نکاتی برای برگزاری یک کلاس آنلاین خوب

نکات کلاس آنلاین

 

 شاخه ­ای که انعطاف نداشته باشد در مقابل باد می­‌شکند، همچنین باید در نظر­داشت که پیشرفت روز­افزون تکنولوژی نحوه­ ی برخورد ما را با چالش­ های پیش­رو تغییر­داده است و فرصتی برای حل آسان­‌تر بسیاری از مشکلات پیش ­پای ما قرار­داده است. امروزه بسیاری از موسسات­­ آموزشی از فواید آموزش آنلاین با­خبر هستند و به ­دنبال اشتراک­ گذاری هر­ چه بیشتر کلاس­های خود از طریق اینترنت هستند. اما متاسفانه دنیای مجازی علیرغم تمام امکانات دارای کاستی‌­هایی نیز می­‌باشد، ما در این مقاله سعی بر­آن داریم تا با بررسی­ موضوع از جنبه­‌ی دیگر، تا جایی که ممکن است نقص‌­های آموزش از راه دور را از بین ببریم و همچون شاخه­‌ای منعطف و کاربردی برای درخت آموزش عمل کنیم، آموزگاران و اساتید می­‌بایست با شرایط جدید مانند چالشی جدید برخورد ­کنند تا با استفاده از نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین بیشترین بازده را داشته باشد.

یافتن راه حل

ابعاد اضافه شده به دنیای مجازی هنوز کامل نیست، شاید همین حس ­نشدن لبخند گرم معلم، یا عطر و بوی کلاس درس و مدرسه خود تاثیری منفی بروی میزان علاقه، انگیزه و یادگیری دانش‌­آموزان و دانشجویان دا‌‌شته ­باشد. معلمین و اساتید با استفاده از شگردهایی می­‌توانند این کمبود­ها را به حداقل برسانند.

فضای تاثیر­گذار

گام اول ایجاد ­کردن فضایی مناسب برای یادگیری است. فضای اتاق باید در عین صمیمی بودن، از نظم و ترتیب قابل توجهی برخوردار باشد تا خود عاملی برای حواس­‌پرتی دانش آموزان نگردد. یک کتابخانه‌­ی کوچک یا گلدانی با طروات می‌تواند تکامل بخش پشت صحنه‌­ی شما باشد. توجه داشته­ باشید اجسام مانند یک تابلوی نقاشی جنجالی یا مجسمه‌­ای پر جزییات خود عاملی برای عدم تمرکز می­شود.

پوشش مناسب

گام دوم نحوه ­ی لباس پوشیدن و میزان آراستگی شماست. دقت ­کنید در آموزش آنلاین به هیچ وجه نقش آموزگاری شما تغییر نمی‌­کند و همچنان از شما پوشیدن لباس رسمی طلب می‌­شود. پوشش بیش ­از­حد صمیمی می­تواند فضا را از هدف اصلی دور­کند و خود عاملی برای اختلال نظم می­‌شود. همچنین شما می‌­توانید با طرح قوانینی از­قبل، پوشیدن لباس مرتب و داشتن ظاهر آراسته برای همگان را اجباری کنید. این خود در ایجاد فضایی مناسب نقش مهمی ایفا ­می­‌کند و روحیه­‌ی عمومی را ارتقاء می­‌بخشد.

چهره­ ی تاثیر گذار

گام سوم و چالش بعدی برای شما آموزگاران داشتن چهره ­ای گرم و قابل­ قبول است. شما می­ توانید با یک لبخند خوش­ایند کلاس خود را آغاز ­کنید و با گفتن سلام و خوش آمدگویی، توجه خود را به دانش ­آموزان نشان دهید. اما چالش مهم برای شما ادامه و حفظ رابطه با دانش‌­آموزان تا انتهای کلاس است، که این مهم می­‌تواند با پرسش­‌های کوچک صورت بگیرد تا همچنین روابط کلاسی یک­طرفه نباشد. با وارد­کردن دانش‌­آموزان به بحث کلاس و حتی طرح مسائل چالش برانگیز میزان یادگیری افزایش می‌یابد. و فضای کلاس از یکنواخت ­بودن در­می‌­آید. سعی کنید نام دانش‌­آموزان را به‌­خوبی یاد بگیرید و گاها با نامیدن آن­ها دقت و توجه لازم را جلب کنید.

امکانات کمک آموزشی

گام بعدی می‌­تواند استفاده از امکانات کمک آموزشی باشد که دسترسی به آن­ها از این روش آموزشی حتی آسان­‌تر هم شده­ است، اما قبل از هر چیز مقدمهای کوتاه برای آنچه درس خواهید داد،­ مطرح­ کنید تا آمادگی ذهنی لازم صورت بگیرد. آموزگاری نباشید که نشانگر حضور شما تنها صدا و عموما تصویری یکنواخت باشد. فیلم‌­های کوتاه، تصاویر مرتبط و جالب و حتی دقیقه ای موسیقی می تواند نجات­ بخش شما از فضایی خسته کننده باشد. باید توجه داشته­ باشید آموزش اتفاق ­نمی­ افتد مگر شما تسلط کافی بر موضوع درسی خود داشته باشید، پس آمادگی قبلی را حتما کسب کنید.

و در­آخر به نحوی درس دهید که دیوار­ها و فاصله­‌ها تا حد زیادی کمرنگ شوند، استایل خود را ایجاد و ارتقاء ببخشید، مهارت خود را در استفاده از تکنولوژی بهبود­ دهید و فراموش ­نکنید نقش شما در یادگیری مانند قبل، حیاتی و غیر قابل انکار است.
نظرات