چه کسانی هرگز نباید در کلاس آنلاین شرکت کنند!

چه کسانی هرگز نباید در کلاس آنلاین شرکت کنند!

برگزاری کلاس آنلاین  برای آن دسته از دانش آموزانی که به دلایل مختلف توانایی شرکت در کلاس حضوری را ندارند به عنوان یک گزینه جایگزین محسوب می شود. در آموزش به شیوه آنلاین دانش آموزان خود هدایت می شوند و یادگیری خود را در محیط آنلاین سهل می کنند اما آموزش آنلاین برای همه مناسب نیست! در ادامه این مطلب از بلاگ رومیت به شما خواهیم گفت چه کسانی هرگز نباید در کلاس آنلاین شرکت کنند و برگزاری کلاس آنلاین مناسب چه کسانی است؟

مانند بسیاری از کشورها در ایران نیز اکثر مدارس و آموزشگاه ها برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا بسته شده اند و آموزش ها به صورت آنلاین در حال انجام است. برخی از مشکلاتی که در این محیط جدید افراد با آن روبرو هستند مقدار محتوای آموزشی، نحوه ارزیابی آنلاین و… است. اما سوالی که مطرح است این است که آیا همه دانش آموزان توانایی حضور در کلاس های آنلاین را دارند؟
یادگیری آنلاین برای دانش آموزان، معلمان و والدین یک روش ناشناخته و متفاوت است. این روش آموزش به ویژه برای دانش آموزان کلاس های پایین تر دشوار است. والدین دانش آموزان اغلب سعی می کنند به کودکان خود کمک کنند تا با این شیوه جدید آموزش بتوانند خود را تطبیق دهند. با آنها در مورد انجام تکالیف درسی کار می کنند و… در این شیوه اگر والدین شاغل باشند چگونه می توانند به فرزند خود در آموزش آنلاین کمک کنند؟ یا والدینی که مهارت it ندارند با مشکلات بیشتری روبرو هستند و باید از دیگر نزدیکان و دوستان خود کمک بگیرند. علاوه بر این آن دسته از والدینی که توانایی تامین تجهیزات مورد نیاز برای یادگیری آنلاین فرزندان خود را ندارند با مشکل مواجه می شوند.

برگزاری کلاس انلاین

چه کسانی هرگز نباید در کلاس آنلاین شرکت کنند؟

 • دانش آموزانی که به طور سنتی در کلاس های حضوری شرکت می کنند آشنایی چندانی با شیوه مدرن آموزش به صورت آنلاین ندارند.
 • آنهایی که به راحتی حواسشان پرت شده و قادر به نشستن نیستند قادر به تامین خواسته های کلاس آنلاین نخواهند بود.
 • دانش آموزانی که از خود دفاع نمی کنند و یا قادر به درخواست کمک نیستند در محیط آنلاین ناموفق خواهند بود.
 • دانش آموزانی که تمایلی به برقراری ارتباط با دیگر دانش آموزان و مدرس را ندارند در محیط آنلاین ناموفق خواهند بود.
 • دانشجویانی که رایانه و اینترنت ندارند و یا مایل نیستند در یک تایم مشخص وارد کلاس مجازی خود شوند موفق نخواهند بود.
 • دانش آموزان باید توانایی خواندن و دنبال کردن دستورالعمل ها را داشته باشند. یادگیری آنلاین با همه دستورالعمل ها، مطالب خواندنی و تکالیف/ ارزیابی ها با استفاده از رایانه انجام می شود. دانش آموزانی که توانایی این کار را ندارند در کلاس های آنلاین ناموفق خواهند بود.
 • دانشجویان آنلاین باید خود شروع کننده، انگیزه دهنده، و دارای نظم و انضباط باشند. آنها باید بتوانند به صورت مستقل کار کنند و درک کنند که اگر چه در آموزش آنلاین انعطاف پذیری وجود دارد، اما باید روزانه زمان اختصاص داده شود تا در هر دوره فعالانه شرکت کنند و تکالیف روزانه خود را تحویل دهند. بنابراین دانش آموزانی که نمی توانند برای خود برنامه ریزی کنند قادر به گذراندن دوره های آموزشی در محیط آنلاین نخواهند بود.
 • کسانی که با تکنولوژی بیگانه اند و تمایلی به یادگیری دنیای فناوری و دیجیتال ندارند و هنوز در دنیای سنتی خود زندگی می کنند نمی توانند با این تفکر پا به جهان تکنولوژی بگذارند. این افراد نمی توانند خود را با تغییراتی که در جهان پیرامونشان رخ می دهد همگام سازند. دنیای این افراد محدود است و توانایی تغییر و به روز شدن را ندارند. اما لازمه زندگی در دنیای تکنولوژی امروز همگام ساختن خود با فناوری های روز دنیاست. و این یک اصل اساسی برای پیشرفت در دنیای کنونی است.

برگزاری کلاس آنلاین برای چه کسانی مناسب است

دلایل شرکت در کلاس آنلاین

شرکت در کلاس های آنلاین دلایل متعددی می تواند داشته باشد، اما دلایل مهمی وجود دارد که نشان می دهد آموزش آنلاین مزایای بیشتری نسبت به آموزش حضوری دارد. برخی از مهم ترین دلایل شرکت در کلاس آنلاین به شرح زیر است.

 1. کاهش هزینه ها 
  بدلیل عدم نیاز به حضور فیزیکی هزینه رفت و آمد به کلاس حذف می گردد. این هزینه به ویژه برای دانشجویانی که از شهرهای دیگر در کلاس شرکت می کنند به شکل قابل توجهی کاهش می یابد.
 2. صرفه جویی در وقت
  برای شرکت در کلاس های حضوری تایمی برای رفت و آمد به کلاس صرف می شود که این تایم در کلاس های آنلاین ذخیره شده و می تواند برای انجام کارهای دیگری استفاده شود.
 3. مقید نبودن به جغرافیا
  پیشرفت های بزرگ در فناوری دسترسی به مطالب آموزشی را آسان کرده است. به شیوه ای که شما بدون نیاز به حضور فیزیکی در یک مکان خاص می توانید به این مطالب آموزشی و کلاس های خود دسترسی داشته باشید. تا زمانی که شما به اینترنت دسترسی دارید مهم نیست کجا زندگی می کنید. تمام مطالب آموزشی می تواند در اختیار شما قرار گیرد.
 4. بازخورد سریعتر
  به طور کلی از دانشجویان آنلاین خواسته می شود ارزیابی مکررتر انجام دهند تا اساتید بتوانند صلاحیت خود را کنترل کنند و  از این طریق خلاء های موجود در آموزش آنلاین سریعتر شناسایی و برطرف گردد.
 5. دسترسی به جلسات بدون محدودیت زمانی
  با توجه به اینکه در کلاس های آنلاین امکان ضبط جلسات وجود دارد دسترسی دانشجویان به دوره ها را آسان تر نموده و در صورتی که در زمان برگزاری کلاس آنلاین امکان شرکت در کلاس را نداشتند می توانند فایل جلسه مورد نظر را دریافت کنند.
 6. جذابیت کلاس های آنلاین بیشتر است.
  از آنجا که آموزش های آنلاین در قالب فایل های چند رسانه ای ارائه می شود و محیط کلاس آنلاین برای دانشجویان کاملا نو و جدید است جذابیت بیشتری نسبت به کلاس های حضوری دارد. علاوه بر این در کلاس های آنلاین به دلیل کاهش ترس و استرس، تعامل دانشجویان با استاد از کیفیت بالاتری برخوردار است.
 7. امکان برنامه ریزی و زمانبندی انجام کارها
  انعطاف پذیری کلاس های آنلاین نسبت به کلاس های حضوری به شما کمک می کند تا بر روی کارهای خود برنامه ریزی کنید و اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تمام وقت کار می کنند یا مسئولیت نگهداری از فرزندان خود را دارند بتوانند با برنامه ریزی علاوه بر شرکت در کلاس به تمام کارهای خود رسیدگی کنند.
 8. آشنایی بیشتر با دنیای دیجیتال و تکنولوژی
  برگزاری کلاس آنلاین به شما کمک می کند تا بتوانید با دنیای تکنولوژی رشد کنید. راحت بودن با فناوری یک مزیت عالی آموزش آنلاین محسوب می گردد. مهارت در فناوری مهارتی است که در آینده احتمالا به آن احتیاج خواهید یافت.
 9. محبوبیت کلاس های آنلاین
  آموزش آنلاین به دلیل کاهش هزینه ها به لطف فناوری و پیشرفت و تدریس با کیفیت به محبوبیت خود ادامه می دهد. علاوه بر این در نسل های آینده برگزاری کلاس آنلاین بیشتر به یک قانون تبدیل می شود تا یک شیوه جدید آموزشی.

برگزاری کلاس آنلاین

برگزاری کلاس آنلاین مناسب چه کسانی است؟

آموزش آنلاین این امکان را برای دانش پذیران فراهم می کند که بدون محدودیت مکانی و زمانی در کلاس آنلاین خود شرکت کنند. بنابراین در پاسخ به این سوال می توان گفت برگزاری کلاس آنلاین مناسب افراد شاغلی است که می خواهند به دلیل داشتن شغل فرصت شرکت در کلاس های آموزشی خود را از دست ندهند.

 • بازیگران یا ورزشکاران حرفه ای و مشتاق یادگیری
 • افراد شاغل با کار تمام وقت برای تامین هزینه های خانواده
 • افرادی که به دلیل مسائل بهداشتی نمی توانند در کلاس های حضوری شرکت کنند.
 • خانواده هایی که به دلیل مراقبت و نگهداری از کودک خود امکان حضور در کلاس را ندارند.
 • افرادی که به دلایل مختلف کاری و… به خارج از کشور سفر کرده اند.
 • افرادی که برای پایان تحصیلات خود انگیزه دارند اما در برنامه زندگی خود به انعطاف پذیری نیاز دارند.

در روش آموزش آنلاین بیشترین بار روی دوش معلمان است. آنها در شرایطی قرار دارند که آمادگی لازم را ندارند و از حمایت مناسبی برخوردار نیستند. معلمان برای استفاده از ابزارها و سیستم عامل های آنلاین به یک آمادگی جدی نیاز دارند. همه آنها برای شرایط جدید آماده نیستند و ضروری است آموزش های لازم را ببینند. همه ما به این باور رسیده ایم که اگر می خواهیم کیفیت آموزش را بهبود ببخشیم لازم است از فناوری های جدید دیجیتال بهتر استفاده کنیم. یکی از چالش های مهم در آموزش آنلاین این است که وقتی در مورد تجربه آموزش آنلاین مدرسان سوال می کنیم آنها می گویند نمی توانیم تشخیص دهیم که دانش آموزان تکالیف خود را به صورت مستقل انجام داده اند یا یک کار گروهی است.
در کلاس آنلاین نیازی به حضور دانش آموزان به صورت زنده وجود ندارد. زیرا بسیاری از دانشجویان به دلیل فناوری، اتصال، مناطق زمانی و سایر مشکلات دسترسی پیش بینی نشده با چالش هایی روبرو هستند. بنابراین جلسات کلاس زنده باید ضبط شود تا در زمان های متناوب توسط دانش آموزان قابل مشاهده باشد. این مهم ترین ویژگی کلاس های انلاین به شمار می رود.

کلام آخر:

همانطور که در این مطلب از بلاگ رومیت اشاره شد برخی از افراد هرگز نباید در کلاس آنلاین شرکت کنند مگر زمانی که آمادگی لازم برای شرکت در کلاس آنلاین را داشته باشند. اگر به دنبال پیشرفت و ارتقاء سطح دانش خود هستید باید بتوانید خود را با تکنولوژی روز دنیا همگام سازید. حداقل تجهیزات مورد نیاز برای دسترسی به دنیای آنلاین (یک رایانه یا یک گوشی تلفن همراه هوشمند متصل به اینترنت) را در اختیار داشته باشید. برای وقت خود ارزش قائل شوید. شیوه مدرن آموزش آنلاین را یاد بگیرید و از مزایای شرکت در کلاس آنلاین بهره مند شوید. شما جزو کدام دسته از افرد هستید؟ برای یادگیری به روش آنلاین کدام سایت برگزاری وبینار آنلاین را انتخاب می کنید؟