نکات برگزاری کلاس آنلاین

نکات برگزاری کلاس آنلاین

در چند سال گذشته آموزش آنلاین رشد چشمگیری داشته است. دلایل مختلف زیادی نظیر سختی رفت و آمد، کاهش هزینه ها، پیشگیری از شیوع بیماری های واگیردار نظیر کرونا و... معلمان و مدرسان و دانش آموزان را وادار کرده تا به آموزش آنلاین پناه بیاورند. اگر قصد برگزاری کلاس آنلاین را دارید برای اینکه بهترین نتیجه را از کلاس های آنلاین خود دریافت نمایید لازم است نکات برگزاری کلاس آنلاین را بدانید. نکات گفته شده به شما در ایجاد یک استراتژی موفق برای برگزاری کلاس آنلاین کمک می کند. همچنین به منظور اینکه شرکت کنندگان آمادگی لازم برای شرکت در کلاس های آنلاین را داشته باشند در این مطلب از بلاگ رومیت مهم ترین نکات شرکت در کلاس آنلاین در این مطلب به آنها آموزش داده شده است.


عناوین آموزشی این مطلب:

11 نکته برای برگزاری کلاس آنلاین 

آموزش آنلاین شیوه جدید و متفاوتی از آموزش است که برای دانش آموزان و مدرسین بسیار چالش برانگیز بوده و لازم است برای برقراری ارتباط با این شیوه آموزشی نکاتی به مدرسین و دانش آموزان آموزش داده شود تا حداکثر میزان بهره وری را از کلاس های آنلاین دریافت نمایند. برای اینکه یک کلاس آنلاین موفق برگزار کنید لازم است نکاتی را مدنظر قرار دهید. در ادامه مهم ترین این نکات را برای شما تشریح کرده ایم.  

 1. اهداف برگزاری کلاس آنلاین خود را مشخص نمایید.
  قبل از هر چیز لازم است هدف خود را از برگزاری کلاس آنلاین مشخص کنید. آگاهی یافتن از هدف برگزاری کلاس آنلاین به شما جهت می دهد و از این طریق شما می توانید خود را بسنجید که آیا تلاش شما در رسیدن به هدف موثر بوده یا خیر.
 2. نقش افراد را مشخص کنید.
  لازم است قبل از برگزاری کلاس آنلاین نقش افراد را مشخص نمایید. تیم های آموزشی، فنی، تولید محتوا، دانش آموزان و.. از جمله نقش های موجود در یک کلاس آنلاین محسوب می شوند. مشخص نمودن نقش افراد به شما در ایجاد و برگزاری کلاس آنلاین و اطمینان یافتن از بازخورد مناسب کمک خواهد کرد. 
 3. یک برنامه تولید محتوا طراحی کنید.
  قبل از برگزاری کلاس آنلاین مدرسین باید یک برنامه تولید محتوا طراحی کنند. این برنامه باید اصول اولیه برگزاری کلاس آنلاین را شامل شود. به عنوان مثال ابتدا باید مخاطبین هدف شما مشخص شوند اینکه چه رده سنی هستند؟ دانش آنها چقدر است و... همچنین می توانید از ایده های جدید برای تولید محتوای الکترونیکی در کلاس آنلاین کمک بگیرید. 
 4.  انگیزه افراد را شناسایی کنید.
  علاقمندی های مخاطبین خود را شناسایی کنید. یک کلاس آنلاین باید به گونه ای طراحی شده باشد که به افراد انگیزه لازم را برای یادگیری بدهد. بنابراین سعی کنید به هر روشی ممکن است انگیزه افراد را شناسایی و مطابق آن اقدام به برگزاری کلاس انلاین خود کنید. 
 5. برای دوره های آنلاین خود عناوین جذاب انتخاب کنید.
  انتخاب عناوین جذاب به افزایش و جذب مخاطبین بیشتر برای شرکت در کلاس آنلاین کمک می کند. در انتخاب یک عنوان جذاب باید به نکاتی نظیر شناسایی مخاطبین، میزان انگیزه، کوتاه بودن، کلمات کلیدی و... دقت کنید. 
 6. شلوغش نکنید.
  استفاده از رسانه های مختلف برای درگیر کردن دانش آموزان آنها را سردرگم خواهد کرد. بهتر است از یک یا دو رسانه برای برگزاری کلاس انلاین خود استفاده کنید.  
 7. مدت کلاس های انلاین خود را کوتاه برگزار کنید.
  هر چه زمان کلاس های آنلاین شما کوتاه تر باشد بازدهی آن برای افراد بیشتر خواهد بود. کلاس های با تایم های طولانی دانش آموزان را خسته کرده و میزان بازدهی را کاهش می دهد. 
 8. کلاس آنلاین خود را در تلفن همراه بهینه کنید. 
  یکی از مواردی که باید مدنظر قرار دهید این است که امکان برگزاری کلاس آنلاین در تلفن همراه وجود داشته باشد. در این صورت دانش آموزان به راحتی و در هر مکانی می توانند از طریق تلفن همراه در کلاس آنلاین خود شرکت کنند. 
 9. کلاس آنلاین خود را سرگرم کننده کنید. 
  برای ایجاد فرآیند یادگیری جذاب تر و سرگرم کننده سعی کنید از ابزارهای مختلف در حین برگزاری کلاس انلاین استفاده کنید. 
 10. در هنگام برگزاری کلاس آنلاین از آموزش ترکیبی استفاده کنید. 
  آموزش ترکیبی به مفهوم ترکیب آموزش سنتی و آموزش مبتنی بر LMS  است. یادگیری ترکیبی می تواند تاثیر مثبتی بر آموزش شما بگذارد. 
 11. به دانش آموزان گواهی پایان دوره بدهید. 
  برای تشویق دانش آموزان به شرکت در کلاس های آنلاین می توانید در انتهای دوره به آنها جایزه یا گواهی پایان دوره بدهید. 

موارد گفته شده از  نکات برگزاری کلاس آنلاین محسوب می شود که لازم است تمامی مدرسان برای برگزاری کلاس انلاین این نکات را رعایت کنند. حال می خواهیم بدانیم نکات شرکت در کلاس آنلاین چیست؟

نکات برگزاری کلاس آنلاین

نکات شرکت در کلاس آنلاین

دانش آموزانی که خواستار شرکت در کلاس های آنلاین هستند باید قبل از شرکت در کلاس های آنلاین نکاتی را مدنظر قرار دهند. در این مطلب به برخی از مهم ترین نکات شرکت در کلاس آنلاین اشاره شده است. با رعایت این نکات می توانید حداکثر میزان بازدهی را از کلاس های آنلاین خود دریافت کنید. 

 1. با یک دوره آنلاین مانند دوره حضوری رفتار کنید. 
  اگرچه تایم کلاس های آنلاین به گونه ایست که می تواند انعطاف پذیر باشد اما نمی توانید به طور نامحدود آن را به تعویق بیندازید و با یک دوره آنلاین باید شبیه به دوره های حضوری رفتار کنید. 
 2. خود را مسئول بدانید. 
  برای اینکه بیشترین میزان بهره را از کلاس های آنلاین دریافت کنید لازم است نسبت به دوره آنلاین خود مسئولیت پذیر باشید. به موقع سرکلاس حضور داشته باشید و تکالیف خود را به طور کامل انجام دهید. 
 3. مدیریت زمان داشته باشید. 
  یکی از بزرگترین جذابیت های شرکت در کلاس های آنلاین انعطاف پذیری زمان برای برنامه ریزی کارهای شخصی است. شما می توانید با شرکت در کلاس های آنلاین زمان خود را مدیریت کنید. اما لازم است مهارت کافی برای مدیریت زمان را داشته باشید در غیر این صورت انتخاب دوره های آنلاین برای شما مناسب نخواهد بود. 
 4. یک فضای مطالعه منظم ایجاد کنید. 
  یک محیط آموزشی اختصاصی برای مطالعه ایجاد کنید. کتابخانه، کافی شاپ یا گوشه ای دنج در خانه می تواند به عنوان یک محیط آموزشی برای کلاس آنلاین انتخاب شود. مهم این است که شما تعیین کنید چه مکانی برای آموزش بهتر است. اطمینان حاصل کنید مکان انتخابی شما دارای نور کافی و اینترنت پر سرعت باشد. 
 5. حواس پرتی را از خود دور کنید. 
  رسانه های اجتماعی، حضور افراد دیگر، تماس های تلفنی و موارد مختلف زیادی می توانند منجر به حواس پرتی در تایم برگزاری کلاس انلاین شوند. این حواس پرتی ها شما را از مسیر آموزش دور می کند. اگر می خواهید از شرکت در کلاس آنلاین نتیجه مطلوبی به دست آورید باید تمامی چیزهایی که باعث حواس پرتی شما می شوند را از خود دور کنید. 
 6.  یادداشت برداری کنید.
  یکی از فواید یادداشت برداری این است که به شما کمک می کند با مطالب ارائه شده خود را درگیر کنید. این کار درک و یادگیری شما را تقویت می کند. 
 7. برای انجام تکالیف خود تاریخ مشخص کنید.
  تایمی را برای انجام تکالیف خود قبل از شروع جلسه بعدی کلاس آنلاین مشخص نمایید. در ابتدای کلاس برنامه درسی را بخوانید و تمام مهلت های تعیین شده را پیدا کنید. این اطلاعات را در تقویم خود ثبت کنید و به طور مرتب به تقویم خود سر بزنید. و به جای انجام دادن تکالیف در آخرین لحظه با برنامه ریزی درسی تکالیف خود را در یک تایم مناسب انجام دهید. 

نکات برگزاری کلاس آنلاین


کلام آخر

برگزاری کلاس آنلاین اخیرا اهمیت زیادی پیدا کرده است و تقریبا همه آموزش ها در حال حاضر به شیوه آنلاین برگزار می شود. بنابراین با توجه به اینکه آموزش آنلاین یک شیوه آموزش نوین محسوب می گردد. سایت برگزاری وبینار رومیت نکاتی را قبل از برگزاری کلاس آنلاین در اختیار مدرسین و دانش آموزان قرار داده تا این روش آموزش نیز به بهترین شکل برگزار شده و بیشترین میزان بازدهی را داشته باشد. شما جزو کدام دسته از افراد هستید؟ آیا نکات برگزاری کلاس آنلاین را می دانید؟
 
نظرات