چرا آموزش مجازی؟

چرا آموزش مجازی؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که چرا آموزش مجازی؟ لازم است بدانیم تفاوت آموزش مجازی و آموزش حضوری چیست؟ از آنجا که کلاس های آنلاین نسبت به کلاس های حضوری انعطاف پذیرترند می توان بدون محدودیت زمانی و مکانی در این کلاس ها حضور داشت. بنابراین کلاس های آنلاین به دلیل عدم نیاز به حضور فیزیکی باعث صرفه جویی در وقت می شوند.  علاوه بر این دلایل دیگری وجود دارد که افراد را ترغیب به برگزاری کلاس های مجازی می کند. در ادامه این مطلب از بلاگ رومیت با 9 دلیل مهم که نشان می دهد کلاس های آنلاین از کلاس های حضوری بهتر است آشنا خواهید شد.

تفاوت آموزش مجازی و آموزش حضوری چیست؟

تفاوت اصلی آموزش مجازی و آموزش حضوری در موقعیت جغرافیایی آنهاست. در آموزش حضوری لازم است از منزل خارج شوید و در محل کلاس حضور یابید. اما در آموزش مجازی نیاز به حضور فیزیکی ندارید و در هر موقعیت جغرافیایی که باشید می توانید در کلاس خود شرکت کنید.
علاوه بر این در آموزش حضوری دسترسی و اشتراک گذاری اطلاعات با سهولت بیشتری انجام می شود.
در آموزش حضوری ارتباطات فیس تو فیس و رو در رو است اما در آموزش مجازی ارتباطات مجازی است و از طریق اینترنت به کمک یک کامپیوتر واسطه می توانید در کلاس مجازی خود شرکت کنید.

چرا آموزش مجازی

10 دلیل مهم که نشان می دهد کلاس های آنلاین از کلاس های حضوری بهتر است.

1.شما در کلاس های آنلاین محدود به مکان خاصی نیستید.

پیشرفت های بزرگ در دنیای فناوری اطلاعات دسترسی به اطلاعات دانشگاهی را بیشتر از هر زمان دیگری کرده است. تنها با دسترسی به یک کامپیوتر و اینترنت مناسب تمامی منبع آموزشی در اختیار شما خواهد بود. بنابراین تا زمانی که به اینترنت دسترسی داشته باشید مهم نیست در کجا زندگی می کنید. زمانی که شما یک کلاس آنلاین ثبت نام می کنید کار شما بسیار راحت خواهد بود. زیرا محدود به مکان خاصی نیستید و در هر مکانی می توانید در کلاس آنلاین خود حضور یابید.

 2.آموزش های آنلاین معمولا جذاب تر از آموزش های حضوری هستند.

تحقیقات نشان داده است روش دریافت اطلاعات افراد با یکدیگر متفاوت است. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در کلاس های حضوری خیلی زود خسته می شوید احتمالا کلاس های انلاین برای شما مناسب تر است. در کلاس های آنلاین به دلیل کاهش میزان استرس درصد تعامل دانشجویان و اساتید بیشتر است.  مقالات نشان می دهد کلاس های آنلاین مطالب را در قالب چندرسانه ای به دانش آموزان ارائه می دهند که این روش می تواند مناسب تر باشد.

3.بازخورد سریعتر

در روش آنلاین از دانش آموزان خواسته می شود که مطالب آموزشی را مورد ارزیابی قرار دهند. این روش باعث می شود سریعتر خلاء های موجود در آموزش شناسایی و برطرف گردند

4.کلاس های آنلاین روش خوبی برای تغییر محیط است.

به این مفهوم که شما می توانید در منزل خود یا حتی در حین سفر در کلاس آنلاین خود شرکت کنید.

5.کلاس های آنلاین در حال کسب شهرت جهانی هستند.

در دنیای کنونی با پیشرفت تکنولوژی کلاس ها به سمت مجازی شدن می روند. این به این مفهوم است که برای همگام شدن با دنیای تکنولوژی نیاز دارید

6.صرفه جویی در وقت

به دلیل اینکه در کلاس های آنلاین نیاز به حضور فیزیکی ندارید زمانی که برای رفت و آمد به کلاس های حضوری باید بگذارید سیو می شود.

7. کاهش هزینه ها

با توجه به اینکه نیاز به حضور فیزیکی ندارید هزینه ای هم برای رفت و برگشت به کلاس پرداخت نمی کنید. بنابراین کلاس های آنلاین از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند و شما می توانید با پرداخت هزینه کم مدرک دانشگاهی خود را دریافت نمایید.

8. امکان کنترل بیشتر روی برنامه ریزی های انجام شده

به دلیل بایگانی شدن کلاس های آنلاین دانشجویان می توانند در صورتی که به هر دلیلی امکان حضور در کلاس آنلاین خود را در زمان مقرر نداشتند در تایم آزاد خود ویدیو بایگانی شده از کلاس را مشاهده نمایند. در واقع کلاس های آنلاین برای کارمندانی که به صورت تمام وقت کار می کنند و تایم آزاد کمی دارند و یا مادرانی که مسولیت مراقبت از فرزندان خود را دارند این امکان را فراهم می کند تا در زمانی که تایم آزاد پیدا کردند جلسات کلاس را دانلود کرده و استفاده کنند.

9.راحتی

در کلاس های آنلاین شما نیاز به پوشیدن لباس خاص و یا آراسته شدن نخواهید داشت و می توانید در حالی که در منزل خود با لباس راحتی روی مبل لم داده اید و در حال خوردن نوشیدنی دلخواهتان هستید در کلاس آنلاین خود حاضر شوید.

10.دسترسی آسان به منابع

در آموزش های مجازی دسترسی به منابع آموزشی بسیار راحت تر از روش حضوری است.

چرا آموزش مجازی

پاسخ به سوالات چرا آموزش مجازی بهتر است؟

یک روش جدید آموزشی است که در محیط مجازی انجام شده و دانش آموز و مربی در مکان هایی جداگانه قرار دارند و دانش آموز به صورت مجازی در دوره ها شرکت کرده و آموزش می بیند.

بزرگترین مزیت آموزش های آنلاین انعطاف پذیری بالاست: در این روش آموزش شما محدود به زمان و مکان خاصی نیستید. از هر موقعیت جغرافیایی می توانید به کلاس دسترسی داشته باشید.

1)سهولت دسترسی
2)کاهش هزینه ها: با توجه به عدم نیاز به چاپ کتاب و هزینه رفت و آمد برای هر دو گروه مدرسان و فراگیران به صرفه است.
3)صرفه جویی در زمان
4)دسترسی به منابع و مستندات تخصصی
5)تعامل بیشتر بین دانش آموزان و مدرسان
6)به شما حس استقلال بیشتری می دهد.
7)به دلیل ذخیره شدن ویدیو کلاس شما هیچ جلسه ای از کلاس را از دست نخواهید داد.

1)دوره های آنلاین نسبت به دوره های حضوری به زمان بیشتری نیاز دارند.
2)نیاز به مهارت مدیریت زمان دارند.
3)احساس انزوا در هنرآموزان ایجاد می کند.
4)قطع شدن ارتباطات فیزیکی
5)عدم دسترسی به کلاس در صورت اختلال در سرعت اینترنت
6)یادگیری و آموزش برخی مهارت ها نیاز به حضور فیزیکی دارد.
7)به دلیل نداشتن تحرک لازم و قرار گرفتن طولانی مدت در جلوی مانیتور ممکن است مشکلاتی برای سلامت جسم شما به وجود بیاید.

دلایل متعددی برای انتخاب آموزش مجازی وجود دارد اما به طور کلی مهم ترین دلیل انتخاب آموزش های مجازی این است که این نوع آموزش فراگیرتر است و انسانها را محدود به زمان و مکان خاصی نمی کند. به این مفهوم که از هر مکان و موقعیت جغرافیایی می توانید در کلاس درس خود حضور داشته باشید.

آموزش مجازی یا آنلاین نسبت به آموزش حضوری انعطاف پذیرتر است. محتوای دوره های مجازی آنلاین است و تعامل بین دانش آموزان و مدرس بیشتر است. اما در آموزش های حضوری زمان کلاس از قبل برنامه ریزی و مشخص شده است. محل کلاس فقط در یک مختصات جغرافیایی به صورت ثابت است. در صورت عدم حضور در زمان تعیین شده در مکان کلاس، آن جلسه را از دست خواهید داد.

کلام آخر:

همانطور که در این مطلب از بلاگ رومیت مطالعه کردید با پیشرفت تکنولوژی روش های آموزش سنتی قدیمی (حضوری) جای خود را به آموزش های آنلاین مجازی داده اند. ما هرگز نمی گوییم که آموزش های سنتی قطع شوند اما با توجه به تحقیقات انجام شده آموزش های مجازی قطعا مزیت های بیشتری دارند  و شما می توانید بدون محدودیت مکانی در کلاس های آنلاین شرکت کنید. تا جایی که سایت برگزاری وبینار آنلاین رومیت مورد توجه مخاطبان زیادی قرار گرفته است. آیا تا بحال در کلاس های انلاین شرکت کرده اید؟ به نظر شما چرا آموزش مجازی طرفداران زیادی پیدا کرده است؟ دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.