نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن Bigbluebutton

برگزاری کلاس آنلاین الزام است یا اختیار!!!

سرعت پیشرفت تکنولوژی جایی برای تآمل باقی نمی‌گذارد. اگر تاکنون کلاس آنلاین را تجربه نکرده باشید شما خواه ناخواه در فضای رقابتی آموزشی نیاز به برگزاری کلاس آنلاین پیدا خواهید کرد. اخیرا طرفداران برگزاری کلاس آنلاین به خصوص نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن Bigbluebutton  به صورت چشمگیری در آموزشگاه‌ها افزایش پیدا کرده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع نرم افزار به خصوص بیگ بلوباتن بپردازیم.

برگزاری کلاس آنلاین در شبکه‌های اجتماعی چگونه است؟

اولین و آسان‌ترین روشی که یک برگزارکننده کلاس آنلاین می‌تواند انجام دهد برگزاری کلاس آنلاین در شبکه‌های اجتماعی است. شاید دلیل این کار رایگان بودن آن و یا آشنایی همه افراد با آن باشد. اگر شما جز آن دسته از آن افراد هستید دست نگه دارید و با دقت این مقاله را بخوانید.

شبکه اجتماعی به منظور برگزاری کلاس آنلاین ساخته نشده زیرا در این نرم افزارها تعریفی از آموزش آنلاین وجود ندارد دلیل این امر عدم وجود امکانات کلاس آنلاین است.

چگونه و چطور کلاس آنلاین برگزار کنم؟

بنده بعد از سالها تجربه برگزاری کلاس آنلاین به این نتیجه رسیدم که یک کلاس آنلاین باید دارای امکانات ویژه‌ای باشد که در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی این ویژگی‌ها بپردازیم!

شرط اول تبادل اطلاعات باید بین چند نفر یعنی اساتید و دانشجویان در بستر اینترنت و بین دانشجویان باشد که در شبکه‌های اجتماعی چنین امکانی وجود ندارد. دومین امکان بسته به نوع کاربرد شما که ممکن است تجاری یا آموزشی باشد این است که دارای تخته الکترونیکی باشد، یا امکان برگزاری آزمونک، آپلود محتوای متنی و تصویری و یا تشکیل اتاق گروهی داشته باشد نیاز گروه آموزشی می‌باشد.در گروه تجاری نیازمند رابط کاربری قوی‌تر و یا اشتراک‌گذاری دوربین برای شرکت کنندگان کاربرد بیشتری دارد.

معرفی نرم افزار BigBlueButton 

 بیگ بلو باتن یکی از نرم افزارهای پرطرفدار دنیاست. این نرم افزار در سال 2007 توسط برنامه نویسان دانشگاه کارلتون رونمایی شد. کار با نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن به سادگی کلیک روی یک دکمه آبی بزرگ است. این نرم افزار open sourse است و به زبان جاوا نوشته شده است. متن باز بودن آن باعث شده است تا برنامه نویسان هر چند وقت یک بار به بهبود آن بپردازند.

در سال 2020 نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton بین 10 نرم افزار برتر برگزاری کلاس های آنلاین قرار گرفت.

یکی از امکانات ویژه و خاص این نرم افزار نسبت به سایر رقبا امکان یکپارچه سازی با بسیاری از cms ها مانند وردپرس، دروپال، جوملا و… است.

نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButtonچه امکاناتی را ارائه می‌دهد؟

نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن امکانات زیادی را در اختیار کاربران و مدرسان قرار می‌دهد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

ارتباط ویدئویی با وبکم

اشتراک ویدئویی چند دوربین توسط وبکم کاربران باعث تمرکز مدرس و کاربران می‌شود. کاربر در این صورت تمرکز بیشتری خواهد داشت و ارتباط آن با استاد بهتر می‌شود.

امکان مکالمه همزمان صوتی

یکی از واجبات برگزاری هر کلاس امکان مطرح نمودن سوالات دانشجویان و پاسخ به آنان در لحظه است. نرم افزار کلاس آنلاین BigblueButton این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که همزمان تمامی میکروفن‌ها فعال باشد.

رمزگذاری ارتباط تصویری(encrypted)

از ویژگی‌های امنیتی نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton امکان ارتباط تصویری رمزگذاری شده است. این امکان ارتباط تصویری را محافظت میکند تا امنیت کلاس در خطر نیفتد.به عبارت دیگر این امکان وجود دارد که ورود به کلاس پس از احراز هویت انجام شود تا مدرسان و مدیران آموزشگاه ها نگران حضور افراد متفرقه به کلاس آنلاین نباشند.

استفاده از محتوای چند رسانه ای (Multimedia) در کلاس

بارگذاری محتواهای آموزشی توسط مدرسان در کلاس آنلاین امکانی است که در شبکه‌های اجتماعی قابل ارائه نیست. در نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن قادر خواهید بود انواع فایل‌های pdf، پاورپوینت، وورد و فایل‌های تصویری را به اشتراک بگذارید.

تخته الکترونیکی (Whiteboard)

از قدیم یکی از ملزومات برگزاری کلاس آنلاین گچ و تخته سیاه بوده است. این ابزار آموزشی هیچگاه از ذهن دانش آموزان پاک نمی‌شود بنابراین امروزه وایتبرد یا تخته سیاه در کلاس آنلاین جای خود را به تخته الکترونیکی داده است.

در کنار این ویژگی‌ها یکی از ویژگی‌های جالب توجه تخته تعاملی است به این صورت که مدرس قادر خواهد بود از کاربران بخواهد تا به صورت همزمان روی تخته متن را بنویسند یا مسایل را حل نمایند. نکته جالب‌تر اینکه با فعالیت همزمان کاربران روی تخته دست خط هر کاربر به‌صورت مجزا برای هر مدرس قابل تشخیص خواهد بود.

آیا امکان ذخیره کلاس آنلاین در نرم افزار بیگ بلوباتن وجود دارد؟

اگر در حین کلاس برای کاربران امکان شرکت در کلاس آنلاین وجود نداشته باشد و یا نیاز به مرور و جمع بندی برای آن کلاس وجود داشته باشد راه حلی جز ضبط کلاس آنلاین وبازپخش آن وجود ندارد. بنابراین این ویژگی در نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن BigBlueButton قابل ارائه می‌باشد. از دیگر قابلیت‌های نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن ضبط قسمت قسمت است به این صورت که شما می‌توانید کلاس سه ساعته را به قسمت‌های یک ساعته تقسیم نمایید و زمان استراحت ضبط را استوپ کنید.

محیط برگزاری کلاس آنلاین ویژه دانش آموزان

 محیط بازپخش کلاس ضبط شده کلاس

چت متنی

یکی از امکاناتی که می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی هم قابل مشاهده باشد امکان چت متنی است. در نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن امکان چت متنی وجود دارد به این صورت که در این روش کاربران و اساتید می‌تواند با یکدیگر به طرح سوال وپاسخ دهی به سوالات بپردازند.

ذخیره سازی و اشتراک گذاری فایل

یکی از قابلیت‌های جذاب نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن این است که استاد قادر خواهد بود فایل ارائه خود را بارگذاری کند و درصورت رضایت مدرس تایید مدرس قابلیت دانلود برای کاربران را مهیا سازد.

اشتراک گذاری صفحه نمایش

برای تدریس دروسی که نیاز با ارائه نرم افزار دارند امکان اشتراک‌گذاری صفحه نمایش بسیار پر اهمیت است. در نرم افزار کلاس آنلاین bigbluebutton هر یک از کاربران قادر خواهند بود به شرط تایید مدرس یا مدیر صفحه نمایش رایانه خود را با دیگر کاربران اشتراک‌گذاری کند.  

امکانی به نام قابلیت نظرسنجی (Polls)!

در برخی از کلاس‌ها منطقا مشاهده نظر کاربران دارای اهمیت ویژه‌ای است. این قابلیت برای سوالات کوتاه، کوئیز و نظرسنجی استفاده می‌شود. نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton دارای روش‌های مختلف پاسخ‌گویی (چهار گزینه ای، تشریحی، بله  خیر و…) است. در پایان نتیجه به صورت لحظه به لحظه قابل مشاهده است.

اتاق زیر مجموعه یا اتاق استراحت (Breakout Rooms)

کاربرد اتاق زیرمجموعه یا اتاق استراحت به این صورت است که در برخی از موارد که جمعیت افراد شرکت کننده زیاد باشد و یا مدرس لازم داشته باشد سوالی را مطرح کند و افراد را به صورت گروه‌های تقسیم شده به هر اتاق برای مشورت بفرستد به این ترتیب می‌توان از اتاق استراحت استفاده نمود.

افزون بر این امکان افراد به مکالمات و دیگر تصاویر برق دسترسی ندارند تنها مدرس می‌تواند به تمامی گروه‌ها سر بزند و از فعالیت‌ سایر افراد گروه‌ها باخبر شود.

امکان استفاده در تلفن همراه (Mobile compatibility)

یکی از قابلیت‌های مهم نرم افزار بیگ بلوباتن قابلیت استفاده در تلفن همراه است. در این نرم افزار نیازی به نصب یا دانلود نرم افزار کلاس آنلاین نخواهید داشت و قابلیت این را خواهد داشت بدون نیاز به نصب مرورگرهایی مانند (کروم یا فایرفاکس) کلاس را روی موبایل برگزار کنید. تنها قابلیتی که در نسخه موبایل آن قادر به دسترسی نمی‌باشید اشتراک گذاری صفحه نمایش است. این امکان در اکثر نرم افزارهای تحت وب دنیا وجود ندارد.

قابلیت اجازه گرفتن

یکی از قابلیت‌های جذاب نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن این است که هر دانشجو یا دانش آموز قادر خواهد بود بنابه شرایط کلاس اجازه بگیرد و در صورت تایید استاد شروع به صحبت نمایید.

ویژگی متمایز تحت وب (Browser-based) بودن

نرم افزار کلاس آنلاین bigbluebutton جز نرم افزارهایی است کهنیاز به نصب نرم افزار ندارد و قادر خواهید بود با یک لینک و مرورگر در کلاس شرکت نمایید.

یکی از نکات مهم این است که در اکثر نرم افزارها کاربر ملزم به نصب نرم افزار اختصاصی یا اپلیکیشن است که این خود باعث محدودیت‌های زیادی برای کاربر یا موسسات خواهد شد.

آمادگی برای برگزاری کلاس آنلاین بیگ بلوباتن BigBlueButton 

تجهیزات برگزاری کلاس آنلاین

اولین مورد برای برگزاری کلاس آنلاین اینترنت پر سرعت است. اینترنت پر سرعت را می ‌توانید توسط گوشی‌های 4G یا LTE فعال نمایید. دانشجویان یا مدرسان قادر خواهند بود با یک گوشی یا لپ‌تاپ در کلاس شرکت نمایند. ترجیح بر این است که از لپ تاپ استفاده شود دلیل این امر داشتن میکروفن و دوربین است.

نکته قابل توجه این است که تشکیل کلاس با تلفن هم امکان پذیر است اما به دلیل سایز کوچک صفحه نمایش مدیریت کلاش دچار مشکل خواهد شد.

در صورتی که قصد دارید ریاضی یا روابط ریاضی را تدریس کنید بهترین راه حل استفاده ار قلم نوری و لپ تابهای دارای صفحه نمایش لمسی است. با این وضعیت اگر شما به موارد ذکر شده دسترسی ندارید می‌توانید محتوای آموزشی خود را به صورت پی دی اف یا پاورپوینت تهیه و در کلاس ارائه دهید.

عکس نمونه از قلم نوری

 قلم نوری برگزاری کلاس آنلاین

گام آخر تشکیل کلاس آنلاین با بیگ بلوباتن

بعد از مقایسه امکانات این نرم افزارها با سایر نرم‌افزارها انتخاب شما مسلما بیگ بلوباتن خواهد بود.

شما در 30 ثانیه قادر خواهید بود کلاس خود را بسازید!

بعد از ورود به سایت رومیت برگزاری کلاس آنلاین رومیت کلیک کنید. سپس روی گزینه تست رایگان کلاس آنلاین کلیک کنید و با وارد کردن شماره وارد فضای کلاس شوید. این سرویس را تست کنید. اگر سرویس مورد نظر مورد پسند شما بود می‌توانید از قسمت تعرفه‌ها سرویس مورد نظر خود را خریداری کنید(تعداد نفرات بر حسب همزمان آنلاین بودن است) شما می‌توانید کلاس آنلاین خود را به همین راحتی تشکیل دهید و از پشتیبانی کارشناسان رومیت برای ورود به کلاس استفاده نمایید.

معرفی رومیت

رومیت یک استارت آپ برگزاری رویداد آنلاین است که توسط تعدادی از متخصصان با تجربه و جوان ایرانی تبدیل به یکی از ترندهای برگزاری کلاس آنلاین شده است. ویژگی‌هایی مانند پشیبانی قوی، زیرساخت سخت افزاری و نرم افزاری قوی شما را برای برگزاری یک کلاس آنلاین بهینه آماده می‌کند.

سوالات متداول

 • تعداد شرکت کنندگان در کلاس چند نفر می باشد؟

  برای خرید نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن موضوع همزمانی بسیار مهم است. برای مثال اگر شما سرویس 50 نفره را خریداری نمایید قادر خواهید بود 50 نفر را به صورت همزمان ساپورت نمایید. یعنی اگر یک کلاس شما بیشتر از 50 نفر است مجبور خواهید بود پلن‌های بالاتر را تهیه نمایید. این اعضا شامل مدیران، مدرسان، دانشجویان یا کاربران عادی است.

 • برای کلاس آنلاین رومیت چه محدودیت‌هایی وجود دارد؟

  محدودیت برای برگزاری کلاس آنلاین‌های ما وجود ندارد. تنها محدودیت ما تعداد افراد شرکت‌کننده در کلاس است. یعنی در هر ساعتی از شبانه روز و هر تعداد که تمایل داشته باشید می‌توانید کلاس را برگزار نمایید.

 • برای برگزاری کلاس آنلاین چه اینترنتی مورد نیاز است؟

  همانطور که ذکر کردیم اینترنت تلفن همراه با سرعت 4G یا LTE مناسب است مشروط به این که آنتن دهی تلفن همراه شما مناسب باشد.

 • هزینه برگزاری کلاس آنلاین چقدر است؟

  باتوجه به تعداد افراد شرکت کننده به صورت همزمان هزینه‌ کلاس آنلاین متفاوت خواهد بود. بنابراین شما با مشاهده هزینه هر پلن و مراجعه به تعرفه کلاس آنلاین رومیت قادر خواهید بود هزینه را مشاهده نمایید.