نرم افزار کلاس آنلاین ادوبی کانکت - Adobe connect

نرم افزار کلاس آنلاین ادوبی کانکت – Adobe connect

 کدام نرم افزار کلاس آنلاین؟

از دغدغه‌های مدیران و اساتید برای برگزاری کلاس آنلاین انتخاب یک پلتفرم مناسب برگزاری کلاس آنلاین است. برای برگزاری کلاس آنلاین و انتقال محتوای آموزشی به صورت آنلاین لازم است یک سیستم برگزاری کلاس آنلاین مناسب داشته باشند بنابراین در این در این مقاله قصد داریم به معرفی نرم افزار کلاس آنلاین ادوبی کانکت  Adobe Connect  بپردازیم.

علاوه بر بحث وقت، ترافیک و بیماری‌های واگیردار و… هزینه برگزاری کلاس به صورت حضوری بسیار بیشتر از برگزاری کلاس آنلاین است بنابراین ترجیح مدیران موسسات  جهت کاهش هزینه‌ها برگزاری کلاس آنلاین می‌نمایند.

نرم افزارهای گوناگونی برای برگزاری کلاس آنلاین وجود دارد یکی از این نرم افزارها که در مقاله قبل به آن اشاره کردیم نرم افزار بیگ بلوباتنBigBlueButton  است. در این محتوا تصمیم دارم شما را با نرم افزار کلاس آنلاین ادوبی کانکت  Adobe Connectآشنا کنیم با ما همراه باشید.

نرم افزار ادوبی کانکت نرم افزار همه فن حریف!

داستان شروع به کار نرم افزار آموزش آنلاین ادوبی کانکت Adobe Connect با یک پروژه کوچک به سال 2001 برمی‌گردد.

مرحله اول پیدایش نرم افزار کلاس آنلاین ادوبی کانکت

کلاس آنلاین ادوبی کانکت اولین بار توسط یک استارتاپ به نام Presedia ساخته شد و شامل یک برنامه تبدیل ادوبی فلش به پاورپوینت مایکروسافت PowerPoint -to- Flash  که سپس Adobe Presenter شد و یک ماژول آموزشی بود. ماکرومدیا شرکت Presedia را خرید و یک اجزاء کنفرانس اینترنتی به نام Breeze Live بعداً با نام Breeze Meeting) ) افزود.

مرحله بعدی گسترش نرم افزار کلاس آنلاین Adobe Connect

نسخه پایانی نرم افزار کلاس آنلاین Adobe Connect (ادوبی کانکت) در سال 2018 منتشر شد. این نرم افزار شامل امکانات سه نرم افزار به نام‌های Adobe Connect Webinar جهت برگزاری وبینارهای آنلاین (سمینارهای تحت وب)، جلسات آنلاین (Adobe Connect Meetings ( و مختص برگزاری کلاس آنلاین (Adobe Connect Learning) است. ترکیب این سه امکان باعث قدرت گرفتن نرم افزار کلاس آنلاین ادوب کانکت شده است.

Adobe Connect Learning
Adobe Connect Learning
Adobe Connect Webinars
Adobe Connect Meetings
Adobe Connect Meetings

9 ویژگی جذاب نرم افزار Adobe Connect

امکان سفارشی کردن رابط کاربری

یکی از بهترین امکانات نرم افزار ادوبی کانکت Adobe Connect تغییراتی است که در رابط کاربری آن می‌توانید اعمال کنید. بنابراین شما با جانمایی پنجره‌ها یا همان Pods می‌توانید آن را اعمال نمایید. به عبارتی دیگر میزبان یا مدرس می‌تواند جانمایی پنجره را در کلاس تغییر دهد بنابراین رابط کاربری شرکت کنندگان به صورت همزمان تغییر خواهد کرد. همچنین قادر خواهید بود رنگ پوسته این نرم افزار را توسط میزبان تغییر دهید.

امنیت اطلاعات

یکی از مسائل بحث برانگیز هر پلتفرم اینترنتی امنیت آن است. امنیت در انتقال اطلاعات و قفل گذاری چند لایه باعث شده تا خیال همه از امنیت نرم افزار کلاس آنلاین ادوب کانکت راحت شود. و اطلاعات منتشر شده در فضاهای دیگر قابل استفاده نباشد.

تعامل با کاربران

تعامل با مخاطب یکی از امکانات ویژه کلاس آنلاین است. با این امکان بازدهی آموزش بالا خواهد رفت. نرم افزار کلاس آنلاین ادوب کانکت تعامل با مخاطب را بالا خواهد برد. بنابراین مدرس می‌تواند از سایر امکانات کلاس آنلاین مانند اشتراک‌گذاری صفحه نمایش،نظرسنجی، چت و… کیفیت کلاس آنلاین را بالا ببرد‌.

مناسب برگزاری وبینار

نرم افزار کلاس آنلاین ادوبی کانکت با توجه به پردازش سریع اطلاعات قادر به میزبانی تعداد بالای کاربران (صدها نفر در لحظه) است. کلیه کاربران می توانند وبکم (دوربین) خود را به اشتراک بگذارند یا به صورت صوتی در جلسه آنلاین مشارکت کنند.

ارتباط بین دانشجو و مدرس

کلاس آنلاین ادوبی کانکت Adobe Connect دارای امکان تعریف سطوح دسترسی متفاوت برای کاربران است. نرم افزار ادوبی دارای 3 سطح دسترسی است این سه سطح را به صورت زیر تعریف کنیم.

Host بالاترین دسترسی یا مدیر برگزار کننده کلاس آنلاین جهت برنامه‌ریزی اصلی کلاس آنلاین است.این سطح دسترسی قابلیت دسترسی به تمامی امکانات را دارد و سطح دسترسی به نحوی است که امکان تمامی تنظیمات و سطح‌های دسترسی کلاس آنلاین را خواهد دارد.

مدرس (Presenter) یکی از سطوح دسترسی تعریف شده در نرم افزار ادوب کانکت است. با استفاده از این امکان در ادوبی می‌توانید سطح دسترسی دانش آموزان را فعال یا غیرفعال نمایید.

سطح دسترسی دانشجو (Participant) پایین ترین سطح دسترسی در ادوبی است. بنابراین این سطح دسترسی تنها می‌تواند در کلاس حضور داشته باشد یا از سوی میزبان یا مدرس اطلاعات را دریافت و منتشر نماید بنابراین می‌توان گفت با توجه به این امکان مدیر و مدرس هماهنگی و دسترسی‌های لازم را به یکدیگر خواهند داد.

قابلیت ویرایش جلسات ضبط شده

از امکانات منحصربه فرد نرم افزار adobe قابلیت ادیت کردن ویدئوهای کلاس است. بنابراین شما قادر خواهید بود مدت زمان کلاس ضبط شده را تغییر دهید و یا بخشی از کلاس را حذف کنید. حتی قادر خواهید بود بخشی از پنجره های مشخص را پنهان نمایید. کلیه این اقدامات را می‌توانید به صورت آنلاین و بدون نیاز به دانلود فیلم مورد نظر انجام دهید. همچنین نسخه اصلی این فیلم برای استفاده مجدد استفاده خواهد شد.

بازپخش جلسات ضبط شده بصورت آنلاین و آفلاین

نرم افزار Adobe Connect یک امکان برای بازپخش جلسات ضبط شده ارائه می‌دهد این امکان یعنی مشاهده جلسات به صورت آنلاین یا آفلاین برای ادوبی قابل توجه است. مشاهده کلاس صرفا از طریق یک لینک قابل مشاهده است همچنین امکان محدود کردن دسترسی به لینک مشاهده وجود دارد. این سیستم به نحوی است که کاربر قادر خواهد بود یک مرتبه کلاس را دانلود نماید و به تعداد زیادی و بدون نیاز به اینترنت قادر به مشاهده کلاس باشد. ادوبی کانکت فایلی با پسوند mp4 یا flv با کیفیت و ابعاد دلخواه در اختیار کاربران قرار می دهد و مشاهده جلسات ضبط شده را بسیار راحت می کند.

امکان نصب Plugins در ادوبی

برای برگزاری کلاس با ادوبی امکانات زیادی وجود دارد که ممکن است این امکانات برای همه مورد نیاز نباشد. نرم افزارهایی که به صورت add-in طراحی شده اند به عبارت دیگر برنامه نویسان این پلتفرم افزونه‌های متنوعی را طراحی نموده‌اند که دارای قابلیت‌هایی مانند آزمون آنلاین، ساعت، تایمر، امکان نظر سنجی به صورت گرافیکی جذاب و… جز این قابلیت‌ها محسوب می‌شود.

مناسب برای انواع LMS ها

بسیاری از موسسات و سیستم‌های آموزشی برای سیستم آموزشی خود از  LMSیا مدیریت سیستم آموزشی استفاده می‌کنند بنابراین این سیستم نیازمند یکپارچه سازی و اتصال به یک نرم افزار برای برنامه ریزی و اتصال به کلاس آنلاین است. نرم افزار ادوبی کانکت قابلیت اتصال به انواع LMSهای مطرح دنیا را دارد. مورد دیگری که دارای اهمیت است استفاده از API برای اتصال ادوبی به سایت اختصاصی شماست.

اما معایب این نرم افزار محبوب …!

همانگونه که گفته شد این نرم افزار دارای مزایای زیادی است اما در کنار آن معایب زیادی هم دارد که باعث می‌شود مدرسان و مدیران نظر خود را در مورد این سیستم تغییر دهند! بنابراین می‌توان معایب این نرم افزار را این گونه شرح داد:

زبان انگلیسی محیط نرم افزار
الزام کاربر یا مدرس به نصب نرم افزار
سختی در روند تعریف کلاس و یوزرها

پیشنهاد ویژه ما!

برای ایجاد یک کلاس آنلاین از صفر نیازمند دانش برنامه نویسی، اطلاعات سرور و امنیت شبکه هستید که هر شخصی قادر به پیاده سازی این پلتفرم نیست. پیشنهاد ما استفاده از سایتهایی است که این امکان را اجاره می‌دهند و با نصب و راه اندازی نرم افزارهای کلاس آنلاین به آموزشگاه ها کمک می کنند تا به‌راحتی کلاس های آنلاین خود را تعریف کنند. یکی از این سایت ها، پلتفرم کلاس آنلاین رومیت است. رومیت با بهره گیری از متخصصان و با تجربه برگزاری هزاران ساعت کلاس آنلاین شما را تا برگزاری یک کلاس آنلاین با کیفیت و روان همراهی می کند. این پلتفرم با بررسی مزایا و معایب کلیه نرم افزارهای کلاس آنلاین و تحلیل مشکلات رایج آموزشگاه های سطح کشور، اقدام به راه اندازی نرم افزار کلاس آنلاین اختصاصی کرده است. طراحی این سیستم که بر پایه نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton انجام گرفته، به‌صورت کامل بومی سازی شده و محدودیت های نرم افزار ادوبی کانکت را از میان برداشته است. تست رایگان کلاس آنلاین از دیگر امکانات جذاب سایت رومیت می باشد که در اختیار عموم قرار گرفته است.