برای یادگیری آنلاین کمک بگیرد. 


13. بیان اهداف و نتایج یادگیری 

هدف ها و نتایجی که قرار است دانش آموزان در پایان آموزش یاد بگیرند را مشخص نموده و به آنها اطلاع دهید. این کار به منظور روشن کردن مسیر تدریس مورد استفاده قرار می گیرد. 

مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین

کلام آخر: 

با توجه به اینکه شیوه آموزش آنلاین متفاوت از آموزش حضوری است نقش و وظایف معلم در آموزش آنلاین نیز متفاوت خواهد بود. همانطور که در این مطلب از سایت برگزاری وبینار رومیت مشاهده کردید مهم ترین نقش معلم در آموزش آنلاین را برای شما مطرح کردیم. بدون تردید معلمان نقش مهمی در یادگیری دانش آموزان ایفا می کنند. این مطلب به معلمین کمک می کند تا با وظایف خودشان در آموزش مجازی آشنا شوند و با ارائه مطالب خودآموز، ساده و چندرسانه ای  بتوانند یک آموزش اثربخش ارائه دهند. اگر به دنبال یک نرم افزار کلاس آنلاین با کیفیت برای برگزاری کلاس آنلاین خود می گردید که بتواند تمامی نیازهای شما را تامین کند رومیت بهترین انتخاب خواهد بود. 
 
نظرات