چند پیشنهاد برای برگزاری وبینار جذاب

چند پیشنهاد برای برگزاری وبینار جذاب

برگزاری وبینار جذاب یکی از قدمهای مهم برای موفقیت در کسب و کار آنلاین شماست . وبینارها از جمله تاثیرگذارترین و محبوب‌ترین راه‌های ارائه و برگزاری کلاس‌های آنلاین‌اند. اهمیت و نقش وبینارها از زمان همه‌گیری کرونا بیشتر نیز شده است.

برای این‌که به هدف خود از برگزاری وبینار برسید، باید آن را برای مخاطب جذاب کرده و کاری کنید تا آخر ارائه همراه شما باشند. برای برگزاری وبینار جذاب می‌توانید از راهکارهای متعددی کمک بگیرید. در ادامه مطلب به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. پس تا انتها همراه ما بمانید.

1) انتخاب موضوع

از انتخاب موضوع‌های کلی پرهیز کرده و سعی کنید با ارائه جزئیات، توجه مخاطبان خود را افزایش دهید. موضوع‌های کلی، ذهن شما و افراد حاضر در جلسه را آشفته خواهد کرد و ممکن است آن‌ها را خسته کند. انتخاب موضوع ساده نیست و به زمان و دقت کافی نیاز دارد.

2) تجهیزات مناسب

انتخاب دوربین، میکروفون و سایر تجهیزات مناسب، عامل مهمی در برگزاری وبینار جذاب است. اگر از تجهیزات مناسبی استفاده نکنید، همه زحمت‌هایتان هدر می‌رود. مخاطب باید به‌راحتی صدای شما را بشنود و تصویر شما را ببیند.

از طرفی همیشه قطعی اینترنت یا کاهش سرعت آن را در نظر بگیرید و برای آن برنامه پشتیبان داشته باشید. علاوه بر شبکه وای‌فای خانگی می‌توانید از مودم‌های جیبی که با سیم‌کارت کار می‌کنند‌ نیز استفاده کنید. حتما قبل از ارائه، دستگاهتان را کامل شارژ کنید تا اگر برق قطع شد، با مشکل مواجه نشوید.

3) انتخاب قالب وبینار

برای برگزاری وبینار جذاب گزینه‌های مختلفی در اختیار دارید و باید با توجه به موضوع و مخاطبان خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. مهم است که تعداد سخنران‌ها را از قبل مشخص کنید و مطمئن شوید آن‌ها بدون مشکلی در سایت برگزاری وبینار حضور پیدا خواهند کرد.

برای برنامه‌ریزی بهتر به کمک پاسخ سوال‌های زیر قالب وبینارتان را انتخاب کنید:

  • آیا میزبان وبینار شما تنها خودتان خواهید بود؟
  • آیا قصد دارید وبینار را به‌شکل مصاحبه‌ای و با پرسش و پاسخ با دو نفر برگزار کنید؟
  • ساختار وبینار شما را برگزاری یک پنل بحث با مهمانان متعدد و یک مدیر تشکیل خواهد داد؟

پیچیدگی موضوعی که انتخاب می‌کنید و در دسترس بودن و تعداد سخنرانان روی انتخاب قالب وبینار تاثیر خواهد گذاشت.

4) تسلط بر ارائه

فردی که جلسه را مدیریت می‌کند و ارائه را بر عهده دارد، باید علاوه بر تسلط به موضوع، اعتماد به‌نفس کافی داشته باشد. مخاطبان در ارائه زنده ممکن است سوال‌های غیرمنتظره‌ای را بپرسند و نظم جلسه را به‌هم بزنند.

مدیریت این موضوع بر عهده کسی است که ارائه می‌دهد. فردی که هدفش برگزاری وبینار جذاب است، باید هوش هیجانی بالایی داشته باشد و اتفاق‌های ناگهانی را در طول جلسه مدیریت کند.

5) سئو و تبلیغات

محتوای عالی و کیفیت بالای وبینار برای موفقیت کافی نیست. وبینار برای مخاطبان برگزار می‌شود و باید مخاطب داشته باشد. جذب مخاطب نیز تنها با تبلیغات و سئوی مناسب امکان‌پذیر است.

روش‌های تبلیغاتی مختلفی وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم همه آن‌ها را بررسی کنید و بعد تصمیم بگیرید کدام یک برای شما مناسب‌تر است. برای مثال می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

6) معرفی

برای برگزاری وبینار مناسب بهتر است در ابتدای جلسه اطلاعات مختصری را از خودتان با مخاطبان به اشتراک بگذارید. این کار باعث می‌شود مخاطبان با شما احساس نزدیکی داشته و به‌راحتی جلسه را ترک نکنند.

اگر تعداد افراد حاضر در جلسه زیاد نبود، می‌توانید از آن‌ها نیز بخواهید خودشان را معرفی کنند. در این شرایط مخاطب متوجه می‌شود شما به آن‌ها توجه دارید و برایشان ارزش قائل‌اید.

) افزایش تعامل

از پلتفرم‌ برگزاری وبیناری استفاده کنید که به روش‌های مختلف، امکان افزایش تعامل را داشته باشد. ارتباط دوطرفه یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار برگزاری وبینار جذاب است. برای مثال قابلیت نظرسنجی و رای‌گیری به تعامل با مخاطبان کمک می‌کند. می‌توانید از نتیجه این نظرسنجی‌ها در ادامه روند ارائه خود استفاده کنید.

8) پاداش

در انتهای وبینار برای این‌که به مخاطبان انگیزه بدهید، چیزی را به‌عنوان پاداش به آن‌ها اهدا کنید. تخفیف برای خرید محصولات و ثبت‌نام در وبینار بعدی یا گواهی پایان کار می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

9) نرم افزار برگزاری وبینار

پلتفرم برگزاری وبیناری که انتخاب می‌کنید باید از هر نظر مناسب باشد. با توجه به تعداد مخاطبانتان و برنامه‌ای که برای ارائه دارید، پلتفرم مورد نظرتان را انتخاب کنید.

به‌عنوان مثال رویمت بهترین بستر برای برگزاری کلاس آنلاین و وبینار است و با خدماتی که ارائه می‌دهد امکان تشکیل کلاس‌ها و وبینارها را به سادگی برای مدرسین و سخنرانان فراهم می‌کند.

10) پاسخ به سوال‌های مخاطبان

قبل از برگزاری وبینار جذاب خود، از طریق نرم افزار کلاس آنلاین یا سایر شبکه‌های اجتماعی از مخاطبان بخواهید سوال‌هایشان را از شما بپرسند و در طول جلسه به تعدادی از آن‌ها پاسخ دهید. در این شرایط مخاطبان بهتر متوجه می‌شوند که چه چیزی در انتظارشان است.

اگر سوال‌ها را از قبل در اختیار داشته باشید، می‌توانید با آمادگی قبلی به آن‌ها پاسخ دهید. در نتیجه با اعتمادبه‌نفس‌تر و حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسید و پاسخ‌های کامل‌تری را به مخاطب ارائه می‌دهید.

11) آماده کردن محیط

همیشه قبل از ارائه، نور و فضای محیط را بررسی کنید. محل برگزاری ارائه باید آرام بوده و نور مناسبی داشته باشد. صدای اضافی در محیط، مخاطبان را اذیت می‌کند و تمرکز شما را به‌هم می‌زند و فرصت برگزاری وبینار جذاب را از شما می‌گیرد.

12) برگزاری نسخه آزمایشی

حتما قبل از ارائه اصلی، یک بار همه چیز را کاملا مشابه با شرایط روز ارائه امتحان کنید. در این شرایط فرصت کافی را برای رفع مشکلات و ایرادهای احتمالی خواهید داشت.

سخن نهایی

وبینارها به شما کمک می‌کنند بدون محدودیت جغرافیایی با افراد زیادی ارتباط برقرار کنید و به اهدافی که برای برند یا کلاس آموزشی خود دارید، برسید. برگزاری وبینار جذاب به عوامل زیادی بستگی دارد و ما نیز در این مطلب به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم.

اگر باز هم به اطلاعات بیشتری نیاز دارید یا می‌خواهید از تیمی حرفه‌ای کمک بگیرید، مشاوره رایگان رومیت در اختیار شما است. همچنین رومیت به‌عنوان یک پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین، با ارائه اکانت رایگان امکان تشکیل کلاس‌ها و وبینارهای با کیفیت را به شما می‌دهد.