نکاتی برای برگزاری یک کلاس آنلاین خوب

نکاتی برای برگزاری یک کلاس آنلاین خوب

نکات برگزاری کلاس آنلاین را برای پیشرفت و بالا بردن کیفیت کلاسهای آنلاین باید رعایت کنیم .شاخه ­ای که انعطاف نداشته باشد در مقابل باد می­‌شکند، همچنین باید در نظر­داشت که پیشرفت روز­افزون تکنولوژی نحوه­ ی برخورد ما را با چالش­ های پیش­رو تغییر­داده است و فرصتی برای حل آسان­‌تر بسیاری از مشکلات پیش ­پای ما قرار­داده است.

امروزه بسیاری از موسسات­­ آموزشی از فواید آموزش آنلاین با­خبر هستند و به ­دنبال اشتراک­ گذاری هر­ چه بیشتر کلاس­های خود از طریق اینترنت هستند. اما متاسفانه دنیای مجازی علیرغم تمام امکانات دارای کاستی‌­هایی نیز می­‌باشد.

ما در این مقاله سعی بر­آن داریم تا با بررسی­ موضوع از جنبه­‌ی دیگر، تا جایی که ممکن است نقص‌­های آموزش از راه دور را از بین ببریم و همچون شاخه­‌ای منعطف و کاربردی برای درخت آموزش عمل کنیم، آموزگاران و اساتید می­‌بایست با شرایط جدید مانند چالشی جدید برخورد ­کنند تا با استفاده از نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین بیشترین بازده را داشته باشد.

برای برگزاری به موارد زیر عمل کنیم

یافتن راه حل

ابعاد اضافه شده به دنیای مجازی هنوز کامل نیست، شاید همین حس ­نشدن لبخند گرم معلم، یا عطر و بوی کلاس درس و مدرسه خود تاثیری منفی بروی میزان علاقه، انگیزه و یادگیری دانش‌­آموزان و دانشجویان دا‌‌شته ­باشد. معلمین و اساتید با استفاده از شگردهایی می­‌توانند این کمبود­ها را به حداقل برسانند.

نکات برگزاری کلاس آنلاین که در ادامه ارائه شده است  را با دقت مطالعه کنید .

فضای تاثیر­گذار

گام اول ایجاد ­کردن فضایی مناسب برای یادگیری است. فضای اتاق باید در عین صمیمی بودن، از نظم و ترتیب قابل توجهی برخوردار باشد تا خود عاملی برای حواس­‌پرتی دانش آموزان نگردد. یک کتابخانه‌­ی کوچک یا گلدانی با طروات می‌تواند تکامل بخش پشت صحنه‌­ی شما باشد. توجه داشته­ باشید اجسام مانند یک تابلوی نقاشی جنجالی یا مجسمه‌­ای پر جزییات خود عاملی برای عدم تمرکز می­شود.

پوشش مناسب

گام دوم نحوه ­ی لباس پوشیدن و میزان آراستگی شماست. دقت ­کنید در آموزش آنلاین به هیچ وجه نقش آموزگاری شما تغییر نمی‌­کند و همچنان از شما پوشیدن لباس رسمی طلب می‌­شود. پوشش بیش ­از­حد صمیمی می­تواند فضا را از هدف اصلی دور­کند و خود عاملی برای اختلال نظم می­‌شود. همچنین شما می‌­توانید با طرح قوانینی از­قبل، پوشیدن لباس مرتب و داشتن ظاهر آراسته برای همگان را اجباری کنید. این خود در ایجاد فضایی مناسب نقش مهمی ایفا ­می­‌کند و روحیه­‌ی عمومی را ارتقاء می­‌بخشد.

چهره­ ی تاثیر گذار

گام سوم و چالش بعدی برای شما آموزگاران داشتن چهره ­ای گرم و قابل­ قبول است. شما می­ توانید با یک لبخند خوش­ایند کلاس خود را آغاز ­کنید و با گفتن سلام و خوش آمدگویی، توجه خود را به دانش ­آموزان نشان دهید. اما چالش مهم برای شما ادامه و حفظ رابطه با دانش‌­آموزان تا انتهای کلاس است، که این مهم می­‌تواند با پرسش­‌های کوچک صورت بگیرد تا همچنین روابط کلاسی یک­طرفه نباشد. با وارد­کردن دانش‌­آموزان به بحث کلاس و حتی طرح مسائل چالش برانگیز میزان یادگیری افزایش می‌یابد. و فضای کلاس از یکنواخت ­بودن در­می‌­آید. سعی کنید نام دانش‌­آموزان را به‌­خوبی یاد بگیرید و گاها با نامیدن آن­ها دقت و توجه لازم را جلب کنید.

امکانات کمک آموزشی

گام بعدی می‌­تواند استفاده از امکانات کمک آموزشی باشد که دسترسی به آن­ها از این روش آموزشی حتی آسان­‌تر هم شده­ است، اما قبل از هر چیز مقدمهای کوتاه برای آنچه درس خواهید داد،­ مطرح­ کنید تا آمادگی ذهنی لازم صورت بگیرد. آموزگاری نباشید که نشانگر حضور شما تنها صدا و عموما تصویری یکنواخت باشد. فیلم‌­های کوتاه، تصاویر مرتبط و جالب و حتی دقیقه ای موسیقی می تواند نجات­ بخش شما از فضایی خسته کننده باشد. باید توجه داشته­ باشید آموزش اتفاق ­نمی­ افتد مگر شما تسلط کافی بر موضوع درسی خود داشته باشید، پس آمادگی قبلی را حتما کسب کنید.

و در­آخر به نحوی درس دهید که دیوار­ها و فاصله­‌ها تا حد زیادی کمرنگ شوند، استایل خود را ایجاد و ارتقاء ببخشید، مهارت خود را در استفاده از تکنولوژی بهبود­ دهید و فراموش ­نکنید نقش شما در یادگیری مانند قبل، حیاتی و غیر قابل انکار است.

برای برگزاری کلاس خود هر سوالی دارید می توانید روی کمک مشاورین مجموعه رومیت حساب کنید .