چگونه و چطور کلاس آنلاین برگزار کنم؟

چگونه و چطور کلاس آنلاین برگزار کنم؟

آیا شما کلاس آنلاین برگزار می کنید و برای افزایش انگیزه دانش آموزان در کلاس آنلاین  نگرانی دارید؟ در این مقاله ما قصد بر آن داریم تا با استفاده از ترفندهایی، تعهد و تلاش دانش آموزان و دانشجویانتان را افزایش دهیم. هزاره سوم تبدیل به یک دوره طلایی برای آموزش آنلاین شده است. آنچه غیر قابل باور و دور از ذهن می‌رسید امروز تبدیل به یک روال و امر کاملا عادی شده است. میلیون‌ها دانش آموز قابلیت استفاده از آموزش آنلاین را دارند که باعث می‌ شود که آنها بتوانند از طریق آموزش آنلاین در هر جای دنیا که هستند در زمینه ی خودشان تبدیل به یک حرفه ای بشوند. اما مشکل اصلی این است که آموزش آنلاین با آموزش چهره به چهره متفاوت است و شرایط خاصی را دارا می‌باشد. هنگامی که معلم و دانش آموز با وسایل کمک آموزشی دریک اتاق باشند، آموزش راحت تر اتفاق می افتد و دانش آموزان به راحتی درگیر کلاس می‌شوند. آموزش یا کار کردن در خانه به میزان توجه کم تری نیاز دارند پس بسیاری از فراگیران حتی قبل از شروع جدی کلاس با مشکل مواجه می‌شوند و پیشرفتی دردرس خود نمی‌کنند. اما به راستی چگونه می‌توان دریک محیط آنلاین انگیزه دانش آموز را حفظ کرد؟؟

در این مقاله چندین ترفند برای معلمان مورد استفاده قرار می‌دهیم تا حواس پرتی و عدم تمرکز فراگیران را به حداقل برسانند.

هفت روش برای افزایش انگیزه دانش آموزان در کلاس آنلاین

1.به طور منظم بازخورد بگیرید

کسب بازخورد یک روش برای نقد در کلاس آنلاین است. هنگامی که مراحل آموزش در کلاس اتفاق می افتاد، معلم ها چندین چندین فرصت برای دریافت بازخورد داشتند بنابراین دانش آموزان خیلی سریع و راحت به اشتباهشان پی می‌بردند. اما اکنون که دانش آموزان در فاصله های دور از هم به تحصیل می‌پردازند، ممکن است این ایزوله سازی و دوری باعث انحراف آن‌ها از تحصیل و کلاس شود.

در قرن 21، تکنولوژِی یک کمک بزرگ برای مدرسین به حساب می‌آید و شما می‌توانید با استفاده از نرم افزارهایی برای گرفتن بازخورد و فیدبک هر چا که لازم باشد از اوضاع دانش آموز خود خبر دار بشید.

شما می توانید با استفاده از Vocaroo-powered audio podcast با دانش آموزانتان آنچه را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید.
با استفاده از نرم افزار jing می‌توانید ویدیوی بازخورد تهیه کنید .
با استفاده نرم افزار می‌توانید ویودیو کنفرانس اجرا کنید و درباره‌ی مسائل مختلف به بحث و گفت و گو بپردازد.
همچنین با استفاده از ابزارهایی مانند که برای گرفتن بازخورد ایجاد شده اند، میتوانید به آنچه می‌خواهید دست پیدا کنید.

2.دسترسی راحت به منابع ایجاد کنید

کلاس‌ها و دوره‌های آنلاین نتایج بسیار قوی در دسترسی و آموزش‌های مرتبط با وب برای افزایش انگیزه دانش آموزان در کلاس آنلاین وجود دارد. بنابراین حیطه کاری شما به عنوان یک مربی یا استاد بستری را فراهم می‌کند تا علاوه بر خواندن و مطالعه منابع درسی مناسب و قابل دسترسی را برای مخاطبتان تهیه کنید. به این صورت، شما مطمئن خواهید بود که دانش آموزان به راحتی به اطلاعات درسی دست پیدا خواهند کرد.

این امکان به راحتی قابل دسترس است اگر شما لینک:

یا لینک کانال یوتیوب با امکانات و محتوای آموزشی

یا لینک با ویجت های آنلاین کاربرانتان را  به راحتی به وب پیج‌ها متصل می‌کند.

منبع شخصی و مختص به شما را می‌توان روی Google Drive آپلود کرد، فقط دقت کنید هر کسی امکان دسترسی به منابعتان را نداشته باشد.

به هر حال، همیشه توجه کنید تا دانش آموزانتان را به سمت منبعی هدایت کنید که شامل قانون کپی رایت نمی‌شود و به راحتی در وبلاگ‌ها انتشار یافته اند.

3.از متدهای مختلف آموزشی استفاده کنید

همه ی کاربران شبیه به هم نیستند، بعضی از آن‌ها اطلاعات را راحت تر از طریق تصویری دریافت می‌کنند در حالی که بعضی دیگر گیرایی بهتر از لحاظ شنوایی دارند. دانش آموزان ادراک شناختی متفاوتی دارند و در یک کلاس واقعی شاید این نیازهای مختلف پاسخ داده شود اما در کلاس‌های آنلاین شاید جای خالی بعضی از محتواها حس شود و همزمان روی میزان یادگیری تاثیر بگذارد. این وظیفه معلم است که مطمئن شود که کلاس درسی که ارائه می‌دهد شامل بیشتر جنبه‌های ادراکی باشد تا انواع دانش آموز را دربربگیرد.

به صورت تمرینی، شما می‌توانید تنوع کار خود را از طریق موارد زیر بیشتر کنید:

اطلاعات متنی در درس
پخش ویدیو و به تصویر کشیدن نکات کلیدی
یک مکان برای بحث و یا کلاس زنده با دانش آموزان
ارائه پاورپوینت با مطالب مختلف
4.اشتیاق معلم

این مورد ممکن است کلیشه شده باشد اما همگی می‌دانیم این حقیقت دارد. یک معلم مشتاق و باانگیزه می‌تواند دانش آموزان را به شور و شوق بیاورد. حتی با انگیزه ترین و با شوق ترین دانش آموزان هم ممکن است هنگامی که حس خوبی از معلم خود نگیرند، علاقه خود را برای یادگیری از دست بدهند. سخنرانی های قوی ارائه بدهید که از لحاظ فکری و روحی مخاطب را درگیر کند و به نوعی به زندگی واقعی ارتباط داشته باشد.

5.برنامه ریزی و سازمان دهی قوی

یک کلاس خوب به خاطر تنوع زیاد فعالیت ها نیاز به بداهه کاری نیز دارد. به هر حال در فضای آنلاین، طرح ریزی خوب و عالی بهترین روش برای تاثیر گذاری بیشتر و جلب توجه دانش آموز است. در کلاسی که معلم از میکروفون برای 10 دقیقه استفاده کند یا اینکه لینکی برای انجام تکالیف بدهد که کار نمی‌کند، دانش آموزان خوشحالی و رضایت بیشتری را تجربه می‌کنند. بنابرین فهمیدیم برنامه ریزی، نقش بسیار حیاتی در دو بخش تکنیکی و آموزشی دارد و همراهی این دو عامل هست که رضایت دانش آموز را به دنبال دارد.

6.ایجاد بستر تمرکز و نمونه‌های واضح

حتی تکنیکی ترین زمینه های علمی را هم می‌توان به زندگی واقعی گره زد و ربط داد. این کار درس خواندن را معنا دار می‌کند و جنبه واقعی و عملی به آن می‌بخشد. تحقیقات به عمل آمده برای باانگیزه ماندن دانش آموزان توصیه می‌کند که این باور در آن ها نهادینه شود که آن ها کاملا قابلیت موفقیت را دارا می باشند و درس خواندن کاملا رابطه مستقیمی با هدف، زندگی و آینده آن ها دارد. از طریق دادن مثال های عینی و تئوری های مربوط به مبحث تدریس، معلم میتواند از اهداف درس مطمئن شود که در دراز مدت ضامن انگیزه دانش آموزان است.

7.استقلال دانش آموز را بهبود ببخشید

برای افزایش انگیزه دانش آموزان در کلاس آنلاین بسیار مهم است که به اصول یادگیری آنلاین، که یادگیری خود مختار هم گفته می شود، وفادار بمانیم. در فضای آموزشی آنلاین ، یاد گیرندگان فقط در صورتی موفق می شوند که توانایی کنترل روند آموزشی خود را داشته باشند و وظیفه معلم کمک به آنها است. شما می‌توانید استقلال دانش آموزانتان را به روش‌های زیر ارتقاء ببخشید:

یک تقویم تکالیف و برنامه درسی از محتواهای کلاس وآنچه در کلاس تدریس شده است، ایجاد کنید.
با مشارکت دادن دانش آموزان برای تعیین هدف در ابتدای کلاس، اختیار کل کلاس را در دست بگیرید.
با معرفی سناریوهای جدید آموزشی به دانش آموزان به آنها یاد بدهید تا تصمیمات مستقل بگیرند.

همانطور که می بینید، برگزاری کلاس آنلاین بسیار متفاوت تر از برگزاری کلاس های سنتی است اما اکنون زمان تغییر است و نمی توانیم با روش های قدیمی زندگی رو به جلو ببریم و نیاز و خواسته دانش آموزان را نادیده بگیریم. امروزه آموزش تغییرات بزرگی کرده است. پس برای دستیابی به موفقیت باید با به روز ترین امکانات آشنا باشید. برگزاری دوره های آنلاین یک روش عالی برای پرورش نام تجاری شخصی و داشتن یک منبع درآمد است. امروزه ، اگر کمی ایده پردازی کنید، روش‌های زیادی وجود دارد که می توانید تقریباً هر چیزی را به صورت آنلاین آموزش دهید. شما می‌توانید از طریق رومیت دست به ایجاد دوره های شخصی خود بزنید و تنها در چند دقیقه پنل خود را داشته باشید. همین حالا تست رایگان ثبت نام کنید و به مدت دو هفته از فضای کاربردی و دلنشین ما برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.