صفر تا صد راهنمای برگزاری وبینار بی عیب و نقص

سایت برگزاری وبینار  و برگزاری وبینار می تواند برای موفقیت شما  تاثیر بسیار زیادی داشته باشد . کمک درحال حاضر خیلی از کلاس ها به صورت آنلاین ومجازی برگزار می شود و اکثر افراد ترجیح می دهند به جای حضور در کلاس های حضوری در کلاس های مجازی ثبت نام کنند واز راه دور به صورت آنلاین آموزش ببینند .
یکی از پلتفرم هایی  وبینارکه امکان ایجاد وبیینار را برای مدرسین فراهم کرده است و کاربران به راحتی می توانند از این خدمات استفاده کنند پلتفرم  رومیت  است .

چگونه وبیناری موفق داشته داشته باشیم ؟

در مقاله قبلی در مورد وبینار چیست و چرا باید وبینار برگزار کنیم  صحبت شد در ادامه قصد داریم  شما را با مراحل برگزاری وبینار آشنا کنیم

 وبینار شما باید هدفمند باشد

باید بدانید هدف از برگزاری وبینار چیست ؟ پاسخ به این سوال اهمیت بسیاری دارد. وبیناری که بدون هدف و برنامه برگزار شود باعث هدر دادن منابع مالی وحتی مهم تر از آن انرژی و زمان شما است .

وبینارها با اهداف مختلفی برنامه ریزی وبرگزار می شوند که از جمله آنها می توان به مواد زیر اشاره کرد

 • افزایش فروش و سود آوری برای شما

 • تبلیغ کارگاه ها و دوره های حضوری که تاثیر بسزایی در روند کاری شما می گذارد

 • تبلیغ وبینارهای آینده و ارائه سر فصل های آنها

 • جلب مخاطبان بیشتر برای مدرسان تازه وارد وشناساندن خود به مخاطبان

 • بهبود در روند کاری شما در نیای مجازی

قدمهایی که برای برگزاری وبینار باید برداریم

 • عنوان و محتوا ی وبینار

 • انتخاب تاریخ برگزاری وبینار

 • قیمت گذاری و انواع بلیت های وبینار

 • انتخاب بستر ثبت نام و مدیریت کاربران

 • انتخاب نرم افزار برگزاری وبینار

 • صفحه معرفی وبینار را طراحی کنید

 • بازاریابی وبینار داشته باشید

 • اطلاع رسانی

 • انجام تست فنی قبل از برگزاری وبینار

 • آماده سازی فایل ارائه وبینار

 • برگزاری وبینار

 • فروش فیلم ضبط شده وبینار و افزایش فروش

عنوان و محتوای وبینار

اگر میخواهید مخاطب خود را جذب کنید عنوان وبینار نقش مهمی دارد.
بهتر است عنوانی را انتخاب کنید که مخاطب را برای دسترسی به محتوا کنجکاوتر کند و تعجب انگیز باشد.
بطور مثال  به جای عنوان  بررسی دلایل کاهش مشتری از عنوان  چه کسی مشتری مرا دزدید ؟   استفاده کنید.
پس از عنوان ، نوبت طراحی محتوا است. باید محتوایی به روز و مناسبی برای وبینار خود طراحی کنید که براساس هدفتان باشد و ببینید چه چیزی را قرار است به مخاطبان ارائه دهید.

انتخاب تاریخ برگزاری وبینار

زمان برگزاری وبینار را بادقت انتخاب کنید و زمان مناسب برای مخاطبان خود بسنجید.
حواستان به تقویم و رویدادهای عمومی باشد. ممکن است اکثر مخاطبان شما کارمند یا دانشجو و دانش آموز باشند بنابراین روزهای کاری هفته زمان خیلی مناسب تری نسبت به روزهای تعطیل است.

قیمت گذاری و انواع بلیت های وبینار

در زمان  قیمت گذاری وبینار ومشخص کردن انواع بلیت ها و تخفیفات احتمالی به چند مورد باید دقت داشته باشید .

1. ارزش برند شخصی و سوابق برگزار کننده وبینار ،اگر رزومه خاصی ندارید آن را رایگان ویا با یک قیمت کم اما مناسب ارائه دهید.

2. باید به این نکته توجه کنید که محتوای شما چقدر ارزشمند است و میخواهید آن را در یک جلسه ارائه دهید ویا یک دوره را برای آن در نظر گرفته اید .

توان مالی مخاطبان وپتانسیل جذب آنها را در نظر بگیرید دانشجویاندانش آموزان ،کارمندان و… هر یک توان پرداخت متفاوتی دارند. عرف قیمت را در موضوع ووبینار در نظر بگیرید.

انتخاب بستر ثبت نام و مدیریت کاربران

در این مرحله باید بستری را برای ثبت نام و مدیریت کاربران انتخاب کنید .
راه حل اول : میتوانید این کار را روی وب سایت  خودتان انجام دهید که در این صورت باید از برنامه نویس کمک بگیرید و سیستم ثبت نام و درگاه بانکی را در سایت خودتان داشته باشید .
ما به شما راه دوم را پیشنهاد می کنیم که دردسرهای کمتری دارد.
راه دوم : وبینار موجود در پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین این امکان را به شما می دهد تا در حساب کاربری خود انواع بلیت ها را تعریف کنید و مخاطبان شما میتوانند به راحتی در وبینار ثبت نام کنند.

انتخاب نرم افزار برگزاری وبینار 

با توجه به نیاز و شرایط شما باید نرم افزار مناسبی را برای برگزاری وبینار انتخاب کنید .با وبینار رومیت سعی شده است به تمام نیاز شما پاسخ داده شود.

پلتفرم  رومیت  قابلیت ورود 120شرکت کننده را دارد . این نرم افزار نیاز به نصب ندارد اما سرعت اینترنت بالای 1 مگا بیت بر ثانیه یکی از ملزومات آن

است لازم بذکر است .در این نرافزارامکان اشتراک گذاری صدا،تصویر،فایل ارائه و صفحه دسکتاپ ، ضبط  وجود دارد .

صفحه معرفی وبینار را طراحی کنید

شما باید یک متن جذاب و مناسب بنویسید ودر چند پاراگراف کوتاه  این موارد را توضیح دهید.

1. موضوع وبینار
2.  مخاطبان وبینار
3.  موضوعات مورد بحث در وبینار
4.  سرفصل های وبینار به صورت تیتروار
5.  رزومه مدرس

سعی کنید در معرفی وبینار از ویدیویی کوتاه بهره بگیرید و تاثیر بیشتری درذهن مخاطب بجا بگذارید .

بازاریابی وبینار داشته باشید

سعی کنید از چندین هفته قبل از روز وبینار برنامه های بازاریابی خود را آغاز کنید.
بعد از آنکه وبینار شما توسط کارشناسان  وبینار رومیت فعال شد  بنر شما در سایت قرار میگیرد و مخاطبان  وبیناراز آن باخبر می شوند.
می توانید از روش های مختلفی برای بازاریابی استفاده کنید و تبلیغات متنوعی داشته باشید از جمله اطلاع رسانی در سایت خودتان  ، برگزاری کمپین ، ایمیل  مارکتینگ ،تبلیغات در شبکه های اجتماعی ، تبلیغات در میان مشتریان کسب و کارتان و…باشد.

اطلاع رسانی

در هنگام اطلاع رسانی وبینار شما  از طریق شبکه های اجتماعی ، گروه های مرتبط در فضای مجازی و…و داشتن متن معرفی و پوستر وبینار نقش مهمی در جذب مخاطب دارد. اطلاع رسانی باید سریع تر انجام شود و درمعرض دید مخاطبان سایت قرار گیرد.

انجام تست فنی قبل از برگزاری وبینار

حتما چند روز قبل از برگزاری وبینار تست های لازم درخصوص تجهیزات و امکانات وبینار را انجام دهید.  نحوه ی کار با نرم افزار وقابلیت هایش را یاد بگیرید وبا فضای آن آشنا شوید.
اگر آشنایی زیادی دراین زمینه ندارید و فکر میکنید که به مشکل بر میخورید میتوانید از تیم پشتیبانی رومیت کمک بگیرید ودیگر نیازی نیست نگران مشکلات فنی خودتان و مخاطبانتان باشید .
تیم پشتیبانی به شما در تست های فنی کمک خواهد کرد و در طول وبینار نیز همراه شما خواهد بود.

آماده سازی فایل ارائه وبینار

توجه داشته باشید محتوا و فایل ارائه وبینار از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگ سایت برگزاری وبینار که به شما خدمات ارائه می کند قابلیت ضبط ندار ترجیحا از این پلتفرم استفاده نکنید .
چند روز قبل از اجرا آن را آماده کنید وحتی بد نیست پیش از روز برگزاری وبینار بخشی از ارائه خود را ضبط کنید و به همراه دوستان و خانواده خد ببینید تا نقاط ضعف ارائه  خود را بیابید . تا وبیناری بی نقصی را برگزار کنید.

 برگزاری وبینار

حالا به روز برگزاری وبینار می رسیم که اگر  محتوا را به درستی تنظیم کرده باشید و زمان بندی درستی داشته باشید می توانید به بهترین شکل آن را پشت سر بگذارید.چند ساعت  قبل ازشروع  وبینار  ایمیل  راهنمای ورود  به وبینار را برای شرکت کنندگان  ارسال خواهد شد و در ساعت مقرر می توانید  وبینار خود را اغاز کنید . در این روز چند نکته را نباید فراموش کرد :

1. حتما زودتر از زمان وبینار خود آنلاین شوید تست فنی را مجدد انجام دهید  حتما از پشتیبان پلتفرم رومیت استفاده کنید. و فردی را به عنوان دستیار در نظر بگیرید تا پاسخگوی مشکلات شرکت کنندگان باشد و بتواند آنها را برای ورود به وبینار راهنمایی کند  در این مورد نیز می توان از خدمات پشتیبان ایسمینار رومیت نیز استفاده کنید.
2. در زمان مشخص شده وبینار را آغاز و در زمان مشخص شده  آنرا به پایان برسانید نه بیشتر و نه کمتر از مدت زمان اعلام شده باشد.
3. زمان هایی را برای پاسخگویی به سوالات شرکت کنندگان در نظر داشته باشید.

فروش فیلم ضبط شده وبینار و افزایش فروش

رومیت سایت برگزاری وبینار برای شما این امکان را می دهد تا بعد از پایان وبینار فیلم آن را به فروش برسانید و یک درآمد مادام العمر برای خد ایجاد کنید.

پشنهاد می کنیم برای افزایش فروش فیلم وبینار خود با استفاده از ابزارهایی مانند تخفیف ، دادن پشنهاد ویژه ، جوایز و … مخاطبان خود را ترغیب به خرید کنید وبا تبلیغات و اطلاع رسانی خوب فروش فیلم وبینار را افزایش دهید و کسب درآمد کنید.

کلام آخر

سعی کرده ایم هر آنچه برای برگزاری یک وبینار بی عیب و نقص نیاز دارید را بیان کنیم اگر نکات گفته شده را مرحله به مرحله  پیش بروید و همه نکات را مد نظر بگیرید قطعا بهترین وبینار را خواهید داشت.

رومیت در وبینار در کنار شما است تا بهترین نتیجه برگزاری وبینار را داشته باشید. سایت برگزاری وبینار رومیت به شما کمک می کند تا یک وبینار بی نقص داشته باشید .