استراتژی جذب دانش آموزان برای برگزاری کلاس آنلاین

استراتژی جذب دانش آموزان برای برگزاری کلاس آنلاین

روش های سنتی آموزش محدودیت هایی را برای دانش آموزان و مدرسان ایجاد کرده و پس از مدتی به دلیل اینکه انگیزه لازم برای حضور در کلاس را از دست می دهند، حضور آنها کمرنگ می شود. با پیدایش شیوه جدید اموزش آنلاین تقریبا اکثر موسسات آموزشی و دانشگاه ها شیوه آموزش خود را به روش جدید ارتقاء دادند. در این روش دیگر الزام به حضور فیزیکی در کلاس وجود ندارد و فراگیران آموزش می توانند از هر موقعیت جغرافیایی در کلاس آنلاین خود شرکت کنند. علاوه بر این به دلیل انعطاف پذیری بالای کلاس آنلاین دیگر محدودیت زمانی و مکانی برای حضور در کلاس وجود نخواهد داشت. همچنین حوزه وسیع تری از مخاطبین می توانند در کلاس های آنلاین شرکت کنند. با این حال آموزش آنلاین چالش های متفاوتی نسبت به آموزش حضوری برای دانش آموزان دارد. استراتژی جذب دانش آموزان برای برگزاری کلاس آنلاین در ادامه به شما کمک می کند سطح یادگیری دانش آموزان را در کلاس آنلاین افزایش دهید. بنابراین هنگامی که تعداد دانش آموزان بیشتری از شرکت در دوره شما لذت می برند در دوره های بعدی نیز شرکت کرده و یا دوره های شما را به دوستان خود نیز معرفی می کنند. در این مطلب از بلاگ رومیت استراتژی جذب دانش آموزان برای برگزاری کلاس آنلاین شرح داده شده است.شما کدام یک از راههای جذب دانش آموزان به کلاس درس مجازی را استفاده می کنید  ؟

راههای جذب دانش آموزان به کلاس درس مجازی

راههای جذب دانش آموزان به کلاس درس مجازی

 • انتخاب پلتفرم کلاس آنلاین با کیفیت 
  مهم ترین اصل در افزایش و جذب مخاطبین در کلاس های آنلاین انتخاب یک پلتفرم خوب با تمام امکانات لازم برای برگزاری کلاس آنلاین است. رومیت به عنوان یکی از بهترین پلتفرم های آموزش مجازی انتخاب خوبی خواهد بود. همچین به شما این امکان را می دهد که برای مدت 14 روز از سرویس کلاس آنلاین آن به صورت رایگان استفاه کنید و کیفیت برگزاری کلاس آنلاین را قبل از پرداخت هزینه تست کنید.
 • وبینار رایگان برگزار کنید. 
  برگزاری وبینار رایگان به شما کمک می کند بتوانید دوره های آموزشی آنلاین خود را به تعداد مخاطبین زیادی معرفی کنید.  از دانش آموزان بخواهید برای اولین بار در یکی از دوره های آموزشی آنلاین شما شرکت کنند.
 • دانش آموزان را برای یادگیری آنلاین آماده کنید. 
  لازم است قابلیت ها و امکانات آموزش آنلاین را به دانش آموزان معرفی کرده و به آنها نشان دهید چگونه می توانند به محتوای آموزشی، ارزیابی ها، گفتگوی متنی و.. دسترسی پیدا کرده و با سایر دانش آموزان و مدرس ارتباط برقرار کنند.
 • استفاده از ابزارها و امکانات پیشرفته آموزشی 
  هر کدام از پلتفرم های آموزش آنلاین ابزارها وامکانات منحصر به فرد خود را در اختیار مدرسین و دانش آموزان قرار می دهد. سعی کنید با به کار بردن ابزارها و امکانات پیشرفته آموزشی حداکثر میزان بهره آموزشی را از کلاس آنلاین خود دریافت نمایید. پلتفرم رومیت با در اختیار قرار دادن تمامی امکانات لازم نظیر اشتراک گذاری وبکم و میکروفن، تخته وایت برد، دسک تاپ، گفتگوی متنی پیشرفته، پخش فایل های صوتی و تصویری و ضبط خودکار ویدیو کلاس به شما کمک می کند یک کلاس آنلاین با کیفیت بسیار خوب برگزار کنید.
 • محتوای آموزشی جذاب، واضح و سازمان یافته 
  در این روش دانش آموزان باید انگیزه لازم برای گوش دادن و انجام فعالیت های مربوط به کلاس را در تنهایی داشته باشند. بنابراین باید محتوای آموزشی تا حد زیادی جذاب و واضح و در عین حال سازمان یافته و دارای نظم و ساختار خاصی باشد تا دانش آموزان دچار سردرگمی نشوند. علاوه بر این لیست هایی برای ارزیابی و بررسی وجود داشته باشد تا دانش آموزان بتوانند روند پیشرفت خود را مشاهده کنند. مغز دانش آموزان را با ارائه محتواهای جذاب در قالب های مختلف مثل فیلم، عکس، اسلایدها، متن و … درگیر کنید.
 • تعامل با دانش آموزان
  برای اینکه آموزش آنلاین نتایج و بازدهی خوبی نسبت به روش قدیمی آموزش داشته باشد لازم است علاوه بر ارائه اطلاعات آموزشی دانش آموزان را درگیر خود کند. دانش آموزان خود را وادار کنید در مورد آنچه آموخته اند کاری انجام دهند. در انجمن ها شرکت کنند، نوشتن یک مقاله کوتاه، مکالمه (آنلاین/ آفلاین) با دیگر دانش آموزان، حل یک مسئله، پاسخ به سوال مدرس، ارائه مثال یا سناریو، مرور مطالب و… همگی روش هایی برای افزایش تعامل دانش آموزان در کلاس آنلاین محسوب می شود.
 • فعال بودن مدرس 
  برای پیشگیری از برگزاری یک کلاس انلاین روتین و خسته کننده لازم است مدرس در زمان تدریس فعال و پرانرژی باشد تا دانش آموزان حس کنند مربی در کنار آنهاست و بتوانند به خوبی با مدرس خود ارتباط برقرار کنند.
 • یک انجمن یادگیری ایجاد کنید.
  محققان دریافته اند وقتی یک دوره آنلاین شامل یک انجمن یادگیری باشد دانش آموزان 5 برابر بیشتر درگیر می شوند و احتمال اینکه دوره را به پایان برسانند 16 برابر بیشتر است. هنگامی که یک دوره به مشارکت افراد نیاز دارد باعث می شود دانش آموزان تعامل بیشتری با مدرس و دیگر دانش آموزان داشته باشند. در مورد دوره آموزشی به بحث و گفتگو بپردازند. به یکدیگر کمک کنند و ایده های خود را به اشتراک بگذارند. راههای جذب دانش آموزان به کلاس آنلاین
 • استفاده از ویدیوهای آموزشی و اسلایدشوهای جذاب
  فیلم ها و ویدیو های آموزشی و اسلایدشو های جذاب یکی دیگر از روش های ایجاد ارتباط با مخاطبین محسوب می شوند که جذابیت کلاس های آنلاین را دوچندان می کنند.
 • حفظ ارتباط بین مدرس و دانش آموزان در طول دوره
  بهتر است در طول دوره بخصوص در دوره های تحصیلی حساس و چالش برانگیز مدرس با دانش آموزان خود در ارتباط باشد و بتواند با پاسخ به سوالات و مشکلات دانش آموزان از آنها حمایت کند.
 • تشویقی برای دانش آموزان
  برای دانش آموزان فعال و پر انگیزه که در پرسش و پاسخ ها و نظرسنجی های کلاس آنلاین شرکت می کنند تشویقی در نظرگرفته شود. این موضوع باعث می شود انگیزه دانش آموزان برای فعال تر بودن افزایش یابد.
 • یادگیری با فواصل زمانی مناسب
  تجربه نشان داده است که مدت زمان توجه ما تقریبا 10 دقیقه است بعد از 10 دقیقه توجه ما کمرنگ می شود. بنابراین تقسیم محتوای آموزشی به پارت های 10 دقیقه ای و همچنین 10 دقیقه فرصت استراحت به دانش آموزان بهترین روش برای یادگیری است.
 • بازخورد منظم ارائه دهید.
  بازخورد به دانش آموزان کمک می کند پیشرفت را حس کنند و آنها را از انزوا نجات می دهد. مربیان و مدرسان باید برای پیشرفت در روند آموزش در صورتی که بازخورد خوبی داشتند آنها را تشویق به دریافت جایزه کنند.
 • تایمی را برای استراحت اختصاص دهید.
  یادگیری یک کار جدی است اما می توانید آن را به یک تجربه لذت بخش تبدیل کنید. برای این کار کافیست در طول زمان تدریس چند فاصله زمانی کوتاه برای استراحت دانش اموزان در نظر بگیرید. با ایجاد توقف های زمانی کوتاه مطالب آموزشی در حافظه بلند مدت دانش آموزان ثبت می شود.
 • استفاده از پنانسیل شبکه های مجازی 
  برای ایجاد رقابت در فضای آنلاین می توانید از رسانه های مجازی نظیر لینکدین و ده ها رسانه مجازی دیگر بهره مند شوید.
 • دائم نتایج یادگیری را ارزیابی کنید.
  ویدیو مقدماتی مدرس باید نتایج یادگیری دوره را به دانش آموزان نشان دهد. در طول دوره این نتایج باید به صورت مکرر مرور شود تا دانش آموزان بدانند چه انتظاری از دوره باید داشته باشند.

در حال حاضر به دلیل پیدایش بیماری کرونا شیوه های آموزش از روش سنتی به مجازی تغییر پیدا کرد. بنابراین می توان به عنوان یک فرصت عالی برای آشنایی با شیوه آموزش مجازی به آن نگاه کرد. دوره های آنلاین باید یک تجربه متمایز و جذاب نسبت به دوره های حضوری برای دانش آموزان ایجاد کنند. در این صورت دانش آموزان برای یادگیری به شرکت در دوره های آنلاین ترغیب خواهند شد. شیوه هایی که در این آموزش به شما گفته شد راههای جذب دانش آموزان به کلاس درس مجازی محسوب می گردند که تا حد زیادی در افزایش مخاطبین کلاس آنلاین به شما کمک خواهد کرد. استراتژی جذب دانش آموزان برای برگزاری کلاس آنلاین شما چیست؟ نظرات و دیدگاه های خود را در این مقاله از رومیت با ما به اشتراک بگذارید.